MİT TIR'ları silah taşımaya devam ediyor
Haberler / 21 Eylül 2016 Çarşamba Saat 08:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'den Suriye'deki selefi örgütlere MİT aracılığıyla silah taşımaya devam edildiğini belirten Hatay sınırında yol genişletme çalışmalarında çalışan K.M., 8 Eylül'de Kırıkhan-Reyhanlı D827 yolundaki arama noktasında MİT TIR'larıyla karşılaştığını söyledi. MİT TIR'ları ile silah taşındığı daha önce 19 Ocak 2014 günü Hatay'da Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın kararı ile Suriye'ye giden 3 TIR durdurulması ile ortaya çıkmıştı. Yapılan arama sonucunda TIR'larda Suriye'de savaşan

Türkiye'nin Suriye'de savaşan selefi örgütlere Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) organizasyonu ile silah taşıdığı daha önce defalarca ortaya çıkarken, MİT TIR'larının çetelere silah taşımaya devam ettiği ortaya çıktı. Türkiye'nin Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı selefi örgütlerle Suriye'de sürdürdüğü işgal hareketi ile paralel olarak MİT TIR'larının da İdlib kentine yoğun sevkiyatlar gerçekleştirdiği Antakya-Antep D825 Yolu ve Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde 3 yıldır yük taşıyan K.M. tarafından aktarıldı.

Yine MİT TIR'ları

Kendisinin 3 yıldır Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan, Altınözü ve Hassa ilçelerinin sınır köyleri arasında, sınırın yakınından geçen yolun genişletilmesinde çalıştığını aktaran K.M., Antep-Antakya D825 Yolu ile Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinden malzeme taşıdığını belirtti. K.M., çok fazla olaya şahit olduğunu belirtti. Uzun zamandır çalışması nedeniyle aynı yollarda çalışan şoförlerle asker ve komutanları da tanıdığını belirten K.M. 8 Eylül tarihinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Antakya'dan Kırıkhan'ın Sucuköy Köyü'nün sınır yolunun genişletilmesi için kum taşıyordum. Antakya- Antep D825 yolundan Kırıkhan-Reyhanlı D827 yoluna döndükten yaklaşık 5 kilometre sonra önümde siyah camlı bir arazi aracı ve onun önünde de üstü çadırla örtülmüş bir TIR ile onun da önünde kapalı kasa bir TIR vardı. Kapalı TIR'larda ne olduğunu bilmiyorum ama çadırla örtülü olan TIR'ın üstünde pikap türü bir arazi aracı olduğunu aracın görünen lastiklerinden anladım. Aynı TIR'da yan yana dizilmiş ama üstü iyice kapatılmış ağır silah olduğunu düşündüğüm cisimler vardı. Onların arkasından giderken, yolda kurulan arama noktasında durduruldular. Durdurulduklarında önlerinde de onlara eskortluk yapan bir arazi aracı olduğunu anladım. Öndeki araçtan inen bir kişi yol kontrolü yapan askerlerin yanına gitti. O sırada askerlerin arasında bulunan uzman çavuş geldi. Kimliği görünce araçtan inen kişiye askeri selama durdu. Diğer askerler de sonra selam durdular. Biraz konuştuktan sonra Reyhanlı'ya doğru yolarına devam ettiler"

Uzman Çavuş: MİT TIR'larını durduran askerler gibi mi olayım

Önündeki araçların devam etmesinden sonra kendisinin kontrol noktasında durduğunu belirten K.M., uzman çavuş ile arasında geçen diyalogu da şöyle aktardı:

"Normalde selam verip geçtiğim arama noktasına bu sefer geldiğimde durdum. Uzman çavuşa 'Hayırdır komutanım. Ne oluyor' diye sordum. Uzman da aynı şeyler olduğunu söyleyerek, kendisinin de Adana'da MİT TIR'larını durduran askerler gibi olmak istemediğini söyledi. 'Ben de Adana'daki askerler gibi mi olayım. Hapse girmeye niyetim yok. Zaten ülkede ne olduğunu anlamak zor' dedi. Ben de yoluma devam ettim. Ben Sucuköy Köyü'ne doğru döndüğümde onlar da Reyhanlı'ya doğru devam ediyordu."

Gizli bir kapı mı var?

Uzman Çavuş'un renginin değiştiğini belirten K.M., kendisinin de uzman çavuş ile konuşmasının ardından TIR'ların kime ait olduğunu anladığını belirtti. TIR'ların Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçtiğini düşünmediğini de belirten K.M., Reyhanlı'da Cilvegözü Sınır Kapısı'nın dışında açılan gizli bir kapı olduğuna dair söylentilere dikkat çekti.

Silahların fotoğrafları yayınlanmıştı

MİT TIR'ları ile silah taşındığı daha önce 19 Ocak 2014 günü Hatay'da Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın kararı ile Suriye'ye giden 3 TIR durdurulması ile ortaya çıkmıştı. Yapılan arama sonucunda TIR'larda Suriye'de savaşan selefi çetelere gönderilen silahlar olduğu ortaya çıkmış, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar imzası ile yayınlanan ""İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" başlığı ile TIR'lardaki silahların fotoğrafları yayınlanmıştı. Ahmet Kanbal/DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

 

TAGS(ETIKETLER): MIT  TIRlari  silah  tasimaya  devam  ediyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.