Saray çeteleri Kürdistan’da savaş mağdurlarına zorla belge imzalatma peşinde!
Haberler / 18 Eylül 2016 Pazar Saat 14:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öz yönetim direnişlerinde Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin, gibi ilçeler başta olmak üzere Kürdistan’ın birçok merkezini yıkan AKP - Saray çeteleri, BM ve AİHM’ne başvuruları engellemek için halka baskı ve zor ile belgeler imzalatıyor. AKP devletinin bu imzalattıkları tutanakları, Mezopotamya Hukukçular Derneği avukatlarının BM ve AİHM’ne yapacakları başvuruları engelleme ve boşa çıkarma amacıyla kanıt ve tanık olarak sunacağı belirtiliyor

Polis ve İstihbaratçılar Zorla Belge İmzalatıyor

AKP devleti ve valiliklerin görevlendirdiği polis ile istihbaratçıların çatışmaların yoğun yaşandığı Cizre, Nusaybin, Şırnak, Sur gibi yerlerde ikamet eden mahalle sakinlerinden “sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde şehir dışında oldukları ve sadece örgüt mensuplarının şehirde olduğuna” dair ifade aldıkları ve tutanak imzalattıkları ortaya çıktı.

AKP devletinin bu imzalattıkları tutanakları, Mezopotamya Hukukçular Derneği avukatlarının BM ve AİHM’ne yapacakları başvuruları engelleme ve boşa çıkarma amacıyla kanıt ve tanık olarak sunacağı belirtiliyor.

Belge İmzalamayan Ölümle Tehdit Ediliyor

Kürdistan’da işlediği savaş ve insanlık suçlarından dolayı uluslararası kurumlar tarafından suçlanacağını, mahkemelerce yargılanıp ve mahkum olacağını anlayan AKP devleti farklı oyunlar deniyor. Polis, istihbarat birimleri ve savcılarından oluşan çetelerini yalan tanıklık yaratmak için her türlü şiddet, tehdit, rüşvet gibi yolları deniyor. Bu yönüyle Tayyip Erdoğan tarafından sınırsız yetki ile yetkilendirilen bu gruplar tanıklık yapmayan birçok kişiyi ölümle tahdit ediyor. Tanıklığı kabul etmeyen, bu konuda direniş gösteren bir ailenin çatışmalarda zarar görmeyen evinin ve dükkanının yakıldığı belirtiliyor. AKP devleti, bombaladığı ve yıktığı merkezlerde “örgüt mensupları dışında kimse yoktu” algısı yaratmak ve uluslararası kurumlarda suçlarını hafifletmek için amacıyla yeni suçlara imza atıyor.

AKP Savcıları Suç İşliyor

AKP’nin görevlendirdiği ve yetkilendirdiği Savcılar AKP çetelerinin işlediği suçları örtmek amacıyla, çeteler tarafından çocukları ve yakınları katledilen şehit ailelerini ifadeye çağırtıp bu görüşmelere avukatsız gelmelerini istiyor. AKP Savcıları ifadeye çağırdığı katliam-yıkım mağduru olan vatandaşlara baskı kurarak ifadelerini değiştirmelerini ve çeteler lehine ifade vermelerini sağlıyor.

“AKP Lehine İfade Vermeyene Yardım Yok”

AKP ve Kaçak Saray Çeteleri yıktığı şehirlerde ev ve iş yerleri hasar gören halkın zararlarının karşılanması ve devletin sosyal yardımlardan faydalanmak için başvuru yapan kişilere “Terörle Mücadele Kanununun” ilgili maddelerine ilişkin tutanaklar imzalatılıyor. Bu tutanakları imzalamayan kişilerin yardımdan faydalanmaları engelleniyor.

İmzalatılan tutanaklarda evlerin devlet tarafından değil örgüt mensupları tarafından hasara uğratıldığı belirtiliyor. Böylesi şantaj yoluyla üretilen bu belgeler, uluslararası kurumlara gönderilerek “Türk devletinin katliam yaptığı” suçlamasına karşı savunma kapsamında kullanılacak ve mevcut gerçekler karartılmaya çalışılacağı belirtiliyor.

Mafez Arez

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Saray  ceteleri  Kurdistan  da  savas  magdurlarina  zorla  belge  imzalatma  pesinde    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA