Pentagon yetkilisi: ABD bayrağını biz astık, Türkiye tarafından kuvvetlerimize ateş açıldı!
Haberler / 18 Eylül 2016 Pazar Saat 09:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Perşembe günü Rojava’nın Girê Spî (Tel Abyad) kentinde dalgalanan Amerikan bayrağını, YPG’nin değil Amerikan özel kuvvetlerinin göndere çektikleri ortaya çıktı. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, bayrağın binanın üstüne çekilmesinden sonra, Türkiye tarafından Amerikan askerlerine ateş açılarak ateşkesin ihlal edildiğini duyurdu

Urfa’nın Akçakale ilçesinin karşısına denk gelen Rojava’nın Girê Spî (Tel Abyad) kentinde önceki gün bazı evlerin çatılarına asılan Amerikan bayraklarının kenti kontrol eden YPG güçleri tarafından değil bölgedeki Amerikan özel kuvvet askerleri tarafından asıldığı belirtilirken, konuyla ilgili bilgi veren üst düzey bir Pentagon yetkilisi, bayrağın çekilmesinin ardından Türkiye tarafından Amerikan askerlerine ateş açıldığını söyledi.

Cenevre Sözleşmesi gereği, bulundukları yeri belirtmek için bayrak çektiklerini söyleyen Pentagon yetkilisi, “Bayrağın çekilmesinden sonra Amerikan özel kuvvetlerinin bulunduğu yere ateş açıldı. Herhangi bir yaralı yok” diyerek ateşin Türkiye tarafından geldiğini belirtti. Amerikalı yetkililer, olaya ilişkin Türk yetkililerle herhangi bir temas kurup kurmadıkları konusunda da yorum yapmadılar.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, o günkü basın toplantısında “Konuyla ilgili o haberleri görmedim” şeklinde konuyu değerlendirmişti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Pentagon  yetkilisi  ABD  bayragini  biz  astik  Turkiye  tarafindan  kuvvetlerimize  ates  acildi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.