Rojava’da Ekim ayında Demokratik Federalizm ilan ediliyor
Haberler / 17 Eylül 2016 Cumartesi Saat 10:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclisi Eşbaşkanı, Ekim ayında Demokratik Federal Sistemi ilan edeceklerini, önümüzdeki aylarda da Kuzey Suriye Halkların Demokratik Birliği Meclisi’ni kuracaklarını belirtti. Halkın iradesi dışında adım atmadıklarını, karar almadıklarını sözlerine ekleyen Eşbaşkan El-Selûm, çalışma gruplarının bir program kapsamında her üç kantonda halkın görüş ve önerilerini dikkate alarak faaliyetlerini yürüttüklerini dile getirdi.

Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Mensûr El-Selûm, demokratik federal sistem projesi kapsamında yürütülen çalışmalar ve gelecekteki pratik adımlarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Demokratik federal sistem projesinin Suriye’de bölünmeye neden olacağını ileri süren birçok çevrenin projeye saldırdıklarını belirten El-Selûm, projelerinin toplumun bütün bileşenleriyle bir araya geldiklerini ve projeyi onlara aktardıklarını kaydetti.

Halkın iradesi dışında adım atmadıklarını, karar almadıklarını sözlerine ekleyen Eşbaşkan El-Selûm, çalışma gruplarının bir program kapsamında her üç kantonda halkın görüş ve önerilerini dikkate alarak faaliyetlerini yürüttüklerini dile getirdi.

Önümüzdeki ay içerisinde federalizm ilan ediliyor

El Selûm, Ekim ayında Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclisini’nin toplanacağını, bu toplantıda toplumsal sözleşme taslağını değerlendireceklerini, taslakta gerekli düzeltmeleri yaparak demokratik federal sistem projesinin ilanını gerçekleştireceklerini duyurdu.

Önümüzdeki aylarda Demokratik Federel Sistem Meclisi seçimlerinin gerçekleşmesi için hazırlık yaptıklarını kaydeden Mensûr El Selûm devaml devamla şunları belirtti: “Genel bir seçimdir. En alttan başlayacak ya da Komünlerle başlayacak.

Kuzey Suriye Halkların Demokratik Birliği Meclisi

Ancak bu halk kendi kaderini belirleyebilir. Kuzey Suriye Halkların Demokratik Birliği Meclisi bu halkın temsilcisi olacak.”

‘Demokratik ulus bilinciyle bölgede örnek bir model olmak istiyoruz’

Bölge halklarının yıllarca merkezi sistem içerisinde büyük acılar çekerek, ezildiklerime dikkat çeken Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Mensûr El-Selûm, “Halklar kendi kendilerini yönetmelidir. Demokratik ulus bilinciyle halkların kardeşliğini geliştirmek istiyoruz. Bölgede örnek bir yönetim modeli haline gelmek istiyor ve halkımıza farz kılınmaya çalışılan Sykes-Picot anlaşmasını yıkmak, kırmak istiyoruz. Hareketimizin toplumsal bir hareket olmasını istiyor, sevgi, barış ve kardeşliği inşa etmek istiyoruz” dedi. (ANHA/NEJBÎR OSMAN)


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html


TAGS(ETIKETLER): Rojava  da  Ekim  ayinda  Demokratik  Federalizm  ilan  ediliyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.