SUR POLİTİKASI: KUŞATMA, YASAK, YIKIM, KAMULAŞTIRMA, KAYYIM!
Haberler / 16 Eylül 2016 Cuma Saat 10:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Binlerce yıllık tarihi ve halkın evleri top ve tanklarla vurulan Sur'da tarihi direnişe karşı kuşatma ve yıkım politikasının ardından kayyım devreye konuldu. İlçe ilki 13 Eylül 2015 olmak üzere kısa süreli 6 kez ablukaya alındı. Bu sürelerde binlerce yıllık tarihi olan ilçeye yapılan saldırılar nedeniyle tarihi Dört Ayaklı Minare dahil birçok tarihi yapı tahrip oldu. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Sur'a yönelik saldırılara karşı UNESCO tarafından hiç

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015'ten bu yana "sokağa çıkma yasağı" sürerken, son bir yılda yaşanan saldırılara bir de kayyım eklendi. Sur halkı geçen yıl Ağustos ayında "özyönetim" açıklaması yaparak, kendi kendini yönetmek istediğini belirtmişti. İlçe ilki 13 Eylül 2015 olmak üzere kısa süreli 6 kez ablukaya alındı. Bu sürelerde binlerce yıllık tarihi olan ilçeye yapılan saldırılar nedeniyle tarihi Dört Ayaklı Minare dahil birçok tarihi yapı tahrip oldu. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Sur'a yönelik saldırılara karşı UNESCO tarafından hiçbir müdahale yapılmazken, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi Dört Ayaklı Minare'nin tahrip olmasına karşı basın açıklaması düzenledi. 28 Kasım 2015'te açıklamanın bittiği sırada vurularak katledildi.

Halk Evlerini Terk Etmek Zorunda Kaldı

Tahir Elçi'nin katledilmesine karşı Diyarbakır halkı sokaklara çıkarken, Sur'da 2 Aralık 2015'te en uzun süreli "sokağa çıkma yasağı" ilan edildi. Hala devam eden yasak 9 ayı geride bıraktı. 103 gün boyunca ilçede direniş sürerken, 9 Mart'ta İçişleri Bakanlığı tarafından "operasyonlar" bitti açıklaması yapıldı. Ancak hala yasak devam ederken, binlerce kişi tank ve top saldırıları nedeniyle evinden ayrılmak zorunda kaldı. Çatışmalar bittikten sonra yasak sadece Dabanoğlu ve Cevatpaşa mahallelerinde kaldırıldı. Sokaklara girildikçe ırkçı ve cinsiyetçi yazılar da ortaya çıkıyordu. Evler yerle bir olmuş, bütün tarihi yapılar tahrip edilmişti.

'Acele Kamulaştırma' Kararı Alındı

Bu operasyonların bitmesinden hemen sonra ise Hükümet hiç vakit kaybetmeden Sur'da 'acele kamulaştırma' kararı aldı ve bu karar 25 Mart'ta resmi gazetede yayınlandı. 'Terör sebebiyle oluşan ağır hasarın nasıl giderileceği' ne çözüm olarak bulunan kamulaştırma kararı 5 mahallede (Dabaonoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz, Savaş ve Fatih Paşa) 6 bin 300 parsel için alındı. Kararla birlikte halkın yaşam alanları bir kez daha ellerinden alınıyordu. Karardan sonra herkesin gözü UNESCO'ya çevrildi ancak UNESCO yine sessiz kaldı.

Son olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Diyarbakır'da Sur için iskan politikasını ortaya koydu. Buna göre isteyen yurttaşlar Sur'dan çıkarak başka şehirlere yerleşebilirdi. Ancak Sur halkı evlerinin yerle bir olduğu saldırıda Sur'un çevresine taşınırken, bir daha geri döneceği günü bekliyor.

Aylardır Yıkım Halen Devam Ediyor

Tüm bunlar olurken Sur'da tanklara girdikten sonra içeriye giren iş makineleri talan edilen yerlerin yıkıntılarını temizliyor. 100'e yakın kişinin saldırılara karşı direnişte yaşamını yitirdiği Sur'da halk bu 'temizliğin' direnişi unutturmak ve delilleri silmek için yapıldığını, ancak hiçbir şeyin kendilerine yapılanları unutturamayacağını vurguluyordu.

Kalekollar, Taciz, Ajanlaştırma Politikası

Çatışmaların ardından bu kez yasak ilan edilmeyen mahalle ve sokak başlarına kalekollar kuruldu. Bu yönelimden sonra halk şikayete başlamıştı. Taciz, darp, hakaretle karşılaştıklarını anlatan Sur halkı, mobese ile sürekli izlendiklerini dile getirdi.

Son Olarak Kayyım Atandı

Bir yıldır her türlü saldırıya maruz kalan ilçede bu kez de halkın seçtiği belediyeye kayyım atandı. 11 Eylül sabahı Sur Belediyesi devlet güçleri tarafından basıldı ve çalışanlar dışarı çıkarıldı. Aramalar yapıldıktan sonra bölge geniş çaplı bir ablukaya alındı. Belediyeye kayyum olarak da Diyarbakır Vali Yardımcısı Bilal Özkan atandı. Bilal Özkan'la birlikte Sur'da daha ne yapılacağı soruluyor!

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): SUR  POLITIKASI  KUSATMA  YASAK  YIKIM  KAMULASTIRMA  KAYYIM    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA