EL NUSRA’NIN SİLAH DEPOSU: DEMİRLER ÇİFTLİĞİ!
Haberler / 13 Eylül 2016 Salı Saat 09:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatay ilinde Demirler Çiftliği olarak da bilinen Reyhanlı Dış Ticaret şirketinin tesisleri El Nusra ve Ahrar-u Şam çetelerinin deposu olarak kullanılıyor. Demirler Çiftliği Suriye iç savaşının başladığı ilk yıllarda Özgür Suriye Ordusunun deposu olarak kullanılıyordu. 2009 yılında iflasın eşiğine gelen çiftlik sahipleri savaşın başlamasıyla beraber maddi kazanımlar elde etmeye başlaması dikkat çekti

Hatay ilinde Demirler Çiftliği olarak da bilinen Reyhanlı Dış Ticaret şirketinin tesisleri El Nusra ve Ahrar-u Şam çetelerinin deposu olarak kullanılıyor. Demirler Çiftliği Suriye iç savaşının başladığı ilk yıllarda Özgür Suriye Ordusunun deposu olarak kullanılıyordu. 2009 yılında iflasın eşiğine gelen çiftlik sahipleri savaşın başlamasıyla beraber maddi kazanımlar elde etmeye başlaması dikkat çekti.

AKP’li vekil Fevzi Şanverdi bağlantısı

Çiftlik sahibinin AKP Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi’nin akrabası olan Cuma Demir olduğu ortaya çıktı. Demir’in oğlu Cuma Demir ise AKP’nin Suriye politikası sayesinde Reyhanlı’nın en zenginleri arasına girdi.

Çatışmalarda Kullanılan Arazi Araçları Çiftlikten

Reyhanlı’nın Yeşilova mahallesinde kurulan Demirler Çiftliği üzerinden çetelere Pikap tarzı arazi araçları gönderiliyor. Çiftlikte şuanda çalışanın olmadığı ve son zamanlarda çok sayıda Nissan marka beyaz renkli pikapların getirildiği görüldü.

Araçlar Mersin ve İskenderun Limanları üzerinden Reyhanlı getiriliyor. Mersin'den gönderilen araçlar, açık kasa TIR'lara bindirilerek Otoban üzerinden İskenderun’a götürülüyor buradan da diğer TIR konvoyu ile birlikte Reyhanlı'ya götürülüyor.

Araç yüklü TIR’ların değişik yol güzergahları kullanarak Demirler çiftliğine gelerek birkaç gün bekledikten sonra karanlığın çökmesiyle birlikte Kuşaklı mahallesi üzerinden sınırı geçerek El Nusra çetelerine araçları teslim ediyorlar. El Nusra çetelerine gönderilen pikap arazi araçlarının arkasına doçka silahları monte edilip çatışmalarda kullanıldığı ise yerel kaynaklar tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Berken Sipan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): EL  NUSRA  NIN  SILAH  DEPOSU  DEMIRLER  CIFTLIGI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.