TC CERABLUS’A GİDERKEN KİLİS’İ DAİŞ’E TESLİM ETTİ!
Haberler / 07 Eylül 2016 Çarşamba Saat 12:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilis İl Sağlık Müdürlüğünün raporlarına göre Kilis’teki devlet ve özel hastanelerde silah yaralanmasından kaydı yapılmış “7500 Suriye mücahidi” adı altında DAİŞ çetesinin varlığı itiraf ediliyor. Yine aynı raporda, Kilis sınırları içinde “mücahitler”e ait olduğu belirtilen mezarlıklarda 2015-2016 (Temmuz) arasında 467 kişinin defnedildiği bilgileri veriliyor

DAİŞ çetelerinin Minbic'te büyük yenilgiye uğraması ardından, MİT Kilis'i neredeyse DAİŞ çetelerine hediye etti. Kilis Devlet Hastanesi, İnsani Yardım Vakfına ait birçok sağlık merkezi, iş merkezleri ve bazı yerleşim yerlerini elinde bulunduran çeteler, “şeriat asayişi” adı altında sivil elbiseli ve silahlı birimler kurarak Kilis halkı üzerinde terör estiriyor.

Kilis’te DAİŞ’in Şeriat Kanunları!

Suriye'de savaşın başlamasından bu yana kentte 90 bin 300 mülteci yerleşti. Bu mültecilerin çoğunluğu DAİŞ çeteleri ve ailelerinde oluşmaktadır. DAİŞ çetelerinin Kilis kent merkezinde sayısal artış göstermesi, kentin görünümünden tutalım şekillenmesini de tamamen değiştirdi. DAİŞ’in denetimine giren yerlerde uygulanan “şeriat kanunları” Kilis’te de uygulanmaya başladı. “Ahlak Asayişi” adı altında oluşturulan sivil birimler, başörtülü olamayan kadınlara saldırarak zorla saçlarını makineye vuruyor, dışarıdan geldiği belli olan ‘yabancılara’ saldırıyorlar. DAİŞ tarzı sakal uzatmayan erkekler, sigara içenler şiddete maruz kalıyor. Kilis sokaklarındaki evlerin duvarlarına “Şeriat Kanunları”nca uyulması gereken kuralların yazılı olduğu afişler asılıyor. Türkçe ve Arapça yazılı afişlerde “kanunlara uymayanların cezalandırılacakları” uyarıları yapılıyor. DAİŞ’in Kilis’e yerleşmesi ardından Kilis’in yerli halkının çok büyük bir kesiminin ise farklı şehirlere taşındığı ifade ediliyor.

Kilis'te Çete Hastaneleri ve Mezarlıklar!

Suriye Demokratik Güçlerinin Minbic’de DAİŞ’e karşı başlattığı hamle ile birlikte Kilis'te hareketlendi. Kilis’te bulunan Öncüpınar sınır kapsısından sürekli ambulans ve cenaze aracının giriş ve çıkışları yaşanıyor. Suriye tarafından yaşanan çatışmalarda yaralanan ve ölen DAİŞ çeteleri, Kilis Devlet hastanesi ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından kurulan geçici sağlık merkezlerine götürüldükleri bildiriliyor.

Kilis Hastanelerinde 7500 Çete Üyesi Tedavi Edildi!

Kilis İl Sağlık Müdürlüğünün raporlarına göre Kilis’teki devlet ve özel hastanelerde silah yaralanmasından kaydı yapılmış “7500 Suriye mücahidi” adı altında DAİŞ çetesinin varlığı itiraf ediliyor. Yine aynı raporda, Kilis sınırları içinde “mücahitler”e ait olduğu belirtilen mezarlıklarda 2015-2016 (Temmuz) arasında 467 kişinin defnedildiği bilgileri veriliyor.

Kilis'de Çeteler Şehri Ele Geçirdi

Kilis merkezi ve etrafında bulunan birçok site, apartman ve blokların neredeyse büyük bir çoğunluğu çeteler tarafından kiralanmış. Bu binaların güvenliği silahlı çeteler tarafından sağlanıyor. DAİŞ emirlerinin de olduğu sitelerin önünde Suriye plakalı lüks otomobiller, Jeepler dikkat çekiyor. Kilis’te bulunan büyük alış veriş merkezleri, dükkanlar DAİŞ yandaşlarının elinde. Dükkanların tabelaları Arapça yazılı ve camlarında DAİŞ bayrakları bulunuyor. Yerli halkın neredeyse kalmadığı Kilis’te göstermelik birkaç trafik polisi dışında polisler ortada görünmüyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): TC  CERABLUS  A  GIDERKEN  KILIS  I  DAIS  E  TESLIM  ETTI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA