AKP/EL NUSRA ÇETELERİNİN GAYRİRESMİ TÜRKİYE KAPILARI
Haberler / 06 Eylül 2016 Salı Saat 13:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çetelerin sınır ötesi gidiş-gelişlerde ağırlıklı olarak kullandığı Cilvegözü yakınlarındaki Kuşaklı köyünde sınıra sıfır noktada kurulan hudut karakolu 2015’in haziran ayında kapatıldı. Çete geçişleri ve lojistiği görmezden gelindi. Suriye ile resmi ticaretin durdurulmuş olmasına rağmen Suriye Çayı gibi gıda ürünlerinin kaçakçılığı El Nusra kontrolünde Kuşaklı köyü üzerinden yapılmaktadır. Yine bu kapıdan El Nusra’ya prefabrik evler, pikap tipi araç ve zırhlı araçlar naklediliyor

Hatay sınır hattında El Nusra, Ahrar-u Şam ve diğer çete örgütlerinin hakimiyeti altındaki Idlib şehrine destek hattı Cilvegözü kapısıyla sınırlı kalmıyor. Cilvegözü sınır kapısıyla beraber iki farklı gayri resmi yolun yapıldığı ve Türk karakollarının gözetimi altında sınırın karşı tarafına yardım geçirildiği belirtiliyor.

Bükülmez ve Kuşaklı köyü yakınlarında kaçak yollar inşaa edilerek yardımlar Idlib’e bağlı Atme köyü üzerinden sevk ediliyor.

Cilvegözü Sınır Kapısı

Resmi olan bu yol paravan dernekler tarafından insani yardım adı altında çetelere yardım amacıyla kullanılıyor. İnsani Yardım Vakfı, Ensar Vakfı, Avrasya Derneği, Şam İslam Heyeti Derneği, İslami İnşaa Derneği böylesi kurumların başında geliyor.

Bükülmez-Atme Yolu

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Bükülmez köyünün karşısında bulunan Atme kampına çıkan kapı. Bu kapı üzerinden TIR’larla silah sevkiyatı yapılırken, kampta bulunan sayıları her geçen gün arttan mültecilere insani yardım götürülüyormuş gibi sevkiyatlar yapılıyor. Kampın dış güvenliği Türk askeri, iç güvenliğini ise çeteler sağlıyor. Bu alanda sürekli Efrin tarafında saldırılar gerçekleşiyor ve kampta bulunan mülteciler ise kalkan olarak kullanıyor.

Kuşaklı-Idlib Yolu

Çetelerin sınır ötesi gidiş-gelişlerde ağırlıklı olarak kullandığı Cilvegözü yakınlarındaki Kuşaklı köyünde sınıra sıfır noktada kurulan hudut karakolu 2015’in haziran ayında kapatıldı. Çete geçişleri ve lojistiği görmezden gelindi. Suriye ile resmi ticaretin durdurulmuş olmasına rağmen Suriye Çayı gibi gıda ürünlerinin kaçakçılığı El Nusra kontrolünde Kuşaklı köyü üzerinden yapılmaktadır. Yine bu kapıdan El Nusra’ya prefabrik evler, pikap tipi araç ve zırhlı araçlar naklediliyor.

Yöre sakinleri ise gayri resmi kapılardan rahatsız olmasına rağmen korktuklarını ve devlet olanakları ile yapılan geçişleri şikayet edemediklerini belirtiyor.

Berken Sipan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): AKPEL  NUSRA  CETELERININ  GAYRIRESMI  TURKIYE  KAPILARI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA