EL NUSRA’NIN KONTROLÜNDEKİ IDLİB’İ TC DEVLETİ İNŞAA EDİYOR!
Haberler / 28 Ağustos 2016 Pazar Saat 14:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ensar Vakfı, İnsani Yardım Vakfı ve Avrasya Derneği Kuzey Kıbrıs’tan getirdiği onlarca ambulansı sınırın karşı tarafına geçirdi. Bir hafta önce Cilvegözü sınır kapısından Idlib’e geçirilen ve üzerlerine “Suriye’ye Yaşam Götürüyoruz” pankartların yazılı olduğu ambulanslar sınırda El Nusra çetelerine teslim edildi. Idlib’te konumlanan ambulanslar, yaralı El Nusra çetelerini Türkiye’deki hastanelere götürüyor

Türk Devletinin Suriye iç savaşının başladığı günden bu yana Birleşmiş Milletler terör listesinde bulunan El Nusra (Fetih El Şam) ve beraberindeki Ahrar-u Şam ile kurduğu ilişkiler son dönemdeki sınır hareketliliğiyle tekrar dikkatleri üzerine çekti. Çetelere örtülü desteğini askeri teçhizat, gıda, altyapı ve konut alanında sürdüren AKP hükümeti, derneklerin ‘ihtiyaç sahiplerine yardım kampanyası’ kılıfıyla bu desteğini örtbas etmeye çalışıyor.

Suriye iç savaşı boyunca Idlib’i kalesi olarak gören ve hakimiyetini kuran El Nusra çete örgütü, Kuzey Suriye Federasyonu ve Esad Rejimine karşı şehri sadece askeri anlamda elinde tutmak istemiyor, aynı zamanda sosyal altyapıyı da destekleyerek kendisine ve diğer çete örgütlerine katılımın en fazla olduğu Idilb’te tabanını korumak istiyor. Bu noktada T.C. Hükümetinden destek alarak şehrin alt ve üst yapısını destekliyor ve konut projelerinin önünü açıyor.

Cilvegözü’den İnşaat Malzemeleri Geçişleri Arttı

Cilvegözü sınır kapısı üzerinden daha çok çimento, demir gibi inşaat malzemeleri ve başta Suudi Arabistan, Katar gibi Ortadoğu ülkeleri tarafından gönderilen yardım TIR’ları, Türk devletinin gönderdiği cephane ve ağır silahlar Idlib’e geçiriliyor. Tırlarla geçen inşaat malzemeleri ve cephaneler, lojistik malzemeler Afrin’de Idlib tarafından gerçekleştirilecek El Nusra, Ahrar-u Şam saldırıları için hazırlık niteliği taşıyor. Idlib, Halep ve Afrin’e yönelik çete saldırılarının merkezi üssü haline getiriliyor.  

İslami İnşaa Derneğinin Idlip’te yaptığı 35 bin Konut!

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde çetelere yardım için kullanılan paravan kurumların çoğu dini vakıflar. Türk devletinin çetelere yardımlar için kullandığı paravan kuruluşlardan olan İnsani Yardım Vakfı ve İslami İnşaa Derneği gibi çetelere ait kuruluşlar Idlib merkezli faaliyet yürütüyorlar. Bu kuruluşlar çetelerin kontrolündeki Idlib şehrinde konut projelerini yürütüyorlar. İslami İnşaa Derneği 35 bin konut inşaa ettiğini ve bunun yanı sıra yüzlerce eğitim sahası inşaa ettiğini internet sitesi üzerinden itiraf ediyor.

“Suriye’ye hayat götürüyoruz” Ambulansları

Ensar Vakfı, İnsani Yardım Vakfı ve Avrasya Derneği Kuzey Kıbrıs’tan getirdiği onlarca ambulansı sınırın karşı tarafına geçirdi. Bir hafta önce Cilvegözü sınır kapısından Idlib’e geçirilen ve üzerlerine “Suriye’ye Yaşam Götürüyoruz” pankartların yazılı olduğu ambulanslar sınırda El Nusra çetelerine teslim edildi. Idlib’te konumlanan ambulanslar, yaralı El Nusra çetelerini Türkiye’deki hastanelere götürüyor. Aynı zamanda Türkiye’den gelen El Nusra çeteleri, ambulanslarla Idlib’e geçilirken, cephane ve silahlarında ambulanslarla taşındığı belirtiliyor. 

 

Berken Sipan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html


 

TAGS(ETIKETLER): EL  NUSRA  NIN  KONTROLUNDEKI  IDLIB  I  TC  DEVLETI  INSAA  EDIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA