FARC VE KOLOMBİYA HÜKÜMETİ ARASINDA BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI
Haberler / 25 Ağustos 2016 Perşembe Saat 07:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antlaşmanın bundan sonra Kongre’nin onayı ardından Ekim ayında referandumla Kolombiya halkı tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. 2002-2010 yılları arasında devlet başkanlığını yürüten ve müzakerelere karşı çıkan Alvaro Uribe’nin şimdiden antlaşmanın referandumda reddedilmesi için propagandaya başlaması da dikkat çekiyor

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasında Küba’nın başkenti Havana’da 2012 yılı sonundan bu yana devam eden müzakereler sonuçlandı. Yapılan ortak açıklamayla antlaşmanın sağlandığı ve 1964’ten bu yana devam eden iç savaşa son verildiği duyuruldu.

FARC: Kolombiya Kazanıyor, Ölüm Kaybediyor

Barış antlaşmasını duyuran FARC müzakerecisi Rodrigo Granda, müzakereyle varılan bir barışta ‘kazanan veya kaybedene yer olmadığını’ söyledi. Granda, Twitter mesajında, “Kolombiya kazanıyor, ölüm kaybediyor” dedi.

FARC lideri Timoşenko kod adlı Timoleon Jimenez ise, barış antlaşmasında gelinen aşamadan dolayı duyduğu memnuniyeti ‘Kolombiya halkıyla paylaştığını’ söyledi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un öncesinde yaptığı açıklamada da, ‘Kolombiya için tarihi bir haber verileceği’ duyurulmuştu.

6 Temel Alanda Müzakereler Yapılmıştı

Tarihi barış antlaşması müzakerelerinde toprak reformu, savaş kurbanlarına yönelik adaletin sağlanması, silahsızlanma, FARC gerillalarının siyasal yaşama dahili, uyuşturucu ticaretiyle mücadele ve barış antlaşmasının yaşama geçirilmesi gibi temel konularda yoğun tartışmalar yürütülmüştü.

Antlaşmanın bundan sonra Kongre’nin onayı ardından Ekim ayında referandumla Kolombiya halkı tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. 2002-2010 yılları arasında devlet başkanlığını yürüten ve müzakerelere karşı çıkan Alvaro Uribe’nin şimdiden antlaşmanın referandumda reddedilmesi için propagandaya başlaması da dikkat çekiyor.

FARC Gerillaları Latin Amerikalı Gözlemciler Denetiminde Toplanacak

Referandumun kabul edilmesi halinde ise FARC gerillaları, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından görevlendirilen 500’e yakın denetçi gözetiminde belirlenen alanlarda toplanacak. Gerillaların BM denetiminde aşamalı olarak silahlarını bırakması öngörülürken, antlaşmada yer alan diğer maddelerin de aşamalı olarak uygulanması gerekiyor.

BM denetçileri Haziran ayında imzalanan ateşkes anlaşmasının uygulanmasını denetlemek üzere geçtiğimiz haftadan itibaren Kolombiya’ya gelmeye başlamıştı. Denetçilerin büyük çoğunluğu 20’inci yüzyılda darbe ve iç savaşların eksik olmadığı diğer Latin Amerika ülkelerinden seçiliyor.

220 ila 260 Bin Arasında İnsan Yaşamını Yitirdi

1964 yılında köylülerin on yıllar süren mücadelelerini devam ettirmek için kurulan FARC ile Kolombiya ordusu arasında başlayan çatışmalarda 260 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Savaş boyunca 45 bin kişi kaybedilirken, 7 milyon kişi de yerlerinden edildi.

İç savaşın bitirilmesi için 2012 yılı sonunda BM gözetiminde Küba’nın başkenti Havana’da barış görüşmeleri başlatılmıştı. FARC ile Hükümet arasında 2000’li yılların başında da görüşmeler yapılmış, ancak anlaşma sağlanamamıştı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

 

TAGS(ETIKETLER): FARC  VE  KOLOMBIYA  HUKUMETI  ARASINDA  BARIS  GORUSMELERINDE  ANLASMA  SAGLANDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA