TC-AFAD KAMPLARI SURİYELİ KADINLAR İÇİN FUHUŞ TUZAĞI OLDU!
Kadin / 24 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 07:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savaşın ağır sonuçlarını her zaman kadınlar ve çocuklar yaşıyor. AFAD kamplarında yaşanan durum ise bunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bir taraftan DAİŞ çeteleri karşında insanlık savaşı veren ve kadının ağır düşürülüşü karşında dünyadaki bütün kadınlar adına öncülük rolü oynayan özgürlük savaşçısı kadınlar varken, diğer tarafta ise kadını çaresiz bırakarak kadının düşürülüşünü en derin şekilde yaşatmaya çalışan mekanizmalar kuruluyor. Bu da gösteriyor ki Rojava devrimi kadın şahsında

Hatay üzerinden fuhuş çeteleri tarafından Türkiye’nin birçok kentine Suriyeli kadınlar para karşılığında satılıyor. Özellikle Antakya’ya bağlı Serin Yol, Narlıca, Aksaray ve yeni sanayi mevkiinde Suriyeli kadınlara fuhuş yaptırılırken, diğer taraftan ise Reyhanlı Kaymakamlığı’nın bilgisi dahilinde AFAD kamplarında devlet görevlileri kadınlara taciz ve tecavüzde bulunuyor.

Türkiye Göçmen Krizinden Rant Devşiriyor

Suriye iç savaşının genişlemesi ve derinleşmesi ile beraber milyonlarla ifade edilen göçmen dalgası başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerine yayılarak, uluslararası bir krize dönüştü. Tayip Erdoğan yönetimindeki Türkiye ise izlediği politikalarla zaten insani bir mesele haline gelen göçmen krizini fazlasıyla körükleyen ve bundan rant devşiren bir pozisyonun sürdürücüsü oldu. Rantın odak merkezi ise göçmenlere sözde insani yardım sağlayan AFAD Kamplarıdır.

AFAD Kampları Çetelerin Örgütlenme Merkezidir

DAİŞ, El Nusra gibi çetelere olan desteği artık sır olmayan Türkiye AFAD kamplarını çetelerin örgütlenme faaliyetlerinden tutun da her türlü ihtiyaçlarının giderildiği merkezler haline getirdi. AFAD kamplarının öncelikli amacı çete elemanlarının eğitildiği merkezler olarak faaliyet yürütmekti, savaşın ilerlemesiyle beraber bu kamplar yaralı çetelerin tedavi edildiği sahra hastaneleri görevi görmeye başlamıştı.

AFAD Kamplarında İnsanlık Trajedisi Yaşanıyor

Göç dalgasının büyümesi ile beraber Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü’nde bulunan AFAD kamplarından bazılarına Suriyeli göçmenler yerleştirildi. Çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu kamp sakinlerinin yaşadıkları trajedi ise ilk günden beri gündemden hiç düşmedi. Açlık, sefalet, tecavüzler…

“AFAD Kamplarında Bir Paket Çocuk Bezi İçin Kadınlar Tecavüze Uğruyor”

Reyhanlı kampında bulunan T.R.İ (31) adlı kamp sorumlularından biri yaşanan trajedi karşısında yaşadıklarını şöyle ifade ediyor “Bu kamplarda vicdanını kaybetmeden çalışmak mümkün değil. Hayatımda böyle çirkinlik görmedim. Kamplarda çalışan birçok görevli kadınlara tacizde bulunuyor, bir paket çocuk bezi için gelen kadınlara tecavüz ediliyor. Tecavüze uğrayan kadınlardan ikisi intihar etti.  Yaşanan durumu aktarmak için defalarca Reyhanlı Kaymakamlığı’na gittim fakat herhangi bir sonuç alamadım.” 

Reyhanlı Kaymakamlığı AFAD Kamplarında Yaşanan Tecavüzlere Göz Yumuyor!

Reyhanlı Kaymakamlığı’na sözlü başvuruları sonuç vermeyince dilekçe ile yazılı olarak da başvuran T.R.İ (31) kamptaki görevine son verilmesi ile bir kez daha şoka uğradığını aktarıyor. T.R.İ (31)  “ Reyhanlı kaymakamlığı başvurularıma herhangi bir şekilde cevap vermedi, ben de yazılı olarak kampta tecavüze uğrayan kadın sayısı, tecavüz sonrası gebe kalan kadın sayısı ve tecavüz sonrası intihar eden kadınların isimlerinin de yer aldığı bir dilekçeyi kaymakamlık ile AFAD idareler müdürlüğüne ilettim. Bu dilekçeden sonra benimle beraber üç kişinin işine son verildi, yaşadığım durum karşısında ne diyeceğimi bilmiyorum, yaşanan insanlık dışı durum karşında kendime mi yanayım yoksa orada her gün büyük işkenceler yaşayan kadınlara mı yanayım bilmiyorum.”

AFAD Kampları Fuhuş Çetelerinin Merkezi Oldu

K.S (27) ise AFAD kamplarının Suriyeli kadınlar için nasıl bir tuzağa dönüştürüldüğünü şu cümlelerle aktarıyor : “ Bu kamplar gerçekten birer çete yuvası gibi işliyor. Devletin bütün gücünü arkasına alan çeteler buralarda gözlerine kestirdikleri kadınları Antakya ilçesine bağlı Serin Yol, Narlıca, Aksaray ve yeni sanayi ilçelerine götürüyor ve para karşılığında pazarlıyor. Bu kamplar şuanda fuhuş çetelerinin merkezi haline getirilmiş durumda, kadınların bazıları fuhuş çetelerine satılırken bir kısmı ise ucuz iş gücü olarak tarım arazilerinde ve fabrikalarda en kötü koşullarda çalıştırılıyor.” 

Devlet Kadına Dönük İşkencenin Asıl Sorumlusudur

Kamplarda ölü bebek oranının artığını da aktaran K.S (27) buraların kadınlar için adeta bir cehennem olduğunu söylüyor “ DAİŞ çetelerinin elinden kaçarak AFAD kamplarına sığınan kadınların yaşadıkları aslında savaşın da ötesinde tam bir insanlık trajedisidir. Vicdanı olan biri bu durumlar karşında sessiz kalamaz. Ama maalesef yaşanan durum karşında seslerini yükselteceklerine, kampta insani ihtiyaçları gidermekle sorumlu kişiler bile kadınlara her gün cinsel saldırıda bulunuyor. Devlet ise bunun karşısında sesini çıkaran benim gibi birkaç kişiyi işten çıkararak adeta bu işkencenin açıktan destekçiliğini yapıyor, onlarca bebeğin ölü doğduğu, bir o kadarının ise hasta düştüğü koşullarda gerçekten insan ne dese az kalıyor.”

AFAD Kamplarında Yaşanan Kadının Düşürülüşüdür

Savaşın ağır sonuçlarını her zaman kadınlar ve çocuklar yaşıyor. AFAD kamplarında yaşanan durum ise bunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bir taraftan DAİŞ çeteleri karşında insanlık savaşı veren ve kadının ağır düşürülüşü karşında dünyadaki bütün kadınlar adına öncülük rolü oynayan özgürlük savaşçısı kadınlar varken, diğer tarafta ise kadını çaresiz bırakarak kadının düşürülüşünü en derin şekilde yaşatmaya çalışan mekanizmalar kuruluyor. Bu da gösteriyor ki Rojava devrimi kadın şahsında düşürülmüş olan toplumu diriltmenin en amansız ve meşru savaşıdır.

Yaşanan taciz ve tecavüz ve insan hakları ihlallerini sormak için başvurduğumuz kaymakamlık yetkilileri bizi geri çevirirken AFAD yetkilileri de tüm sorularımızı yanıtsız bıraktı.

Selma Avcı

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

 

 

TAGS(ETIKETLER): TC-AFAD  KAMPLARI  SURIYELI  KADINLAR  ICIN  FUHUS  TUZAGI  OLDU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.