QAMİŞLO’DAKİ SALDIRILAR DA KDP/ENKS - SUK PARMAĞI-2-
Haberler / 24 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 14:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ENKS’li 2 kişinin ifadesinde bombalı saldırının KDP/ENKS-MİT-SUK-DAİŞ ve Rejim bağlantıları ortaya çıktı. 20 Nisan’da Qamişlo’ya saldıran Suriye rejiminin Difaa Watani isimli çete grubunun başında bulunan Tay aşiretinden Mehmet Faris’in saldırı öncesinde ENKS ile yaptığı görüşmelerin detayları da ortaya çıktı

27 Temmuz günü sabah saatlerinde Rojava Kürdistan’ının Qamişlo şehrinin Xerbi mahallesinde büyük bir patlama gerçekleşti. Patlamada 53 Kürdistanlı yaşamını yitirirken 175 kişinin de yaralandı. Bombalı saldırıyı çok kısa bir zaman içinde DAİŞ üslenmişti. Olay sonrası başlatılan geniş çaplı soruşturma sonrasında 20 civarında kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler içinde bulunan ENKS’li  2 kişinin ifadesinde bombalı saldırının KDP/ENKS-MİT-SUK-DAİŞ ve Rejim bağlantıları ortaya çıktı. 20 Nisan’da Qamişlo’ya saldıran Suriye rejiminin Difaa Watani isimli çete grubunun başında bulunan Tay aşiretinden Mehmet Faris’in saldırı öncesinde ENKS ile yaptığı görüşmelerin detayları da ortaya çıktı.

YPG ve QSD Komutanlarına Suikast

Toplantının hemen sonrasında Halep’in Şex Maqsud mahallesinde Kürtlere karşı savaşan Suriye Ulusal Konseyi(SUK) çete örgütünün Başkanı Enes El-Ebde 31 Mayıs’ta Hewler’i ziyaret ederek Mesud Barzani ile görüşmüştü. Bu ziyarette  Enes El-Ebne, “gerekli ortamın yaratılması halinde Başurê Kürdistan’daki ‘Rojvalı Peşmerge’lerin Qamişlo, Derik, Amudê, Ezaz, Cerablus hattına yerleştirilmesine-geçişine destek olacaklarını bunun içinde PYD’ye karşı güç birliği yapmaları gerektiğini, PYD ve YPG yöneticilerine yönelik gerçekleşecek suikastların, PYD-YPG denetimindeki şehirlerde YPG ve Asayiş noktalarına yönelik saldırıların bu süreci hızlandıracağını” belirtmişti.

Bu görüşmeden hemen sonra 3 Haziran’da ‘PYD-YPG karşıtı’ olduğunu belirten ENKS ve SUK’un da içinde olduğu Ketaib Suwar El Kurd kuruluşunu ilan ederek Rojava’ya yönelik saldırı başlattı.

Aynı gün, ENKS ve SUK çetelerinin verdiği koordinatlar sonucu QSD gücü olan Şems El Şemal Komutanı Faysal Ebu Leyla’nın aracına yönelik suikast saldırısı gerçekleşmiş, Faysal Ebu Leyla bu saldırıda ağır yaralanmış ve daha sonra yaşamını yitirmişti. 

Kuzey Suriye Federasyonuna karşı KDP/ENKS ve DAİŞ’in içinde olduğu düşman cephesinde suikast girişimleri YPG komutanlarını hedef alacak şekilde lokal operasyonlara dönüştürüldü.

HPG komutanlarından Bahoz Erdal’ın Rojava’da olduğu iddiasıyla YPG’ye ait bir araca yönelik, KDP/ENKS/MİT’e bağlı paravan bir çete grubu tarafından bombalı saldırı gerçekleştirildi.

KDP, YPG’ye Karşı DAİŞ İle İttifak Yaptı

Türk İstihbaratı MİT’in her türlü desteği verdiği KDP/ENKS, Kuzey Suriye Federasyonuna karşı DAİŞ ile ortak ittifak anlaşması imzaladı. MİT’in aracılık ettiği DAİŞ-KDP ittifakında DAİŞ’in Musul’u terk etmesi halinde buradaki bütün DAİŞ üyelerinin, askeri araçların, silah ve cephanenin Suriye’ye özellikle de Cerablus ve Bab’a geçirilerek buradaki cephenin YPG’nin saldırılarına karşı güçlendirilmesi için Duhok üzerinden güvenli bir koridor açacakları yine YPG’ye ve YPG’nin denetimi altındaki alanlarda ortak faaliyet yürütülmesi konusunda DAİŞ ile anlaşma imzaladı.

KDP/ENKS, SUK, MİT, DAİŞ… Qamişlo

27 Temmuz günü sabah saatlerinde Qamişlo şehir merkezinde  Xerbi mahallesinde 53 vatandaşın yaşamını yitirmesine 175 vatandaşın da yaralanmasına neden olan büyük bir patlama gerçekleşti. Patlamanın olduğu yerdeki birçok bina ve iş yeri yerle bir oldu. Yaşamını yitirenlerin birçoğu yıkılan binaların altından çıkartıldı. Asayişin patlama sonrasında topladığı bilgiler arasında bombalı saldırı da kullanılan kamyon ve bu aracı olay yerine getirip bırakan şahsa ait görüntülerin olduğu belirtiliyor.

Olay sonrası başlatılan geniş çaplı soruşturma sonrasında 20 civarında kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler içinde bulunan ENKS’li 2 kişinin ifadesinde bombalı saldırının KDP/ENKS-MİT-SUK-DAİŞ ve Rejim bağlantıları ortaya çıktı.

Patlayıcı yüklü kamyonu Xerbi caddesindeki Asayiş noktasının önüne bırakıp kaçan ve kimliği teşhis edilen SUK üyesi kişinin KDP/ENKS’li çeteler tarafından Başurê Kürdistan’a kaçırıldığı ve şuan Duhok’ta olduğu güvenlik birimleri tarafından bildiriliyor.

Bombalı saldırıdan hemen sonra DAİŞ’in bombalı saldırıyı üstlendiği başta Orient, Rudaw olmak üzere KDP’ye bağlı bütün televizyonlar son dakika logosuyla ve haber sunucuların sürekli canlı bağlantılarıyla bombalı saldırıyı gerçekleştirenler gizlenmeye çalışıldı. Yapılan yayınlarda Asayiş ve YPG’nin Rojava halkını koruyamadığı Rojava Peşmergelerinin Rojava’ya girişine izin verilmesi, aksi taktirde bu tür saldırıların sürekli olacağı ifadelerine yer veriliyordu. Patlamanın olduğu 27 Temmuz günü KDP televizyonlarına dikkatli bakıldığında, gerçekleşen patlamadan oldukça memnunluk duyulduğu görülürken haberlerin veriliş biçimi, konuk olarak katılan ENKS’lilerin yorumları aslında Qamişlo’da halkın içinde patlatılan bombanın kimler tarafından gerçekleştirildiğini ele veriyordu.

Nitekim Asayiş güçleri ve güvenlik birimlerinin olay yerinde yaptığı inceleme ve kamera görüntülerinde, patlayıcı yüklü kamyonun rejim güçlerinin denetimindeki alanda KDP/ENKS/SUK hücreleri tarafından hazırlandığı belirlenirken, patlayıcı yüklü kamyonun rejim denetimindeki Sabah El Bahra üçgeninden giriş yaptığı ve SUK üyesinin bombayı patlattığı ortaya çıkartıldı.

Saldırıların Failleri Biliniyor!

Mınbıc’ın özgürleştirilmesi ardından Demokratik Suriye Güçlerinin Bab’a ilerleyişleri devam ederken, Kuzey Suriye Federasyonu karşıtı güçlerin saldırıları da devam ediyor. Bir taraftan Suriye rejim güçleri birkaç gündür Hasekê’ye saldırırken diğer taraftan Halep’in Şex Maqsut mahallesine Türk devletinin desteklediği çeteler saldırılar gerçekleştiriyor. Her iki saldırının zamanlaması oldukça dikkat çekicidir. Cezayir’de İran öncülüğünde bir araya gelen Suriye, Türkiye, İran rejimleri ile bunların işbirlikçi/taşeronları KDP/ENKS, SUK, DAİŞ, Hizbullah, Difai Watani çete yapıların Kürt karşıtı ittifakı saldırıların ortak yönünü oluşturuyor.

Asayiş ve güvenlik birimleri, Kürt karşıtı faşist rejimlerin ve bunların taşeron yapılarının son zamanlarda gerçekleştirdikleri saldırılarına yönelik açıklama yaptılar. Yapılan açıklamada, son zamanlarda başta Qamişlo olmak üzere Kuzey Suriye Federasyonu sınırları içindeki şehirlerde gelişebilecek her türlü saldırıya karşı gerekli önlemlerin alınmaya çalışıldığı, birçok bombalı saldırının önceden tespit edilerek etkisiz hale getirildiği belirtilerek, birçok çete elamanın yakalandığı ifade edildi. Yakalanan çetelerin önemli bir kısmının KDP/ENKS ve SUK üyeleri olduğu bilgileri paylaşıldı. Qamişlo’da Xerbi caddesinde bomba yüklü kamyonu patlatan kişinin Başurê Kürdistan’a kaçtığını fakat bu kişiye yardım edenlerin yakalandığı açıklaması yapıldı. Asayiş ve güvenlik birimlerinin yaptığı önemli uyarı ise; “Kuzey Suriye Federasyonunda bundan sonra gerçekleşecek bütün saldırıların failleri artık biliniyor!”

Yasin Kılıçkaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): QAMISLO  DAKI  SALDIRILAR  DA  KDPENKS  -  SUK  PARMAGI-2-  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA