'MİT TIR'LARI' YERİNİ PLAKASIZ KAMYONETLER ALDI!
Haberler / 22 Ağustos 2016 Pazartesi Saat 07:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daha önce EL Nusra'ya pikap ve prefabrik evler taşınması ile gündeme gelen Reyhanlı A.Ş'ye ait çiftlikte kamyonların bekletildiğini aktaran yerel kaynaklar, araçlarda "roket mermisi, havan topu boruları, uçak ve tank savar, kaleşnikof kurşunları, dürbün, telsiz, mayın yapımında kullanılan kabloların taşındığı" vurgulandı

El Nusra ve Ahrur El Şam örgütünün lojistik üssü haline gelen Hatay'da beyaz plakasız kamyonetlerle İdlip'e bağlı Harim köyüne askeri mühimmat taşınıyor. A,B,C ve D şeklinde harflendirilen kamyonetlerle "roket mermisi, havan topu boruları, uçak ve tank savar, kaleşnikof kurşunları, dürbün, telsiz, mayın yapımında kullanılan kabloların taşındığı" görüntülendi.

Suriye'de başlayan iç savaş ile birlikte çeşitli cihadist örgütlerin lojistik ve geri cephe merkezi haline gelen Hatay'da askeri mühimmat sevkiyatın devam ettiği görüntülendi. Savaşın başladığı ilk günden bu yana AKP, El Nusra ve Ahrur El Şam örgütüne desteğini çeşitli vesilelerle deklare ederken, "MİT TIR'ları" olarak gündeme gelen askeri sevkiyatın Reyhanlı ilçesi üzerinden plaksız pikap tarzı kamyonetlerle devam ettiği ortaya çıktı. Yeşilova Mahallesi'nin karşısında bulunan Eski Halep yolu üzerinde fotoğrafları çekilen plakasız kamyon konvoyu yerel kaynakların söz konusu iddiasını doğrular nitelikte. Plakasız kamyonet konvoyu sınırdan geçerek El Nusra Karakolu'nun bulunduğu İdlip kentine bağlı Harim köyüne doğru yol aldığı görülmekte.

AC1920, AT9810 gibi seri numaralı ISIZU marka beyaz kamyonetlerin plakasız olduğu dikkat çekerken, kamyonların A,B,C ve D harfleri şeklinde sınıflandırıldığı görüldü.

'Mühimmat Taşınıyor'

Daha önce EL Nusra'ya pikap ve prefabrik evler taşınması ile gündeme gelen Reyhanlı A.Ş'ye ait çiftlikte kamyonların bekletildiğini aktaran yerel kaynaklar, araçlarda "roket mermisi, havan topu boruları, uçak ve tank savar, kaleşnikof kurşunları, dürbün, telsiz, mayın yapımında kullanılan kabloların taşındığı" vurgulandı.

'Geçişler Asker Denetiminde'

Mühimmat taşıyan kamyonetlerin Reyhanlı ilçesine bağlı Yeşilova mahallesinin arkasında bulunan ve kullanılmayan Çayırgah Caddesi üzerinden geçiş yaptığını ifade eten yerel kaynaklar, buradan da eski Halep yoluna doğru ilerleyerek sınırı geçtiği iddia edildi. Yolun askerler tarafından denetim altında tutulduğunu ve geçişlerin askerlerin denetiminde yapıldığı bilgisini paylaşan yerel kaynak, sevkiyatın akşam üzeri yapıldığını kaydetti. Aynı kaynak, sevkiyat yapıldığı günlerde Halep yolunda kurulan bariyerlerin açıldığını, sevkiyat bittikten sonra yolun tekrar kapatıldığını söyledi.

'Son Günlerde Sevkiyat Arttı'

Sınır hattında askerlik yapan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir asker de söz konusu iddiaları doğruladı. Aynı asker, son günlerde sevkiyatların arttığını ve iki günde bir yük taşındığını kaydetti. Cihadist örgütlerin, Türkiye sınırına yakın yerlerde konuşlandırıldığını sözlerine ekleyen görgü tanığı asker, dönem, dönem Suriye ordusunun çetelerin mevzilerine saldırdığını ancak çetelerin Türkiye tarafına geçerek bu saldırılardan korunduğunu da savundu. (Dicle Haber Ajansı/DİHA)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): MIT  TIRLARI  YERINI  PLAKASIZ  KAMYONETLER  ALDI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.