TÜRKİYE’DE 150 BİN SURİYELİ ÇOCUK KAYIP!
Haberler / 22 Ağustos 2016 Pazartesi Saat 06:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savaştan en çok etkilenen kesim kadınlar ve çocuklar olmaya devam ediyor. Suriye’de yıllardır süren savaşta da bu realite kendisini hissettiriyor. Türk Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin sık sık dilinden düşürmediği ve yaptığı en büyük propaganda aracı haline gelen ‘Türk misafirperverliği’ kayıp çocuklar ve kamplarda taciz tecavüzlerle yüz yüze kalan kadınlar ile anılır oldu. Özellikle Antep’te yaşanan saldırının ardından DAİŞ vb çetelerin çocukları ne denli kullandıkları tekrar gündeme gelirken

Avrupa’ya mülteci krizini derinleştirmek için sık sık tehditte bulunan AKP çete iktidarı döneminde yalnızca 150 bin sığınmacı çocuk kayıt dışı ve kayıp. 5 yıldır Suriye’deki iç savaştan kaçan göçmenlerin akınına uğrayan Türkiye’de, Birleşmiş Milletler ’in verilerine göre, sığınanların sayısı 2 milyon 749. Bunların 1 milyon 490 bini çocuk. Resmi rakamlara göre bu çocukların sadece 325 bini eğitim alıyor. Suriye’den gelen yaklaşık 150 bin çocuğun ise kayıt altına alınmadığı belirtiliyor.

Savaştan en çok etkilenen kesim kadınlar ve çocuklar olmaya devam ediyor. Suriye’de yıllardır süren savaşta da bu realite kendisini hissettiriyor. Türk Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin sık sık dilinden düşürmediği ve yaptığı en büyük propaganda aracı haline gelen ‘Türk misafirperverliği’ kayıp çocuklar ve kamplarda taciz tecavüzlerle yüz yüze kalan kadınlar ile anılır oldu. Özellikle Avrupa’ya mülteci göçünün önünü açmakla tehdit eden TC’nin mültecilere yönelik yaklaşımının ne olduğu ortadayken, savaşta mağdur olan kesimin onbinleri aşan rakamlarla çocuklar olduğu biliniyor. Özellikle Antep’te yaşanan saldırının ardından DAİŞ vb çetelerin çocukları ne denli kullandıkları tekrar gündeme gelirken, Suriyeli kayıp çocukların akıbeti gerçeği tüm dünya için tehlike arz ediyor.

Türkiye’de, Birleşmiş Milletler ’in verilerine göre, sığınanların sayısı 2 milyon 749. Bunların 1 milyon 490 bini çocuk. Resmi rakamlara göre bu çocukların sadece 325 bini eğitim alıyor. Suriye’den gelen yaklaşık 150 bin çocuğun ise kayıt altına alınmadığı belirtiliyor.

Suriyeli Mültecilerin Yüzde 53’ten Fazlası Çocuk

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. M. Murat Erdoğan tarafından hazırlanan Türkiye’deki Suriyeliler: Toplumsal Kabul ve Uyum adlı raporda yer alan tespitlere göre; “Türkiye’deki Suriyelilerin sadece yüzde 13’ü 10 ildeki 22 kampta yaşıyor. Suriyelilerin yüzde 53’ünden fazlası 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerden oluşuyor.  Bu kesimin yüzde 75’ten fazlası özel koruma ihtiyacı içinde. Türkiye’de son 3.5 yılda doğan Suriyeli bebek sayısı 60 bin civarında” şeklinde.

1.4 Milyon Suriyeli Kampların Dışında Sağlıksız Koşullarda Yaşıyor

“Türkiye’nin Suriyelilerle birlikte uyum politikalarına başlaması gerektiriyor. Suriyeli sığınmacıların en az 1,4 milyonu kampların dışında yaşıyor. Bunların en büyük bölümü İstanbul’da ve sayıları yaklaşık 330 bini buluyor.  İstanbul’dan sonra 235 bin kişi ile Gaziantep, 240 bin kişi ile Urfa ve 204 bin kişi ile de Hatay geliyor. Kilis, Mardin, Adana ve Maraş’ta toplam 285 bin Suriyeli kamp dışında yaşıyor.”

“5 Kasım 2014 itibari ile Türkiye’deki 1,6 milyon Suriyeliden 1 milyon 97 bininin kayıt altına alındığı tespit edildi. Bu veri, 500 binden fazla Suriyelinin kayıt altına alınmadığı anlamına geliyor. Yani Kayıt altına alınanların oranı yüzde 68” şeklinde olduğu belirtiliyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): TURKIYE  DE  150  BIN  SURIYELI  COCUK  KAYIP    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA