QAMİŞLO’DAKİ SALDIRILAR DA KDP/ENKS - SUK PARMAĞI-1-
Haberler / 21 Ağustos 2016 Pazar Saat 14:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ENKS’li 2 kişinin ifadesinde bombalı saldırının KDP/ENKS-MİT-SUK-DAİŞ ve Rejim bağlantıları ortaya çıktı. 20 Nisan’da Qamişlo’ya saldıran Suriye rejiminin Difaa Watani isimli çete grubunun başında bulunan Tay aşiretinden Mehmet Faris’in saldırı öncesinde ENKS ile yaptığı görüşmelerin detayları da ortaya çıktı

27 Temmuz günü sabah saatlerinde Rojava Kürdistan’ının Qamişlo şehrinin Xerbi mahallesinde büyük bir patlama gerçekleşti. Patlamada 53 Kürdistanlı yaşamını yitirirken 175 kişinin de yaralandı. Bombalı saldırıyı çok kısa bir zaman içinde DAİŞ üslenmişti. Olay sonrası başlatılan geniş çaplı soruşturma sonrasında 20 civarında kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler içinde bulunan ENKS’li  2 kişinin ifadesinde bombalı saldırının KDP/ENKS-MİT-SUK-DAİŞ ve Rejim bağlantıları ortaya çıktı. 20 Nisan’da Qamişlo’ya saldıran Suriye rejiminin Difaa Watani isimli çete grubunun başında bulunan Tay aşiretinden Mehmet Faris’in saldırı öncesinde ENKS ile yaptığı görüşmelerin detayları da ortaya çıktı.

Düşman Cephesinde İttifak Trafiği

Suriye Kuzey Federasyonun 16 Mart tarihinde ilanı ardında Türk devleti, İran, Suriye rejimi ve bunlara bağlı işbirlikçi KDP, ENKS ve SUK peş peşe açıklamalar yaparak Federasyon karşıtı açıklamalar yaparak buna karşı mücadele edeceklerini deklere ettiler.

Kuzey Suriye Federasyonuna karşı, sömürgeci ve bunların işbirlikçi yapıları hemen harekete geçtiler. İlk hamle İran’dan geldi. İran, Türkiye ve Suriye’yi Cezayir’de bir araya getirdi. Görüşmeye İran, Türkiye ve Suriye Dışişleri Bakanları ile istihbarat sorumluları katıldı. Türk Dışişleri Bakanı, Suriyeli yetkililerden Suriye’nin Kuzeyinde Kürtlerin Federasyon oluşumuna izin vermemeleri durumunda Türkiye’nin DAİŞ, El Nusra gibi gruplara yardım ve desteğini keseceği sözü verildi. Türk devleti üzerinden KDP, ENKS ve SUK’da bu plana dahil oldular.

KDP/ENKS, Qamişlo’da rejim ve rejim yanlısı kişi ve gruplarla ilişki ve ittifak geliştirmeye başladılar. İlan edilen Federasyon karşıtı açıklamalar örgütlü bir şekilde gündeme getirildi. Orient, Rudaw, K24, Zagros, Kürdistan TV gibi KDP/ENKS ve SUK’a ait/yandaşı TV kanalları Federasyon karşıtı yayınlara başladılar. Başur’ê Kürdistan’da Federasyonu, bağımsızlığı savunan KDP, Rojava’da sömürgeci/işgalci devletlerin saflarında Kürt karşıtlığındaki koalisyonda Kürtlerin kanının akıtılmasına/katledilmesine destek sunuyor, bizzat bu katliamda yer alıyordu. Yine katliama eş değer şekilde Kuzey Suriye Federasyonuna yönelik ambargonun uygulayıcısı durumundaydı. Kuzey Suriye Federasyonuna ambargo uygulanması için Türk devletinden 200 milyon dolar aldığı belgelerle açığa çıkmıştı.

KDP’nin Kuzey Suriye’deki Kürtlere ihaneti bunlarla sınırlı kalmadı. KDP/ENKS’liler 10 Nisan tarihinde Qamişlo’da Rejim ve İran yanlısı Hera Tayi denilen Sünni Arap aşiretinden Difai Watani (paralı yerel milisler) sorumlusu Mehemed Faris ile gizli görüşmeler gerçekleştirdiler. Bu süre içinde gerekli silah ve cephane aktarımı yapıldı.

20 Nisan Qamişlo Saldırısının Arka Planı

İran, Türkiye ve Suriye sömürgeci-işgalci devletlerin öncülüğünde, KDP/ENKS, SUK, Difai Watani gibi işbirlikçi yapıların ilk saldırısı 20 Nisan’da Qamişlo şehir merkezine oldu.  Daha önceden örgütlendirilip silahlandırılan Difai Watan’i isimli çete grupları ile rejim askerleri, Hizbullah üyeleri, ENKS’nin Başur’dan Rojava’ya gizlice soktukları silahlı çeteler şehrin birçok yerine, Asayiş noktalarına saldırdılar. Çatışmalar başlar başlamaz olay yerine YPG güçleri sevk edilerek saldırıyı gerçekleştiren çeteler kuşatmaya alındı. Çatışmalar 3 gün boyunca aralıksız sürdü.

KDP/ENKS, Difai Watan’i, rejim ve Hizbullah çetelerinin Qamişlo’ya yönelik 3 gün süren saldırılarında KDP ve onunla bağlantılı olan ENKS’nin bu süre içinde Kuzey Suriye Federasyonuna karşı yoğun propaganda faaliyeti yürüttü. Tüm KDP/ENKS televizyonlarında yazılı basınında halkı tedirgin etmeye ve kenti terk etmeye, Başur’daki Peşmergelerin Rojava’ya girmesine yönelik yayınlar yaptılar. Diğer bir gelişme de Türkiye cephesinde yaşandı. Qamişlo saldırısı başladığı gün, aylardır gece gündüz silah seslerinin azalmadığı Nusaybin’de Türk devleti 3 gün boyunca operasyonlara ara verdi.

Qamişlo şehir merkezine yönelik çetelerin 3 gün süren saldırılarında çetelerden 45’i öldürüldü 120’si de esir alındı. Öldürülenlerden 4 kişi ile esir alınanlar içinde 7 kişinin ENKS’nin gizli/silahlı örgütlenmelerinde yer alan Başur’da KDP alanlarında eğitim görmüş çeteler olduğu tespit edilirken, bu çatışmalarda 7 Asayiş, 3 YPG ile 17 sivil yaşamını yitirdi.

Kuzey Suriye Federasyonuna Karşı Urfa Anlaşması

Qamişlo saldırısıyla amaçlarına ulaşamayan sömürgeci/işgalci ve bunların taşeronları-işbirlikçi yapıları, 11 Haziran’da Urfa’da bir araya geldiler. Türk İstihbaratı MİT’in organize ettiği toplantıda MİT, KDP, SUK ve ENKS bir araya geldi. Urfa’da gerçekleşen bu toplantı basına da yansımıştı. Kuzey Suriye Federasyonu karşıtı yapılan toplantıya katılan, isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynağın verdiği bilgiler Rojava Kürdistan’ına yönelik gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek saldırıların kimler tarafından yapıldığını açıklar nitelikte. Toplantıya ilişkin kaynak şu bilgileri veriyor; “Toplantıya MİT adına Hakan Fidan, KDP’den Sefin Dizai ve Mesrur Barzani, SUK’dan Enes El-Ebne, ENKS’den Ebdilhekim Beşar katıldılar. Türk devleti adına toplantıya katılan Hakan Fidan, Kuzey Suriye Federasyonuna karşı yürütülecek tüm operasyonların mali giderlerini karşılayacaklarını, gerekli silah ve cephaneyi temin edeceklerini belirterek, PKK ve ‘PYD’ye karşı oluşturulan bu ittifakın çok önemli olduğunu, ortak çalışılırsa-herkes üzerine düşen görevi yaparsa PYD/PKK’yi Suriye’den söküp atacaklarını ifade ederek bunun için PYD-YPG yöneticilerine ağır darbelerin vurulması gerektiğini’ söyledi.  PYD/YPG yöneticilerine yönelik suikastlar için ENKS ve SUK’a İstihbarat desteği sözü verileceğini belirtip bütün bu faaliyetler için KDP/ENKS’ye 200 milyon dolar para verildiği bilgisini paylaştı.”

Devam edecek: KDP, YPG’ye karşı hangi güçlerle ittifak geliştirdi, Rojava’da kimler kimlerin suikast hedefinde…


Yasin Kılıçkaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): QAMISLO  DAKI  SALDIRILAR  DA  KDPENKS  -  SUK  PARMAGI-1-  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA