GENEL SEFERBERLİK İLANI!
Okuyucudan / 21 Ağustos 2016 Pazar Saat 13:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu temelde 10. Genel Kurul tüm bu katliamları 21. Yüzyılın Kürt Jenosidi olarak kabul etmiş, bu soykırım saldırılarına karşı tüm Kürdistan parçaları ve Kürdistanlıların yaşadığı her yerde Genel Seferberlik ilan etmiştir. Bu saldırıların birbirinden kopuk olmadığı, aynı zihniyet ve merkezler tarafından yürütüldüğü, aynı amacı taşıdığı gün gibi ortadadır. Bu bir Kürt Soykırım Girişimidir

Bir yılı aşkın bir süredir Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan haber alınamıyor.

Yaklaşık bir aydır Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın can güvenliği ve sağlığına ilişkin çok ciddi kaygılar bulunmaktadır.  

AKP-CHP-MHP gibi sistem partileri ile beyaz, siyah ve yeşil faşistler Kürt karşıtı, özgürlük ve demokrasi karşıtı soykırımcı bir cephede buluştu.

Darbecilere karşıymış gibi görünse de OHAL, asıl olarak Kürtler ve demokrasi güçlerine karşı ilan edildi ve uygulanıyor.

Tam böylesi bir süreçte Kürt Özgürlük Hareketi KONGRA GEL 10. Genel Kurulu’nu toplayarak çok önemli değerlendirme, tespit ve kararlara ulaştı.

KONGRA GEL, yani Kürdistan halkının meclisi, en üst meşru karar organı olma özelliği taşıyor.

Başta Kürdistan’ı işgal eden sömürgeci devletler olmak üzere tüm bölgede meclislerin, demokratik mekanizmaların bir bir ortadan kaldırıldığı bir süreçte Kürt Özgürlük Hareketi, Kürdistan Meclisi’ni topluyor ve halkın temsilcileriyle birlikte kendi kaderini ilgilendiren konular hakkında kararlar alıyor.

Bu mecliste sadece Bakur, Başur, Rojava ve Rojhilat Kürdistan’da yaşayan Kürtlerin ve örgütlerinin temsilcileri yok, aynı zamanda Kürdistan’da yaşayan birçok inanç ve kültürden topluluklardan temsilciler de bulunuyor.

Bu nedenle yemin töreninde Kürtçe’nin çeşitli lehçelerinin yanı sıra Farsça, Türkçe ve Arapça da yeminler ediliyor. Bu açıdan çok dilli ve kültürlü, inançlı bir kongre bileşimi oluyor.

Bu güçlü Genel Kurul’da birçok önemli karar alındı. Bu kararların en önemlilerinden biri, kuşkusuz Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ilişkin olandır. Kürdistan halkını, halklarını temsil eden 10. Genel Kurul, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yaklaşımın savaş ve barış gerekçesi olduğunu bir kez daha hatırlatarak, Öcalan’ın özgürlüğü, sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için çok güçlü bir irade ortaya çıkarmış, kararlara gitmiştir.

Bu temelde Genel Kurul delegeleri toplu bir basın toplantısı yaparak, bu irade ve duruşu deklere etmiş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde İmralı İşkence Sistemi’ni yürüten tüm sömürgeci güçleri sert bir şekilde uyarmıştır.

Bir diğer önemli karar ise son bir kaç yıldır Kürdistan’ın dört parçasında halkımız üzerinde dozajı arttırılan vahşet politikalarına ilişkindir.  

Bu politikalar kimi zaman İran, Irak, Suriye, Türkiye gibi sömürgeci devletler, kimi zaman DAİŞ, El Nusra, El Kaide vs. gibi İslamist görünüme sahip çete yapıları ve kimi zaman ise KDP, Hizbul-Kontra gibi işbirlikçi ihanet şebekeleri tarafından yürütülse de; amaç aynıdır.

Şengal’de Êzîdî halkımız üzerinde yürütülen 73. Ferman ne ise, başta Kobanê olmak üzere Rojava’ya yönelik gerçekleştirilen her türlü saldırı (askeri, ekonomik, diplomatik, siyasi, psikolojik vs.) ile Kuzey Kürdistan’ın Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi, Gever, Farqin, Gimgim, Dêrik gibi ilçelerinde yapılan katliamlar da aynıdır.

Bu temelde 10. Genel Kurul tüm bu katliamları 21. Yüzyılın Kürt Jenosidi olarak kabul etmiş, bu soykırım saldırılarına karşı tüm Kürdistan parçaları ve Kürdistanlıların yaşadığı her yerde Genel Seferberlik ilan etmiştir. Bu saldırıların birbirinden kopuk olmadığı, aynı zihniyet ve merkezler tarafından yürütüldüğü, aynı amacı taşıdığı gün gibi ortadadır. Bu bir Kürt Soykırım Girişimidir.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, “21. Yüzyıl başta Kürtler olmak üzere halkların, kadınların yüzyılı olacak” belirlemesine karşı, “21. Yüzyılın Kürt Soykırımı”nı geliştirmek isteyen; adı, sanı değişse de özü Kürt düşmanı, halk düşmanı, kadın düşmanı olan bu sömürgeci faşist odaklar, eğer bu saldırılarında istedikleri sonuca gidemiyorlarsa, bu onların merhametlerinden değil, Kürt Özgürlük Hareketi ve gerillasının, halkının direnişi nedeniyledir.  

10. Genel Kurul soykırım tespitini yapmış, bu saldırıları soykırım saldırıları olarak tanımış ve tüm dünyaya bunu kabul ettirmek ve durdurulması için harekete geçirmek için gerek siyasi, gerekse de diplomatik çalışmalara ağırlık verilmesini kararlaştırmıştır.

Kürdistan halklarının en üst organı olan ve Kürdistan’da tek meşru üst meclis olma özelliği taşıyan KONGRA GEL’in, Kürdistan’ın tümünde ilan ettiği Genel Seferberliği önemsemek ve gereklerini yerine getirmek gerekiyor. Bunun anlamı; Kürdistan’da yaşayan ve Kürdistanî olan her kes sömürgeciliğe ve sömürgeci güçlere karşı her türlü yol ve yöntemle karşı koymalıdır. Kürdistan gençliği sömürgeci devletlerin okullarında okumamalı, memurluğunu yapmamalı, askerliğine gitmemeli ve başta HPG safları olmak üzere direniş safında yerini almalıdır.

Kürdistan halkları sömürgeci devlete vergi vermemeli, adli ve idari kurumlarını tanımamalı, her türlü silahlı yapılanmalarını işgalci güçler olarak görmeli ve bunlara karşı meşru savunma temelinde gördükleri her yerde mukavemet etmeli, karşılık vermelidir.

Başta AKP olmak üzere bugün faşist cephede bir araya gelmiş tüm sistem partilerini sömürgeci partiler olarak tanımalı, bu partilere üye olan, destek veren, onun için çalışan, şu veya bu şekilde ilişki içinde olan her kesi sömürgeciliğin işbirlikçisi olarak görmeli, bu işbirlikçilere karşı halk olmaktan gelen toplumsal gücünü kullanmalıdır. Önce ikna ile bu işbirlikçi kesimler mevcut lanetli konumlarından çıkarılmaya çalışılmalı, eğer iflah olmuyorlarsa bu kesimler teşhir edilmeli, düşkün ilan edilmeli, toplum dışına itilmeli, Kürdistan’da bu konumlarıyla rahat bir şekilde yaşamalarının imkanları ortadan kaldırılmalıdır.

Genel Seferberlik tüm Kürdistan parçalarında bir bütün olarak Devrimci Halk Savaşı’na dönüştüğünde ve Savaşan Halk Gerçekliği’ni yarattığında; Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürdistan halklarının özgürlüğü garanti altına alınmış olacaktır.

Alîşêr Pîran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): GENEL  SEFERBERLIK  ILANI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.