‘REJİMİN HESEKʒDEKİ SALDIRILARI TÜRKİYE’DEN KOORDİNE EDİLİYOR’
Haberler / 19 Ağustos 2016 Cuma Saat 15:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Suriye Demokratik Federalizmi Kurucu Meclisi Eşbaşkanlığı, Baas rejim güçlerinin Hesekê’deki saldırılarını ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı: Bugün rejim Hesekê’ye saldırmakta, aynı zaman Türkiye’ye doğrudan bağlı çeteler de Halep’in Şêxmeqsûd mahallesine saldırmaktadır. Bu durum göstermektedir ki, bölgemizdeki güvenliği hedef almak ve halkımızın kazanımlarına saldırmak için rejim ve çete destekçisi Türkiye koordineli çalışmaktadır

Kuzey Suriye Demokratik Federalizmi Kurucu Meclisi Eşbaşkanlığı, Baas rejim güçlerinin Hesekê’deki saldırılarını yapılan açıklama ile kınadı. Eşbaşkanlık,  Şêxmeqsûd mahallesindeki SUK’a bağlı çetelerin saldırıları ile eşzamanlı olarak Türkiye ve rejim ortaklığında gerçekleştiğini kaydetti.

Kuzey Suriye Demokratik Federalizmi Kurucu Meclisi Eşbaşkanlığı, Baas rejim güçlerinin Hesekê’deki saldırılarını ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ QSD savaşçıları teröre karşı mücadele ederek, DAIŞ çetelerinin zulmü altında yaşam sürmeye zorlanan sivilleri  kurtararak demokratik ulusun halkların birliği esası ile buluşturmaktadır.

Asayiş Güçleri de kentlerde güvenliği sağlamaktadır. Yani Demokratik Özerklik Yönetimi, tüm imkanları ile onurlu bir yaşamın korunması için çabalamaktadır. Baas rejim çeteleri ise Hesekê’de sivilleri hedef almıştır. Bu şekilde güçlerimizin çetelere karşı savaşımının önüne geçmek istemektedir. Rejim, halkımıza karşı gerçekleştirdiği saldırılarda ağır silahlar kullanmış, bu saldırılar sonucunda siviller yaşamını yitirmiş, onlarca insanımız yaralanmıştır.

Baas rejimi Hesekê’ye saldırarak Minbic zaferinin intikamını almaktadır. Çünkü rejim, DAIŞ’in yenilgisini kendi yenilgisi olarak görmektedir. Bu durum terörün yenilgisinin intikamı ve ortak yaşamı esas alan demokratik, özgür bir sistem inşa etme çabalarımıza karşı geliştirilmiştir. Bu yüzden Hesekê’de ki halkımızdan korkmaktadırlar.

Baas rejimi gizli hücre yapılanmalarını (Dîfa Wetenî) örgütleyerek bölgede kaos ortamı yaratmayı amaçlamaktadır. Hesekê’de ki çatışmaların her zamanki sebebi bu hücre tipi örgütlenme olmuştur. Bölgenin kanaat önderlerinin girişimleriyle bu çatışmalar bir çok kez durdurulmuştu.

‘Türkiye’ye Doğrudan Bağlı Çeteler Saldırmaktadır’

Bugün rejim Hesekê’ye saldırmakta, aynı zaman Türkiye’ye doğrudan bağlı çeteler de Halep’in Şêxmeqsûd mahallesine saldırmaktadır. Bu durum göstermektedir ki, bölgemizdeki güvenliği hedef almak ve halkımızın kazanımlarına saldırmak için rejim ve çete destekçisi Türkiye koordineli çalışmaktadır.

Hesekê’de halkımıza karşı geliştirilen saldırıyı kınıyoruz. Bölgenin mozaiğini oluşturan bütün kesimlere, geliştirilmek istenen siyasete karşı tedbir almaları için çağrıda bulunuyoruz. Hep beraber rejim ve çetelerinin uygulamalarına karşı birlik olalım ve halkların ortak yaşamını esas alan federal sistemi inşa edelim. Saldırılara karşı cevap olacak gücümüz olduğuna dair sarsılmaz inancımız her zaman var olacaktır.”

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER):  REJIMIN  HESEKE  DEKI  SALDIRILARI  TURKIYE  DEN  KOORDINE  EDILIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.