MİNBİC’DEKİ PATLAYICI KAYNAKLARI TC’DEN
Haberler / 19 Ağustos 2016 Cuma Saat 11:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Torbalar üzerindeki yazılara göre gübre olarak da bilinen bu maddeler, Hatay’da bulunan ‘Mert Global Dış Ticaret Limited Şirketi’ne ait. Şirketin adresi de ‘Haraparası Mahallesi 103. Sokak Ziroğlu Fabrikası No:8-9/Antakya –Hatay’ olarak yazıyor.Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre bu maddeler Hatay-Cerablus sınırından getiriliyor. Aynı maddeler Şehba, Halep gibi çetelerin saldırı gerçekleştirdiği alanlarda da görülmüştü

Minbic Askeri Meclisi savaşçıları çetelerle savaşmaktan daha fazla onların şehre ve köylere bıraktığı patlayıcılarla meşgul olmak zorunda kalıyor. Minbic Askeri Meclisi tarafından 1 Haziran’da başlayan operasyon yüzlerce köy, mezra ve şehrin çetelerin işgalden kurtarılması ile sonuçlanırken operasyon kentin kuzey ve batı köylerinde temizli çalışmaları ile sürüyor.

Minbic Askeri Meclisi operasyonunun süresince binlerce çete öldürülmüş ve yaralanmış ancak çatışmalardan çok çetelerin yerleştirdiği patlayıcılar dikkat çekmişti. Minbic Askeri Meclisi’nin açıklamasına göre hemen hemen bütün köy, mezra mahalle ve sokaklarda bulunan bütün evlere patlayıcı döşenmişti. Bu patlayıcıların çokluğu ve sivillerin can güvenliği için operasyon uzun sürmüştü.

Aynı açıklamaya göre, operasyon esnasında çetelerin döşediği 12 binden fazla patlayıcı madde uzman ekipler tarafından etkisiz hale getirildi. Halen tespit edilmemiş patlayıcılar bulunmakta.

Peki, bu kadar patlayıcı madde ve malzeme nereden geldi?

Şehrin her bir tarafını patlayıcılarıyla işgal eden çeteler, bu kadar maddeyi nereden temin etti? Kentin özgürleştirilmesinden sonra bu sorunun cevabı ortaya çıktı.

Arama tarama faaliyetleri ile ortaya çıkan sonuca göre etkisiz hale getirilen patlayıcıların Türkiye’den gönderildiği anlaşıldı. Savaşçılar tarafından tespit edilen bir depoda, torbalar dolusu patlayıcı yapımında kullanılan Amonyum Nitrat görüldü.

Torbalar üzerindeki yazılara göre gübre olarak da bilinen bu maddeler, Hatay’da bulunan ‘Mert Global Dış Ticaret Limited Şirketi’ne ait. Şirketin adresi de ‘Haraparası Mahallesi 103. Sokak Ziroğlu Fabrikası No:8-9/Antakya –Hatay’ olarak yazıyor.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre bu maddeler Hatay-Cerablus sınırından getiriliyor. Aynı maddeler Şehba, Halep gibi çetelerin saldırı gerçekleştirdiği alanlarda da görülmüştü.

Son 3 yılda silahlı çete gruplarına Rojava’ya saldırmaları için Türkiye’den çok sayıda lojistik ve askeri destek geldi ve bu yardımlar çoğu kez belgelerle ortaya çıktı. Serêkaniyê, Hesekê, Kobanê, Girê Sipî, Efrîn, Halep ve Şehba’da sağlık, gıda, patlayıcı, cephane ve benzeri bir çok ele geçirilen malzemenin Türkiye patentli olduğu ortaya çıkmış ve kamuoyuyla paylaşılmıştı. (Hawar Haber Ajansı/ANHA)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): MINBIC  DEKI  PATLAYICI  KAYNAKLARI  TC  DEN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.