23-31 Temmuz 2016 Haftalık haber kronolojisi
Kronoloji / 31 Temmuz 2016 Pazar Saat 11:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 27 Temmuz 2011’den bu yana uygulanan tecrit, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan AKP’nin ‘Darbe Tiyatrosu’ndan sonra Kürt halkını daha çok kaygılandırırken Kürdistan, Ortadoğu ve dünyanın çok sayıda merkezinde tecritin kırılmasına ilişkin protesto gösterileri yapılırken Öcalan’ın özgürlüğü için Avrupa Konseyi önünde başlatılan eylem kesintisiz sürüyor

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 27 Temmuz 2011’den bu yana uygulanan tecrit, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan AKP’nin ‘Darbe Tiyatrosu’ndan sonra Kürt halkını daha çok kaygılandırırken Kürdistan, Ortadoğu ve dünyanın çok sayıda merkezinde tecritin kırılmasına ilişkin protesto gösterileri yapılırken Öcalan’ın özgürlüğü için Avrupa Konseyi önünde başlatılan eylem kesintisiz sürüyor

23.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1462. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tehlikenin eskiye göre kat be kat attığını söyledi. Bayık, Önder Apo’dan herhangi bir bilgi yok. Bütün demokrasi güçlerinin bir an önce ailesinin ya da avukatlarının gidip Önder Apo’yu görmelerini sağlaması gerekiyor. Bu yönde mücadele yürütmeleri gerekiyor.

•             KONGRA-GEL Eş başkanlığı, Kim ne yapacaksa şimdi yapmalıdır, yarın geç olabilir. Devlet ve Erdoğan faşizmine karşı ayağa kalkarak, Önder Apo’ya sahip çıkarak özgür geleceğimizi yaratmalıyız. Halklarımızın yaşamını cehenneme dönüştüren DAİŞ’in patronu saray sultanına, asla unutamayacağı bir ders vermeliyiz. Erdoğan’ın temsil ettiği DAİŞ zihniyetine karşı halklarımızın ve tüm insanlığın tek umudu olan yurtseverler, devrimciler ve demokratlar olarak tarihi değiştirebileceğimiz bir süreçteyiz. Gün bu tarihsel sürece cevap olma günüdür. Gün Önder Apo için ayağa kalkma günüdür."

•             HPG/YJA Star gerillaları Dersim-Erzincan ve Pervari-Çatak yollarında kimlik kontrolleri gerçekleştirerek, halka süreç hakkında bilgilendirmeler yaptı.

•             HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, darbe girişimini Öcalan’ın öngördüğünü ve AKP’yi uyardığını belirterek, Öcalan’ın uyarılarına kulak vermeyen ve bir de üstüne tecrit politikasını hayata geçiren AKP’nin Öcalan’dan özür dilemesi gerektiğini dile getirdi.

•             Cizre Cumhuriyet Savcılığı 2 ayrı soruşturma kapsamında HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ı ifadeye çağırdı. Sarıyıldız’ın TBMM’de bulunan odasına gönderilen yazılı tebligatta savcı, Sarıyıldız’ın 7 gün içinde ifadeye gelmemesi durumunda zorla getirileceğini belirtti.

•             HDP Eş Başkanı Demirtaş, "Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, Başbakana, bütün siyasi liderlere ve partilere çağrı yapıyoruz. Gelin Demokratik bir uzlaşı zemininde buluşalım" dedi.

•             İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 2 bin 126 kişi tutuklandı.

•             Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, darbe girişimine ilişkin olarak, "Fethullahçı Terör Örgütü'nün elebaşından emir alarak asker üniforması giyen seri katiller milletimize ateş açmıştır. Bu terör örgütünün lideri Fethullah Gülen, Usame Bin Ladin'den daha tehlikelidir" dedi.

•             Resmi Gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 19 sendika, 43 özel öğretim kurum ve kuruluşu, 104 vakıf, 35 sağlık kuruluşu, 934 özel ilköğretim okulu ve lise ve son olarak 15 üniversitenin kapısına kilit vuruldu. Bu şekilde toplam 2341 kurum ve kuruluş kapatıldı.

•             Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fethullah Gülen’in iadesini görüşmek için üst düzey bir heyetle ABD’yi ziyaret etmeyi planladıklarını açıkladı.

•             Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen uyarı yazısında, PKK/KCK’ye üye kesimleri provoke etmek amacıyla, İmralı Cezaevi'nin FETÖ/PDY yapılanması içinde yer alan askeri unsurlarca ve askeri hava araçlarıyla tahrip edilmesinin planlandığı bilgisi yer aldı.

•             Yüksek Askeri Şura'nın 28 Temmuz'da Çankaya Köşkü'nde toplanacağı bildirildi.

•             Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak yaptığı açıklamada, darbe suçuna karışmamış 1200 erin serbest bırakıldığını açıkladı.

•             Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Jandarmayı tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlayacağız. Yeni kurumlar olabilir güç tekelini bölmemiz lazım. Yetiştirme atama bizde olacak" dedi.

•             Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Bursa 1. İnfaz Hâkimliği, İmralı Adası’nda tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile diğer tutukluların her türlü ziyaretçi, yazılı haberleşme ve telefon görüşmeleri haklarını Olağanüstü Hal (OHAL) süresince yasakladığı belirtildi.

•             Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki 283 asker gözaltına alındığı belirtildi.

•             Kerkük'te gerilla güçlerini ziyaret eden, Nelson Mandela’nın avukatı Essa Moosa ve beraberindeki heyet, Kürt Özgürlük Hareketi'nin mücadelesinin yanında olduklarını ve desteklerini ifade etti.

•             Kerkük Milletvekili Halid Muferci (Arap Sünni) , “Havice operasyonu, Kerkük’ün güvenliği ve Musul operasyonunun başlaması açısından kilit öneme sahip. Bu operasyonun tamamı ordunun komutasında olacak.” dedi.

•             BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın sözcüsü; de Mistura’nın, önümüzdeki hafta Cenevre’de ABD, Rusya ve BM arasında yapılacak üçlü görüşmenin, Suriyeliler arasındaki diyalog görüşmelerinin yeniden başlaması önünü açmasını umut ettiğini ifade etti.

•             Doğu Kürdistan’ın Salmast kırsalında, İran Devrim Muhafızları Ordusu ile PJAK gerillaları arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

•             Afganistan'ın başkentinde sokağa çıkan on binlerce Şii Hazaranın yürüyüşünde iki DAİŞ çetesi üstlerindeki bombaları infilak ettirdi. Cesetlerin sokaklara saçıldığı saldırıda en az 61 kişinin öldüğü, 207 göstericinin de yaralandığı bildiriliyor.

•             Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert “Federal Alman hükümetine göre Türkiye’yle müzakerelerde şu aşamada yeni bir başlığın açılması düşünülmüyor” dedi.

•             İngiltere’nin Lübnan Büyükelçisi Hugo Shorter, Hizbullah’ın Suriye’deki varlığının doğan bir durum olduğunu belirterek, “Hizbullah’ı Suriye’deki varlığından dolayı eleştiremeyiz”

•             Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Türkiye hükümetinden anayasaya riayet edilmesini isterken, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Türk hükümet yetkililerinin Türkiye'de uygulanmaya başlayan OHAL ile ilgili olarak kendisine güvence verdiklerini ifade etti.

•             Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, “Kim Türkiye’deki iç politikayla meşgul olmak istiyorsa, ülkemizi terk etmekte özgürdür” şeklinde konuştu.

•             Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye'nin istikrarsızlığa sürüklenmesi halinde bölgeden Avrupa'ya on milyonlarca mültecinin akın edeceğini söyledi.

•             İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini, Türkiye'de darbe girişimi ve sonrasında yaşananların ardından "Avrupa, Türk sığınmacıların gelmesine hazır olmalı" dedi.

24.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1463. gününde devam ediyor.

•             HPG, 21 Temmuz’da Ergani’de yaşanan çatışmanın sonuçlarını açıkladı. HPG, Ergani’de fedai direniş gösteren Mahir Amed adlı gerillanın en az 7 özel harekâtçıyı öldürdüğünü, 5’ini de yaraladığını bildirdi.

•             HPG gerillalarının 24 Temmuz günü Bingöl’ün Kiğı ilçesine Sevgeli karakoluna yönelik düzenlediği eylemde 2 asker öldürüldü. Gerillalar, Dersim-Erzincan yolunda 24 Temmuz günü yol kontrolü yaptı.

•             Kerkük'teki HPG ve YJA-Star gerillaları, “Bizi bitirmek için tüm saldırı, topyekûn ve imha mekanizmasını devreye koyan faşist TC devleti şu an kendi kendini bitiriyor” yorumunda bulunuyor.

•             Dersim merkez ve Pülümür ilçesi arasında bulunan Pilümüriye Vadisi’nin hâkimiyetinin gerillaların eline geçmesinin ardından Tunceli Valiliği yolu çift taraflı olarak ulaşıma kapatma kararı aldı.

•             PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın bir dönem avukatlığını yapan Cemal Demir, darbenin en büyük hedefinin Öcalan olduğunu söyledi. Öcalan ile yapılacak bir görüşmenin darbe kliğinin anlaşması açısından da önemli olduğunu ifade eden Demir, başta CPT olmak üzere uluslararası kuruluşların harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

•             HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İmralı’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması, ailesi ve avukatlarının görüştürülmesi gerektiğini söyledi.

•             Colemêrg'in (Hakkâri) Çelê (Çukurca) ilçesinde bulunan Gazitepe, Gezgintepe, Karataş ve Çayırlı askeri üs bölgelerine sabah saatlerinde HPG ve YJA Star gerillaları tarafından eş zamanlı saldırı düzenlendi.

•             İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan, gözaltı süresinin 30 güne çıkarılmasına dikkat çekerek, iktidarın OHAL durumunda olmayan yetkileri kullandığını söyledi. Türkdoğan "Uzun gözaltı süresi fiili infazdır'" dedi.

•             DBP ve HDP Amed il örgütleri, darbe girişiminde hedef olan ve kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bugünden itibaren 3 gün sürecek oturma eylemi ve ardından kitlesel yürüyüş düzenleme kararı aldı.

•             DBP Eş Genel Başkanı Yardımcısı Ramazan Tunç, Öcalan'ın demokrasi ve Kürt sorunu ile Ortadoğu kaosunun çözümü için büyük bir şans olduğunu vurgulayarak, AKP nezdinde yapılan açıklamaların kendilerini tatmin etmediğini, bu nedenle bir heyetin acilen Öcalan ile görüşmesi gerektiğini söyledi.

•             HDP Milletvekili Mithat Sancar, 24 Temmuz 2015'te derinleşen savaş konseptinin darbe heveslilerini cesaretlendirdiğini belirterek hükümete müzakereyi işaret etti. Sancar, "Kilidi açacak adım, Sayın Öcalan ile yeniden görüşmektir" dedi.

•             Türkiye Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cemaat irtibatlı oldukları gerekçesiyle açığa alınan öğretmenlerin yerine 20 binin üzerinde öğretmen alımı yapılacağını açıkladı.

•             Darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında görevden alınan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç tutuklandı. Üniversiteye idari ve akademik personelin izinsiz girişi ise yasaklandı.

•             OHAL kapsamında kapatılan kurum ve kuruluşların, bankalar ve diğer finans kuruluşlarındaki tüm hesapları bloke edilecek

•             Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, söz konusu belediye başkanlarının durumunu OHAL uygulaması yerine kısa sürede Meclis’e gelecek torba yasayla ele alınacağını söyledi.

•             Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı'nın başkanlık sistemine geçildikten sonra cumhurbaşkanına bağlanması gerektiğini söyledi.

•             Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gözaltına alınların sayısını 8 bin 883’ü asker, 2 bin 101’i hâkim ve savcı, bin 485’i polis, 52’si mülki idare amiri, 689 kişinin sivil olduğunu açıkladı. Buna göre, 13 bin 165 kişi gözaltında tutuluyor. Erdoğan, “123’ü general 5 bin 863 kişi tutuklandı.

•             Kerkük’te yaşayan Sünni Arap aşiretlerinin, Peşmergeye Hewice’nin DAİŞ’ten temizlenmesi için kendilerine destek çağrısına Peşmerge Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık; “ Bizim bir planımız yok size yardımcı oluruz, buyurun, Hewice’yi kurtarın” dedi.

•             Irak ordusu DAİŞ'in kente girişini engellemek için Felluce'nin etrafına hendek kazıyor. Hendeğin kazılmasıyla birlikte kentin yalnızca bir giriş ve çıkış noktası olacak.

•             Goran Hareketi lideri Newşirvan Mustafa’nın Iraklı partilere, “Referandum ve bağımsızlık Kürdistan halkının meşru hakkıdır” dediği belirtildi.

•             YNK Politbüro üyesi Seidî Ehmed Pîre, YNK ve Goran Hareketi’nin aynı tabanın partileri olduğunu belirttiği açıklamasında, bu temel üzerinden Goran Hareketi ile stratejik anlaşmaya vardıklarını ve bu konudaki çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydetti.

•             Peşmerge Bakanlığı, Musul’un DAİŞ’den kurtarılması ardından sadece Musul kentinden çekileceklerini ancak diğer kurtarılmış Kürdistan topraklarından çekilmeyeceklerini kaydetti

•             Suriye Muhalefeti Başkanı ve eski Suriye Ordusu Komutanı Asad Zoubi, "Suriye Rejimi 4 bin İran ve Afganistanlı asker ile Lübnan Hizbullah'ı militanlarını Halep'i almak için bölgeye sevk ediyor" dedi.

•             Hesekê, Til Temir, Serêkaniyê ve Dirbêsiyê'de yaşayan binlerce kişi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi ve tecridin kaldırılması için bir eylem gerçekleştirdi.

•             İran Tümgeneral Muhsin Rızai, Suudi Arabistan’ın Komala’ya destek vererek, İran’a terörist gönderdiğini duyurdu.

•             İran enerji ve sanayi ihracatı federasyonu yönetim kurulu üyesi ve genel sekreteri Hamid Rıza Salihi, İran'ın ihracatının güçlendirilmesi için koordineye ihtiyaç olduğunu belirterek, İran'ın petrol dışı ihracatını 2025 yılına kadar yıllık olarak 200 milyar dolara yükseltme yönünde gerekli programlama yaptığını ve bunun için her türlü desteğin olduğunu söyledi.

•             İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran’ın uzun vadeli nükleer programının senetlerinin ifşa olmasına yönelik UAEK’ya itiraz edileceğini söyledi.

•             İsrail Eski İçişleri Bakanı ve Tel Aviv’deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü Öğretim Görevlisi Gideon Sa'ar, İsrail hükümetinin, asıl yapması gerekenin Kürtler ile yakın ilişki kurması olduğunu kaydetti.

•             İtalya İleri Partisi (Forza Italia) üyesi olan gazeteci Alessandro Bertoldi, Türkiye'de darbe girişimi ardından görülen görevden almaları 'gerçek darbe' olarak nitelendirdi.

•             NATO'nun Baltık Denizi ve Karadeniz'de varlığını artırma kararının ardından ABD savaş gemileri Karadeniz'e girdi. Gemilerin Ukrayna ile yapılacak ortak tatbikat için bölgede bulunduğu söylendi.

•             FARC'ın (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) Rojava'da DAİŞ’e karşı mücadele etmek istediği açıklandı.

25.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1464. gününde devam ediyor.

•             Komalên Ciwan 5. Kongresi, “Devrimci İntikamla Sömürgeciliği Parçala” şiarıyla 3-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi.

•             Cizîrê Kantonu’nun Derîk kentinde düzenlenen kitlesel yürüyüşle, CPT’ye acil olarak İmralı’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı ziyaret etme çağrısında bulunuldu.

•             KCK Güney Kürdistan Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Hüseyin Amed başkanlığında bir heyet dün KDP-İ’nin Süleymaniye’deki ofisini ziyaret ettiği belirtildi.  KDP-İ Politbüro üyesi Muhammed Nazif Kadiri’nin katıldığı, görüşme de bölgedeki gelişmeler ele alındı.   İki taraf arasında işbirliği ve koordinasyon masaya yatırıldığı görüşmede, PKK ile KDP-İ arasında ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.  

•             Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbeci askerlerin gözaltı sürecine ilişkin olarak Uluslararası Af Örgütü'nün paylaştığı manipülatif söylemlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

•             Olağanüstü toplanan HSYK, Yargıtay'a 267, Danıştay'a 75 yeni ataması gerçekleştirdi.

•             Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında bugüne kadar 45 bin 954 personel görevden uzaklaştırıldı.

•             Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar kapsamında Dışişleri Bakanlığı'nda da görevden almalar olacağını açıkladı. Çavuşoğlu, "Büyükelçiler düzeyinde görevden almalar olacak" dedi.

•             Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP, MHP ve CHP liderlerini kabul etmesi, HDP’yi ise dışarda bırakması parti yönetiminin tepkisini çekti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, durumu ‘çiğlik ve akılsızlık’ olarak nitelendirdi. Grup Başkan Vekili İdris Baluken ise Erdoğan ve AKP'nin darbe girişiminden doğru dersler çıkarmadığını söyledi.

•             Sosyolog Mustafa Gürbüz, ABD’nin Türkiye’de ‘Çözüm Süreci’nin yeninden başlatılması için istekli olduğunu ve PKK ile Türkiye’nin Rojava’nın da konuşulacağı bir şekilde görüşmelere başlayabileceğini söyledi.

•             Mesud Barzani Irak Dışişleri Bakanı'nın Washington'da düzenlenen anti-DAİŞ toplantısına Kürdistan Bölgesi temsilcisinin katılmaması için engeller çıkardığını dile getirdi.

•             Neçirvan Barzani, İran’ın, Kürt sorununu çözmek için adım atması halinde Kürdistan Yönetiminin arabulucuk yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

•             Irak başbakanı Haydar el’İbadi, Irak Gönüllü Güçleri’nin Musul’un teröristlerden kurtarılması operasyonuna katılmasını onayladı.

•             Menbic Askeri Meclisi yaptığı açıklamada, Menbic Askeri Meclisi tarafından ilk olarak sivillerin zarar görmemesi için savaş alanından uzaklaşacakları bir koridor oluşturacağı belirtilirken, kentten çıkmak isteyen DAİŞ üyelerinin de çıkışına izin verileceği ve onları DAİŞ’in bulunduğu bölgelere göndereceklerini belirtildi.

•             İsrail’in 2014’teki Gazze işgali sırasında ölen askerlerinin aileleri Netanyahu’nun soruşturulmasını istiyor.

•             Hizbullah Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Nebil Kavuk, Suudi Arabistan’ın İsrail ile ilişkilerini normalleştirme sürecini ileriye götürmeye yönelik girişimi ve bu rejimin elebaşlarıyla sık sık bir araya gelmesini, Filistin, Kudüs ve Haremeyn-i Şerifeyn’e karşı işlenmiş bir cinayet olarak niteledi.

•             Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Milletvekili ve Duma Eğitim Komisyonu Başkanı Vyaçeslav Nikonov, Fetullah Gülen’in ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) için çalıştığını ve ABD'nin Gülen’i Türkiye’ye iade etmeyeceğini öne sürdü.

•             Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bir kez daha teröristlerin Türkiye toprağını lojistik destek için kullandıklarını belirtti. Moskova ile Ankara ilişkilerinin geleceğine değinen Lavrov, bu mesele büyük ölçüde Türkiye’nin Suriye krizinin çözümünde yapacağı işbirliğine bağlı olduğunu kaydetti.

•             Af Örgütü yaptığı Açıklamada Avrupa Konseyi'ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi'nden (CPT), gözaltı koşullarını incelemek üzere "acilen" Türkiye'yi ziyaret etmesini istedi. Af Örgütü, "Avrupa Konseyi üyesi olarak Türk hükümetinin CPT ile işbirliği yapma zorunluluğu var" dedi.

•             ABD Cumhuriyetçi Parti üst düzey yetkilisi John R. Bolton, Irak’ın yenilgiye uğradığını, bağımsız Kürdistan’ın ilanının zamanı olduğunu söyledi.

•             Amerikan Komutanlığındaki Uluslararası Komisyonun Sözcüsü Christopher Carver, Irak’ın Musul şehrinde 5 bin ila 10 bin arasında DAİŞ’li terörist bulunduğunu iddia etti.

26.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1465. gününde devam ediyor.

•             YJK-Elmanya 30 Temmuz'da Bielefeld'de yapılacak olan Merkezi Êzîdi ve Şengal Yürüyüşü'ne güçlü katılım sağlamaya çağırdı

•             HDP İzmir başta olmak üzere, MKM, YAK-DER ve İDAY-DER gibi kurumlar, Öcalan’dan haber alınamamasının çok kaygı verici olduğunu dile getirerek, İmralı adasında acil bir şekilde görüşme yapılması gerektiğini vurguladı.

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmek için avukatları Cengiz Çiçek, Mazlum Dinç ve Faik Özgür Erol ile kardeşleri Mehmet ve Fatma Öcalan, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na bugün yeniden başvuruda bulundu.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya atılan "Darbeciler kaybetmiştir, demokrasi kazanmıştır" söylemiyle ilgili olarak, "Tam bir aldatmacadır. Ortada demokrasi falan yok" diye konuştu.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hükümet’e de, PKK’ye de çağrı yapıyorum. Türkiye 15 Temmuz öncesi Türkiyesi değildir. Yeni durum değerlendirilmelidir" dedi.

•             Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, amaçlarının 'iki ülke ilişkilerini geliştirmek ve 24 Kasım'dan önceki seviyenin üzerine çıkarmak olduğunu' söyledi. Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta St. Petersburg'a bir ziyaret düzenleyeceğini de duyurdu.

•             Darbe girişimi soruşturması kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan gazeteci Nazlı Ilıcak, Muğla'nın Bodrum ilçesinde gözaltına alındı.

•             Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 15 Temmuz sonrası iki büyükelçiyi görevden aldı. İhraç edilen büyükelçilerin Gürcan Balık, Tuncay Babalı olduğu öğrenildi.

•             Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda çalışan 582 kişinin açığa alındığı belirtildi.

•             TBMM'de, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin AKP, CHP, HDP ve MHP'nin verdiği "Komisyon kurulsun" önergesi kabul edildi.

•             Meclis'teki darbeye karşı ortak metne de imza atan HDP görüşmeye davet edilmedi. Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan'a, "Beştepe'deki liderler zirvesine HDP de davet edilmeliydi" dedi.

•             Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Peşmerge Güçleri Başkomutanı Mesud Barzani, DAİŞ savaşında başarı gösteren 1500 Peşmerge’nin rütbelerini yükseltme talimatı verdi.

•             Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro Üyesi Hâkim Qadir Hemecan, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuat Husên’in, YNK ve Goran Hareketi ile yaptığı görüşmenin çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

•             Irak'ta Musul'u DAİŞ'den kurtarma operasyonu nedeniyle kentten göçen ailelerin sayısının 12 bin 500'e ulaştığı bildirildi.

•             Kürdistan İslami Hareketi İrfan Abdulaziz, her ne kadar ABD’nin bu şekilde göstermeyi arzulamasa de Irak’ın bütün bir devlet olmadığını ve fiiliyata dağıldığını söyledi.

•             Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi, Arap ülkelerinden Irak topraklarındaki Türkiye askerlerinin çekilmesi için Türkiye’ye baskı yapmalarını istedi.

•             Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ile imzaladıkları “stratejik anlaşmanın” devam ettiğini bildirdi.

•             Suriye ordusu ve milis güçler, Selamiye bölgesinin doğusuna doğru ilerleyişlerini sürdürerek DAİŞ’in kontrolünde tuttuğu bir boru hattı üzerindeki stratejik noktaları ele geçirdi.

•             Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, Suriyelilerin sıkıntılarının siyasi şantaj ile değil terörle mücadele aracılığı ile sona erdirilebileceğine dikkat çekerek Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye hükümetlerinin Suriye halkına karşı katliamlar işleyen silahlı terör gruplarına sağladıkları desteğe son vermeleri gereğini vurguladı.

•             Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, kent merkezindeki mahallelerde bulunan sivilleri tahliye etmek için büyük bir özveri ile çabalıyorlar. 200 aile daha kent merkezinden güvenli alanlara ulaştırıldı.

•             İran Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan, İran’ın füze programı ne Amerika’yı, ne de başka ülkeleri ilgilendirdiğini vurguladı.

•             İran İMGYK Sekreteri Ali Şamhani, bazı ülkelere teröristleri kullanarak İran sınırlarında güvensizlik yaratmamalarına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

•             İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, son yıllarda İranofobia ve İran korkusunun artık ortadan kalktığını hatırlatarak, İranofobia'nın İsrail ve Suudi rejiminin çok yüksek harcamalarıyla sürdürüldüğünü ve bu meselenin ise onların cinayetlerini daha da açığa çıkardığını bildirdi.

•             İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, ikili ilişkiler ile bölge ve dünyanın önemli meselelerini ele alan görüşme yaptılar.

•             İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye tur düzenlemesine ilişkin tur operatörlerine konulan yasağın ancak Türkiye’deki şartların normalleşmesinden sonra kaldırılacağını belirtti.

 

•             İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) Doğu Kürdistan'daki Peşmergelerini, İran hükümeti karşıtı bir plan dâhilinde artırmayı düşündüğünü açıkladı.

•             Arabistanlı yerel kaynaklar, Şii âlim Şeyh Nemer idam edildikten sonra ülkenin doğusunda Şii Müslümanlara yönelik baskıların şiddetlendiğini belirtiyor.

•             Mısır'da "Ermeni soykırım tasarısı" parlamentoya sunulduğu belirtildi.

•             Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye hükümeti, muhalefet ve BM ile masaya oturmaya hazır.  Ancak (Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu) Yüksek Müzakere Komitesi, yıkıcı bir tutum izliyor ve süreci çıkmaza sürüklüyor.

•             ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de görevli çalışanlarının ailelerinin ülkeden ayrılmasına onay verdi.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Peşmerge Güçleri’nin DAİŞ’e karşı göstermiş olduğu kahramanlığın bilincinde olduklarını ve bu yüzden Bağdat hükümetine KBY’den bir heyetin Washington’daki DAİŞ zirvesine katılması için baskı yaptıklarını söyledi.

•             Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, göreve geldikten sonraki ilk ulusa sesleniş konuşmasında Norveç’te başlayacak barış görüşmelerinden bahsederek, Maocu gerillalarla ateşkes ilan edildiğini açıkladı.

•             Moritanya’nın Başkenti Nuakşot’a bugün ve yarın gerçekleşecek olan Arap Birliği toplantısına birçok ülkenin katılmayacağı belirtilirken ana maddenin İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi olacağı bildirildi.

•             Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dünkü Suriye konulu toplantısında, Halep'in doğusunda en az 2 günlük "insani ateşkes" çağrısında bulunuldu

27.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1466. gününde devam ediyor.

•             YPS Genel Koordinasyonu, Van’da YPS /YPS JIN birimlerinin düzenlediği eylemler sonucunda en az 20 Saray çetesinin öldürüldüğünü açıkladı.

•             HDP, HDK ve KJA kadın meclisleri, Kadıköy'de darbelere ve olağanüstü hale karşı bir araya gelecek.

•             Urfa'nın Halfeti, Eyyübiye, Viranşehir, Suruç ve Bozova ilçelerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla 3 günlük eylem ve etkinlikler başladı.

•             HDP Eş Genel Başkanları, yarın Dersim'de startı verilecek olan "Darbelere hayır, demokrasi hemen" mitingleriyle 8 kentte düzenlenecek büyük mitinglerle halka bulaşacak.

•             Rojava’nın Qamişlo kentinde yapılan barbarca bir saldırının ardından onlarca Kürdistanlının yaşamını yitirdiğini belirten KCKD-E, “Türk-Arap ve Fars devletleri tarafından sömürgeleştirilen Kürdistan halkına karşı sürdürülen soykırımın bir parçası olan Qamışlo katliamını nefretle kınarken, Avrupa'da yaşayan Kürdistan halkını ve dostlarını bu büyük katliamı protesto etme çağrısında bulunuyoruz.

•             HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, OHAL ilanından sonra Öcalan’a yeniden bir tecrit uygulandığını belirterek, “Bu sürecin demokrasiye evirilmesini istiyorlarsa Sayın Öcalan’la derhal görüşmelerin başlaması gerekiyor” dedi.

•             Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, El-Rabîta ve Dele kavşağı ile El-Keclî mahallesinden 750 sivili güvenli alanlara ulaştırdı.

•             Qamişlo’da bugün sabah saat 09.25’te düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin açıklama yapan Cizîr Kantonu Sağlık Konseyi Eşbaşkanı Silêman Ehmed, ilk bilgilere göre 32 kişinin yaşamını yitirdiğini, 143 kişinin de yaralandığını belirtti.

•             Halk Savunma Merkez Karargâh Komutanlığı (HSM)bir yıllık savaş bilançosunu açıkladı. Bilançoya göre, HPG gerillaları, 1199 eylem gerçekleştirdi. Bu eylemlerde tespit edilebilen öldürülen asker sayısının 2982 olduğunu kaydeden HSM, 1146 askerin de yaralandığını açıkladı.

•             Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) mektup gönderdi.

•             TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Saray'da topladığı zirvede HDP'nin yer almamasının nedeni olarak, partinin Meclis İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder'in sivil toplum örgütleri ile Meclis'te gerçekleştirilen toplantıda tepki çeken ‘Sayın Öcalan' ifadesi ve hükümet ile Erdoğan'ı suçlayan sözlerini gerekçe gösterdiği öğrenildi.

•             Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Saray'da görüştü

•             Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde 208 öğretim üyesinin açığa alındığı açıklandı.

•             15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından askeri helikopterle Yunanistan’a kaçan ve siyasi sığınma talebinde bulunan darbeci subayların iltica taleplerinin 19 Ağustos’a ertelendi.

•             PYD eş başkanları danışmanı Siyanek Dibo, yakın bir zamanda ABD’de Rojava Demokratik Özerklik bürosu açacaklarını söyledi.

•             Rojava’nın Qamışlo kentinde bu sabah meydana gelen 2 intihar saldırısında ölü sayısı 37’e yükseldi, yüzlerce yaralı var. Saldırıyı DAİŞ üstlendi.

•             Suriye Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı bugün yaptığı açıklamada destekçi güçlerle işbirliği içinde Halep’in kuzey bölgelerinde kendilerine verilen askeri görevleri başarıyla gerçekleştirerek, teröristlerin Halep’in doğusunda kullandıkları bütün yol ve geçitlerini kestiklerini duyurdu.

•             Suriyeli askeri uzmanlardan emekli General Sabit Muhammed, Suriye ordusunun Halep’teki son operasyonları sebebiyle teröristlerin Türkiye’ye doğru kaçtığını söyledi.

•             İran Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı General Ali  Şademani, eğer ABD ve düşmanlar en ufak bir yanlışta bulunacak olursa Hürmüz Boğazı’nı kapatarak onların fitnesini hemen bastıracaklarını ve istikrarın bölgedeki çıkarlarını yok edeceklerini belirtti.

•             İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şii ve Sünni vahdetinin İran İslam inkılabı siyasi düşüncesinin asli temelinden olduğunu söyledi.

•             İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Türkiye'deki darbe girişiminden Washington ya da Moskova'nın habersiz olamayacağını vurguladı. Safavi, ”Bu çapta bir kalkışma, yabancı bir ülkenin desteği ve bilgisi olmadan yapılamazdı" dedi.

•             İran Anayasa Koruma Konseyi Sözcüsü, İran İslam Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 29 Mayıs 2017'de gerçekleştirileceğini açıkladı.

•             İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Morteza Sermedi, İran’ın Ortadoğu-Arap ülkeleri politikası değişmediğini vurguladı.

•             İsrail, işgal altındaki Golan tepelerinde, Şam kırsalında, Kuneytire ve Dera’ın batı kırsalında bulunan Nusra Cephesi teröristlerine ve müttefiklerine Suriye Ordusunun ve şehirlerin merkezlerine saldırılarını arttırmalarını istedi.

•             Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Suudi Arabistan’ın İsrail’e sunduğu ‘Arap Barış Planı’nı mültecilerin geri dönüş hakkının kabul onaylanması şartıyla kabul ettiklerini söyledi.

•             Uluslararası İslam Mezheplerini Takrip Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Eraki, Suriye Başbakanı İmad Muhammed Edib Hamis ile bir araya geldi.

•             Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceğinin Suriye krizindeki işbirliğine bağlı olduğunu söyledi.

•             Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, Suriye hükümeti ile muhalefeti arasındaki barış görüşmelerine devam etmenin Kürtlerin katılımı olmadan mümkün olmadığını söyledi.

•             Rusya lideri Vladimir Putin, terörle mücadele başarılı olunması için uluslararası toplumun çabalarını birleştirmesi ve istihbarat servislerinin işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

•             ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'yi ziyaret etmeyi düşünen vatandaşlarına 'seyahat planlarınızı gözden geçirin, Güneydoğu bölgesine gitmeyin' uyarısı yaptı.

•             Demokrat Parti, Hillary Clinton'ı 2016 başkanlık yarışında adayı olarak ilan etti. Clinton, bu adaylığıyla, Demokrat ya da Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olarak seçilen ilk kadın olarak tarihe geçti.

•             Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry,  ABD’nin Suriye’de Rusya ile işbirliği planını ağustos başlarında açıklayabileceği bildirildi.

•             Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin Türkiye uzmanlarından Aaron Stein, “Türk ordusu artık kırık dökük bir güç ve düzelmesi yıllar alacak” dedi.

•             Moskova'da 'Anti-Küreselleşme' hareketi tarafından düzenlenen konferansa Kuzey İrlanda, İskoçya, İspanya, İtalya, Kaliforniya, Teksas, Hawaii ve Porto-Riko'daki ayrılıkçılar katılacak.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Peşmerge Güçleri’nin DAİŞ’e karşı göstermiş olduğu kahramanlığın bilincinde olduklarını ve bu yüzden Bağdat hükümetine Kürdistan Bölgesinden bir heyetin Washington’daki DAİŞ zirvesine katılması için baskı yaptıklarını söyledi.

•             ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri James, ABD'nin İncirlik'teki kuvvetlerinin yerini değiştirmek gibi bir planının olmadığını söyledi

•             Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye’nin istikrarsızlığa sürüklenmesi halinde bölgeden Avrupa’ya milyonlarca mültecinin akın edeceğini belirtti. Orban, Türkiye’nin istikrarlaşması dâhilinde Avrupa Birliğinin çökeceğini söyledi.

•             Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, 'Türkiye'nin idam cezasını geri getirmesi durumunda AB, üyelik sürecini anında durduracaktır' diye konuştu

•             Darbe girişimini yönettiğini ileri sürdüğü emekli ABD'li General John F. Campbell, haberi ‘gülünç’ olarak nitelendirerek, iddialara yanıt vermeye bile gerek olmadığını ifade etti.

•             Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Türkiye’nin bu süreçte ifade özgürlüğü, uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uymanın yanısıra yargı bağımsızlığı, barışçı ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkı gibi ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalması yönündeki beklentisini dile getirdi.

•             ABD Suriye’de Kobanê’nin güneyinde ikinci bir askeri hava üssü inşasını tamamladı, daha önce kurmuş olduğu Hasekê kırsalındaki Rumeylan hava üssünü de faaliyete geçirdi.

•             Barselona merkezli Katalan hükümetinin, Madrid merkezli İspanya hükümetinden onay almadan ayrılık sürecini başlatacağı duyuruldu.

28.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1467. gününde devam ediyor.

•             Rojava’nın Qamişlo kentinde dün düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eş başkanlığı, “Olası yeni katliam saldırılarına karşı öz savunma tedbirlerini hızla geliştirmelidir. Rojava başta olmak üzere Kuzey Suriye’nin özgürleştirilmiş tüm kentlerinde yaşayan halklar seferberlik ruhuyla ve tam bir dayanışma halinde kendini savunmak için harekete geçmelidir” dedi. KCK Yürütme Konseyi Eş başkanlığı, faşist AKP devletinin sürekli tehditler savurduğu Rojava’da bir kez daha vahşi bir katliam yaşandığını belirtti.

•             YPS Genel Koordinasyonu, 24 Temmuz 2015 ve 23 Temmuz 2016 tarihleri arasında Kürdistan şehirlerinde yaşanan savaşın bilançosunu açıkladı. Yaşanan çatışmalarda 2218 saray çetesi öldürüldü. 363 YPS/YPJ JİN savaşçı da yaşamını yitirdi.

•             Uluslararası İmralı Heyeti, Öcalan’a yönelik uygulanan tecride CPT’nin dikkatini çekmek amacıyla gönderdiği açık mektupta, "Öcalan ile hiç bir izne tabii olmadan görüşebilen ve sorumluluğu olan CPT’yi göreve çağırıyoruz" dedi.

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarının, ağırlaştırılmış tecrit koşullarının yerinde incelemesi talebiyle 12 Temmuz'da Birleşmiş Milletlere başvurduğu ortaya çıktı.

•             Cizîrê Kantonu Savunma Konseyi Eşbaşkanı Gulo, Qamişlo'daki katliamın hesabını DAİŞ ve onu destekleyen güçlerden soracaklarını belirtti.

•             Minbic Askeri Meclisi üyesi Mıstefa Minbic, şehirde ilerleyişlerinin sürdüğünü ifade ederek, yakın zamanda Minbic’in özgürlüğünü müjdeleyeceklerini ifade etti.

•             HDP Adana İl Örgütü, "Darbelere hayır demokrasi hemen" şiarı ile 1 Ağustos'ta HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın katılımıyla gerçekleştireceği halk buluşmasına çağrıda bulundu.

•             Resmi Gazetede yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameye göre, TSK’dan 1684 asker ihraç edildi. Bu rakam içinde 149 general ve amiral, 1099 subay ve 436 astsubay bulunduğu belirtildi.

•             Türk Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı İhsan Uyar, EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu TSK’dan istifa etti.

•             Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Haziran'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40.86 azalışla 2.44 milyon kişiye gerileyerek, 1994'ten beri açıklanan veri tarihinin en büyük düşüşü kaydedildi.

•             Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), OHAL yasaları ile birlikte 45 gazete, 17 TV, 23 radyo, 3 haber ajansı, 15 dergi ve 19 yayınevinin kapatılmasına "darbeden kurtulduk 'demokraside' boğuluyoruz" diyerek tepki gösterdi.

•             Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada; Yayladağı ilçesi sınırı bölgesinde bulunan Kayapınar Hudut Karakolu ile Denizgören Hudut Karakolu arasında kalan bölgenin, 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

•             Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. İhsan Uyar ve EDOK Komutanı Org. Kamil Başoğlu istifa etti.

•             Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki muhataplarının hapse atıldığı ve Türkiye’deki gelişmelerin DAİŞ’le mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyleyen Amerikalı askeri yetkililere sert tepki göstererek  “Amerika'da önemli bir makamda olan general, 'irtibatta olduğumuz komuta kademesinden içerde olanlar bulunduğunu görüyorum' diyor. Bunu söylüyor. Buna karar vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Darbecilerin yanında yer alıyorsun, zaten darbeci senin ülkende" dedi.

•             Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Türkiye’de darbe girişimi sonrasında basına karşı “alarm verici” boyutlarda sürdürüldüğünü belirttiği “temizlik operasyonunu” kınadı.

•             Irak İçişleri Bakanlığı’nın, BM’nin her yıl düzenlediği İnsan Hakları Konferansı’na Kürdistan Bölgesi’nin katılmasını engellediği ortaya çıktı.

•             Kürdistan Demokratik Sosyalist Partisi (PDSK) Genel Sekreteri Mihemedê Hacî Mehmûd, Kürdistan Bölgesi’ndeki sorunların çözüme kavuşmaya başladığını ve bu konuda beklenti ve umutların yüksek olduğunu söyledi.

•             Irak Başbakanı Haydar İbadi, milis güçlerinin siyasete dahil olmasının yasaklanacağını ve milislere resmi ordu statüsü verileceğini söyledi.

•             Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, İbadi hükümetinin Washington'da yapılan DAİŞ zirvesinde Kürdistan Hükümeti heyetinin yer almasını engellediğini söyledi

•             Suriye lideri Beşar Esad, teröristlerin silahlarını bırakmaları halinde onların da genel af kapsamına alınacağını söyledi.

•             Suriye Meclisi Genel Sekreteri Halit El Abud, “Amerika müzakerelerinin yeni turunun ne zaman yapılacağının açıklanmasını geciktiriyor. Çünkü Amerika’nın bu oturumdaki asıl amacı, bölgedeki konumunu yükseltmek, fayda sağlamak ve Rusya, İran ve Suriye’ye şartlar dayatabileceği siyasi bir başarı sayfası kazanmaktır.

•             El Kaide, bir ses kaydı yayınlayarak Suriye’deki kolu olan Nusra Cephesi’ne ‘birliğinizi korumak ve Suriye’deki savaşı sürdürmek için gerekirse örgütsel bağlarınızı koparabilirsiniz’ mesajı verdi.

•             Suriye Halk Meclisi Başkanı Hediye Abbas, uluslararası toplum ve dünyadaki bütün devletlere teröre sağlanan destek, silahlandırma ve finansa ve özellikle de Türkiye’den Suriye’ye sağlanan terörist geçişlerine son verilerek terörle mücadeleye katılma çağrısında bulundu

•             İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakeri, Pakistan Başbakanı Ulusal Güvenlikten Sorumlu Yardımcısı General Nasır Han Cencue ile Tahran’da yaptığı görüşmede, iki ülke arasında birçok ortak faydalar olduğunu belirterek, “Pakistan ile askeri işbirliğini geliştirmek için hazırız” dedi

•             İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Yemen’de sivil katliamlarının devam etmesini Suud rejimine bağlı güçlerin acizliğinin işareti niteledi.

•             İran İnsan Hakları Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Kazım Garib Abadi, İran'ın İngiltere'deki insan hakları ihlalleriyle ilgili rapor yayımlayacağını açıkladı.

•             İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizengot, Hizbullah’ın füze ve silah kapasitesini Suriye’de savaşmak için değil İsrail’e karşı kullanmak için artırdığını söyledi.

•             Suudi Arabistan İstihbarat teşkilatının eski Başkanı Türki Feysel, “Türkiye, Mısır ve Arabistan ülkeleri arasında gerçekleşen gizli rekabet, bu kez Filistinliler’i destekleme ve onlara yardım etme üzerine yürümeyecektir. Bu kez başta İran olmak üzere direniş cephesinin bölgedeki yoluna engel olmak ve İsrail ile beraber kalıp Filistin konusunun çözümü için yeni bir ön plan hazırlamak peşinde oldukları, Lübnan direnişine karşı gösterdikleri güvenlik, ekonomik, sosyal ve siyasi baskılardan anlaşılabilir” dedi.

•             Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz Sirac'in, Fransa hükümetinden ülkenin doğusundaki varlığına ilişkin resmi açıklama talebinde bulunduğu bildirildi.

•             Rusya Savunma Bakanlığı, Halep'te insani koridor açılacağını duyurdu.

•             Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kırım'a kendi kendine yeten ordu birlikleri konuşlandırdıklarını söyledi.

•             ABD'nin eski BM Daimi Temsilcisi John R. Bolton, yeni seçilecek ABD yönetiminin, Kürdistan’ın bağımsızlığını gündemleştirip desteklemesini gerektiğini söyledi.

29.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1468. gününde devam ediyor.

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsakların aile ile avukatlarının görüşme başvurusu bugün de reddedildi.

•             DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AKP hükümetinin Kürdistan kentlerinde yürüttüğü Kürt karşıtı kirli politikaların yansıması olarak 15 Temmuz darbe dinamiğinin devreye girdiğini belirtti.

•             HPG Şengal Saha Komutanlarından Agit Kelar, tüm Kürdistani güçlerin öz eleştiri vermesi gerektiğini, bir daha katliamların yaşanmaması için tüm Êzîdî gençlerinin YBŞ/YJŞ saflarında mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

•             Minbic’i özgürleştirme operasyonu sürüyor. Savaşçılar, El Keçli Mahallesi’nin DAİŞ çetelerinden temizledi.

•             Demokratik Êzîdî Toplum Koordinasyonu, Şengal'de Êzîdîlere dönük fermanın ikinci yıl dönümü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada,"3 Ağustos 2014'te Şengal'de Êzîdî toplumuna dönük gerçekleştirilen vahşetin jenosit olarak kabul edilmeli. Bu jenoside yol açan ve gerçekleştirilenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanmalı. Êzîdî toplumumuzun inanç ve kültürel değerlerinin korunması temelinde güvenceye alınmasına dönük tedbirler geliştirilmeli.

•             HPG BİM, Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde askeri konvoya, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Kozberi köyünde ise Ejder tipi zırhlı araca yönelik düzenlenen eylemlerde toplam 8’i PÖH olmak üzere 23 askerin öldürüldüğünü açıkladı.

•             HPG Basın İrtibat Merkezi, 27 Temmuz tarihinde Hakkâri’deki Depin Polis harekât karakoluna yönelik gerçekleşen fedai eylemde 15 PÖH’ün öldüğünü açıkladı.

•             Halk Savunma Merkez Karargâh komutanlarından Malazgirt, bir yıllık savaş sürecini değerlendirerek, AKP ve Türk devletinin bir bütün olarak yenildiğine dikkati çekti. Zagroslar'daki savaşa değinen Malazgirt, "Düşmanın saldırıları her gün oluyordu, halen de oluyor. Fakat kesinlikle Türk ordusu ve devleti Zagroslar'da hâkimiyet kuramaz" dedi.

•             27 Temmuz’da Qamişlo’da gerçekleşen katliama ilişkin yazılı açıklama yapan YBŞ Komutanlığı, tüm Kürt halkına başsağlığı dileyerek, katliamcılardan hesap sorulacağını sözü verdi.

•             HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Türkiye’de darbe girişiminin engellendiğini ama ülkede diktatörlüğün sürdüğünü söyledi.

•             Şirnex'e yönelik soykırım saldırıları ile birlikte sürdürülen siyasi soykırım operasyonları kapsamında Şirnex Belediye çalışanı Celal Kaplan, kent girişinde bulunan polis kontrol noktasında polislerce gözaltına alındı.

•             Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “idamı geri getirmezseniz bir daha partinize oy vermeyeceğiz” diye mesajlar aldıklarını söyleyerek, böylesi bir meseleyi oy uğruna gündemde tuttuklarını itiraf etti.

•             Gülen cemaatine yönelik başlatılan operasyon kapsamında aralarında Nazlı Ilıcak ve Hanım Büşra Erdal'ın da bulunduğu 17 gazeteci tutuklandı.

•             Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Nasır Nuri, Peşmerge Güçleri’nin DAİŞ’den kurtardığı bölgelerden çekilmesi konusunun Anayasa çerçevesinde ve siyasi uzlaşıyla çözüleceğini söyledi.

•             Rojhilat’ta yeni bir stratejik süreç kazandırmak çerçevesinde ortak mücadeleyi geliştirmek amacıyla İran’da faaliyet yürüten altı Kürt partisi bir araya gelerek toplandı. Toplantıda KDP-İ, Kürdistan Emekçi Devrimci Toplumu-İran, Kürdistan Demokrat Hizbi, Kürdistan Emekçi toplumu-İran, Direniş Örgütü, Kürdistan Devrimciler Birliği-İran ve Kürdistan Demokratik Birliği, Rojhilat için geliştirilecek yeni mücadele döneminde ortak çalışma prensipleri ne bağlı kalmanın önemi vurgulandı.

•             Rusya Dışişleri Bakanlığı Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesinin adını değiştirmesi ve Kaide Örgütü ile bağlantısı kalmadığı iddia etmesine rağmen tehlikeli bir terör örgütü olarak kalacağını ilan etti.

•             Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Gennady Gatilov, Kürtlerin Birleşmiş Milletler öncülüğünde Cenevre'de gerçekleşecek Suriye barış görüşmelerine katılmalarının önemli olduğunu belirtti.

30.07.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1469. gününde devam ediyor.

•             HPG/YJA Star gerillalarının eylemleri kesintisiz devam ederken, Hakkâri, Amed ve Şırnak gerçekleştirilen eylemlerde tespit edilen 5 asker öldürüldü.

•             Öcalan'ın üzerindeki tecridi kırmak ve özgürlüğünü sağlamak amacıyla Amed'te gerçekleştirilen Özgürlük Nöbeti'ne katılan İmralı Heyeti, Öcalan'a yaklaşımın Kürt halkına yaklaşım olduğunu ve tecrit kırılıncaya kadar alanlarda olunacağın altı çizildi.

•             İmralı heyeti, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kalkması ve bir an önce görüşme yapılmasını talep etti.

•             Sur'da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPS/YPS JIN savaşçılarının kimlik bilgileri açıkladı. Sur'da 408 saray çetesi öldürülürken, 70 savaşçı ve sivil de yaşamını yitirmişti.

•             HPG gerillaları Çukurca'da gerçekleştirdikleri eylemde 15 JÖH elamanını öldürülürken, en az 25'i de yaralandı. Bazı özel harekâtçılar da Zap suyuna kendini attı. Gerilla güçleri eylemden sonra sağlam şekilde üslerine ulaştı.

•             PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin Silopiya'da düzenlenen toplantıda konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Ali Balın, devam eden tecridin halkların kardeşliğine hizmet etmediğini söyleyerek, bir an önce sonlandırılmasını istedi.

•             Hakkâri-Çukurca karayolunda gerillalar ile Türk askerleri arasında çıkan çatışmada 5 askerin öldürüldüğü açıklanmıştı. Ancak bölgedeki halk, çatışma alanından 9 cenazeyi aldı, birçok askerden ise haber alınamıyor.

•             Wan’da 1 Ağustos günü HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in katılımıyla gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısı yapıldı.

•             Amed ve Êlih'te kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları, "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" sloganıyla 390'ncı hafta da kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için bir araya gelerek, tutuklanan darbeci komutanların yargılama sürecine müdahil olmak istediklerini belirtti.

•             Wêranşar ve Wan'da bir araya gelen kadınlar, Öcalan'a yönelik duydukları kaygılarının giderilmesini isteyerek, yetkililerden bir açıklama yapılıp kaygıları giderilinceye kadar alanlarda olacaklarını söyledi.

•             HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün ve güvenliğinin darbelere en büyük barikat olacağını söyledi.

•             Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, jandarma terfilerinin Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınarak İçişleri Bakanlığı'na verildiğini açıkladı.

•             Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Ala, ‘’Ağır silah edinecek’’ dediği polise, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın silahlarını kullanma yetkisi verildiğini belirtti.

•             15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve aralarında Kuleli'de okuyan askeri öğrencilerin de bulunduğu 758 erin tahliyesine karar verildi.

•             Darbe girişiminin ardından AKP hükümeti, Cemaat ile ilişkisi olduğu 8 bin şirketi inceleme altına alacak.

•             Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Türkiye ile ekonomik ve siyasi alanda geliştirilen olumlu ilişkinin ardından Ankara’da temsilcilik açacağı belirtildi.

•             Peşmerge Güçleri Askeri Eğitim Başkanı Yardımcısı Tümgeneral Kahraman Kemal,DAİŞ’e karşı küresel koalisyonu kapsamında 4 bin 200 Peşmerge ve subayın eğitim devresi tamamlandığını belirtti.

•             Kürdistan Zerevani  Peşmerge Güçleri Komutanı Aziz Weysi, PYD ve YPG’ye seslenerek “Kürdistani güçlerle birleşmeleri” çağrısında bulundu.

•             Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Dış İlişkiler Sorumlusu Fellah Mustafa, DAİŞ'in elinde tuttuğu Musul kent merkezine yapılacak olası bir operasyonda yaklaşık 1 milyon kişinin iç göçmen statüsüne düşebileceği uyarısında bulundu.

•             YNK ve Goran Hareketi, Halepçe ve Süleymaniye valiliklerinde değişikliğe gidiyor. YNK, Süleymaniye Valiliği’ni Goran Hareketi’ne bırakırken, Halepçe’de ise yönetim YNK’ye devrediliyor.

•             YPG Şêx Meqsûd Komutanı Harun Halep, mahalle çevresinde YPG güçleri ve Baas rejim güçleri arasında gerginlik yaşandığını, ancak şu ana kadar her hangi bir çatışmanın yaşanmadığını belirtti.

•             YPG Halep Sözcülerinden Berfin Hezil, "Eşrefiye, Seken Şebab ve Şeyh Maksud mahallesinde birçok bölgeyi El Nusra ve diğer cihatçı örgütlerin elinden aldıklarını söyledi.

•             Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının Minbic’i özgürleştirme operasyonu sürüyor. Savaşçılar, El Cezîre yolu ve kavşağını özgürleştirdi.

•             Halep YPJ Komutanlığından Zozan Bîrhat, Halep’te YPG güçleri ve rejim arasında yaşanan gerginliğin sürdüğünü ve ne pahasına olursa olsun denetimlerinde bulunan bölgeleri koruyacaklarını belirtti.

•             Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Nasrullah, Halep savaşının önemi, bazılarının imparatorluk hayallerini çökertmekte olduğunu vurguladı. Nasrullah, Arabistan Suriye’de hiç kimse ile müzakere bile etmediğini ve İran’a karşı savaşını sürdürdüğünü ve ancak İsrail ile müzakere kapısını açık tuttuğunu kaydetti.

•             Rusya: Suriye’nin Halep kentindeki sivillerin militanların denetiminde olan bölgelerden ayrılması için dört insani koridor daha oluşturulacağı belirtildi.

•             Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye'de kent sakinlerinin Halep'ten ayrılması için başlatılan insani operasyonla ilgili Türkiye'ye ‘tam bilgi' verdiklerini belirtip, Ankara'nın Suriye karşısındaki tutumunu ciddi biçimde değiştirmesini de umduklarını söyledi.

•             Alman Hâkimler Birliği (DRB), Türkiye'nin Cemaat üyelerinin iadesiyle ilgili talebinin tek başına yeterli olmadığını belirtti.

•             Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkenin İslam ile yeni bir ilişki kurması gerektiğini söyleyerek, camilere ülke dışından ve yabancılardan mali yardım yapılmasını ‘geçici olarak’ yasaklayabileceklerini söyledi.

•             Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı ABD işleri sorumlusu Hun Song Ryol, ABD'nin, Kim'i bireysel yaptırım listesine almasının bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti.

•             İnsan Hakları İzleme (HRW) Örgütü’nün yayınladığı raporda, çatışma ve iç savaşın yaşandığı bölgelerde binlerce çocuğun yargılanmadan cezaevinde tutularak, işkencelere maruz bırakıldığı belirtildi.

31.07.206

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1470. gününde devam ediyor.

•             Kongreya Star, Kobanê Kantonuna bağlı Pêndir köyünde Kadın Komünü oluşturdu.

•             Kürt kentlerinde yürütülen kirli savaş ve antidemokratik uygulamalara karşı halkın sesi olan Özgür Basın yayınları Özgür Gündem ve Azadiya Welat’ın halka ulaşması AKP/Saray çeteleri tarafından engellenmeye çalışılıyor.

•             THİV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, hak ihlalleri ile ilgili iddiaları araştırmalarının dahi kısıtlamalar nedeniyle mümkün olmadığı bir ortam yaratıldığını söyledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de değinen Fincancı, hükümeti bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

•             Şirnex'ta zorla göç ettirilen aileleri ziyaret etmek isteyen HDP Milletvekili Ferhat Encü’nün, valilik talimatıyla köylere girişi engellendi.

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan tecritti kınayan Mersinliler, Öcalan'ın Kürt halkı için bir ölüm ve kalım meselesi olduğuna dikkat çekerek, hükümeti uyardı.

•             Dersim'de OHAL ve "Özel Güvenlik bölgesi" adı altında Alevilerin inanç merkezlerinden Reye Haq'ın yasaklanmasına inanç önderleri tepki gösterdi. İnanç merkezlerinin yasaklanmasını, varlıklarına dönük bir saldırı olduğunu belirten inanç önderleri, yasakların bir an önce kaldırmasını istedi.

•             Şemzinan’a bağlı Serero mezrasında HPG’liler ile askerler arasında sabah saatlerinde başlayan çatışmalar şiddetlenirken, ilçeye giriş çıkışlar yasaklandı.

•             Anayasa Mahkemesi’nin 64 çalışanı, darbe faili olarak görülen Fethullah Gülen’in hareketine yönelik soruşturma kapsamında açığa alındı.

•             Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay "Toplamda 2 bin 345 FETÖ bağlantılı personel Bakanlığımızdan tasfiye edilmiştir" dedi.

•             Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, askeri okulların kapanacağını Milli Savunma Üniversitesi kurulacağını belirtti.

•             Askeri okulların kapatılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname, Buna göre Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı.

•             Adana'da yeni bir darbe girişimi ihtimaline karşı İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'na giriş ve çıkışlar ikinci bir emre kadar yasaklandı.

•             Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Adana'da yeni bir darbe girişimi ihtimaline karşı İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'na giriş ve çıkışlar ikinci bir emre kadar yasaklandığı belirtildi.

•             Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Gülen Cemaati'nin darbe girişiminin ardından başlattığı soruşturma kapsamında, bazı merkez valilerinin de arasında bulunduğu 44 kişi hakkında gözaltı kararı aldığı öğrenildi. Şu ana kadar 33 kişi gözaltına alındı.

•             Resmi Gazetede yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında, 'FETÖ' bağlantılı 1389 askeri personel Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edildi.

•             Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte üçüncüsü yayımlanan kanun hükmünde kararname ile birlikte Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı YAŞ üyesi oldu.

•             Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltı kararı verilen 2 bin 700 hâkim ve savcının mal varlığına tedbir konulduğu belirtildi.

•             İstanbul'un Sultangazi, Eyüp ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 1'i çocuk 9 genç "Devrimci Gençlik İnisiyatifi üyesi" oldukları iddiasıyla gözaltına alındı.

•             Samsun'da darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 1252 kamu çalışanının açığa alındığı, 6 kişinin memuriyetine son verildiği bildirildi.

•             Mesut Barzani, Çin’in Irak Büyükelçisi Chen Wetcing, Çin Erbil Konsolosu Tan Banglin ve bir grup Çinli yetkiliden oluşan heyet ile görüştü.

•             Musul eski Valisi Esil Nuceyfi, Musul'u Kurtarma Operasyonu'nun sonbaharda başlayacağını ve 3 ay süreceğini belirterek,  Şii Heşdi Şabi milislerinin operasyona katılmayacağını ifade etti.

•             YNK, gerçekleştirilen Politbüro toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaparak, Kürdistan Bölgesi’ndeki krizin aşılması ve normale dönülmesi için Başkan Barzani’yi destekleyeceklerini açıkladı.

•             Irak savunma bakanı Halid El-Ubeydi, Musul’u DAEŞ teröristlerinden temizlemek için Amerika askeri güçlerinin katılımına ihtiyaç olmadığını söyledi.

•             Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK / KYB )Merkezi Başkanlık Üyesi Ferit Esesert, "KDP'nin de Bağdat ile ilişkisini düzelterek, Bağdat'a yaklaşmasını sağlayacağız, bu sorunların çözülmesi için gereklidir" diyerek KDP'yi ikna edeceklerini söyledi.

•             Irak parlamentosu temsilcilerinin Baas partisinin faaliyetlerinin yasaklanmasına oy verdiklerini belirtti.

•             DAİŞ'in, Kerkük’ün Bacwan bölgesindeki doğalgaz tesisleri ve Bay Hesen’deki petrol kuyularına saldırı gerçekleştiği bildirildi

•             Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura, Tahran'da, Arap ve Afrika işlerinden sorumlu İran Dışişleri Bakan yardımcısı Hasan Cabiri Ensari ile bir görüşme gerçekleştirecek.

•             Suriye Ordusu 2 gün önce ele geçirdiği Beni Zeyd mahallesinde içerisinde ABD ve Türkiye menşeili mühimmatların bulunduğu büyük bir cephaneliği ele geçirdi.

•             Suriyeli Parlamenter Celal Derviş Mido, Türkiye yönetimi İran ve Rusya’nın baskıları sonucu Halep’te teröristlere desteğini kestiğini açıkladı.

•             Suriye Güvenlik yetkililerinden alınan bilgilere göre, dün gece DAİŞ çeteleri evlerde kullanılan tüplerin satıldığı Baciwan Gaz Merkezi’ne saldırı düzenledi. Çetelerin saldırısı sonucunda bir polis ve 3 şirket çalışanının yaşamını yitirdiğini bildirildi.

•             Suriye rejim güçlerinin, Halep’in Şêx Maqsûd mahallesine doğru ilerlemeye başladığı bildirilirken, PYD’nin askeri kanadı YPG, Halep’te kendi kontrolündeki bölgelerden çekilmeyeceğini duyurdu.

•             İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset komisyonu Başkanı, Bahreyn Şii Müslümanların tanınmış din âliminin vatandaşlıktan çıkarılmasının uluslararası kural ve kanunlara aykırı olduğunu bildirdi.

•             İran İslam cumhuriyeti, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkililerine, İran'ın gizli belgelerinin sızdırılması konusunda ciddi uyarıda bulundu.

•             İran Dışişleri Bakanı Danışmanı Hüseyin Şeyh'ul İslam, terörizmle savaşın devam etmesi zaruretini hatırlatarak, en-Nusra teröristlerinin de DAİŞ teröristleri gibi olduklarını ve aynı cani ruha sahip bulundukları ve bunların her ikisinin de Suudi rejimi tarafından oluşturulduğunu söyledi.

•             İran Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Suriye yetkilileri ile görüşme ve savaş alanında inceleme yapmak amacıyla Suriye'ye gidecek.

•             Mısır'da 2013 yılında düzenlenen baskın sırasında hayatını kaybeden Tümgeneral Nebil Ferac'ın ölümüyle ilgili yargılanan darbe karşıtı 13 kişi hakkında idam cezası verildi.

•             Suud rejiminin, önümüzdeki aylarda Irak’ın bölünmesini isteyen kişi ve kurumların katılacağı bir konferansa başkanlık edeceği ifade edildi. Konferansta, DAİŞ sonrası oluşacak yeni iklim içerisinde Irak’ın bölünmesi ve sınırların yeniden belirlenmesinin amaçlandığı bildirildi.

•             Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi, ateşkese katılan yerleşim birimi sayısının 310’a yükseldiğini açıkladı.

•             Rusya Devlet Başkanı Putin, gelişmiş gemiler alan Rus donanmasının savaşa hazırlık durumunu en yüksek seviyede tuttuğunu söyledi.

•             Rusya ordusu Kırım yarımadasında S-400 füze savunma sistemini konuşlandırdığını açıkladı.

•             Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Köln’de bugün 15 Temmuz darbe girişimine karşı düzenlenecek ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ hakkında Türkiye iç politikasında yaşanan gerilimlerin Almanya’ya taşınmasını kabul edilemez olarak niteledi.

•             Almanya'da yapılacak olan darbe karşıtı mitingde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanıp kurulacak dev ekrandan katılımcılara hitap etmesi mahkeme kararıyla engellendi.

•             ABD başkanlık seçimleri için yapılan son kamuoyu araştırmasına göre Clinton ile Trump arasındaki oy farkı 6 puanı bulurken, seçmenlerin dörtte biri her iki adaya da oy vermeyeceklerini söylüyor.

•             Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, Kürtler için önceliğin bağımsızlık değil, DAİŞ’le mücadele olması gerektiğini belirterek, Kürdistan Bölgesi’nin savaşın ardından Irak’tan ayrılacağına inandığını söyledi.

•             Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in eski Başkan Yardımcısı Willy Wimmer, Amerika ve Arabistan, Rus savaş uçağının Türkiye savaş uçakları tarafından düşürülmesinde rol ifa ettiklerini açıkladı.

•             Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan yaptığı açıklamada "Suriye eskisi gibi bir bütün kalır mı emin değilim, Suriye'nin geleceğine dair umudum yok" dedi.

•             Alman Hâkimler Birliği (DRB), Türkiye’nin FETÖ mensup hâkim ve savcıların iadesi için Alman makamlara çağrıda bulunması üzerine Türkiye’nin somut kanıtlar sunması gerektiğini açıkladı.

•             Cemaat ile bağlantılı olduğu bildirilen ABD'nin Teksas eyaletindeki Harmony Okulları hakkında Teksas Eğitim Ajansının resmi soruşturma açmaya karar verdi.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 23-31  Temmuz  2016  Haftalik  haber  kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA