DARBECİ BİR VEKİL – BİR REKTÖR – BİR SAVCI – BİR GENERAL
Haberler / 13 Ağustos 2016 Cumartesi Saat 12:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yapılan planlamaların bir ayağında ise Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç bulunduğu iddia ediliyor. Bilindiği gibi rektörlük seçimlerinde üçüncü olduğu halde cemaat tarafından ve vekil Galip Ensarioğlu’nun da talebiyle dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eliyle haksız bir biçimde atanmıştı. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Saraç’ın darbe öncesi Ensarioğlu’yla görüştüğü belirtiliyor

AKP Amed Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz ise darbe planına ilişkin görüştüğü belirtiliyor.

Darbe teşebbüsü sonrasında yapılan operasyonlarda darbeci General olarak tutuklanan Korgeneral Yılmaz’ın Galip Ensarioğlu ile ilişkisinin boyutu hakkında ciddi iddialar dile getirilmektedir. Galip Ensarioğlu’nun darbeye destek verdiği ve hatta darbe sonrası Kürdistan’daki kurum ve kuruluşlara yapılacak atamaları Korgeneral Yılmaz ile birlikte planladıkları iddia edildi.

Darbe’nin başarılı olması halinde kendilerine bağlı müritlerini bölgeyi ve bölge sosyolojisini iyi tanıyan kişiler adı altında kurumlara el koyan askeri yönetimlere danışman olarak destek verileceği biçimde planlamaların yapıldığı belirtiliyor.

Dicle Kampüs Arazisi Pazarlık Konusu

Yapılan planlamaların bir ayağında ise Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç bulunduğu iddia ediliyor. Bilindiği gibi rektörlük seçimlerinde üçüncü olduğu halde cemaat tarafından ve vekil Galip Ensarioğlu’nun da talebiyle dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eliyle haksız bir biçimde atanmıştı. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Saraç’ın darbe öncesi Ensarioğlu’yla görüştüğü belirtiliyor.

Dicle Üniversitesi’ndeki hemen hemen bütün ihalelerin Galip Ensarioğlu’na verildiğini belirten kaynağımız, Galip Ensarioğlu’nun Jale Saraç’la görüşmesinin içeriğine ilişkin; “Darbe sonrası atanacak dekanların ve bölüm başkanlarının listeleri ile tutuklanacak olan öğretim görevlileri ve öğrencilerin listeleri hazırlandı.” Kaynağımız ayrıca bu görüşmede Ensarioğlu’nun değerinin çok altında Dicle Üniversitesi arazisinin kendisine satılması konusunda Saraç ile pazarlık yaptığını belirtti.

İftar Buluşmasında Kirli Planlar

Galip Ensarioğlu, Rektör A. Jale Saraç ve General İbrahim Yılmaz ile görüşme trafiğinin yapıldığı dönemde yine Diyarbakır Adliyesinde görev yapan bir başsavcı ile Ensarioğlu’nun üç kez görüştüğüne şahit olduğunu söyleyen kaynağımız bir iftar buluşmasında Başsavcıyla yapılan görüşmeye ilişkin, darbe sonrası Diyarbakır’da tutuklanıp hapse atılacakların listelerinin bu görüşmede hazırlandığını ve bazı sermayedarların malvarlığına el konulacağını, bu esnada “KARAVİL” soy isimli birinden bahsedildiğini, ancak bu kişi ile ilgili konuşulanları tam duymadığını belirterek, bir saati aşan görüşmeyi sona erdirerek iftar programı bitmeden mekandan belirli aralıklarla ayrıldıklarını söyledi.

Peki Ensarioğlu Saf Değiştirdiği İddiaları Kaynağını Nereden Alıyor?

Galip Ensarioğlu’nun Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptığı dönemde kendisine örgüt üyeliğinden bir dava açılır. Bu dava üzerinden cemaat kendisiyle ilişkilenir ve devşirir. Daha sonra gelişen AKP-CEMAAT çatışmasında cemaatin bir sızma ajanı olarak AKP içerisinde kalır. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan son seçimlerde kendisinin milletvekili adayı olmasını onaylamaz dönemin başbakanı Davutoğlu ve Bülent Arınç’ın devreye girmesiyle yeniden vekil adayı olur ve sonrasında da vekil olur. Ensarioğlu’nun yıldızı ise ancak öz yönetim ilanları ile birlikte Amed’in Sur ilçesine hunharca saldıran AKP polis ve askerlerinin yürüttüğü askeri operasyonlara AKP Heyeti kurucusu olarak Sur’da aileleri örgütleme heyeti kurmasından sonra parlamış ve çıta yükseltmiştir. Ensarioğlu ve aile şirketi Sur’da çok sayıda ev ve arsaya zor veya ikna yöntemiyle el koymuştur.

 

Berken Sipan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): DARBECI  BIR  VEKIL  BIR  REKTOR  BIR  SAVCI  BIR  GENERAL  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.