ULUSALCILAR “KALKIŞMA” YAPMAYA MI HAZIRLANIYOR!
Makaleler / 13 Ağustos 2016 Cumartesi Saat 07:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tasfiye-çöktürme-çürütme stratejisine karşı Ulusalcı kanatın önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyecekleri konusunda bazı tahminlerde bulunulabilir fakat bu durumu nereye kadar götürebileceklerini kestirmek şimdilik pek mümkün görünmüyor. Ancak kestirebileceğimiz bir konu var ki Kanun Hükmünde Kararname namlularının ucunda 15 Temmuz darbe gecesi “milli irade” vurgusuyla gaza gelen Ulusalcıları hayli zor günler bekliyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, AKP devleti,  “temizleme” operasyonları adı altında FETÖ örgütünü hedef alsa da, kısa bir süre sonra Ulusalcı kesimleri de güdümüne almıştır. Biraz geriye döndüğümüzde Balyoz ve Ergenekon davaları ile AKP devleti günümüzde tasfiye ettiği, Fetullah Gülen ile o süreçlerde ortaklaşarak Ulusalcı birçok subay ve diğer rütbeli askeri tasfiye etmiştir. Bu her ne kadar Fetullah Gülen’in devleti ele geçirme operasyonları olarak algılatılmaya ve ‘kandırıldık’ açıklamalarına rağmen AKP devleti bugün yaşanan darbenin temellerini Ergenekon ve Balyoz davaları döneminde Fetullah Gülen’in altını kazıyarak atmıştı. Çünkü o dönemde cemaatçi subayların önü açılmış ve artık ordu tamamen cemaatçi subay ve askerlerin denetimine girmişti ki bu “15 Temmuz” gecesi son bulduğu iddia ediliyor.

Mevcut durumda Türk devletinin ordusunun, “Vatanın bölünmez bütünlüğü” ordusu olduğunu söylemek kandırmacadan öteye bir şey olmaz.  Çünkü, ordu siyaset ve iktidarın ordusu olmuştur. Zira komuta kademesi tasfiye edildi ki binlerle ifade edilen tasfiye rakamlarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Generaller, Subaylar, Albaylar ve daha nicesi…

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan talimatlarına göre kanunlar uyarlanıyor. Talimatlarına yasal zemin oluşturulamayınca KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile kılıf oluşturuldu. OHAL ve KHK’nin çerçevesini Erdoğan belirliyor. Kimlerin tutuklanacağına, ihraç edileceğine, gözaltına alınacağının listesi Erdoğan tarafından imzalanıyor yada talimatıyla pratiğe geçiriliyor. Darbe girişiminde AKP hükümetine gerekli desteği sunan, demokrasi nöbetlerinde kısmen boy gösteren  “Ulusalcı” kanat ve bunlara bağlı rütbeli askerler AKP devletinin OHAL çerçevesinde çıkardığı kararnameler ile soğuk duş aldılar. Yolunmuş tavuk misali ne yapacaklarını bilemez duruma düştüler. Seslerini çıkarsalar Erdoğan deyim yerindeyse kellerini almak için hazır bekliyor. AKP’ye yalakalık yapmanın sonu bu oluyor her halde!

Erdoğan’a, AKP’ye hizmet eden darbe karşıtlığı, Ulusalcıları AKP devletinin şerrinden koruyamadı. Ulusalcılar Erdoğan tarafından kandırıldıklarını, oyuna getirildiklerinin farkına daha yeni varıyorlar. AKP, OHAL kararnameler ile Fetullahçıları tasfiye ederken bu arada ordu, yargı, devlet kurum ve kuruluşları, emniyet, STK’lar vs. akla gelebilecek bütün kurumlardaki Ulusalcıları da bir bir tasfiye ediyor. Onlarca ulusalcı ordu mensubu tutuklandı yada ihraç edildi. En son çıkartılan ordunun yeniden düzenlenmesine ilişkin kararname her halde bardağı taşıran son damla oldu. Ulusalcıların sözcüsü durumundaki Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, 15 Temmuz gecesi AKP’ye hizmet eden coşkusu yerle bir oldu. Şimdi AKP’ye veryansın ediyor, ateş püskürüyor. Bir taraftan AKP’yi ve tabanını tehdit ederken diğer taraftan Ulusalcı kalemşörler harekete geçtiler. Ordudaki general ve subaylar da seslerini çıkarmaya başladılar. Ne fayda ki Ulusalcıları at yerine koyup Üsküdar’ı geçen AKP, Üsküdar’ı geçtikten sonra atları tasfiye ediyor.

AKP’nin devleti “darbecileri temizleme operasyonları” adı altında hakimiyetini kurma çalışmaları süredursun, gerek cemaat gerekse ulusalcı askerlerden “darbeci” sıfatıyla boşalan koltuklara AKP yandaşı kişiler dolduruluyor. Ergenekoncu denilerek tasfiye edilen yada terfi ettirilmeyen ulusalcılar tekrar bazı ordu kademelerine getirilmeye başlandı. En son gerçekleşen YAŞ ile göreve getirilen bir generalin, (kimliğini güvenliği nedeniyle salkı tutmayı yeğliyoruz) Vatan partisinden bir kişiye verdiği bilgiler, Ulusalcılar ile AKP arasındaki iplerin koptuğunu belgeler niteliktedir. Ulusalcılar, Fetullah’ın darbe girişimine katılmamışlardı. Ordudaki mevcut tepkiler bakılırsa Ulusalcılar Erdoğan ve yandaşlarının boynuna ipi geçirmeye, Fetullahçıların yapamadıklarını yapmaya hazırlanıyorlar.

Hulusi Akar: Kararnamelerin Önüne Geçecek Gücümüz Yok

Darbe sonrası Albaylıktan General rütbesine terfi ettiğini belirten ordu mensubu AKP devletinin çıkardığı KHK’ler ile orduda gerginliğin ve çatlağın hat safhaya ulaştığını söyleyerek Generaller ile Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar arasında bir toplantıda geçen konuşmaları şöyle anlatıyor, “Çoğu general söz hakkı alıp ordunun tekrardan dizaynına tepki gösterdi ve bunun orduyu yapılandırma anlamını taşımadığını aksine asıl tasfiyenin bu kararname ile gerçekleştirildiğini, biran önce KHK’lerin geri çekilmesinin gerektiğini söyledi. Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar söz alarak yapılmak istenenler karşısında elinden bir şey gelmediğini, Cumhurbaşkanı ve hükümetin orduyu kendilerine bağlayacağını bunun önüne geçecek güçlerinin olmadığını, karşı çıkanın Fetullahçı denilerek tutuklanacağını, herkesin bunu kabul etmesi gerektiği söyledi.”  Kararname öncesine kadar hükümete desteğini her şekilde gösteren Ulusalcılar, kararname sonrasında “öküz öldü, ortaklık bitti” misali şimdi çark etmeye, durumu kurtarmaya çalışıyorlar. Erdoğan ve hükümete karşı nasıl karşı koyacaklarının arayışı içindeler. Ordu üzerinde vesayetlerini korumaya çalışan Ulusalcılar, Fetulahçılara kaptırdıkları vesayetlerini Erdoğan’a devretmek istemiyorlar. Erdoğan’a bağlanmış bir Genelkurmayın, ordunun ulusalcıların bitişi olarak değerlendiriyorlar. Bu yüzden ordunun hızla itibar kaybettiğini ve çökme aşamasına geldiğini belirterek, “Orduya uzanan eli ihanet” olarak değerlendirerek örgütlenme çağrısı yapıyorlar.

“Türk Ordusu Çöküş Yaşıyor!”

General’in verdiği bilgilerin devamında, halkın artık orduya güvenmediğini, izine giden uzman çavuşların geri gelmediği, paralı askerlik yapanların sözleşmelerini fes ederek evlerine döndüklerini belirtiyor. “Kışlalar da firarlar çoğaldı. Kimse ordu elbisesini giymek istemiyor. Kışlaların önünde hala belediye kamyonları var, hendekler kazılmış. Askeri personel taşıyan otobüsler şehir içinden geçerken taşlanıyor. Askeri elbiselerle kimse dışarı çıkamıyor, birçok subay, uzman çavuş AKP yandaşları tarafından linç edildiler. Halkımızın her zaman güven duyduğu Türk ordusu AKP eliyle çöküş yaşıyor.” 

“Bunu Ancak Düşman Yapar”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Bunu ancak düşman yapar” açıklamaları var ki bu açıklamalar ayrıntılı bir şekilde özelde Aydınlık gazetesi olmak üzere medyada 2 Temmuz günü geniş yer buldu. Yine eski Genelkurmay başkanı İlker Bağbuğ’un bir televizyon kanalına verdiği mülakatta bu toplantıda gelişen tepkilerin benzeri değerlendirmelerde bulunduğu “Ordu çöker” ve dahası açıklamalarına hepimiz tanık olduk.

Sonuç olarak AKP’nin Darbe bahanesiyle devletin bütün damarlarını eline geçirmeye çalışması Ulusalcılarda çok uç noktada rahatsızlık uyandırmış bulunuyor. AKP’nin attığı kazığı sanki yeni fark etmiş durumdalar. Zira AKP kendi yayılmacılığı karşısında tehdit olarak gördüğü her şeyi hedefe alan bir stratejiyi her zaman benimsemiş ve emin bir şekilde izlemiştir. Bu yönelimlerin ismi bazen ‘tasfiye’ bazen ‘çöktürme’ bazen de ‘çürütme’ olarak duruma göre kullanılıyor. Fetullahçılara ve Ulusalcılara  kararnamelere dayanarak her üçü de uygulanmaya çalışılıyor. Tasfiye-çöktürme-çürütme stratejisine karşı Ulusalcı kanatın önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyecekleri konusunda bazı tahminlerde bulunulabilir fakat bu durumu nereye kadar götürebileceklerini kestirmek şimdilik pek mümkün görünmüyor. Ancak kestirebileceğimiz bir konu var ki Kanun Hükmünde Kararname namlularının ucunda 15 Temmuz darbe gecesi “milli irade” vurgusuyla gaza gelen Ulusalcıları hayli zor günler bekliyor.

 

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): ULUSALCILAR  KALKISMA  YAPMAYA  MI  HAZIRLANIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA