04.08.2016 BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 04 Ağustos 2016 Perşembe Saat 02:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

 

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA İSTİHBARAT TEŞKİLATLARININ YENİDEN YAPILANDIRILACAĞINI SÖYLEDİ.

Basın Mensuplarına açıklama yapan Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Ala “İstihbarat teşkilatlarının yeniden yapılanması konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bütün istihbarat teşkilatlarının ne şekilde yapılacağı bu çalışma sonrasında ortaya çıkacaktır. Çalışmalar neticelenince kamuoyuna açıklayacağız. Çok uzun süreceğini düşünmüyoruz” dedi. Ala “Şu anda bir belediye başkanı seçilmek için hangi şartlar gerekiyorsa o şartlar gerekecek. Atama kriterleri aynı olacak. Ama böyle bir sorunla karşılaşılmaması için tabii ki kişinin yönetim becerisi karşılığı hesaba alınarak o atama yapılacaktır. Ama atayacak makam değişiyor” diye konuştu.  (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

ABD'YE GİDEN TBMM HEYETİ: GÜLEN'İN İADESİYLE İLGİLİ CİDDİ GÖRÜŞMELER OLDU

Darbe girişimi ve sonrasında Türkiye'de yaşanan gelişmeleri anlatmak üzere ABD'ye giden heyet TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, başkanlık ettiği heyetin ABD'de devam eden temaslarında özellikle son toplantılarda, yaşanabilecek riskler ve Fethullah Gülen'in iade sonucuyla ilgili daha ciddi görüşmeler olduğunu söyledi.  (Reuters-İngiltere)

TSK'NIN AĞIR SİLAHLARI KAYIP

CHP tarafından Sivas'ın Divriği İlçesinde düzenlenen Demokrasi ve Cumhuriyet mitinginde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Bu darbede önemli silahlarımız kayıp. Bu ağır darbede devletin kurumları çok ciddi şekilde ağır tahribatlar gördü. Şu anda katledilen, hayatını kaybeden polis kardeşlerimizin çoğunun silahları kayıptır. Karargahlarda ağır makinalı silahlar kayıptır. Bütün bunlara baktığımızda ülkemiz aynı zamanda terör iklimi içerisinde olan bir ülkedir. Hepimiz bu tehlikenin farkında olmalıyız” dedi.  (Timetürk-Türkiye)

KILIÇDAROĞLU'NDAN BAŞBAKAN'A OHAL MEKTUBU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a mektup göndererek OHAL kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili uyarılarda bulundu. Bazı düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğunu ifade eden CHP lideri hukuka uygunluk uyarısı yaptığı belirtildi.  (T24-Türkiye)

GÜLEN'DEN TÜRKİYE'YE MÜDAHALE ÇAĞRISI

15 Temmuz'daki darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Fethullah Gülen, Mısır’dan Batıya çağırı yaparak "Batı, Türkiye'ye müdahale etsin" dedi.  (Dünya Bülteni-Türkiye)

DİSK: HER TÜRLÜ DARBENİN KARŞISINDA DURUYORUZ

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulunun yaptığı açıklamada “Darbe girişimini lanetleyerek hayatını kaybedenleri anar ve DİSK Yönetim Kurulu'nun "her türlü darbenin karşısında duran” tutumunu desteklediğini ilan eder” denildi. Kanlı darbe girişiminin panzehrinin, olağanüstü yönetim biçimleri olmadığı vurgulanan açıklamada “Parlamentoyu işlevsizleştiren, demokrasinin "olağan” işleyişinden daha da uzaklaştıran Olağanüstü Hal rejiminden en acil bir biçimde çıkılmalı, yargı önünde suçu ispatlanmadan "cezalandırma” yöntemlerinden vazgeçilmelidir” denildi.  (Evrensel gazetesi-Türkiye)

AKP'DE 'FETHULLAH GÜLEN' HAZIRLIĞI: OPERASYON BAŞLIYOR

AKP MKYK’de partide cemaatle bağlantısı olan kişilerin tasfiyesi için ‘inceleme’ kararı verildiği belirtildi. İstanbul Barosu avukatlarından Burak Bekiroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak eski bakanlar Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç ve Sadullah Ergin hakkında “FETÖ Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden” suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi.  (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

MUALİF BELEDİYELERE DARBE YASASI

AKP hükümeti Meclis'e sunduğu torba Tasarısına göre, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin 'terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları' nedeniyle görevinden uzaklaştırılması veya tutuklanması halinde İçişleri Bakanı ya da vali, bu kişilerin yerine bir kişiyi görevlendirebileceği belirtildi. AKP hükümeti, içerisinde birçok yasa ve vergiden muaf Türkiye Varlık Fonu kurulmasından Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) alanların 29 yıllığına bedelsiz Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesine ve güvenlik gerekçesiyle ihtiyaç duyulması halinde belediyelere ait binaların İçişleri Bakanlığı'na verilmesi gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı 75 maddelik torba tasarıyı Meclis'e sunduğu ifade edildi.  (Evrensel Gazetesi-Türkiye)

TEMMUZ AYINDA 17 KADIN KATLEDİLDİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Temmuz ayı raporuna göre, Temmuz ayı boyunca 17 kadın katledilirken, 3 kadın da cinsel saldırıya maruz kaldı. Katledilen bütün kadınların tespit edilemediği aktarılan raporda, katledilen kadınların yüzde 52’sinin evli olduğu belirtildi. Bazı kadınların çocuklarının gözü önünde katledildiğine dikkat çekilen raporda, Temmuz ayı boyunca 25 çocuğun annesiz kaldığı ifade edildi. Raporda, AKP’nin cinsel şiddet ve çocuk istismarına karşı mücadele eden kadınlara sırtını çevirip, çözüm önerilerini dinlemediği aktarıldığı ifade edildi. 2016 yılının ilk 7 ayında da 168 kadın katledildiği kaydedildi.  (Evrensel Gazetesi-Türkiye)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

‘’KÜRDİSTAN BÖLGESİ’NDEKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN TEK YOL VAR’’

PDK Süleymaniye Sorumlusu Şêx Ethem Barzani: Kürdistan Bölgesi’ndeki sorunların çözümü için tek bir çözüm yolunun olduğunu belirterek,‘‘Kürdistan siyasi partilerinin barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşaması dışında başka çözüm yolu yoktur’’ dedi.  (Basnews-Başur)

HEME SALİH: ŞENGAL'E YAPILAN 40 MİLYON DOLAR YARDIM PARASI KAYIP

Goran Hareketi Parlamenteri Eli Heme Salih, Dünya petrol şirketleri, Şengal için ayrılan 40 milyon doları KDP’ye bağlı ‘Kürdistan Bankası’na yatırıldığını, ama Şengal için bir kuruşunun bile harcanmadığını belirterek, bu paraya ne olduğunun bilinmediğine, dikkat çekti.  (Rojnews-Silêmani)

'ŞENGAL KATLİAMININ TEKRARLANMAMASI İÇİN KÜRDLER BAĞIMSIZ OLMALI'

Kürd siyasetçi Osman Öcalan: Daiş’in Şengal saldırısının Kürdistan’ı işgal planın bir parçası olduğunu,‘’Kürdler devlet olmasın diye Şengal’de soykırım yapıldı. Eğer Kürdler bağımsızlıklarını ilan etmezse, bu tür felaketlerin tekrarlanmamasının garantisi yoktur’’, dedi.  (Basnuçe-Başur)

BARZANİ BM HEYETİ’YLE GÖRÜŞTÜ

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilciliği’ne yeni atanan Rikardo Rodrigez ve beraberindeki heyeti Hewlêr’de kabul etti. Görüşmede, Musul operasyonu ve ondan sonraki süreci, mültecilerin durumu, koalisyon ülkelerinin dışişleri bakanlarının Washington’da gerçekleştirdiği toplantı ve BM New York oturumunda görüşülen konular masaya yatırıldı.  (Sosyalmedia/Facebook-Pdk sitesi)

‘KÜRDİSTAN TOPRAKLARININ IŞİD VEYA IRAK’IN ELİNDE OLMASI BİZİM İÇİN BİRDİR’

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hemîd Efendî: ‘Peşmerge Güçleri’nin kurtardığı her karış toprak Kürdistan’dır. Kürdistan topraklarının Daiş veya Irak’ın elinde olması bizim için birdir, Irak’ın bu yerleri geri almasına müsaade etmeyiz’ dedi.  (Kdp. İnfo-Başur)

‘SURİYE SINIR KAPISINI DAİŞ’İN ELİNDEN KURTARDI’

Irak’ın El Rutbe bölgesinin komutanı Emad el Deylimi: Suriye sınırına yakın el Anbar eyaletine bağlı el Velit bölgesini ve sınır kapısını, Irak ordusu, Bölgedeki aşiretler ve sağlanan hava desteği sayesinde tamamen kontrol altına alarak bu ülkenin bayrağını dalgalandırmayı başardık”, dedi.  (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

ROJAVA-SURİYE

500 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Ulusal uzlaşma çabaları ve 2016/15 sayılı af kararı kapsamında,  Dera ve kırsalında silahlarıyla birlikte teslim olan 500 kanun kaçağının kanuni durumları yeniden düzenlenerek serbest bırakıldılar.  (Sana-Suriye)

MİNBİC HALK PAZARI VE SANAYİ BÖLGESİ ÇETELERDEN TEMİZLENDİ

Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, Suk El Hal ve sanayi bölgesini çetelerden temizledi. Kent merkezde şiddetli çatışmalar devam ediyor.  (ANHA-Rojava)

YPG TEMMUZ AYI SAVAŞ BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

YPG Basın Merkezi, Temmuz ayı savaş bilançosunu; 242 çete öldürüldü, 18 savaşçı şehadete ulaştı.  (ANHA-Rojava)

“AMERİKA, ÇERELERİN KİMYASAL SALDIRI YAPACAĞINI BİLİYORDU”

Rus Savunma Bakanlığına bağlı Suriye Rus Barış Merkez Müdürü Tuğgeneral Sergey Chuvarkof da, Suriye'nin Halep kentinde kimyasal saldırı yapılmadan önce,  Rusya bu istihbaratı Amerika'ya verdiğini belirtti.  (Tansim-İran)

“BİZİM ARAYIŞIMIZ ULUS-DEVLET DEĞİL, DEMOKRATİK SURİYE'DİR”

Demokratik Toplum Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Güney Kürdistan’da yapılması planlanan bağımsızlık referandumu sonuçlarına saygı göstereceklerini, ancak kendilerinin devlet arayışı içinde olmadıklarını, Suriye’nin demokratikleştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.  (Nerina Azad-Başur)

“ARABİSTAN, TÜRKİYE VE KATAR HALEP’TE ÇETELERİN ARKASINDADIR”

Halep’te Suriye Ordusuna karşı savaşan,  Katar, Arabistan ve Türkiye eksenine bağlı olan bu çetelerin listesi, doğrudan Türkiye İstihbarat Servisi tarafından faaliyette bulunuyorlar. “Nusra Cephesi, Felig-i Şam, Ecnad-ı Şam, Leva El- Hak, Nureddin Zengi, 16. Tip ve Hizb-i İslami El-Türkmenistani” dir. Halep’teki Suriye Operasyon odalarının,  bu çeteci gruplar kendilerini ikinci bir saldırı dalgasına hazırlıyorlar. Onlarca intihar eylemcisi Hizb-i İslami El-Türkmenistani çete örgütüne katılmak için hazır olduklarını açıkladılar ve bomba yüklü 5 araç bir sonraki operasyonlar için hazırlandı.  (El-Sefir Gazetesi- Lübnan)

 

ROJHİLAT-İRAN

İRAN VE RUSYA’DAN YENİ NÜKLEER SANTRAL İNŞAATINA VURGU

Tahran’a gelen Rus Atom Firması Başkan Yardımcısı Nikolay Spaski, İAEK Başkanı Ali Ekber Salih ve kurumun diğer yetkilileri ile görüştü. Görüşmede taraflar, iki ülke arasındaki nükleer projelere ve özellikle Buşehr’e yeni nükleer santral inşaatına ivme kazandırılmasına vurgu yaptı.  (Farshaber-İran)

BURUCERDİ SURİYE MECLİS BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

İran İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alâeddin Burucerdi geldiği Suriye’nin başkenti Şam’da, Meclis Başkanı Bayan Hediye Abbas ile görüştü. Görüşmede Burucerdi, ‘iki ülkenin ilişkilerini derin ve kopmaz niteledi ve Suriye ordusunun 80 ülkenin Suriye’ye dayattığı savaşta zaferleri, İran milletini ve devletini sevindirdiğini’, belirtti.  (Tesnimhaber-İran)

‘TÜRK FİRMA İLE SANTRAL PROJESİ, MİLLİ ÇIKARLARIMIZA AYKIRI’

İran Ticaret Odası Enerji Komisyonu Başkanı Ali Şems Erdekani:’Türkiye’nin üç milyar dolar değerinde olan Unit International Firması ile 5 bin megavatlık elektrik santrali anlaşmasına tepki vererek, milli çıkarlara aykırı olduğunu’, belirtti.  (Mehrnews-İran)

HAMANEİ’DEN NÜKLEER ANLAŞMA’DAKİ TARAFLARA KRİTİK SORULAR

İran’nın dini lideri Ayetullah Ali Hamaneyi, Amerika’nın Nükleer Anlaşma’da sözünde durmadığını değinerek, müzakeredeki taraflara şu soruları sordu: “Nükleer Anlaşmayla birlikte yaptırımlar kalkmayacak mıydı ve bu durumun halkın yaşamında etkisi olmayacak mıydı? 6 ay geçmesine rağmen halkın yaşamında hissedilebilir bir değişiklik görünüyor mu? Eğer Amerika’nın kısıtlamaları olmasaydı, hükümet bu süre zarfında birçok iş yapamaz mıydı?”.  (Rasthaber-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

“ILIMLI MUHALİFLER' HALEP'TE ZEHİRLİ GAZ KULLANDI”

Rusya Savunma Bakanlığı,  ABD tarafından "ılımlı muhalif"  grubun, Halep'te 7 kişiyi öldüren ve 23 kişiyi yaralayan zehirli gazın 2 Ağustos günü saat 19.05'de Nureddin ez-Zengi isimli grup tarafından kullanıldığı, belirtti.  (Sol Haber-Türkiye)

RUS HEYETİN, TÜRKİYE'YE ZİYARETİ ERTELENDİ

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov'un da aralarında olduğu Rus heyetin Türkiye ziyareti ertelendi.   (Haber Rus-Rusya)

BATILI MEDYAYI CESARETE ÇAĞIRDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova; Batılı medya araçlarını Suriye’de ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen silahlı grupların işledikleri vahşetler ve ABD’nin komutasındaki ‘uluslararası koalisyon güçlerinin’ operasyonları sonucunda meydana gelen beşeri kayıplar konusunda sessizlik duvarını yıkma cesareti göstermelerine çağırdı.  (Sana-Suriye)

“CİDDİ DİYALOG OLMADAN BEKLENEN SONUÇLAR SAĞLANAMAYACAK”

Rusya’nın BM’deki daimi temsilcisi Vitaly Churkin; Suriye’deki krizin çözümü konusunda yıllardır süren uluslararası çabalarda beklenen sonucun elde edilmesi için Suriyeliler arasında ciddi bir diyalogun başlatılması gerektiğini belirtti.  (Sana-Suriye)

PUTİN VE ERDOĞAN'IN ST. PETERSBURG'DAKİ GÜNDEMİ BELLİ OLDU

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın St. Petersburg'da gerçekleştireceği görüşmede iki ülke ilişkilerinin yeniden inşası ve Suriye'deki son durumu ele alacaklarını belirtti.  (Sputnik-Rusya)

RUSYA VE TÜRKİYE, YÜK TAŞIMACILIĞI KRİZİNİ AŞMAK İÇİN MASAYA OTURACAK

Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Nikolay Asaul, Türkiye ile karayolu yük taşımacılığına yeniden başlamak için sonbaharda Ankara ile görüşmelere başlayabileceklerini söyledi. (Sputnik-Rusya)

İSRAİL ÇOCUKLARIN HAPSEDİLMESİNİ YASALLAŞTIRDI

İsrail Parlamentosu Filistinlilere karşı işlediği cinayetlerin devamında, ‘Tartışmalı eylemler, İsrail yetkililerine cinayet, cinayete teşebbüs, kasten ya da taksirle adam öldürme gibi ciddi suçlar işleyen çocukların hatta 14 yaşın altında olsalar bile, hapsedilmesini içeren bir yasa tasarısını kabul etti.  (İrna-İran)

SUUD İSTİHBARATI, RECEVİ VE SİYONİST İSRAİL İŞBİRLİĞİ

Avrupalı bir diplomata dayandırılan haberde Fransız ve Suudi istihbarat yetkililerinin, İran Halkın Mücahitleri terör örgütü liderlerinden Meryem Recavi ile Siyonist İsrail rejimi arasında görüşme ayarlamaya çalıştıkları belirtildi. Avrupalı diplomat Recavi’nin iki yılı aşkın Suud rejiminden mali destek aldığını ve “ Bölgede Siyonist İsrail rejimi ile birlikte İran ve direniş cephesine karşı ılımlı İslam yorumuyla güç elde etmeye çalışmaktalar” dedi. (Rasthaber-İran)

AVUSTURYA BAŞBAKANI'NDAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türkiye'deki demokratik ve ekonomik eksikliklerden dolayı ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyelik görüşmelerinin sonlandırılması için Avrupalı liderler ile bir diyalog başlatacağını belirtti. (ORF Tv-Avusturya)

ABD 'İRAN'DAN FİDYE' İDDİALARINA CEVAP VERDİ

ABD yönetimi, İran'a geçen ocak ayında gönderilen 400 milyon doların İran'da tutuklu bulunan 4 ABD vatandaşının serbest kalması için ödendiği iddialarına ilişkin konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Tutukluların serbest kalması için ABD'nin fidye ödediği iddialarının 'yalan' olduğunu söyledi. Earnest, “Başkan Barack Obama yönetiminde ABD, İran’da haksız yere tutuklu bulunan Amerikalıların serbest kalmasını sağlamak için herhangi bir fidye ödemedi. Bir fidye de ödemeyeceğiz” diye konuştu.  (Amerikanın Sesi-ABD)

AVRUPA KONSEYİ: TÜRKİYE'Yİ ANLIYORUZ AMA HUKUKA UYULMALI

Ankara'da düzenlediği basın toplasında konuşan Avrupa Konseyi Başkanı Thorbjorn Jagland, Türkiye'deki darbe girişimini kınadıklarını ancak Türkiye'nin de hukukun üstünlüğü prensibine ve Avrupa İnsan Hukuk Sözleşmesi standartlarına uygun hareket etmesi gerektiğini söyledi.(Reuters-İngiltere)

"SURİYE'DEN BİR AN ÖNCE ÇEKİLİNMESİ GEREKİYOR"

Siyasi analist ve ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) kıdemli eski yetkilisi Graham Fuller, Türkiye'nin 'dış politikada kendisi için kazdığı derin çukurdan geri çıkabilmesi için' Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu'nun on yıl önceki başarılı prensiplere geri dönmesi gerektiğini vurguladı. Fuller, Ankara'nın bu yöndeki ilk gündeminin Suriye'den bir an önce çekilmek olması gerektiğini belirtti. Suriye'de uygulanan politikanın Türkiye'nin uluslararası pozisyonuna diğer tüm faktörlerden daha fazla zarar verdiğine işaret etti. (Haber Com-Türkiye)

ABD'DEN IRAK HÜKÜMETİNE BARZANİ'YLE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Irak’taki siyasi ve güvenlik gelişmelerini ele alan bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Biden ve İbadi görüşmede, DAİŞ’e karşı verilen mücadeledeki ivmenin sürdürülmesinin önemini vurguladı, ayrıca Bağdat’ta güvenliğin artırılmasına yönelik çabaları değerlendirdiği ifade edildi. Biden, ABD’nin ''birleşik, federal ve demokratik'' bir Irak’ı desteklemeye yönelik taahhüdünü bildirdi. Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında yakın işbirliği yapılmasını vurguladığı kaydedildi. (KDP İnfo-Başur)

KOLOMBİYA-FARC ANLAŞMASI FARC KONFERANSINDAN SONRA YAPILACAK

Kolombiya hükümeti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanacak barış anlaşmasının, FARC'ın gerçekleştireceği son konferansın ardından yapılacağı belirtildi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos,  ” konferansla birlikte, FARC yönetimi anlaşmayı imzalamak için izin alacak. Yıllardır süren görüşmelerin ardından yapılacak anlaşmayla FARC resmi siyasi parti haline geleceğini” söyledi.  (Sol Haber-Türkiye)

İSVEÇ, DARBE GİRİŞİMİNE KARIŞAN SIĞINMACILARI TÜRKİYE’YE İADE ETMEYECEK

İsveç Göçmen Ajansı’ndan yapılan açıklamada, İsveç’in ülkeleri, ‘güvenli’ ya da ‘güvenli değil’ gibi kategorilere ayırmadığı da belirtilerek şöyle dendi: “Bu yıl Türkiye’den 172 kişi sığınma talebinde bulundu. Geçen yıl bu sayı 253 idi. Sığınmacıların iade edilmeyeceğine dair kararı, darbe girişiminden üç gün sonra verdik” denildi.  (AP-Avrupa)

ABD GİZLİ RAPORLARINDA DAİŞ’İN FAALİYET ALANLARI

ABD hükumeti tarafından hazırlanan gizli raporda; Amerika liderliğinde başlatılan DAİŞ karşıtı hava operasyonları ile birlikte 2014 yılında DAİŞ’in dünya genelindeki eylemlerinin 3 kat arttığı belirtildi. DAİŞ’in 18 ülkede faaliyet gerçekleştirdiği belirtilirken söz konusu ülkelerin isimleri hakkında bilgi verilmediği kaydedildi. Raporda; 2014 yılında DAİŞ’in 6 ülkede faaliyet gerçekleştirdiği belirtilirken bu rakamın 2015 yılında 13 ülkeye ulaştığına işaret edildi. Bu rapor göstermektedir ki DAİŞ’e bağlı terör örgütleri Bangladeş gibi 6 ayrı ülkede doğrudan faaliyet gösterdiği ifade edildi.  (NBC Tv-ABD)

ALMANYA SOL PARTİSİ'NDEN TÜRKİYE'YE YAPTIRIM ÇAĞRISI

Almanya Sol Partisi'nden Die Linke Sevim Dağdelen, darbe girişiminin ardından yapılanlara tepki göstererek  "Erdoğan'a ve vahşi, baskıcı işkence politikalarına ve toplu tutuklamalarına karşı yaptırım yapmalıyız" dedi. Dağdelen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın banka hesaplarının bloklaşmasını talep ederken, Almanya ve Türkiye arasındaki gerginliğin yüksek olduğu söylendiği belirtti. (The Local Haber-Almanya)

ALMANYA: TÜRKİYE İLE GERİ KABUL ANLAŞMASININ ARKASINDAYIZ

Geri kabul antlaşmasıyla ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer Geri kabul anlaşmasının mükemmel olmadığını ve bazı hususların da yüzde yüz uygulanamadığını belirtti. Schäfer, "Anlaşma temelde yürüyor. Biz bu anlaşmanın tamamen arkasında duruyoruz" dedi. (DW-Almanya)

YUNANİSTAN MÜLTECİLER İÇİN B PLANI İSTİYOR

Yunanistan Göç Bakanı Yannis Muzalas, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "mülteci anlaşması başarısızlığa uğrayabilir" şeklindeki uyarısının kendilerini son derece endişelendirdiğini söyledi. Muzalas acilen B planına ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. (Bild Gazetesi-Almanya)

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): 04  08  2016  BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.