03.08.2016 BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 03 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 01:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

 

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ERDOĞAN'DAN ABD'YE 'GÜLEN' RESTİ

Meksika’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan, 15 Temmuz'da düzenlenen darbe girişiminin ardında Fethullah Gülen'in olduğu konusunda bütün verilerin ortada olduğunu vurgulayarak, "Biz sizden bir teröristi istiyorsak, o teröristi bize vermelisiniz. Bize ne diyorlar? Belge. Neyin belgesini vereceğiz. Böyle 6 ay, 1 sene gibi bir zaman kaybına tahammülümüz yok" diye konuştu. (Televisa Tv-Meksika)

AVRUPA KONSEYİ GENEL SEKRETERİ TÜRKİYE'YE GELİYOR

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, ülkemizde yaşanan kanlı terörist darbe teşebbüsü sonrasında ülkemiz ile Avrupa Konseyi arasındaki işbirliğini ve dayanışmayı vurgulamak ve son gelişmeler bağlamında bilgi alışverişinde bulunmak üzere 3, 4 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret edecektir” denildi. (Timetürk-Türkiye)

BAŞBUĞ: ’15 TEMMUZ’U BİR ASKERİ DARBE OLARAK DEĞERLENDİRMİYORUM’

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ yaptığı açıklamada, “15 Temmuz’u bir askeri darbe olarak değerlendirmiyorum, 15 Temmuz TSK’ya sızan cemaatin silahlı darbesidir. 15 Temmuz bugüne kadar yaşanan darbelerle aynı havuzda değil. 15 Temmuz’u planlayan uygulayan ana iskelet cemaattir. Askeri darbe olarak tanımlanmasına sıcak bakmıyorum. Bu Gülen cemaatinin silahlı darbe hareketi” dedi. (CNN-Türk-Türkiye)

CHP’NİN DARBE KOMİSYONUNDAKİ ÜYELERİ BELLİ OLDU

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamada;  Meclis araştırma komisyonu üyeliklerine Grubumuzca İstanbul milletvekilleri Zeynel Emre, Aykut Erdoğdu, Sezgin Tanrıkulu ile İzmir Milletvekili Aytun Çıray aday olarak belirlenmişlerdir” denildi. (Anka Haber-Türkiye)

BİN 297 KİŞİYE YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI GETİRİLDİ

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, İstanbul'da yürütülen soruşturmalar çerçevesinde 545 asker, 454 hâkim ve savcı, 98 bankacı, 51 avukat, 43 öğretmen, 35 gazeteci, 15 memur, 8 öğrenci, 5 polis ile 43 iş adamına yurtdışına çıkış yasağı getirildiği belirtildi. Emniyet kaynakları, Pasaport Şube Müdürlüğü'nce pasaportlarına tehdit konulan bin 297 kişinin sınır kapıları ve havalimanlarından yurtdışına çıkışlarının engelleneceği ifade edildi. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

DİYARBAKIR'DA 8 KÖYDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçesine bağlı 8 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Hani ilçesine bağlı Yukarı Turalı ile Lice ilçesinin Şenlik, Birlik, Abalı, Tuzlaköy, Erginköy, Çeper ve Daralan köylerinde bugün saat 03.00'ten geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağının ilan edildiği kaydedildi. (DHA-Türkiye)

BAŞBAKAN YILDIRIM: YENİ BİR KHK YAYINLANACAK

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada;  “önümüzdeki günlerde yeni bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlanacağınız” dedi. Yıldırım, darbe girişimi bilgisinin Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) 15 Temmuz günü saat 15.00'te geldiğini söylerken, "MİT Müsteşarı neden bize haber verilmediğinin cevabını veremedi" dedi. (CNN Türk-Türkiye)

BİLGEN: ADI KONULMAMIŞ BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ YAŞANIYOR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelişen sürece dair açıklamalarda bulunan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen,  ‘Ben adı konulmamış bir sistem değişikliği yaşanacağını düşünüyorum’ dedi. Bilgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimi akşamında yaptığı konuşmadaki parlamenter demokrasi vurgusunun başkanlık taleplerinden vazgeçtiği anlamına gelmediğini, Erdoğan’ın bu süreçte yanına çektiği CHP ve MHP’yi rahatsız etmeyecek bir dil kullanarak taktiksel bir yaklaşımda bulunduğunu belirtti. (İMC TV-Türkiye)

ADALET BAKANLIĞI 3 BİN HÂKİM VE SAVCI ADAYI ALACAK

Türkiye Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 2 bin adli yargı hâkim ve savcı adayı, 200 idari yargı hâkim adayı, 700 avukatlık mesleğinden adli yargı hâkim ve savcı adayı, 100 avukatlık mesleğinden idari yargı hâkim adayı alınacağını belirtti. Bakanlık yeni bir düzenleme yaparak alım sayısını 3 bine çıkardığını ifade etti. (Sol Haber-Türkiye)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

DAİŞ’İN ELİNDE KÜRT EZİDİLERİN SAYISI

Hewlêr’de basın toplantısı düzenleyen Ezidi Kürtleri Kurtarma Ofisi Müdürlüğü:‘’Kaçırılan Ezidi Kürtler’den Şimdiye kadar kurtarılanların 953’ü kadın, 32’si yetişkin erkek, 684’ü çocuk, 757’si de genç kız. Halen Daiş’in elinde 3 bin 764 kişinin olduğunu belirterek, “Bunlardan bin 914’ü kadın ve kız, bin 850’si de çocuk ve yetişkin erkek. Şengal felaketi sonrası 2 bin 745 çocuk anne ve babasız kaldı. 30’dan fazla toplu mezar bulundu. Şengal bölgesinin %20’den fazlası halen kurtarılmadı’’dedi. (Rudaw-Başur)

BARZANİ'NİN TEMSİLCİSİNİN SİYASİ PARTİLERLE GÖRÜŞMESİNDE 2. PERDE

Mesud Barzani’yi temsilen siyasi partilerle görüşen Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Husên’in ikinci tur görüşmelerin kısa zamanda başlayacağı bildirildi. Görüşmelerin Komel ve Yekgirtû ile başlaması bekleniyor. (Bas Gazetesi-Başur)

UBEYDİ: KÜRDİSTAN'IN BAĞIMSIZLIĞI SAVAŞ GEREKÇESİ DEĞİL

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi:’’Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık meselesinin siyasi bir konu olduğunu ve Irak Ordusu ile Peşmerge Güçleri arasında bir savaşa neden olmayacak, kendi iç sorunudur,‘Bu meseleye biz karışmayız’’ dedi. (K24-Başur)

KÜRT TURİZMİNDE % 80 ARTIŞ!

Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentin’de, Kürdistan Bölgesi’nden 16, Irak’tan ise 26 turizm acentası, turizmin gelişmesine yönelik bir toplantı düzenlendi. Toplantı da Kürdistan Bölgesi’nde geçen yıla oranla turist sayısında yüzde 80 artış olduğu ortaya koydu. (Rudaw-Başur)

 

ROJAVA-SURİYE

HALEP’TE  KİMYASAL SALDIRI

Suriye’nin Halep kentinde çetelerin düzenlediği kimyasal saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Yerel bir milis, “çeteler, asfeksiye (nefes alamayarak boğulma) sebep olan ve sinir sistemine zarar veren gazla dolu silahlar kullandı. (Kayak: Sputnik-Rusya)

“SURİYE ANADIR” TOPLULUĞU KURULUŞ KONGRESİNİ DÜZENLEDİ

Suriye de Bilim insanları, düşünürler, ekonomistler ve aydınlardan oluşan bir grubun kuruluşunda “Suriye Anadır” Topluluğu başkent Şam’daki Umeyya Otelinde kuruluş kongresini düzenledi.  Kuruluş deklarasyonunda;  Suriye’nin yeniden kuruluşunda aktif bir şekilde rol almak ve halkın bütün kesimlerini siyasi sürece dahil etmek amacıyla kurulduğunu belirtti. (Sana-Suriye)

“UZLAŞMA ÇABALARINI SABOTE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Suriye’nin Dera kırsalında, İsrail’den destek ve komuta alan çeteler ulusal uzlaşma ve istikrarın sağlanması çabalarını, baltalama çabaları kapsamında güvenlik birimlerine teslim olmak isteyen kanun kaçağı 14 vatandaş ve ulusal uzlaşma çabalarında bir sorumluyu kaçırdı. Ulusal uzlaşma sorumlusu Abdülkerim el Emyan’ı,  geneli yabancılardan oluşan çetecilerin bulundukları Tafas Kasabasına kaçırdıklarını belirtti. (Sana-Suriye)

SURİYE’DEKİ ÇETELERİN TEMMUZ AYI BİLANÇOSU

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye’deki çatışmalarda hayatını yitiren 4800 kişi olduğunu belirtti.  Birleşmiş Milletleri masum Suriyelilerin kanlarının dökülmesinin durdurulması için ciddi bir çaba göstermeye davet etti. Amerika, Arabistan, Türkiye, Katar ve İsrail, Suriye’deki çetelerin asıl destekçileri olduğunu belirtti. (Rast Haber-İran)

 

ROJHİLAT-İRAN

‘İRAN'DA EN AZ 11 KÜRD İDAM EDİLDİ’

Kereç kentindeki Reca-i Şehr Hapishanesi'nde idama mahkûm edilen 36 Kürd gardiyanlar tarafından elleri ve ayakları bağlanarak idam edilmek üzere hücrelere alındı, bu kişilerden en az 11'inin idam edildiğinin belirlendiği ancak bu sayının 29'a kadar çıkabileceği belirtildi. (Hrana Ajansı-İran)

WSJ: ABD, İRAN'A FİDYE ÖDEDİ

Wall Street Journal'ın isimleri verilmeyen Avrupalı ve ABD'li yetkililere dayandırdığı haberde, ABD'nin geçen ocak ayında İran'a gönderdiği 400 milyon doların bu ülkede tutulan 4 ABD'linin serbest bırakılması için ödenen ‘gizli' fidye olduğu iddia etti. (Wall Street Journal-ABD)

SEYİT HASAN İRAN’LI HEYETLE BİR ARAYA GELDİ

İran İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Aladdin Burucerdi başkanlığından İran meclisinden bir heyet, Beyrut’ta giderek Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’la bölgede yaşanan son güvenlik ve siyasi gelişmeleri görüştü. (Farsnews-İran)

İRAN BÜYÜKELÇİSİ UŞAKLI İŞADAMLARI İLE GÖRÜŞTÜ

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherianferd, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet ve üyeleri ile ticari ve iktisadi işbirliğini geliştirme yollarını görüşmek üzere Uşak’ı ziyaret etti. (Parstoday-İran)

BUSİNESS INSİDER: İRAN’IN HÜRMÜZ’A KAPATMA İMKANLARI GENİŞ

Business Insider sitesi, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehditleri, içi boş tehditler olmadığı uyarısında bulunarak, İran donanmasında beş fırkateyn, üç büyük denizaltı, güdümlü füzelerle donatılan 54 adet hücumbotları ve en az 16 adet küçük denizaltının yanında yüzeye ve deniz tabanına yerleştirilen mayınların bulunduğunu, tüm bunlar Hürmüz Boğazı’ın kapatmaya yetecek kadar önemli bir kabiliyet olduğunu yazdı. (Business Insider sitesi-Amerika)

İSK İHA’LARA KARŞI LAZER İMHA SİSTEMİ GELİŞTİRDİ

İran Silahlı Kuvvetleri, son zamanlarda dünyada yeni bir tehdit olarak gündeme gelen ve istihbarat toplamaktan tahrip ve imhaya kadar çeşitli operasyonlarda kullanılan İHA teknolojisine karşı, düşman İHA’larını bir kilometre mesafeden imha edebilen yeni bir lazer sistemi geliştirdi. Ayrıca düşmanların keskin nişancılarını etkisiz hale getirmekte de işe yaradığı belirtiliyor. (Farsnews-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

JERUSALEM POST: İSRAİL, KÜRDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞINI DESTEKLEMELİ

“Gelin Kürdleri destekleyelim’’ başlıklı makalede, Yahudilerin ve İsrail’in, Kürdlerin bağımsızlık çabalarını desteklemesi gerektiğini ve İsrail’in, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını desteklemesi için birçok sebebi olduğunu, Daiş ve İran’ın, Kürdlerin ve İsraillilerin ortak düşmanı olduğunu, yazdı. (Jerusalem Post Gazetesi-İsrail)

‘’KATAR, HALEP KUŞATMASINI KIRMAKLA GÖREVLENDİRİLDİ’’

El-Vatan gazetesi Suriyeli muhaliflerden naklen, “Büyük Halep Hamaseti” adı verilen ve amacı Halep’in doğusunda kuşatılan bir kaç bin teröristi kurtarmak olan operasyonun kararı, Ankara’da düzenlenen bir oturumda alındığını, oturuma Ceyşül Şam dahil, Suriye’nin kuzeyinde bulunan tüm silahlı terör örgütlerinin temsilcileri katıldığını ve oturumun Katar Dışişleri Bakanı’nın Ankara ziyareti ve Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesiyle eşzamanlı düzenlendiğini, yazdı. (El-Vatan gazetesi- Suriye)

LİBYA’DA BOMBALI SALDIRI: EN AZ 23 ÖLÜ, 70 YARALI

Libya’nın Bingazi’nin Gwarsha Caddesi’de Hafter’a bağlı Libya Ulusal Ordusu özel birliklerine yönelik, bomba yüklü araçla gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında en az 23 kişi yaşamını yitirdi, 70 kişi yaralandı. Saldırıyi Birleşmiş Milletler terör listesinde bulunmayan ve şu an Hafter rejimine karşı savaşan Bingazi Devrimcilerinin Şura Konseyi adlı İslami grup üstlendi. (İncenews-El-Nusra)

JP: TEL AVİV İRAN’DA AYRILIKÇI KÜRT ÖRGÜTLERİ DESTEKLEMELİ

Tel aviv’in İran’da Kürt örgütleri desteklemesi gerektiğini, İsrail’in bölgede Kürtleri desteklemesi için birçok nedeni buluniyor. Amerika ve İsrail bölgede Kürtlerin yaşadığı dört ülke olan İran, Türkiye, Irak ve Suriye’de Kürt halkını kışkırtarak, asırlardır bu ülkelerde kardeşçe yaşadıkları diğer etnik gruplarla karşı karşıya getirmeye ve böylece kendi şom hedeflerine ulaşmaya çalıştığını, yazdı. (Jerusalem Post-İsrail)

“ABD, SURİYE'DE ADALETSİZ BİR OYUN İÇİNDE”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye hükümeti ve ordusu, Rusya'nın desteğiyle terörle mücadele alanında ilerleme kaydeder kaydetmez, ABD terörle mücadelenin durdurulmasını isteyerek kabul edilemez yöntemlere başvurmaya başladığını ve ABD’nin tutumunun hiç de adil olmadığının belirtti. (Sputnik-Rusya)

RUS HEYETİ YARIN TÜRKİYE'YE GİDİYOR

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Rus uzmanlardan oluşan bir heyetin yarın Türkiye'ye gideceğini açıkladı. Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Rusya Federal Ulaştırma Kurumu (Rostransnadzor) ve Rusya Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya) yetkililerinin 3-5 Ağustos'ta Türk yetkililerle Türkiye'deki havalimanlarındaki güvenlik konularını masaya yatıracağını belirtti. (Sputnik-Rusya)

“ÇİN, FÜZE SAVUNMA SİSTEMLERİ İÇİN RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİR”

Rus askeri uzman Vasiliy Kaşin, ABD'nin ardından füze savunma sistemleri konuşlandıran ikinci ülkenin Çin olabileceğini, Pekin'in bu alanda Rusya'dan destek isteyebileceğini söyledi. (Sputnik-Rusya)

“TÜRKİYE İLE PARLAMENTOLARARASI DİYALOG EYLÜLDE BAŞLAYABİLİR”

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Rusya ve Türkiye arasındaki parlamentolararası diyalogun eylül ayında başlayabileceğini söyledi. (Sputnik-Rusya)

PUTİN,  GÜNEY KORE LİDERİ İLE GÖRÜŞECEK

Kremlin,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 3 Eylül’de Rusya’nın Vladivostok kentinde Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile görüşeceği belirtti. Her iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra mevcut küresel ve bölgesel konuları ele alacağı ve görüşme kapsamında iki ülke arasında bazı anlaşmaların imzalanacağı da belirtti. (Sputnik-Rusya)

“NE MOSKOVA NE DE ŞAM, HALEP'TE SALDIRI PLANLAMIYOR”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye'nin Halep kentinde saldırı amaçlı bir operasyon başlatmak gibi bir planlarının olmadığını söyledi. (Sputnik-Rusya)

'ABD, İRAN'A FİDYE ÖDEDİ'

Avrupalı ve ABD'li yetkililere dayandırdığı bilgiye göre, ABD'nin geçen ocak ayında İran'a aralarında Washington Post muhabiri Jason Rezaian'ın bulunduğu 4 vatandaşı serbest bırakması için 400 milyon dolar ödediği öne sürüldü. (Wall Street Journal-İngiltere)

İTALYA, ABD’YE YEŞİL IŞIK YAKTI

İtalya Dışişleri Bakanı Paola Gentiloni, ABD’nin Libya’daki DAİŞ hedeflerine yönelik hava saldırılarında İtalya’nın Sicilya bölgesindeki Sigonella Hava Üssü’nü kullanmayı talep etmesi durumunda bunun değerlendirmeye alınacağını belirtti. (Reuters-İngiltere)

ALMANYA, İNCİRLİK’TEKİ GÜVENLİĞİ ARTIRDI

Dergi, Almanya’nın İncirlik Hava Üssü’nde bulunan Alman askerlerinin çevresindeki güvenlik önlemlerini önemli derecede artırdığı belirtildi. Dergi, alınan önlemlerin nedeni olarak Türk askeri yetkililerin yapılan bir toplantıda İncirlik’teki yabancı askerleri yeteri kadar korunamadığı yönünde açıklamada bulunması olduğu ifade edildi. (Der Spiegel Dergisi-Almanya)

İSVEÇ ÊZİDÎLER İÇİN KÜRTLERE ASKERİ YARDIMDA BULUNMALI

DAİŞ çetelerinin Şengal'e yönelik saldırılarının 2. yıldönümü dolayısıyla bir makale kaleme alan Liberal Parti Milletvekili Fredrik Malm, İsveç'in DAİŞ çetelerine karşı mücadele eden Kürtlere askeri yardımda bulunmasını istediği belirtildi. Malm “İsveç Kürt güçlerine sadece uzman göndermekle yetinmemeli, daha fazla destekte örneğin stratejik transport, patlayıcı maddelere karşı teçhizat, silah ve cephane yardımında bulunmalı. Sahada savaşan güçlerin teçhizatlandırılması pek çok yaşamı kurtaracaktır” dedi. (ANF-İsveç)

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): 03  08  2016  BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.