TÜRK ORDUSUNDA ULUSALCILAR KAZAN KALDIRMAYA HAZIRLANIYOR
Haberler / 06 Ağustos 2016 Cumartesi Saat 06:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin darbe bahanesiyle devleti ele geçirme çabaları sürüyor. Son olarak çıkarılan Türk ordusunun sistemini yeniden şekillendirecek Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) Türk ordusunda krize yol açarken ulusalcı generaller ordunun çöküşe geçtiğini ve itibarını yitirdiğini, bu krizin derinleşerek çok daha büyük sorunlara yol açacağını belirtiyorla

AKP’nin darbe bahanesiyle devleti ele geçirme çabaları sürüyor. Son olarak çıkarılan Türk ordusunun sistemini yeniden şekillendirecek Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) Türk ordusunda krize yol açarken ulusalcı generaller ordunun çöküşe geçtiğini ve itibarını yitirdiğini, bu krizin derinleşerek çok daha büyük sorunlara yol açacağını belirtiyorlar.

Yeni General’den Çarpıcı İtiraflar

“Genelkurmay başkanlığının hiçbir iradesi kalmadı. Generaller büyük bir tepki ile KHK’lerin orduyu bitireceğini söylüyor. Rütbeli hiçbir asker elbiseleriyle sokağa çıkamıyor. Halk çocuklarını askere göndermek istemiyor. Kışlalardan firarlar çoğaldı. Hükümet tarafından boşaltılmak istenen kışlalara otel, alışveriş merkezi ve siteler inşa edilecek.” 

Bu sözler 15 Temmuz darbe sonrası, darbeci sıfatıyla tutuklanan bir Generalin yerine General rütbesiyle atanan bir askere ait. Orduda yaşanan krizin hat safa ulaştığını belirten General’in tepkilerini Vatan Partisi dillendirmeye başladı. Söz konusu rahatsızlıklarını Vatan Partisi ile paylaşan Generalin verdiği bilgiler durumun vahametini gözler önüne seriyor. “Komutanlar isyanda, KHK’leri kabul etmiyoruz.”

“KHK Orduyu Bitirir”

Yeni atanan General’in paylaştığı bilgilerde “KHK’lere yönelik tepkileri pasifize etmek üzere Genelkurmay başkanı Hulisi Akar, Kuvvet Komutanlarıyla bir toplantı yaptı. Bu toplantının Erdoğan’ın talimatı ile yapıldığını tahmin ediyorum. Toplantıda Generaller, KHK’lere karşı tavır alınması gerektiğini bunun aciliyet arz ettiğini söylediler. Hükümete baskı yapılarak kararnamelerin geri alınmasını istediler. Generaller, itibarı yerle bir edilmiş bir orduya komutanlık yapamayacaklarını, bu kararnamelerin ordunun bitirilmesi anlamını taşıdığını, halkın artık ordumuza güveninin kalmadığını, böyle giderse hiç kimseyi orduya alamayacaklarını, ordudan istifa edenlerin sayısının her geçen gün arttığını söylediler.”

Hulusi Akar: “Benim ve Ordunun Gücü Yok”

General’in verdiği bilgilerde Hulusi Akar’ın kontrol edemediği toplantıda uzun süre bu generalleri sessiz bir şekilde dinlediğini ve çok sonra söz alarak, “Cumhurbaşkanı ordunun makamına bağlanmasını istiyor, KHK’lere bende karşıyım ancak ne benim ne sizin ne de ordunun gücü buna yetmez. İşte gördünüz darbe akşamı polisler nasılda darbecileri alt ettiler. Sizde aynı durumu yaşarsınız.”

“Asker Kışladan Çıkamaz Hale Geldi, Firarlar Artıyor”

Toplantıda konuşulanlar arasında 15 Temmuz sonrası ordunun halkın ve askerlerin gözünde büyük ölçüde anlamını ve güvenini yitirdiği belirtildi. Söz konusu toplantıda; “Ordu itibarını yitirdi. Halk artık bize güvenmiyor. Kışla kapılarında giriş çıkışları engelleyen belediye araçları orduyu küçük düşürüyor. AKP’li belediyeler kışlaların önün hendek kazmış, beton bariyerler koyuyorlar. Kışlalardan aldığımız tekmiller bizi şok ediyor. Halk kışlalardan göreve giden askeri araçları taşlıyor. Çarşıya çıkan askerlere ise sözlü ve fiziki saldırı uygulanıyor. Sözleşmeli askerler artık orduda kalmak istemiyor. 15 Temmuz’dan bu yana 4 bin asker sözleşmesini fes etti. Yine askeri kışlalardan firar edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.”

 “Etimesgut, Hasdal, Mamak Kışlaları AVM Olacak”

General’in verdiği en ilginç bilgi ise boşaltılan kışlalara yönelik oldu. “Boşaltılması düşünülen kışlaların Savunma Bakanlığına devredileceği söyleniyor. Tepkilerin önünü almak için ilk başta böyle yapacaklar. Fakat daha şimdiden kışlalar AKP’ye yakın inşaat şirketlerine peşkeş çekildi. Kışlaların ihalesini alanların daha çok Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın inşaat şirketleri.  Etimesgut, Akıncı Üssü, Hasdal, Mamak ve Maltepe kışlaları ile Genelkurmay başkanlığı boşaltılıyor. Ankara ve İstanbul’un en güzel yerleri olan kışlalara alışveriş merkezleri, otel ve siteler yapılacak.”

“Ulusalcılar Olmasaydı Erdoğan İpi Boylamıştı”

Ulusalcı Generallerin hayli gergin olduğunu belirten General, “ Fetullah Gülen ile aynı kefeye konmaları Kuvvet Komutanlarını hayli öfkelendirdi. Generaller, 15 Temmuz günü Tayyip Erdoğan’ı ipten kurtaran bizim tutumumuz oldu. Erdoğan şimdi KHK ile bizi tasfiye ediyor. Yüzlerce Ulusalcı subay darbeci sıfatıyla ya tutuklandı ya da uzaklaştırıldı. Terör örgütüne uygulanan ‘çöktürme’ planı Ulusalcılara da uygulanıyor. Bu plan Erdoğan ve partisine bir hançer gibi geri dönecek. Bu sefer onları ne polisleri nede sokağa döktükleri yandaşları kurtaramayacak. Orduya düşman olan Türkiye’yi yönetmez” ifadelerini kullandı.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): TURK  ORDUSUNDA  ULUSALCILAR  KAZAN  KALDIRMAYA  HAZIRLANIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.