MİNBİC’İN TAMAMEN ÖZGÜRLEŞMESİNE YÜZDE 10 KALDI
Haberler / 05 Ağustos 2016 Cuma Saat 09:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Minbic Askeri Meclisi savaşçıları adına 2 Ağustos günü açıklama yapan Askeri Meclis Üyesi Mustefa Minbicî, kentin yüzde 80’inin özgürleştirildiğini belirtmişti ancak bugünse kentin tamamen çetelerden temizlenmesi için yalnızca yüzde onluk bir dilim kaldı.30 Temmuz'da DAIŞ çeteleri için stratejik önemi bulunan El Cezîra yolu ve kavşağı Minbic Askeri Meclisi savaşçıları tarafından 3 yönden kuşatmaya alınarak özgürleştirildi

Minbic Askeri Meclisi savaşçıları adına 2 Ağustos günü açıklama yapan Askeri Meclis Üyesi Mustefa Minbicî, kentin yüzde 80’inin özgürleştirildiğini belirtmişti ancak bugünse kentin tamamen çetelerden temizlenmesi için yalnızca yüzde onluk bir dilim kaldı.

Minbic Askeri Meclisi üyesi Mustefa Minbicî 2 Ağustosta Minbic’in yüzde 80’inin kontrolleri altında olduğunu belirtmişti. Şiddetli çatışmalar sonrası, çetelerin işgali altında yüzde 10’luk bir alan daha çıkarıldı.

Böylece Minbic Askeri Meclisi savacıları hali hazırda kentin yaklaşık yüzde 90’lık bir bölümünde hakimiyeti sağlamış durumda olduğu belirtiliyor.

Adım adım kentin tamamının özgürlüğü yakınlaşırken Minbic Askeri Meclisi savaşçıları bu sabah kentin güneyinde yer alan El Beta kavşağını da çetelerden temizledi. Minbic’te çetelerden temizlik çalışmaları ise büyük bir hızla devam ediyor.

30 Temmuz'da DAIŞ çeteleri için stratejik önemi bulunan El Cezîra yolu ve kavşağı Minbic Askeri Meclisi savaşçıları tarafından 3 yönden kuşatmaya alınarak özgürleştirildi.

El Cezîra Yolu Ve Kavşağının Önemi

Kentin doğu kapısı da diyebileceğimiz El Cezîra kavşağı kentten 800 metre uzaklıkta bulunuyor. Kavşak aynı zamanda El-Beta kavşağına bağlanıyor. Buranın özgürleştirilmesiyle kentin doğu ve kuzey doğu mahallelerinin tümünün kontrolü savaşçıların eline geçti.

Çatışmalar 48 Saat Devam Etti

28 Temmuz’da bölgede Minbicli savaşçılar ve DAIŞ çeteleri arasında çatışmalar başladı. Savaşçılar kuzey, güney ve batı yakalarından operasyona geçti. Burada tam 48 saat yoğun bir çatışma yaşandı. Minbicli savaşçılar önce çetelerin savunma hattını kırdı. Kentin kuzeyinden takviye birliği alan çetelerin, takviye yolları kesildi.

Bomba yüklü araçlarsa savaşçılara saldırı girişiminde bulunan çeteler amaçlarına ulaşamadı. Savaşçılar bomba yüklü araçları hedefine ulaşmadan imha etti.

1 Ağustos sabahı El Cezîra kavşağı çetelerden temizlenerek özgürleştirildi. Yaşanan çatışmalarda 26 çete öldürülürken çetelere ait bir miktar silah ve cephane savaşçıların eline geçti. ANHA

 

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): MINBIC  IN  TAMAMEN  OZGURLESMESINE  YUZDE  10  KALDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.