GALİP ENSARİOĞLU CEMAAT TARAFINDAN AKP’YE SIZDIRILMIŞ AJAN MI?
Okuyucudan / 03 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 13:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ensarioğlu’nun cemaatin Truva Atı olduğunu iddia edenlere göre kendisine KCK’ye üyelik suçlamasıyla dava açıldı ve bu davanın ifade verme sürecinde cemaat tarafından ajanlaştırıldı. Ajanlaştırıldıktan sonra da bu dava bir şekilde düşürüldü. İnanmayanlar Ensarioğlu’nun ifadesini alan polislerin kimliğini araştırsın diyorlar. Cemaatin yargıda ve emniyetteki örgütlenmelerini gördüğümüzde bu iddia daha fazla güçleniyor

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun bulaştığı rant alanları malum. Amed’in Sur ilçesinde vekil olduğu partisi eliyle yapılan katliamlardan ve yıkılan evlerden sonra “mezar hırsızlığı”nı andıran kapattırdığı parseller geniş çevrelerin bilgisi dahilindedir. Bu parselleri kimlerin adına aldığı, bunları alırken kiminle ortaklık yaptığı gizli değil. Para karşılığı mahkemede, savcılıktan hatta adliyeye sevk edilmeden gözaltından bıraktırdığı adli suçlular ise gizli olarak çevirdiği fakat pek gizleyemediği işlerden sadece bazıları. Kirli para çarkının Cumhuriyet Başsavcılarına kadar uzaması da ahlakın ne denli ayaklar altına alındığının göstergesi.

Adalet ve Kalkınma Partisinin açılımındaki “Adalet” ile vekillerinin hukuka bu denli müdahalesinin ironisini yapmadan; Adaletin, parası olanın kendisine Savcı ve vekil satın alabileceği bir ülkede adalet nasıl sağlanacak sorusunu kime soracağız. Çokça kullanılan AKP yargıyı siyasallaştırdı tespiti burada aslında eksik kalmaktadır. Aslında Ensarioğlu gibiler eliyle AKP yargıyı ticarileştirmiştir.

Peki Galip Ensraioğlu’nun gizli olarak yaptığı başka ne gibi işler var? Ensarioğlu’nun 15 Temmuz darbe girişimindeki rolü nedir?

Basında yer alan haberlere baktığımızda Galip Ensarioğlu’nun bir cemaat ajanı olarak AKP’nin içine sızdığı kanaati oluşuyor. Hatta Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zamanında Ensarioğlu’nun milletvekilliğini onaylamadığını fakat daha sonra Ahmet Davutoğlu, Bülent ARINÇ ve çevresinin girişimleriyle milletvekili yapıldığı söylentisi de mevcut. Hatırlanacağı üzere vekilliği neredeyse son güne kadar Erdoğan’dan onay gelmediği için inkar ediliyordu. Bunu dillendirenler Galip Ensarioğlu’nun cemaat eliyle AKP içine sızdırılmış cemaatin bir Truva Atı olduğunu iddia ediyor.

Kendisini savunan bir kesim ise önceden darbeyi haber alan AKP adına TSK ile Korgeneral İbrahim Yılmaz üzerinden pazarlık yürüttüğünü belirtiyor.

Karakteri gereği hep kazanan ata oynamak isteyen hatta bin bir hile ile oynamak için yarışın bitmesini bekleyen Ensarioğlu hakkında ne biliyoruz?

Dini olarak müritleri olan bir aileye mahsus bir kişiliktir. Kendilerinin Nakşibendi olduğu iddia edilir. Doğruyol’un iktidar olduğu dönemde Doğruyol Partisi’nin yöneticiliğini yapmış. Doğruyol iktidarından sonra bir süre bocalama yaşamış 2001 ekonomik krizinden sonra da ekonomik olarak bayağı kan kaybetmiştir. Daha sonra Diyarbakır Ticaret Odası Başkanlığına oynamış ve burada demokratik cephelere kendisini kabullendirmek için bir çaba sarf etmiş ve bunun sonucunda kendisi Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı olarak görmüştür. Ancak Ensarioğlu bu koltuğu kendini pazarlama vitrini olarak kullanmış ve 2010’da dört trilyonu aşan ihaleler ve 2011 Genel Seçimlerinde milletvekilliği vaadiyle bir mühlet AKP propagandası yapmış ve neticede AKP’nin Diyarbakır Milletvekili Adayı olarak meclise girmiştir.

Üst paragrafta belirttiğimiz olgular herkes tarafından bilinen gerçekler. İddialar ise farklı yönde: Ensarioğlu’nun cemaatin Truva Atı olduğunu iddia edenlere göre kendisine KCK’ye üyelik suçlamasıyla dava açıldı ve bu davanın ifade verme sürecinde cemaat tarafından ajanlaştırıldı. Ajanlaştırıldıktan sonra da bu dava bir şekilde düşürüldü. İnanmayanlar Ensarioğlu’nun ifadesini alan polislerin kimliğini araştırsın diyorlar. Cemaatin yargıda ve emniyetteki örgütlenmelerini gördüğümüzde bu iddia daha fazla güçleniyor.


Mafez Arez

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): GALIP  ENSARIOGLU  CEMAAT  TARAFINDAN  AKP  YE  SIZDIRILMIS  AJAN  MI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.