GEVER’DE YIKIM YETMEDİ SIRA AJANLAŞTIRMA SALDIRILARINDA!
Haberler / 31 Temmuz 2016 Pazar Saat 09:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Colemêrg’in Gever ilçesinde, sıkıyönetim saldırıları ‘fiilen’ durdu. Yasakların henüz ancak yarı zamanlı kaldırıldığı kentte AKP rejim polisleri, gençlere kendilerini polis olarak tanıtarak ajanlık teklifinde bulunuyor. Son bir hafta içerisinde AKP rejim polislerinin ajanlık dayatması ile gözdağı verdiği 7’den fazla gencin olduğu tahmin ediliyor

Colemêrg’in Gever ilçesinde, sıkıyönetim saldırıları ‘fiilen’ durdu. Yasakların henüz ancak yarı zamanlı kaldırıldığı kentte AKP rejim polisleri, gençlere kendilerini polis olarak tanıtarak ajanlık teklifinde bulunuyor.  Son bir hafta içerisinde AKP rejim polislerinin ajanlık dayatması ile gözdağı verdiği 7’den fazla gencin olduğu tahmin ediliyor.

Gever’de Saldırı Çehre Değiştiriyor!

Colemêrg’in Gever ilçesinde 79 gün süren sıkıyönetim saldırılarının ardından "sokağa çıkma yasağı"nın yarı zamanlı olarak kaldırılmasıyla AKP rejimi polisleri Geverli gençlere ajanlık teklifinde bulunuyor.  Konuyla ilgili ailesine konuyu ileten ve insan hakları kuruluşlarına başvuran yada resmi başvuru yapmaktan yaşam güvenlikleri nedeniyle 7 genç bulunuyor.

AKP Rejim Polislerinden Gençlere: ‘Gel Bir Yerde Oturup Yemek Yiyelim…’

Geverli F.İ. isimli genç akşamüstü 17.00 sıralarında kendisini polis olarak tanıtan bir şahsın "Gel seninle bir yerde oturup yemek yiyelim evleneceksin maddi ve manevi yardım ederiz" dediğini belirtiliyor.  Evleneceğinin polisler tarafından bilindiğini ve polislerin kendisine maddi yardım yapma taahhüdü verdiklerini belirten F.İ., hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını belirterek görüşmek istemediğini söylüyor.

‘Erkek Arkadaşımın Olduğunu Aileme Söylemek İle Tehdit Ettiler!’

Z.A. isimli genç kadın ise polislerinin kendisini erkek arkadaşıyla görüştükten sonra sokak ortasında durdurduklarını belirtiyor. “Ailem erkek arkadaşımla ilişkimizi bilmiyor. Bilseler bile olumsuz karşılayacaklarını düşünmüyorum ama polisler bana ‘Erkek arkadaşının olduğunu hem senin hem de arkadaşının ailesine söyleriz’ diye tehdit ettiler. Zaten ben de onlarla hiç konuşmadan direk eve geldim aileme söyledim. Hem erkek arkadaşımı hem de polislerin yolumu kestiğini söylemek zorunda kaldım” dedi. Genç kadın, ailesinin anlayışlı olduğu için olumsuz karşılamadığını ancak ailelerinden çekinen genç kadınların çabucak polislerin tehdidine kanabileceklerinin altını çizdi.

İsmini vermek istemeyen gençlerin bir kısmı da ya yollarının sokak ortasında kesildiğini ya da telefon ile rahatsız edildiklerini belirtiliyor. Gever’de yıllardır gençlere dönük ajanlaştırma politikaları haber konusu olurken son bir hafta içerisinde yoğunlaşması ise dikkat çekiyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): GEVER  DE  YIKIM  YETMEDI  SIRA  AJANLASTIRMA  SALDIRILARINDA    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.