TC DAİŞ ÇETESİNE İLİŞKİN BİLGİYİ FRANSA’YA 15 GÜN SONRA İLETMİŞ!
Haberler / 31 Temmuz 2016 Pazar Saat 07:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Haziran’da Türkiye’de olduğu tespit edilen Abdel Malik Petitjean adlı DAİŞ üyesine ait bilgilerin Fransız makamlarına çetenin Fransa’ya dönüşünden 15 gün sonra iletildiği ortaya çıktı. Yine Fransa’da Salı günü bir kilisede 86 yaşındaki rahibi katleden çetelerden birinin Türkiye bağlantısı ortaya çıktı.

10 Haziran’da Türkiye’de olduğu tespit edilen Abdel Malik Petitjean adlı DAİŞ üyesine ait bilgilerin Fransız makamlarına çetenin Fransa’ya dönüşünden 15 gün sonra iletildiği ortaya çıktı. Yine Fransa’da Salı günü bir kilisede 86 yaşındaki rahibi katleden çetelerden birinin Türkiye bağlantısı ortaya çıktı

26 Temmuz günü Saint-Etiennedu-Rouvray kentindeki Katolik kilisesinde rahip Jacques Hamel’i katleden ve 5 kişiyi yaraladıktan sonra öldürülen Adel Kermiche’in beraberindeki diğer kişinin 19 yaşındaki Abdel Malik Petitjean olduğu ortaya çıkmıştı.

Saldırgan Çeteler Suriye’ye Gitmek Üzere Türkiye’ye Gelmiş!

Ancak Fransız istihbaratının hakkında bilgi sahibi olmadığı bu kişinin Suriye’ye gitmek üzere Türkiye’ye gittiği ve 10 Haziran’da Türk yerel makamlarınca şüpheli olduğu tespit edildiği anlaşıldı. 11 Haziran günü tekrar elini kolunu tekrar Fransa’ya dönen Petitjean, Türk yetkililerin Fransız makamlarına bilgi vermemesi sayesinde yakalanmadan ülkesine inmeyi başardı.

Türk Devleti, DAİŞ Çeteleri TC’den Çıktıktan 15 Gün Sonra Fransa’ya Bilgi Verdi

Soruşturmayı yürüten Fransız makamlarının paylaştıkları verilere göre, daha önce Fransa’da herhangi bir kaydı olmayan Abdel Malik Petitjean ile Adel Kermiche, ‘Suriye’ye gidemedikleri için Fransa’da eylem yapmaya’ karar veriyorlar.

Ancak Petitjean hakkında Türk makamlarının ellerindeki belgeleri veya bu kişinin Suriye’ye gitme ihtimaline yönelik bilgileri hemen paylaşmamaları sayesinde Fransa’da gizlenmesinin kolaylaştığının üzerinde duruluyor. Türk makamlarının ise, 11 Haziran’da Türkiye’yi terk eden Petitjean hakkında Fransız makamlarını Haziran ayı sonlarında uyardıkları ortaya çıktı.

‘Türk Makamları Hemen Uyarmış Olsa Takibi Kolay Olacaktı’

DAİŞ üyesine ait Fransa’da herhangi bir istihbaratın olmaması nedeniyle de Türkiye’den haziran sonunda gelen uyarı üzerinden yakalanmasının zorlaştığı belirtiliyor.

Abdel Malik Petitjean’a ait Fransız gizli servislerine geçtiğimiz Cuma günü ‘terörist saldırı şüphelisi’ olduğu savunulan bir istihbarat gitmesine rağmen, bu kişinin isminin verilmemiş olması nedeniyle de yerinin tespit edilmesinde zorluk çekildiği bildiriliyor. Fransa’daki diğer istihbarat ve polis kurumlarının çalışmaları sonucunda ise geçtiğimiz Cumartesi günü ‘DAİŞ’e biat ettiğini’ gösteren bir videoya ulaşılıyor ve kimliği tespit edilebiliyor.

Ancak bu kişinin Saint-Etienne-du-Rouvray’da kilise rahibi Jacques Hamel’i katlettikten sonra düzenlenen operasyonda yüzüne aldığı kurşun nedeniyle Abdel Malik Petitjean olduğunun tespiti de en az iki gün aldı.

Fransa’da meydana gelen çete saldırılarını AKP rejim hükümeti basın-yayın organlarının saldırıyı verme biçimleri hala hatırlarda. Hal böyle olunca Fransa’nın TC’nin istihbarat paylaşımını geç gerçekleştirmesi konusunu uluslararası hukuk organlarına taşırması beklendiğine dikkat çekiliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): TC  DAIS  CETESINE  ILISKIN  BILGIYI  FRANSA  YA  15  GUN  SONRA  ILETMIS    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA