HALKLAR MOZAİĞİ KENTİ MİNBİC’TEN ÖZGÜRLEŞTİRME HAMLESİNE(1)
Araştırmalar / 30 Temmuz 2016 Cumartesi Saat 11:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihten bu yana tüm savaş ve afet olaylarına rağmen ayakta kalan Minbic, şimdi de tüm insanlık düşmanı iktidarların çağdaş çetelerinin işgali ve zulmü altında. Ancak yine Minbic'te yaşayan Kürt, Arap, Türkmen, Çerkez ve Süryani asılı gençlerden oluşan Minbic Askeri Meclisi savaşçıları tarafından an an özgürleştiriliyor

Tarihten bu yana tüm savaş ve afet olaylarına rağmen ayakta kalan Minbic, şimdi de tüm insanlık düşmanı iktidarların çağdaş çetelerinin işgali ve zulmü altında. Ancak yine Minbic'te yaşayan Kürt, Arap, Türkmen, Çerkez ve Süryani asılı gençlerden oluşan Minbic Askeri Meclisi savaşçıları tarafından an an özgürleştiriliyor. 

Minbic Askeri Meclisi tarafından başlatılan Minbic'in özgürleştirme hamlesi ile birlikte tüm gözler Kobanê ve Efrin kantonlarının arasında bulunan bölgeye çevrildi. Bakurê Kurdistan'dan kaynağını alarak Fırat'a kavuşan Sacur çayının güneyinde Halep'i Urfa'ya bağlayan önemli bir ticaret yolunun üstünde olan Minbic, eski adı Bambyke (Süryanîce Mabbug) veya Hierapolis olan şehrin tarihi Asurlular devrine kadar uzanır. Fırat nehri üzerindeki geçitleri kontrol eden bir mevkide verimli bir ovada kurulan Minbic, Ortaçağ'da meyve ağaçlarıyla çevriliydi ve "bombassino" (bombagio) denen pamuklu kumaş dokumacılığı ile tanınmıştı. Hıristiyanlığın doğuşundan önce putperestliğin önemli bir merkezi olan şehirde Hıristiyanlığın kabulünden sonra yeni dinin kutsal emanetlerine karşı duyulan hayranlık putperestliğin yerini almış ve pek çok dindar kişiyi buraya çekmiştir.

Sürekli Hakimiyet Kurulması Gereken Bir Yer Olarak Görüldü!

Minbic, tarihten bu yana Bizans, Emeviler, Abbasiler, Hanedanlılar, Mirdasiler, Eyyubiler, Selçuklu, Osmanlıların hükümdarları tarafından büyük savaşlarla hakimiyeti ve el değiştirilirken, Halep gibi tarihi ve ticaret merkezi olarak görülen bir bölge olduğundan kaynaklı sürekli hakimiyet kurulması gereken bir yer olarak görüldü. Minbic, Bizans döneminde monofızit-lerin bir merkezi ve doğuya düzenlenen askeri seferlerde ordunun toplanma yeri oldu. 5. yüzyılda burada yaşayan din insanı Philoxenus İncil'i Süryanîce'ye çevirdi. 531'de Sasanî Hükümdarı Kubad'ın (Kavaz) işgal ettiği şehri Bizanslı Kumandan Belisarius geri aldı. 540'ta Sasaniler ile Bizans arasında "ebedi sulh" yapılmasına rağmen Sasani hükümdarı tekrar şehre hücum etti. Bir ateşkeste yaptırarak buraya Manbiç adını verdi. Daha sonra bu isim Arapça'da Menbice'e dönüşmüştür. 7. yüzyılda Sasanilerin Surey, Filistin ve Mısır topraklarına saldırması üzerine Bizans İmparatoru Herakleios bir sefer düzenleyerek elden çıkan bölgeleri ve bu arada Minbic'i geri aldı.

Savaş Yıkımının Yanı Sıra Çekirge Sürüleri ve Veba Salgınına Rağmen Ayakta Kalan Kent

Celaleddin Harizmşah'ın orduları 1285 yılında Minbic'e kadar ilerlediyse de kışın yaklaşması sebebiyle geri çekilirken, Celaleddin'in ölümünden sonra dağılan Harizmli askerlerin bir kısmı Minbic'e girip şehri yakıp yıktı. İlhanlı kuvvetleri Fırat'ı geçip şehri yağma ettikleri belirtilen tarih ansiklopedilerinde,  Kilikya Ermeni hakimi Leon ile Memlük Sultanı Kalavun arasında yapılan antlaşmaya göre Minbic Mısır şehirleri arasında yer almaktaydı. Şehir yine 1300 yılında Moğollar'ın hücumuyla büyük tahribata uğrarken, 14. yüzyılın ilk yarısında Minbic küçük bir naiblik haline getirildi. Türkmen Emiri Mintaş 1321 yılında şehri birkaç gün kuşattıktan sonra ele geçirip birçok kişiyi katlederken, tüm bu savaşların sonucunda kent perişan olduğu belirtildi. Yine 1347 yılında çekirge sürülerinin saldırısına uğrayan Minbic, ertesi yıl veba salgınına rağmen ayakta kalabildi. 

Hem Göç Alan Hem Veren Kent Haline Geldi

Minbic, kent olarak 14. yüzyılda önemini büyük ölçüde kaybederken, Halep'ten Fırat'ı aşıp doğuya giden yol daha güneyden geçmekteydi. 15. yüzyıl başında ise Timur'un ordularının işgaline uğradı. 1516 Osmanlı Devleti'nin idaresine geçen Minbic Halep'e bağlı küçük bir şehir olarak varlığını sürdürdü. 1916'da Halep vilayetine bağlı Antep sancağının kazalarından biri olan şehir 1921'de Fransızların idaresine girdi. 1924'te Suriye'nin Halep muhafazasına bağlı bir yerleşme merkeziydi. Günümüzde de Halep muhafazası sınırları içinde bulunan Minbic'in nüfusu 1960'ta 8 bin 877. 1970'te 14 bin 635. 1981'de 30 bin 844 idi. 2003 yılına ait tahminlere göre ise 90 bini aştığı belirtildi. Minbic, son 30 yılda ticaret merkezi olmasına rağmen hem göç alan hem de göç veren bir kent haline geldiği aktarıldı. 

Ortaçağ'da Minbic'i nisbesiyle tanınan birçok alim yetişmiştir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir: Muhaddis Muham-med b. Sellam el-Minbici. Muhaddis Dah-hak b. Hacve, Muhaddis hacib b. Süleyman, muhaddis Omer b Saîd b Sînan, Fakih Ebû Alî Hasan b. Selame, şair Buh-tûrî, tarihçi Agapius, Tesliyetû Ehîl-mesti, müellifi din alimi Ebû Abdullah Muhammed b. Muhammed b. Muhammed el-Hanbeli.

Kara Bayraklar Halkların Birliğini Yıktı

Bir toplum mozaiği olan Minbic kenti Suriye'nin kuzeyindeki çok sayıda toplum yaşadığından kaynaklı Suriye krizinden sonra tüm zorluklara rağmen ayakta kalmayı başardı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve daha sonra El-Nusra ile DAIŞ çetelerinin bayraklarının asılmasıyla tarihten bu yana birlikte yaşayan halkların birliği de yıkılmaya yüz tuttu. Kentin asıl sakinleri göçertildi yerlerine de çete ve terör örgütü yanlıları yerleştirilerek, kent adeta satılığa çıkartıldı. 

Minbic Coğrafyası

Minbic Suriye'nin kuzeyindeki büyük bölgelerden biri olurken, idari olarak Halep vilayetine bağlıdır. Minbic, güneyde Halep'e 85 km, Kuzeyde Cerablus'a 40 km, doğuda Kobanê'ye 65, Batı'da Bab'a 45 km uzaklıkta. Şuanda bir kent olarak görülen Minbic'e Ebû Qelqel, Ebû Kehef, Meskene ve Xefsa gibi 4 ilçe bağlı.

Çok eskilerden kurulan bir kent olan Minbic'te Arap, Kürt, Çerkez ve Türkmenler birlikte yaşadığı belirtilirken, kentte yaşayan halkların oranı ise şöyle: Arap yüzde 68, Kürt yüzde 25, Türkmen yüzde 5 ve Çerkezler ise yüzde 2 oranında şeklinde olduğu verilerden yola çıkarak elde edilebilin veridir. 

Devam Edecek Başlıklar: DAİŞ gibi Çetelerin Minbic’te Sivil Halkı Maruz Bıraktığı İşkenceler/

Minbic Askeri Meclisi, QSD/YPG/YPJ’nin Minbic’e Girme Kararı Süreci ve Sonrası…

 

Jîr Arjîn

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): HALKLAR  MOZAIGI  KENTI  MINBIC  TEN  OZGURLESTIRME  HAMLESINE1  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA