ROJAVA VE BAŞUR’DA ‘MİT- PARASTIN’ ORTAKLIĞI
Basından Seçmeler / 25 Temmuz 2016 Pazartesi Saat 13:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava-Kuzey Suriye sınırlarında Şehba ve Şêx Meqsûd mahallesindeki Kürtlere aralıksız bir şekilde çete gruplarının saldırıları devam ediyor.YPG savaşçıları büyük bir direnişle karşılık veriyor. YPG’nin verdiği karşılık sonrası kimi çeteler öldürüldü ve bir kısmı da sağ olarak savaşçılar tarafından yakalandı. Bir süre önce YPG güçleri tarafından yakalanan çeteler sorgularında Bakur Kürdistan’daki Hesarê ve Delî Osman köylerindeki bazı kişilerin Rojava’da MİT’e bağlı olarak çalıştıklarını itiraf

Rojava’da Türk istihbaratı MİT ve KDP istihbaratı PARASTIN tarafından görevlendirilen bazı kişiler, devrim karşıtı çalışmalar yürütmekte.

Rojava-Kuzey Suriye bölgesi sınırlarında yer alan Şehba ve Şêx Meqsûd mahallesindeki Kürtlere aralıksız bir şekilde çete gruplarının saldırıları devam ediyor. Çete gruplarının saldırılarına YPG savaşçıları büyük bir direnişle  karşılık veriyor. YPG’nin verdiği karşılık sonrası kimi çeteler öldürüldü ve bir kısmı da sağ olarak savaşçılar tarafından yakalandı. Bir süre önce YPG güçleri tarafından yakalanan çeteler sorgularında Bakur Kürdistan’daki Hesarê ve Delî Osman köylerindeki bazı kişilerin Rojava’da MİT’e bağlı olarak çalıştıklarını itiraf etmişti. Çeteler, bilgi toplayan bu kişilerin ağırlıkta Delî Osman ve Hesarê köyünden olduklarını belirtti. Çeteler itiraflarında bu kişilerin isimleri ve görevleri hakkında da bilgi verdi. Bu kişilerin isimleri şu şekilde:

Ikaş Omer

Remedan Omer kod adı ”Barmo” /Dêli Osman köyünden.

Ibrahîm Remedan kod adı ”Îbo” /Dêli Osman köyünden.

Tolîn Ehmed Xoce /Dêli Osman köyünden.

Mamed Mixtar /Hesarê köyünden.

Bekir Ekrem Çeqel ailesi /Hesarê köyünden.

Bayram Karo /Hesarê köyünden.

Bölgede istihbari bilgi toplayan kişilerin Rojava’da yakınları bulunuyor. Türk devleti bunlar aracılığıyla Rojava’da uyuyan hücreler şeklinde kendilerini örgütlüyor. Şehba bölgesi ve Kürt bölgelerinin tümünde bu şekilde örgütlendiği öğrenildi. Eğitilen bu kişiler El Nusra, DAIŞ, Sultan Murad çeteleri, ENKS’ye bağlı silahlı gruplar veya çete grupları arasında denge oluşturarak YPG’ye karşı birliği oluşturmaya çalışıyor. Bu birlik birçok taraftan oluşmakta ve birlikte aynı cephelerde YPG’ye karşı savaşıyor. MİT’e bağlı olarak çalışan bu kişiler KDP destekçileri.

Son olarak Qamişlo’da ortak yürütülen çalışmalar Türk basın-yayın organları tarafından deşifre edildi. Basın-yayın organlarında ‘MİT ve Til Hemis Tugayları YPG aracına karşı bir eylem gerçekleştirdiği’ ne dönük haberler yer alıyordu. Qamişlo’daki bu karşılıklı istihbari çalışmalar ‘Til Hemîs Tugayı’ adlı adı sanı bilinmeyen kişiler tarafından deşifre edildi. ‘Til Hemis Tugayları’ adlı bir örgüt yoktur. Yine Til Hemis özgürleştirilmeden önce DAIŞ çetelerinin işgalindeydi. Peki ‘Til Hemis Tugay’ı adına yapılan bu açıklamalar nereden çıktı? Neden bu isimle bir kamufle edilmek isteniyor? Neden hayali bir isim verildi? sorularımızı cevaplayacak bilgi ve belgelerle bilinçli bir çarpıtmanın yapılmak istendiğini anlayacağız.

PDK-S’nin uyuyan hücrelerinin operasyonun ortaklarından olduğu ortaya çıktı. PDK-S’nin teşhir edilmemesi ve operasyon çalışma ortaklıkları için Türk devleti kendisini ‘DAIŞ= Til Hemîs Tugayı` olarak  kamufle ediyor. DAIŞ’ın Cizîr bölgesinde aktif olarak yer almadığı iyi biliniyor. Yegane sebep ise PDK-S’nin teşhir edilmemesi.

Qamişlo’da PDK-S ve MİT ortak çalışıyor

İstihbari bilgi toplama çalışmaları, PDK-S’nin üyelerine dağıttığı bir belgede ortaya çıkıyor. PDK-S Rojava ’da siyasi bir parti olarak kendisini tanıtsa da belgede PDK-S’nin Rojava’da bilgi toplamak üzere görevlendirildiği anlaşılıyor. Bölgedeki üyelerine belge göndererek, üyelerinden askeri, siyasi ve toplumsal alanlarda bilgi toplamalarını ve toplanan bilgilerin PDK-S merkezlerine rapor şeklinde gönderilmesini istemektedirler.

AKP-KDP basın-yayın organlarında sistematik bir şekilde aynı haber başlıklarını veriyor ve AKP-KDP siyasetçileri aynı anda Rojava Devrimi’ne saldırıyorlar. Böylelikle, aynı kaynaktan beslendikleri anlaşılıyor. Suikast planları bu bilgilere göre yapılıyor.

MİT üyesi ve AKP milletvekili Orhan Miroğlu, bahsi geçen ortak planı basına şöyle açıkladı:

“ Qamişlo’da ‘Bahoz Erdal’a Karşı Operasyonu’nun MİT ve bölgedeki istihbarat güçleri tarafından organize edildiğini belirtti. Peki belgede adı geçen ‘bölgesel istihbarat güçleri’ kimler? Miroğlu konuşmalarının devamında tehditlerine devam ederek Erbil’de de PKK ve PYD kadrolarına karşı suikast operasyonlarının devam edeceklerini duyurdu.

KDP’nin  hala Miroğlu’nun iddialarına yanıt vermiyor oluşu, Başûr Kurdistan’daki suikastları ortak düzenleyecekleri anlamına geliyor. Tıpkı Rojava’da Suriye KDP’si PDK-S ile ortaklaştıkları gibi.

Bu asılsız operasyon iddialarına dair haberler, sadece AKP medyasında değil Parastin’ın internet sitesi  Basnews’te de ‘Bahoz Erdal ağır yaralı ve Süleymaniye’de tedavi görüyor’ şeklinde yayımlanmaya başladı. Aynı dakikada Miroğlu, Hewlêr’ de suikastlar yapılacağına dair açıklamayı yaptı.

Yine KDP’nin bir kolu da ENKS’ye bağlı olarak ARK TV olarak yayın yapan Zagros televizyonu, ‘Rojava’da PYD sorumluları PKK yönetiminden’ ve ‘Rojava’da PKK kadrosu öldürüldü’ şeklinde haberler geçti.

AKP ve KDP basını, gizli suikast planlarını açıktan söylemeye başladı. bu haberlerden çıkan sonuç şu ki; ‘bölgesel istihbarat güçleri’ diye bir gücün varlığı söz konusu değil. Bu haberler tam 28 kere yayımlandı.

Başûr Kurdistan halkı kendilerini PKK’nin korumasını istiyor

KDP şunu iyi idrak etmeli ki; DAIŞ çetelerinin Başûrê Kürdistan’daki saldırılarına karşı duranlar Bahoz Erdal’ın yoldaşları idi, PKK idi. KDP,  Başûr Kürdistan’da bir referandum yaparak sorabilir, halk Mesud Barzani’ye mi Bahoz Erdal ve yoldaşlarına mı inanıyor?

İnanıyorum ki; KDP’de referandumun sonucunu iyi biliyor ve bu yüzden de MİT ile birlikte PKK kadrolarına karşı suikast operasyonları geliştiriyor. Bugün Başûr Kürdistan’ın mahallelerinde, sokaklarında ‘Bizleri PKK korusun’ sesleri yükseliyor.

Rojava halkı MİT üyelerini iyi tanıyor

Rojava halkı KDP ve MİT’in bölgedeki üyelerini iyi tanıyor. Halk arasında KDP ve AKP’nin NATO toplantısında yeni gündemler oluşturmak arayışları olarak değerlendirildi. Türkiye, bu planları ile Rojava’daki doğrudan gerçekleştirmek istediği askeri operasyonlarına kılıf uydurmaya çalışıyor yani Rojava’yı işgal planlarına meşruiyet arıyor. KDP basınında onlarca defa ‘PKK Rojava’dan Türkiye’ye saldıracak’ şeklinde haberler yapıldı. Bu haberlerle Türk devletinin Rojava’ya saldırması amaçlanyor.

Rojava halkı, bu ihanete karşı duruyor, analiz ediyor ve yine KDP’ye ihanet çizgisinden dönmesi çağrısında bulunuyor. Mezlûm Cinciq/ANHA

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): ROJAVA  VE  BASUR  DA  MIT-  PARASTIN  ORTAKLIGI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA