AKP REJİMİ VATANDAŞI: ‘NORMAL’ GAYRISI: ‘ANORMAL’!
Haberler / 21 Temmuz 2016 Perşembe Saat 12:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AKP Rejiminin aldığı OHAL kararına dair "Normal vatandaşlarımız müsterih olsunlar" şeklinde açıklaması beraberinde çok sayıda tartışmayı da getirdi. AKP Rejim tabanı olmayan kesimlerin kaygıları, elleri satırlı, yeşil-kırmızı bayraklı, sarıklı kesimlerin de sokaklarda artmasıyla birlikte Türkiye toplumda tedirginliğin büyümesine tuz biber ekti

Türk Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AKP Rejiminin aldığı OHAL kararına dair "Normal vatandaşlarımız müsterih olsunlar" şeklinde açıklaması beraberinde çok sayıda tartışmayı da getirdi. AKP Rejim tabanı olmayan kesimlerin kaygıları, elleri satırlı, yeşil-kırmızı bayraklı, sarıklı kesimlerin de sokaklarda artmasıyla birlikte Türkiye toplumda tedirginliğin büyümesine tuz biber ekti.

Türk devleti içerisinde meydana gelen oligarşik yapının kendi içerisindeki hesaplaşma, toplumsal tabana da sıçratılmaya çalışılıyor. AKP rejimi sözcüleri toplumsal tabanın da parçalanmasına teşvik edici cümlelerle OHAL’e ilişkin açıklamalar yapmaya devam ediyor. AKP rejim sözcülerinden ve Türk Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına ilişkin iktidar muhalifleri açısından var olan kaygıları büyüten bir açıklamada bulundu. Katıldığı bir yayında Bakan Şimşek "Normal vatandaşlarımız gerçekten müsterih olsunlar. Avrupa Konseyi'ne yine bildirimlerde bulunacağız. Dolayısıyla biz orantılı, ölçülü bir çerçevede OHAL'in verdiği yetkileri kullanacağız" sözlerini sarf etmesi kaygılara yol açtı. 

OHAL'i öngören Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gereken önlemlerin alınacağını, adımların atılacağını da dile getiren Şimşek, "Bu kararnamelerin Anayasa Mahkemesi'ne götürülme imkânı yok, kapısı kapalı" açıklamalarında bulundu.

Şimşek’in ‘Normal vatandaş’ mealindeki açıklamaları, sosyal medyada da geniş yankı buldu. Farklı inanç ve toplumsal kesimlere mensup yurttaşlar, AKP rejimi destekçisi olmayan herkesin ‘Anormal vatandaş’ sayılmasına duyulan tepkisini buradan dile getiriyor.

 

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  REJIMI  VATANDASI  NORMAL  GAYRISI  ANORMAL    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.