DARBENİN GÖRÜNMEYENLERİ: STRATFOR
Okuyucudan / 20 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 09:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz’da Türk devletinde meydana gelen darbe girişimine ilişkin pek çok şey konuşulmakta. Her şeyden önce ‘Suni bir darbe” olduğu söylentileri daha yoğun tartışma konusuyken dünya nasıl konuşuyor-tartışıyor? Bakmakta yarar var! Darbe girişiminin Stratfor adlı CIA'nin bir diğer yüzü olarak görünen ancak CIA tarafından hiçbir zaman kabul edilmeyen yapı tarafından AKP rejimi ile ortak örgütlendirildiği bilgileri hızlıca yayılıyor. Peki neden

15 Temmuz’da Türk devletinde meydana gelen darbe girişimine ilişkin pek çok şey konuşulmakta. Her şeyden önce ‘Suni bir darbe” olduğu söylentileri daha yoğun tartışma konusuyken dünya nasıl konuşuyor-tartışıyor? Bakmakta yarar var! Darbe girişiminin Stratfor adlı CIA'nin bir diğer yüzü olarak görünen ancak CIA tarafından hiçbir zaman kabul edilmeyen yapı tarafından AKP rejimi ile ortak örgütlendirildiği bilgileri hızlıca yayılıyor. Peki neden?

Bir bilgide CIA'nin darbe teşebbüsüne kalkışanın Fetullah Gülen olduğu belirtiliyor. Bilgide şöyle diyor; “Darbe girişimini Gülen’in subayları yapmıştır, CIA’in bir kanadı (Stratfor) ile ABD merkezli Neo-Con yapılanması ise darbenin planlayıcısıdır. Girişim başarısız olunca Amerikan istihbaratı çeşitli yayın organları aracılığı ile Gülen’i işaret etmiştir. Bu arada Neo-Con bağlantılı yazar ve kimi yayın organları geçtiğimiz Mart ayından itibaren de Türkiye’de bir darbe yapılacağını açık açık söylüyorlardı.”

Bir diğer bilgi ise ABD'nin Türkiye'ye bu yol ile bir mesaj verdiği ve Türk devletinin darbe sırasında ABD'yle anlaşarak deyim yerinde ise biat ettiği yönünde.

Öyle ki darbe girişimi henüz bitmemişken merkezi kaynağının Stratfor ve Neo-Con'lar olduğu düşünülen bilgiler haber sitelerinde dolaşmaya başladı. Bunlardan;

-“Ordu içine yerleşmiş pek çok FETO yanlısı darbeye öncülük etti”.

-“Ordu içindeki Gülenci nüfus tamamen temizlenmiş değildi. Bunun nedeni Gülencilerin kendi tasfiyelerini önlemek için önemli askeri makamlar üzerinde büyük şantajlar yapmış olması olabilir”.

Bu başlıklı haberlerin kaynağı olarak gösterilen Stratfor ve Neo-Con'ların kesin bir dille Fetullah Gülen'i işaret etmesi Türk devletinin ne denli zor duruma girdiğini ve ABD ile anlaşma yapmak zorunda kaldığını göstermektedir. Aksi bir durumda NATO ve ABD'nin içerisinde olduğu bir darbe girişiminin şuana kadar sonuçsuz kalmadığı varsayımından yola çıkarsak, birde bunlara yandaş medyanın susturulmaması, aksine muhalif medyanın susturulması ve darbe odağındaki Erdoğan ve Hükümetine canlı yayında halka çağrı imkanı sunulması da bu kanıyı oldukça güçlendirmektedir.

ABD’den AKP’ye Yeşil Işık!

Yine Türk hükümetinin Fetullah Gülen'in iadesini gündeme getirmesi ve ABD'nin eskisi gibi bu çağrıları cevapsız bırakmaması, hatta Türk hükümetinden Gülen'e yönelik bütün kanıtları istemesi ise ABD'nin Gülen'i Türk devletinin kontrol altına alınmasında kullandığı net bir biçimde söylenilebilir. Zira aksi bir durumda ABD bunca oluşturulan imkanları heba etmez darbe girişimini sonuna kadar götürürdü diye düşünmemek elde değil.

AKP Rejimine Biat Etmeyen Devlet Kadrolarına Darbe Yapıldı!

Sonuç olarak Türkiye'de bir darbe oldu, darbe ile birlikte AKP rejimi bundan sonra “AKP rejimine biat etmeyen ancak devlete biat eden rütbeli devlet kadrolarına” darbe yaptı! Yine Türk devleti artık tamamen ABD kontrolünde denilebilir. Böylelikle ABD, bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Hem AKP rejimini kendisine tam bağımlı hale getirdi, hem de kurtulmak istediği Fetullah Gülen ve örgütünü Türkiye’ye teslim etmek için verili zemin oluşturmaya çalıştığını söylemek güç olmaz.  

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): DARBENIN  GORUNMEYENLERI  STRATFOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.