TAM TEŞEKÜLLÜ DARBE!
Okuyucudan / 19 Temmuz 2016 Salı Saat 13:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz 2016 tarihinde ne oldu? Bir çok kişiye göre başarısız bir darbe girişimi olarak görülen ve Türkiye darbe tarihinde yerini alan bu olayın başarısız bir darbe girişimi olarak gösterilmek istendiği kesindir.AKP’nin öyle söylendiği gibi kendisine karşı yapılan bir darbeyi hazırlıksız yakalayıp bastırma durumu yoktur. Tam aksine AKP ince eleyip sık dokuyarak birçok doymak bilmez Tayyip Erdoğan arzusunun gerçekleştirileceği darbeyi yapmıştır

15 Temmuz 2016 tarihinde ne oldu?

Bir çok kişiye göre başarısız bir darbe girişimi olarak görülen ve Türkiye darbe tarihinde yerini alan bu olayın başarısız bir darbe girişimi olarak gösterilmek istendiği kesindir.

AKP’nin iç ve dış siyasette ülkeyi soktuğu durum bu tür bir darbenin yeşermesi için uygun iklim oluşturduğu bir hakikattir. Ancak darbenin öznesinin gösterilmeye çalışıldığı gibi “paralel çete”  mi yoksa Tayyip Erdoğan’a bağlı AK-ÇETE! mi olduğu çözümlemeye muhtaç bir konudur.

Kurulduğundan beri hep mağduru oynayan ve bu strateji ile birçok kez seçim kazanan AKP, yeni bir mağduriyet mi yaratıyor?

14 yıl boyunca devleti yöneten AKP artık tam teşekküllü bir devlet mi oldu?

Bilinir ki devlet derinlerde (hukuk dışına çıktığı zaman) suç işlettiği elleri daha sonra başka bir el ile temizler. Ve bu temizleyen eli de temizlemek için mutlaka yeni bir eli bulur. Bu rutin olmayan rutin, Devlet olmanın doğasında vardır. Öte yandan devletle iş tutmanın doğasında da yine temizlemek ve temizlenmek arasında geçen bir kader beklemektedir.

Bu yönüyle baktığımızda AKP, Gülen Cemaati eliyle Ergenekon’u tasfiye etti. Sonra tekrar Ergenekoncularla Gülen Cemaatinin tasfiyesini başlattı. Şimdi yapılan ise yeni tetikçilerle eski suç ortaklarını ortadan kaldırmaktan başka bir şey değil. Peki kimdir bu yeni tetikçiler? İşte burada AKP Devlet mi oldu sorusunu bu yüzden soruyoruz. AKP tıpkı bir mafya çetesi gibi rakiplerini tek tek ortadan kaldırdı. Sonunda ise ganimeti paylaşmamak için ortağını da kendi eliyle vurdu.

AKP bu darbe süsünü verdiği darbeyle aslında birçok şey amaçladı:

AKP bu darbe ile Cemaatçileri tümden bitirecek!

AKP bu darbe ile devlete bu kadar hakim olmuşken yeni bir mağduriyet yaratacak. İç siyasette ve seçimde bunu sürekli işleyecek.

Halkın vicdanında rıza gösterilmeyen Sarayın bahçesine bomba atarak Saray’a vicdan vizesi alacak. Erdoğan tarafından atanan Başbakan ve hükümet için aynı yöntemle meclis vurularak vize alınacak. Hatta darbe senaryosunun başlangıcında ilk ve en sivri çıkışı Başbakan yapacak ve böylece korkusuz Başbakan imajı ile kahraman yaratılmaya çalışılacak.

Erdoğan kendisini Lahey’de yargılatacak olan Kürdistan ile Suriye’deki insanlık ve savaş suçlarını bu darbeyi yapanların üzerine atacak yargılansa bile suçu kendisine darbe yapan askerlere atarak kurtulabilmeyi deneyecek.

Erdoğan’ın oyununu gören Devletlere ve iç dinamiklere karşı da güç gösterisi yapacak. Yaptığı çağrı ile meydana topladığı kalabalıklarını tehdit olarak kullanacak. İçeride de yapacağı esas darbenin bekçiliğini yaptıracak. Müdahale ettiğinde zaten ses çıkmadı. Tamamını değiştirdiğinde de ses olmaması için kalabalıkları bir süre daha meydanlarda bekletecek.

Bu darbeyle meşru zemin yaratarak devlette ihtiyaç duyduğu alanların tamamını boşaltarak kendi çetelerini yerleştirecek. Doldurulan yeni alanlardan sonra da Tayyip Erdoğan bugün gitse bile yarın seçilecek herhangi bir hükümete darbe yapabilecek kadroların tamamını yerleştirmiş olacak. Bundan dolayı AKP tam teşekküllü Devlet oldu diyoruz.

Yukarıda mevcut darbenin kim tarafından ve kime yapıldığını çözümlemeye çalıştığımızda, AKP’nin öyle söylendiği gibi kendisine karşı yapılan bir darbeyi hazırlıksız yakalayıp bastırma durumu yoktur. Tam aksine AKP ince eleyip sık dokuyarak birçok doymak bilmez Tayyip Erdoğan arzusunun gerçekleştirileceği darbeyi yapmıştır.

Mafez Arêz

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

                                                                                                                            

TAGS(ETIKETLER): TAM  TESEKULLU  DARBE    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA