TÜRK DEVLETİNDE ÇÖZÜLME DERİNLEŞİYOR: YÜZLERCE ASKER GÖZALTINDA
Haberler / 17 Temmuz 2016 Pazar Saat 13:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devleti içinde yaşanan iktidar savaşı giderek tırmanıyor. AKP/Saray rejiminin, darbe girişiminin ardından TSK'da başlattığı operasyon sürüyor. Gözaltına alınanlar arasında Kürdistan kentlerindeki operasyonları yürüten askeri komutanlar bulunurken, çok sayıda savcı, hakim de gözaltında

Türk devleti içinde yaşanan iktidar savaşı giderek tırmanıyor. AKP/Saray rejiminin, darbe girişiminin ardından TSK'da başlattığı operasyon sürüyor. Gözaltına alınanlar arasında Kürdistan kentlerindeki operasyonları yürüten askeri komutanlar bulunurken, çok sayıda savcı, hakim de gözaltında.

ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen, Ankara'da 500'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

DENİZLİ

Darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında Denizli'de gözaltına alınan 105 rütbeli askeri personelden 58'inin polisteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Özbakır ile subay ve astsubaylardan oluşan 51 askeri personel, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, 6 askeri personel ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

İZMİR

İzmir’de Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı  Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız gözaltına alındı. Kentte 1 tümgeneral, 1 tuğgeneral, 1 tuğamiral, 8 albay, 4  yarbay, 3 binbaşı, 6 yüzbaşı ve 18 diğer rütbede toplam 42 asker gözaltına alınmış oldu.

Operasyonlar kapsamında, Pilot Albay Murat Dağlı, Pilot Albay Zeki  Göçmen, Albay Ali Aktürk, Yarbay Davut Uçun, Yarbay Arif Ersoy, Binbaşı Orhan  Demir, Binbaşı Savaş Kurul, Yüzbaşı Kadir Eres, Yüzbaşı Akın Belek, Yüzbaşı  Mehmet Cantaş, Teğmen Süleyman Kayabaşı, Kıdemli Başçavuş Aydın Özsıcak, Üstçavuş  Ahmet Kocan ve Üstçavuş Murat Gösterit gözaltına alındı.

Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek ile  Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu gözaltına  alındı. Lüleburgaz 65.  Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan ile 130 asker gözaltında.

İSTANBUL

İstanbul’da gözaltına alınanlar arasında 1. Ordu Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler ve İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sercan Gürcan, İstanbul Hava Harp Okulu Kurmay Albay Ahmet Gümüş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından Pilot Albay Karakuş da yer aldı. Gümüş ve Karakuş, Yunanistan'ın Midilli adasına geçmek üzere geldikleri Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde gözaltına alındı.

2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Andun gözaltına alındı. Huduti, Cizre ve Sur'daki operasyonları yönetiyordu.  Yüksekova'daki operasyonları yöneten Hakkari Dağ ve Komanda Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Otal da gözaltına alındı. Gever’deki operasyonları yöneten bir başka isim olan  Yüksekova 3. Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil İbrahim Ergin de gözaltında.

İstanbul 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk, Bursa'nın İnegöl ilçesinde gözaltına alındı. Öztürk, darbe girişimi sırasında NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada askerlere "Kışlalara dönün" çağrısı yapmıştı.

Darbeci askerlerden kurmay yarbay Fatih Kılınç ise operasyon sırasında öldürüldü.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca Donanma Komutanlığı  emrinde görevli Tümamiral Sinan Azmi Tosun, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral  Tezcan Kızılelma, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve  İstihbarat Albay Muharrem Aslan hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldı.

ADANA

Adana Cumhuriyet  Başsavcılığının talimatı doğrultusunda 4'ü tanker uçak mürettebatı toplam 14 kişi  gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Adana İncirlik 10. Tanker Üs  Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van da bulunuyor.

MERSİN

Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltına alındı. Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu ise Beytepe'de gözaltına alındı.

MARMARİS

Marmaris'te Pilot Albay Murat Dağlı, Pilot Albay  Zeki Göçmen, Albay Ali Aktürk, Yarbay Davut Uçun, Yüzbaşı Mehmet Cantaş, Kıdemli  Başçavuş Aydın Özsıcak,  Üstçavuş Murat Gösterit, Üstçavuş Ahmet Kocan'ın Marmariste Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele yönelik operasyona  katılan askeri personel oldukları iddiasıyla gözaltına alındı.

HAKKARİ

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 4 yıl boyunca yaverliğini yürüten Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer gözaltına alındı. Güneşer, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde gözaltına alınırken,  Bolu'daki evi de arandı. Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman da gözaltında. Mardin 70.  Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan gözaltına alındı.

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde de 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Salnur, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan ve Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kavuşak Üs Bölge Komutanı Albay Çetin Öğüt de gözaltına alındı. Hakkari İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Demircan Demirci ile Muş Garnizon  Komutanı Kurmay Albay İsmail Işık da gözaltına alındı.

Şırnak'ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile 2'si binbaşı 3'ü yüzbaşı 309 asker gözaltına alındı.

Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek  ile yardımcısı Albay Alican Erkilitlioğlu gözaltına alındı.

Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Havaalanına indirilen 7 savaş uçağının 39 personelinin gözaltına alındığını açıkladı.

IĞDIR VE ARDAHAN

Iğdır'da Aralık Piyade Tabur Komutanı Piyade Binbaşı Hüseyin Dağcı ile Piyade Üsteğmen Emin Türksever ve Aralık Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Özkan Özalp gözaltına alındı.  Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ekrem Küçükberber ile Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Ulus da dün gözaltına alınmıştı. Ardahan Garnizon ve  25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın gözaltına alındı. Kars'ta 22 rütbeli asker gözaltına alındı.14. Mekanize Piyade Tugay  Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ve Sarıkamış'taki 9. Komando Tugay Komutanı  Tuğgeneral Murat Yetkin  hakkında yakalama  kararı çıkarıldı.

WAN

Darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Van’da 29'u adli, 16'sı idari ve 8'i ilçelerde görevli 53 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.  Başsavcılığın talimatı doğrultusunda polislerce iş yerleri ve evlerinde arama yapılan 15 hakim ve savcı gözaltına alındı.

TRABZON

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon 4. Motorlu Piyade  Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç'ın darbe girişimiyle ilgili  olarak gözaltına alındığını bildirdi.

Artvin Garnizon Komutanı Piyade  Kıdemli Albay Gençay gözaltına alındı.

Kırşehir İl Jandarma  Komutanlığında görevli Jandarma Kurmay Albay Ömer Kulaç, Nevşehir'de gözaltına  alındı.

Erzurum'da Hakim Yüzbaşı Fahri Karakaya, Hakim Üsteğmen Sezai  Zengin, Hakim Teğmen Revzanur Güngör, Hakim Üsteğmen Fahrettin Güngör, Hakim  Üsteğmen Kerim Dağ, Hakim Teğmen Veli Akçil gözaltına alındı. Kayseri'de Jandarma Kurmay Albay  Emre Fırat gözaltına alındı/ Fırat Haber Ajansı

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): TURK  DEVLETINDE  COZULME  DERINLESIYOR  YUZLERCE  ASKER  GOZALTINDA  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.