BÜKÜLMEZ KÖYÜNDE SIĞINMACI KAMPI ADI ALTINDA ÇETE YUVASI!
Haberler / 15 Temmuz 2016 Cuma Saat 09:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez Köyü Karakolu’nun batısında bölgenin en büyük sığınmacı kampı 3 yıl önce kurulmuş ve hala aktif durumda. Köyün Afrin sınırına bakan ve köylüye ait olan 800 dönümlük araziye el konularak AFAD’a verildi. Bükülmez köyü etrafına 3 metrelik kanallar açılırken, köy etrafında silahlı El Nusra çetelerinin hareketliliği gözle görülebiliyor. Afrin ve ilçelerine yönelik saldırılar buradan yönlendiriliyor

Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez Köyü Karakolu’nun batısında bölgenin en büyük sığınmacı kampı 3 yıl önce kurulmuş ve hala aktif durumda. Köyün Afrin sınırına bakan ve köylüye ait olan 800 dönümlük araziye el konularak AFAD’a verildi. Bükülmez köyü etrafına 3 metrelik kanallar açılırken, köy etrafında silahlı El Nusra çetelerinin hareketliliği gözle görülebiliyor. Afrin ve ilçelerine yönelik saldırılar buradan yönlendiriliyor.

AKP Destekli Çete Uzlaşısı

Ezaz hattındaki radikal grupların sayısı artıkça silahlı gruplar arasındaki çelişkilerde derinleşmekte. Özellikle de ticaret yolları üzerinde hakimiyet kazanmak isteyen bu güçlerden Asıfıt El Şemal ve Ehrar El Şam ile El Nusra arasında çelişkiler iyice gün yüzüne çıkmaya başladı.

Türk Devleti ve ABD, Kuzey Suriye’deki silahlı grupların yeniden eğitilmesi konusunda bir planlama yaptı. Bu planlama doğrultusunda, Özgür Ordu yönetim kademesi olan “Sultan Murad, Nur Eldin Zınki, Feyleq El Şam” grupları Türkiye’ye davet edilerek onlar için Ankara ve Antep’te toplantılar düzenlendi.

Elizinki grubu toplantılardan hemen sonra İdlib’te küçük gruplarla görüşmeler yaparak bazı grupların kendilerine katılmasını sağladı. İslami gruplardan Feyleq El Şam, Usud El Şerqiye, Sultan Murad, Ceuş Elsune ve Ehrar El Şam, Ezaz hattındaki silahlı güçlerine takviye göndererek buradaki gücünü artırdı. Elnusra Cindirês cephesini yeni cephane ve savaşçı takviyesi ile güçlendirdi. Ceyş El Fetih, El Nusra, Ceyş Elsune silahlı grupları Haleb’in güneyindeki rejim güçlerine saldırarak bazı yerleri rejimden aldı.

Çetelere Lojistik Bab Elselam Kapısından Ulaştırılıyor

Bu gruplar Türk Devleti tarafından askeri ve lojistik alanında da yardım almaktadır. Yardımlar Bab Elselam kapısı ile Şimêrin hattı üzerinden Ezaz’a ulaştırılmaktadır. Ulaşan yardımlar Elşamiye Cephesinde savaşan Hışam Dırbala adındaki askeri komutan tarafından silahlı Fesileler’e (Fesîleyên Çekdar) dağıtılmaktadır.

Hedefte Ezaz’ın Mari Hattı Var!

Bu silahlı gruplar rejimin kontrolü altındaki hatlardan Enedan, Tamora, Hirêtan, Kefer ve Hemre’ye de bir saldırı planlayarak, bu hattı da rejimin elinden almayı istiyorlar. Qıtmê ve Cinderese Özgür Ordu birlikleri tarafından vuruldu, aktarılan bilgilere göre Ezaz’ın Mari hattında kaybedilen yerler için tekrar bir saldırı gerçekleşebilir.

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): BUKULMEZ  KOYUNDE  SIGINMACI  KAMPI  ADI  ALTINDA  CETE  YUVASI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.