MİT KİLİS'İ DAİŞ'E VERDİ!
Haberler / 10 Temmuz 2016 Pazar Saat 04:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİT, DAİŞ çetelerinin Bakurê Kürdistan ve Rojava’da Kürt Özgürlük Hareketine karşı savaşmaları için, takas olarak Kilis'i DAİŞ vilayetine dönüştürdü. Bölgedeki avukatlar, taksiciler ve memurlar bizzat MİT tarafından DAİŞ’in hizmetine sunuldu. DAİŞ çetelerinin avukatlarının Hizbul-kontra örgütünün de avukatları olması dikkat çekiyor, taksi hatları gece-gündüz dinlemeden çete elemanlarını taşıyor

MİT, DAİŞ çetelerinin Bakurê Kürdistan ve Rojava’da Kürt Özgürlük Hareketine karşı savaşmaları için, takas olarak Kilis'i DAİŞ vilayetine dönüştürdü. Bölgedeki avukatlar, taksiciler ve memurlar bizzat MİT tarafından DAİŞ’in hizmetine sunuldu. DAİŞ çetelerinin avukatlarının Hizbul-kontra örgütünün de avukatları olması dikkat çekiyor, taksi hatları gece-gündüz dinlemeden çete elemanlarını taşıyor

MİT, DAİŞ İle Kilis Üzerinden Gizlice Anlaştı

Ekim 2015 yıllında Antep'de MİT ile DAİŞ çeteleri arası gizli bir görüşmenin gerçekleştiği ortaya çıktı. Antep’te MİT’in çeteler ile gerçekleştirdiği toplantıya DAİŞ çetelerinin sınır emirlerinin yanı sıra El Nusra’da sınırlı sayıda katıldı. Bu görüşmede Türk Devleti, Bakurê Kürdistan'daki öz yönetim ilanlarının gerçekleştirilmesinin ardından direnişlerin yaygınlaşmasıyla birlikte, DAİŞ çetelerinin Türk askerlerinin saflarında yer alarak savaşma talebinde bulundu. MİT karşılık olarak DAİŞ çetelerinin Suriye sınır hattında bulunan Kilis'i fili olarak DAİŞ çetelerine teslim etme talebini kabul etti.

Kilis'te “DAİŞ Memurları”

MİT ile DAİŞ çeteleri arasında gerçekleştirilen gizli anlaşma gereği olarak, Kilis'te ve Antep’te devlet dairelerinde çalışan memurlar arasına DAİŞ çete elemanları yerleştirildi. “DAİŞ memurlarının” görevi Suriye'deki DAİŞ bölgesine lojistik sağlamak ve gıda ihtiyacını karşılamaktır. Çeteler, Antep Büyükşehir Belediyesine ait resmi araçlar ile Kilis üzerinden Suriye'de DAİŞ çetelerine lojistik sağlıyor. AFAD kamplarına yardım adı altında un, şeker, yağ gibi yaşam ve gıda malzemeleri sınırın 1 km ötesine kadar götürülüyor daha sonra DAİŞ’e ait kamyonlara yükleniyor. 

Kilis’te “DAİŞ Taksi!” Oylum, İnanlı, Arkakesmez Hattında Çete Taşıyor

Kilis'i tamamen DAİŞ vilayetine dönüşmesine izin veren MİT, çetelerin Suriye'ye rahat geçmesi için de yeni yöntemlere başvurdu. Kilis’te bulunan taksi ve şoför odası DAİŞ'e verildi. Kilis’te bulunan taksicilerin çoğu sınıra DAİŞ çetelerini taşıyor. DAİŞ’e katılmak için Kilis’e gelenler taksiciler tarafından alınarak sınıra götürülüp diğer tarafa geçiriliyor. Kilis’in köyleri olan Oylum köyü yokuşu, İnanlı ve Arkakesmez köyleri yolları DAİŞ geçiş hatları olarak kullanılıyor.

DAİŞ’in Avukatları: Şehmus Ürek, Emin Güneş

DAİŞ çete ağının devlet memurları arasına yerleştirilmesinin yetersiz kalması üzerine göstermelik de olsa açılan dosyalarla ilgilenilmesi için MİT tarafından DAİŞ çetelerine avukatlar tahsis edildi.   Avukatlar olası gözaltı ve tutuklamalarda DAİŞ çetelerinin savunmalarını yapmaktadır. DAİŞ avukatları arasında Hizbul-Kontra üyeleri ve MİT ajanları olarak bilinen Emin Güneş ve Şehmus Ürek var.  Emin Güneş daha önce Urfa'da Hüda Par için avukatlık yaparken,  Şehmus Ürek’in de Siverek’te Hüda Par'ın avukatlığını yaptığı biliniyor. İki şahsın 90'lı yıllarda da Kürt Özgülük Hareketine karşı katliamlar uygulayan Hizbul-Kontra çetelerinin savunmasını yaptığı biliniyor.

Avukatların DAİŞ için çalışma talimatının bizzat MİT tarafından verildiği öne sürülüyor. Antep, Malatya, Adıyaman ve Urfa'da DAİŞ çetelerine açılan davalara avukatlar Emin Güneş ve Şehmus Ürek’in ‘Savunma koordinesi’ oluşturarak ilgilendiği ve kendileri dışında avukatları davalara bakmaları yönünde yönlendirdikleri belirtiliyor. Güneş ve Ürek’in, DAİŞ çete dava dosyaları ile ilgilenmek istemeyen avukatları ise tehdit ettikleri iddia ediliyor.

Kilis Fiili DAİŞ Vilayeti Yapılıyor!

Bu gelişmelerin daha derin bir siyasetinin ilk yansımalarıdır. Türk Devleti Kürt Özgürlük Hareketini tasfiye etme planı temelinde DAİŞ çetelerini güçlendirmeye planlıyor. Bunun için Kilis'in tamamen bir DAİŞ vilayetine dönüştürülmesini istemektedir. Kilis fili olarak tamamen DAİŞ hakimiyetine verilmek isteniyor. Ayrıca, Türkiye’de gerçekleştirilen bombalı çete saldırılarının geçiş hattı olarak Kilis kullanılıyor.

Akar ve Fidan Sık Sık Kilis’te

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Kilis ziyaretleri kısmen kamuoyuna yansımış olsa bile gayri resmi düzeyde sık sık ziyaretler gerçekleştirdikleri biliniyor. Kilis’te DAİŞ ile koordineyi bizzat Fidan’a bağlı bir birim sağlıyor.

 

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): MIT  KILISI  DAISE  VERDI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA