MİT VE PARASTİN’İN KONTR-GERİLLA FAALİYETLERİ
Haberler / 06 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 13:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başurê Kürdistan’ın Halepçe, Ranya, Süleymaniye kentlerinde KDP’ye ait büroların kundaklanmasının ardından Rudaw Genel Merkezi de bombalı saldırıya uğradı. KDP, kundaklamaları YNK-Goran’a mal etmeye çalışsa da, kundakçıların MİT ve Parastin’ın eğittiği kontralar olduğu ortaya çıktı. Yine KDP’nin Rojava ve Başur’da provokasyon oluşturmak için Rojava’da ENKS üyelerinden bazılarını Başur’da ise KDP’den Neçirvan Barzani’ye bağlı bazı kişileri tasfiye ederek bunu, YPG’ye mal etmeye hazırlandığı

Başurê Kürdistan’ın Halepçe, Ranya, Süleymaniye kentlerinde KDP’ye ait büroların kundaklanmasının ardından Rudaw Genel Merkezi de bombalı saldırıya uğradı. KDP, kundaklamaları YNK-Goran’a mal etmeye çalışsa da, kundakçıların MİT ve Parastin’ın eğittiği kontralar olduğu ortaya çıktı. Yine KDP’nin Rojava ve Başur’da provokasyon oluşturmak için Rojava’da ENKS üyelerinden bazılarını Başur’da ise KDP’den Neçirvan Barzani’ye bağlı bazı kişileri tasfiye ederek bunu, YPG’ye mal etmeye hazırlandığı bildirildi.  

MİT-Parastin Ortalığında Kontra Eğitim Alanı: Kuştepe ve Zawita

KDP-TC/Parastin-MİT ortaklığında, Kuştepe’de geçtiğimiz haftalarda bir eğitim alanı kuruldu. Hewlêr, Maxmur, Kerkük üçgeninde yer alan Kuştepe mevkiinde Parastin ve MİT ortaklığında kurulan kontr-gerilla eğitim merkezinde özel harp elemanları yetiştiriliyor. Kuştepe’de yapılan eğitimlerde, sabotaj, kontra, suikast, kaçırma, sorgu ve takip eğitimleri veriliyor. MİT elemanları tarafından verilen eğitimlerin yoğunluklu olarak Kürt Özgürlük Hareketi üyelerinin ve sempatizanlarının hedefleneceği belirtilenler arasında yer alırken aynı zamanda Goran ve YNK arasındaki ittifakı bozmak, her iki partiyi KDP eksenine çekmek için sabotaj, suikast amaçlı provokasyon hazırlığı yapılıyor. Kontr-gerilla eğitim merkezlerinden biri de Duhok’a bağlı Zawita kampında sürdürülüyor. Bura da özellikle suikastçılar yetiştiriliyor.

Zawita’da TC Askeri Karargahı!

Hava ve kara sahasını AKP rejimine tahsis eden KDP, ‘fiili işgali bir üst boyuta tırmandırarak Başurê Kürdistan topraklarını TC’ye peşkeş çekiyor. Duhok’a bağlı Zawita’da AKP rejimi ve işbirlikçisi KDP, yeni bir karargah oluşturdu. Oluşturulan karargahta suikastçılar yetiştirilirken, bu kontr-gerilla elemanlarının Medya Savunma Alanlarındaki üst düzey PKK yöneticilerine yönelik suikast amaçlı yetiştirildiği belirtildi. Oluşturulan kontr-gerilla karargahına, sık sık TC üst düzey askeri yetkilileri ile MİT temsilcilerinin ziyaretleri gerçekleşiyor.  Suikast faaliyetlerinin yoğunlaşacağı alanların başında Gare, Metina ve Kandil alanları bulunuyor. Bu amaçla Gare, Metina ve Kandil alanlarında görev yapan Peşmerge komutanları ile Parastin elamanlarıyla Türk askeri yetkilileri ile MİT elemanları toplantı gerçekleştirdi. İstihbarat raporları üzerinden bir takım planlamalara gidildiği bildirildi.

Türk MİT’i Eğitim Verdi, KDP Kendi Bürolarını Yaktırdı!

KDP ve AKP rejimi ortaklığında MİT ve Parastin bünyesinde oluşturulan kontr-gerilla elemanlarının ilk faaliyetlerinden biri KDP bürolarının yakılmasına yönelik gerçekleşti.  Süleymaniye, Ranya, Halepçe vb. YNK alanları içinde yer alan merkezlerde KDP’ye ait parti büro ve temsilcilikleri geçen süreçte kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılmıştı. KDP, partisine ait büroların yakılmasından Goran’ı sorumlu tutmuştu. Yaşananlar üzerine, YNK İstihbaratı Zanyari ve Diji Terör düzenlediği operasyonlarla KDP bürolarının yakılmasından sorumlu olan 19 kişiyi tutukladı. Bir kişi de Çemçemal’de vurularak öldürüldü. Yakalanan kişiler sorgularında KDP’li olduklarını, MİT ve Parastin tarafından eğitildiklerini itiraf ederken başka birimlerinde Goran yetkililerine yönelik suikast hazırlığında olduğunun bilgisini verdiler.

KDP, YNK alanlarındaki bürolarını yandaşlarına yaktırarak, bunun sorumluluğunu Goran’a yüklemeye çalıştığı bu şekilde Goran’ı tasfiye etmek istediği ortaya çıktı. Ayrıca böylelikle Goran Hareketi ile YNK arasında meydana gelen yakınlaşmayı da böylelikle kesmeye çalışan KDP’nin, ‘mağduriyet’ yaratarak rant sağlamaya çalıştığı belirtiliyor. Benzeri bir provokasyon geçtiğimiz günlerde MİT’e bağlı Rudaw Televizyonun Genel Merkezi’ne yapılan saldırı da görüldü. Televizyon kanalı etrafının çok sayıda güvenlik önlemi bulunmasına rağmen ‘faillerin’ ortaya çıkarılmaması da ayrı bir tartışma konusuna neden oldu.  Alanda görev yapan ,polisler, “failleri boşuna aramayın, KDP’nin kendisidir-Parastin’in kendisidir” şeklinde tepkilerini dile getirdikleri ifade ediliyor.

KDP’nin ‘Çarçıra’ Oyunu!

Son günlerde, KDP’ye yakın çok sayıda internet haber portalında, Rojava’da ‘Çarçıra’ isimli bir örgütün kurulacağı propagandası yürütülüyor. Kuzey Suriye yönetimi konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamış olsa da yerel kaynaklar, ‘böylesi bir örgütün söz konusu olmadığı’ şeklinde beyan veriyor.

KDP kaynaklarına göre, Rojava’da YPG tarafından Çarçıra adında TAK benzeri bir örgütün kurulacağı ve Rojava ve Başur’da KDP’ye dönük kaçırma, suikast, sızma ve sabotaj tarzı eylemler gerçekleştirileceği belirtilmektedir. KDP’nin Suriye örgütü ve ENKS’nin çetelerle yürüttüğü çok sayıda ittifakın ardından ise kendi başarısız politikalarını olmayan bir örgüt ile ‘KDP genel merkezine muhalif kendi iç dinamiklerini tasfiye ederken sorumlu olarak YPG’yi göstermek istedikleri’ Rojavalı yerel kaynakların belirttikleri hususların içerisinde yer alıyor.  

Kaynaklar, KDP’nin, ENKS’li bazı kişiler ile Başur’da Neçirvan Barzani’ye bağlı kişilerin suikast ile ortadan kaldırılma planın yapıldığı bunun zeminin şimdiden hazırlığının yapılarak provokasyonların YPG’ye mal edilmek istendiğinin altını çiziyor.

 

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): MIT  VE  PARASTIN  IN  KONTR-GERILLA  FAALIYETLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA