ERDOĞAN MİT VE ORDUYA ALTERNATİF KENDİ SADAT’INI KURDU!
Haberler / 06 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 12:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ordu ve MİT’te çok sayıda tasfiye operasyonu gerçekleştirmesine rağmen etkinliğini kuramayan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini ve Saray’ını korumak için Sadat adında MİT ve orduya alternatif örgüt kurdu. Kontra faaliyetler örgütlemek üzere kurulan Sadat’ın, Bakurê Kürdistan’daki ilk alanı Amed Devegeçidi olurken, şirket bünyesine emekli özel harekatçıları tercih etmesi dikkat çekiyor

Ordu ve MİT’te çok sayıda tasfiye operasyonu gerçekleştirmesine rağmen etkinliğini kuramayan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini ve Saray’ını korumak için Sadat adında MİT ve orduya alternatif örgüt kurdu. Kontra faaliyetler örgütlemek üzere kurulan Sadat’ın, Bakurê Kürdistan’daki ilk alanı Amed Devegeçidi olurken, şirket bünyesine emekli özel harekatçıları tercih etmesi dikkat çekiyor.

'SADAT' Nedir?

İslamiyet’e göre ‘Hz. Muhammed'in soyundan gelenler ve onun izinden gidenler’ anlamına gelen 'SADAT' 2012 yılında Türk Ordu mensubu Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinden emekli olan 23 Subay ve astsubay tarafından şimdiki Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kuruldu.

Erdoğan Saray’ını Kendi SADAT İstihbarat Örgütüyle Koruyor!

Özel Harp Daire Başkanlığı'nda uzun yıllar görev yapan Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin başkanlığında, ‘yabancı orduların personeline eğitim vermek’ adı altında danışmanlık şirketi kisvesiyle açılan şirket Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan ve Saray’ına özel güvenlik ve istihbarat temini için kuruldu.

Sadat bünyesine, kadrosunu astsubaydan generale ne kadar nitelikli asker varsa alıp yerleştirilmeye başlandı. Ayrıca Ergenekon kapsamında ‘zorunlu emeklilik’ verilen askerler de burada değerlendirilmeye başlandı. Sadat’ta şimdiye kadar, 58 emekli asker resmi olarak görev yaptığı biliniyor.

Erdoğan’ın resmi alımların yanı sıra gayrı resmi alımlarla da Sadat’ın bünyesinin genişletilmesini ve hem yabancı hem de TC iç kaynaklara danışmanlık ve güvenlik eğitimi veren bir kurum haline getirilmesi için Tanrıverdi’ye tam yetki verdiği belirtilenler arasında yer alıyor. Erdoğan’ın, Saray’ını ve kendisini koruması için özel bir ordu gücü oluşturmaya çalışmasının yanı sıra Sadat’ın aynı zamanda istihbarat birimleri de oluşturdu. MİT ve TSK’ya güveninin sarsıldığı belirtilen Erdoğan’ın tasfiye yöntemi yetersiz kaldığı için ‘alternatif ordu ve istihbarat örgütü’ kurdu.

MİT'i Beyninden Vurup Hakan Fidan’ı Etkisiz Bırakıyor!

MİT'i kontrolüne alamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kirli oyunlarını daha rahat uygulayabilmek için çevresindeki yetkilileri ya görevden alıp yerine kendi adamlarını yerleştiriyor ya da geçtiğimiz dönem Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve kabinesinde görülenler gibi ellerindeki tüm yetkileri alıp etkisiz bırakıyor. Her resmi ziyaretinde yanında bulundurduğu MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı tasfiye etmeye çalıştığı belirtilen Erdoğan’ın, Fidan’ın ilişkileri nedeniyle ‘dokunamadığı’ bu nedenle de tasfiyeden ziyade kendi Sadat’ı ile elini güçlendirmeye çalıştığı ortada. Genel seçimlerde bir kalemde istifa eden Hakan Fidan, adaylıktan vazgeçip eski görevine geri dönse de, Erdoğan’ın kendisi ile ilgili planlarının farkında. Erdoğan ile Başbakanlık sürecinden bu yana üst düzey çalışma yürüten tek isim Hakan Fidan kaldı, ordu, siyaset ve yargı mensuplarının çoğu ‘emeklilik’ adı altında tasfiye oldu.

Erdoğan, etkisini kıramadığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı Sadat ile kırmayı hedefliyor.

'Sadat’ İçin Ayrılan Bütçe!

Saray istihbarat için ‘Sadat’ adıyla kurulan resmi kimliği ile güvenlik şirketi için Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden yaklaşık 3.694 milyar dolarlık kaynak aktarılacak. Şirketin kurulumundan bu yana ise yine farklı kaynaklardan 741 milyon dolar yatırım yapılmış.

‘Sadat’ın istihbarat birimleri, teknik takip merkezleri, suikast, sabotaj gibi askeri ve teknik çok sayıda başlıkta eğitim veren dev bir kompleks yapılması planlanıyor. Ayrıca Sadat merkezine bağlı çok sayıda kentte istihbarat kamp ve köylerinin kurulması da planlanıyor.

‘Sadat’ın Bakurê Kürdistan’da İlk Kampı: Amed-Devegeçidi’nde!

‘Sadat’ın Bakurê Kürdistan’daki ilk kampı Amed-Devegeçidi kırsal alanında kuruldu. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre; Hizbul-kontra, Hüda-Par ve DAİŞ türevleri ve kendi oluşturdukları birimlere gayri nizami, silahlı eğitim vermeye başladılar. Bu Kampın başında bulunan ve eğitimlerinden sorumlu kişi Sedat Erdoğan'dır. Bu kişi Hizbullah davasından 3 yıl hapis yattıktan sonra Amed'in Bağlar ilçesine yerleşti. Bağlarda açtığı iş yerinin arkasında ve altında 3 ayrı depo bulunuyor. Depolarda eğitimlerde ve eylemlerde kullanılan silah stoku bulunduğu belirtiliyor.

Amed-Bağlar’da kent genelinde polisin yaptığı çok sayıda operasyon sırasında Sedat Erdoğan’ın iş yerinde herhangi bir arama yapılmadığı da belirtiliyor. Bu durum akıllara, Amed Valilik ve Emniyet’inin konuyla ilgili bilgisinin olduğu şüphesini de getiriyor.

‘Sadat’ın ilk 4 kent arasında Amed’den sonra Batman, Wan ve Urfa’yı hedef aldıkları, yeni eğitim alanlarını ve birimlerini buralarda oluşturacakları belirtiliyor.

Şirkete Personel Alım Duyuruları!

‘Sadat’ personel alımında da genelde dikkat ettiği noktalardan biri de dildir, özellikle Arapça, İngilizce bilen personel alımı yaptıklarına dikkat eden şirketin Kürtçe ve Farsça ön sınav uygulamaları yaptığı, askeri araç bakım ve onarımına teknisyen, danışmanlık için, nizami gayri nizami ve Özel Harekat eğitmeni, donatım personeli, emekli emniyet mensubu, tercüman ve sağlık personellerinin alımı için duyurularda bulunuyor. Yine polis akademisi mezuniyeti, 50 yaş kriteri dikkat çekiyor.

'Sadat' Kadrosunda Her Branş Ve Rütbeden Asker Var!

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin başkanlığında, yabancı orduların personeline eğitim vermek üzere Savunma ve Danışmanlık Şirketi kuruldu. Şirket kadrosunda astsubaydan generale en az 58 emekli asker var. İlerde bu sayının kat be kat artması bekleniyor. Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığını SADAT’ın, Başkan Yardımcısı, Ekonomi Danışmanı Emekli Öğrt. Prof. Dr. Topçu Albay Mehmet Zelka. Askeri Yüksek Sevk ve İdare Danışmanı, Emekli Tuğgeneral Korkmaz Tağma.  Askeri Eğitim Sistemi ve Rehberlik Uzmanı, Emekli Öğretmen Kıdemli Albay Mehmet İnkaya. Yönetim Kurulu Üyesi, Savaş Uçak Pilotu ve Savaş pilotu eğitimi uzmanı,  Emekli Hv. Plt. Kd. Albay Haluk Yıldırım.  Yönetim Kurulu Üyesi, Eln. Müh. A.K. Melih Tanrıverdi. Emekli Albay İrfan Çalışkan, Özel Kuvvetler Harekat, İç Güvenlik ve Harita Uzmanı.

Adnan Tanrıverdi Kimdir?

1964 yılında Kara Harp Okulu’na giren Adnan Tanrıverdi, 4 yılı Özel Harp Dairesi’nde olmak üzere TSK’nın çeşitli birimlerinde görev yaptıktan sonra 1992 tarihinde Tuğgeneralliğe yükseldi. 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1996 yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi. 28 Kasım 2004-22 Kasım 2009 tarihleri arasında Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkanlığı yaptı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): ERDOGAN  MIT  VE  ORDUYA  ALTERNATIF  KENDI  SADAT  INI  KURDU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.