PENTAGON BARZANİ'Yİ ÊZÎDÎ KATİLİ Mİ İLAN EDECEK?
Haberler / 04 Temmuz 2016 Pazartesi Saat 09:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birçok ABD merkezli araştırma merkezi KDP-DAİŞ ittifakına vurgu yapıyor. ABD'nin önde gelen araştırma merkezlerinden ve ABD ordusu ile bağları olan Amerikan Girişim Enstitüsü ‘sünün (American Enterprise Institute) Başurê Kürdistan hakkında yayınlamış olduğu raporunda, KDP'nin DAİŞ çetelerine 2014 Musul işgali öncesinden anti-tank ve kornet tipi ağır silahlar verdiğine ilişkin bilgiler var

Musul Operasyonunun güncelleşmesiyle birlikte, Pentagon'da KDP'yi rahatsız edecek bir tartışma başladı. Pentagon, Musul’un işgali öncesinde DAİŞ çetelerine silah desteyi sunan Mesut Barzani'yi, Şengal'deki Êzîdî Katliamından sorumlu tutma tartışmaları yürütülüyor.

KDP, DAİŞ Çetelerine Silah Verdi!

KDP'nin, AKP ile ortaklığı, Suudi Arabistan ve Katar ile yakınlığı, Sünni Blok’ta yer aldığını gösteriyor. Birçok siyasi ve pratik politika konusunda KPD bu güçlerle ortak hareket ediyor. Bu temelde DAİŞ çetelerine destek verdi. Birçok ABD merkezli araştırma merkezi KDP-DAİŞ ittifakına vurgu yapıyor.  ABD'nin önde gelen araştırma merkezlerinden ve ABD ordusu ile bağları olan Amerikan Girişim Enstitüsü ‘sünün (American Enterprise Institute) Başurê Kürdistan hakkında yayınlamış olduğu raporunda, KDP'nin DAİŞ çetelerine 2014 Musul işgali öncesinden anti-tank ve kornet tipi ağır silahlar verdiğine ilişkin bilgiler var.

Yine aynı raporda, “Şengal'de ise KDP'nin, Êzîdîleri yalnız bıraktığı” şeklinde ifadeler yer alıyor. Rapora göre KDP sadece Peşmergelerini geri çekmeyle yetinmedi, Êzîdîlerin DAİŞ çetelerine karşı savaşmak için silah talebini de ret ederek, Êzîdî katliamına suç ortağı oldu.

Pentagon Barzani'yi Katliam Suçuna Tabi Tutmak İstiyor!

KDP'nin genel siyaseti ABD'de olumsuz değerlendiriliyor. Musul operasyonu öncesi Pentagon, Musul'un düşmesinde, DAİŞ çetelerinin Irak'ta güç konumuna gelmesinde, KDP ve Barzani'nin rolünü tartışıyor. KDP'nin Şengal'deki DAİŞ işgalindeki payı ve tutumu, tartışmada belirleyici unsurlardan birisidir.

Rubin: ‘Barzani, Şengal’de Êzîdîleri Yalnız Bırakarak Katliam Yaptı’

Pentagon'daki bazı kesimler, KDP'yi DAİŞ çetelerinin Şengal saldırısını önceden bildiklerini, bilinçli bir şekilde göz yumduklarını öne sürüyor. Amerikan Donanmasi Askeri Akademisinde (Naval Postgraduate School) öğretmenlik yapan ABD’li Michael Rubin’in; “Barzani, Şengal'de Êzîdîleri yalnız bırakarak katliam yaptı” ifadelerini kullanması da dikkat çekti.

Rubin, Yale Üniversitesi ve Kudüs İbrani Üniversitesi'nde ders verdikten sonra, 2000 ve 2001 yıllarında Kürdistan Özerk bölgesinde Süleymaniye, Selahaddin ve Duhok Üniversitelerinde öğretmenlik yaptı. 2002 ile 2004 yılları arasında Amerikan Savunma Bakanlığında İran ve Irak konusunda danışmanlık yaptı. 2003 ve 2004 yıllarında Irak'taki Koalisyon Yönetiminde görev aldı.

 

Fardin Hosseînî-New York/Queens   

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): PENTAGON  BARZANIYI  EZIDI  KATILI  MI  ILAN  EDECEK  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.