AKP’NİN 2016/2017 EĞİTİM MODELİ:3+3+3+4 NEDİR?
Haberler / 04 Temmuz 2016 Pazartesi Saat 09:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP rejimi, iktidara geldiği günden bu yana tahakkümünü arttırmak için sık sık dizayna gittiği Türk eğitim sisteminde, son yapmayı planladığı değişikle yalnızca Türkiye’nin değil bölgenin de yapısını değiştirmeyi hedefliyor. 3+3+3+4 olarak formüle ettikleri yeni model(!) ile çocuklar ailelerinden küçük yaşlarda koparılarak Nusra, DAİŞ vb çetelerin müfredatına benzer eğitim görecek

AKP rejimi, iktidara geldiği günden bu yana tahakkümünü arttırmak için sık sık dizayna gittiği Türk eğitim sisteminde, son yapmayı planladığı değişikle yalnızca Türkiye’nin değil bölgenin de yapısını değiştirmeyi hedefliyor. 3+3+3+4 olarak formüle ettikleri yeni model(!) ile çocuklar ailelerinden küçük yaşlarda koparılarak Nusra, DAİŞ vb çetelerin müfredatına benzer eğitim görecek.

2016/2017 Eğitim Sezonuna Hazırlanan AKP Eğitimcileri Kampta!

AKP rejimi eğitim uzmanları, 2016 eğitim sezonu kapanışını 2016 sonbahar ve 2017’ye yetiştirilmek üzere yeni eğitim sisteminde hazırlık için kamp ile geçiriyor. 2000’lerin ardından iktidara geldiği Türkiye’de iktidarını kalıcı kılmaya çalışan AKP, üniversite giriş, lise giriş ve ortaokul giriş sınav sistemlerini değiştirmekle kalmadı, tüm eğitim modelini kendisine kalifiye eleman yetiştirmek için seferber etti. Son olarak 2012’de büyük itirazlara rağmen başlattığı 4+4+4 sistemini şimdi ters yüz etmeyi planlayan AKP ideologları, 3+3+3+4 sistemini getirmeye çalışıyor. Bu sistemle bir kez daha şahit oluyoruz ki Türkiye’de eğitim sisteminde bir kez daha ilkler yaşanacak.

Çocuklar Annelerinden Koparılacak

Anne-Çocuk İlişkisi Yerine İktidar-Çocuk İlişkisiyle ‘AK nesil’ Hedefleniyor!

Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan kendisine boyun eğip köle olarak kullanacak itaatkar bir yeni nesil yetiştirmek için 5 yaşından küçük çocuklara musallat oldu. 2016-2017 eğitim dönemi için yeni eğitim sistemleri geliştiriyor. Geliştirdiği projesini hayata geçirmek için bu sefer annelerde projenin bir parçası haline getirilmeye çalışılıyor. “Kadın ve çocuk birbirine yüktür” başlığı ile küçük çocuklar annelerinden koparılarak, anne-çocuk ilişkisi yerine iktidar-çocuk ilişkisinin getirilerek, itaatkâr ‘AK nesil’ projesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Eğitim Vakıflara, Cemaate ve Özel Kurumlara Devrediliyor

AKP’nin eğitimci ideologlarının son günlerde üzerinde çalıştıkları ve önümüzdeki dönem 2016/2017 başından itibaren yaşama geçirmeye çalıştıkları ‘AK nesil’ projesi kapsamında, eğitim yaşının daha da düşürülmesi planlanıyor. AKP’nin ‘İslamiafobya’nın geliştirildiği propagandasıyla dindar nesil yetiştirmek adına aileleri ikna etmeyi tasarladığı, dini eğitimin yeni nesil projesinin temelini oluşturacağı kaydedildi. Yaklaşık 3 yıldır, AFAD kamplarında uygulanan eğitim modelinden yola çıkılarak-esinlenerek geliştirilen projenin Türkiye’deki temel uygulayıcıları olarak ise vakıflar, özel okullar başrol oynayacak. AKP’nin yeni eğitim modelini Ensar Vakfı üzerinden geliştirmeyi hedeflediği ancak cinsel istismar davalarında kurumun çizilen imajı nedeniyle AFAD, İHH, İyilik-Der gibi Suriye-Türkiye sınırında eğitim veren, bu konuda da yıllardır burada uzmanlaşan kadroları parti genel merkezine toplayarak kampa aldıkları ve hazırladıkları belirtiliyor.

Çocukların Yetiştiği Din-Mezhep Ortamı Gözetilmeksizin: Selefi Eğitim Modeli!

Temel eğitimde, hangi mezhep ya da dine mensup olduğu gözetmeksizin, selefilik temelli eğitim planlanıyor. Çocuklar, 0, 1 ve 2’nci sınıf dedikleri, ‘hazırlık’ kısımlarına beş yaşında alınacaklar. Ancak bu hazırlık sınıfları, kamusal eğitimin dışında olacak. “Beş yaşına kadar çocuğa evde bak sonra getir. Vakıflarım, cemaatlerim var, yazdır çocuğunu 0, 1 ve 2’nci sınıfları burada okusun” diyecek olan Erdoğan, bu çocukları eğitim için, vakıf, cemaat, özel kurumlara devredecek. Yani AKP rejim-devleti, okul öncesini tamamen özel sektöre devrederek kendi sorumluluğu altında yetiştirmeyi hedefliyor.

Türkiye'de Eğitim Sistemi 'Büyük Sorun!'

Türkiye'de eğitim sistemi yıllardır iktidar tarafından bir düzene oturtulamadı! Bilhassa Cemaat ile ilişkisini askıya alan AKP rejimi, eğitim sisteminin iktidarda kendileri olmasına rağmen tüm sistemin Cemaat tarafından yürütüldüğünü görmesinin ardından ‘ipleri kendi eline almaya’ çalışıyor! AKP döneminde defalarca eğitim sistemi değiştirildi yetmedi birçok Milli Eğitim bakanı değiştirildi.

Model ABD’den İçerik Çetelerden Özentili!

Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan'ın yeni dönem için düşündüğü eğitim sistemi akılları iyice karıştırdı. Erdoğan'ın yapmaya çalıştığı bu son değişiklik ABD'yi mi taklit ediyor sorusunu akıllara getirmiyor değil! Bilindiği üzere ABD'nin karışık bir eğitim sistemi var. ABD de çok sayıda tarikat, kilise okulları var. Eğitim müfredatlarını bu sistemler kendileri belirliyor. Türkiye'de de buna benzer bir sistem geliştirilmeye çalıştığı söylenebilir.  Son 10 yıldır okutulan tarih ve felsefe kitapları dini içeriklerle dolu. Orta ve yükseköğrenimde okutulan felsefe derslerinin, İslam Felsefesi ’ne dönüştüğü eğitimciler tarafından belirtilen hususların başında geliyor. Matematik kitapları bile dinselleşti. Matematikte kullanılan havuz problemleri artık “Bir çocuk şu kadar dakikada camiye, vakfa gitse…” diye başlaması yalnızca ilgililerin gözüne takılıyor!

Eğitimde 5 Bakan ‘Devrim’ Yapamadı, Hedef 6.’da!

AKP rejimi, iktidara geldiği günden bu yana 6 Milli Eğitim Bakanı değiştirdi. AKP döneminde son Milli Eğitim Bakanı olan İsmet Yılmaz, Türkiye'de eğitim alanında yapılanların devrim olduğunu ve yeni dönemde beklentileri daha iyi karşılayacaklarını dile getirmekten kendisini alamıyor. HDP-DBP’li belediyelerin ellerinde bulunun tüm Gençlik Merkezi, Kadın Merkezi, Kültür Merkezi vb kurumlara el koyacaklarını belirten AKP rejiminin buralarda gerçekleştirilen anadilde eğitim ve hizmetin de önünü almak için özellikle kadın ve gençlik merkezlerinde eğitim müfredatları içinde yoğun hazırlık yaptıkları belirtilenler arasında yer alıyor.

AKP rejim-devletinin salt eğitim sistemini değiştirmeyi hedeflemediği aynı zamanda, eğitim kurumlarında sendikal örgütlenmeyi de hedef aldığı tartışılıyor. Sendikal örgütlenme modeli kapsamında da ortaöğretim ve yükseköğrenim kurumlarında dizayna gidilecek.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  NIN  20162017  EGITIM  MODELI  3  3  3  4  NEDIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.