AKP REJİMİNİN DBP’Lİ WAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ İŞGAL PLANI!
Haberler / 02 Temmuz 2016 Cumartesi Saat 08:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP rejimi aydın, gazeteci, öğrenci, vekillerden sonra şimdi de DBP’li belediyelere musallat olma planı tasarlıyor. Yandaş medya üzerinden propaganda-özel savaş yöntemleri ile DBP’li seçilmişler ve belediyelerin işgal planları peyder pey sızdırılıyor! AKP rejimi, binbir hile ile kazanamadığı belediyeleri, seçilmişleri tasfiye ederek ele geçirmeyi planlıyor. İlk hedefin Wan olduğu belirtilirken PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, seçilmişlerin yerine getirilecek AKP’lileri hedef alacak

AKP rejimi aydın, gazeteci,  öğrenci, vekillerden sonra şimdi de DBP’li belediyelere musallat olma planı tasarlıyor. Yandaş medya üzerinden propaganda-özel savaş yöntemleri ile DBP’li seçilmişler ve belediyelerin işgal planları peyder pey sızdırılıyor! AKP rejimi, binbir hile ile kazanamadığı belediyeleri, seçilmişleri tasfiye ederek ele geçirmeyi planlıyor. İlk hedefin Wan olduğu belirtilirken PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, seçilmişlerin yerine getirilecek AKP’lileri hedef alacakları uyarısında bulundu.

AKP’nin Seçimle Alamadığı DBP’li Belediyeleri İşgal Planı!

24 Temmuz’dan bu yana savaşı derinleştiren AKP, polisi askeri ile birlikte giriştiği imha-inkar politikasına şimdi de demokratik zeminde kazanamadığı DBP’li belediyelerde seçilmişleri tasfiye etmeyi planlıyor. DBP’li Belediyeler, özellikle Mart 2014’te gerçekleştirilen seçimlerde, Bakurê Kürdistan haritasının halkın iradesiyle daha da belirginleşmesinin ardından denetim ve gözetim altına alınmaya başlandı.

6-8 Ekim Kobanê Serhildanları Ardından Özel Birim Oluşturuldu

Türk devletinin tüm imkanlarının aktığı valilik ve kaymakamlık gibi atama mercilerinin yetkileri arttırılarak, yerel yönetimlerin ise yetkileri gün gün tırpanlandı. AKP rejiminin Kobanê’nin DAİŞ çetelerine peşkeş çekilmeye çalışıldığı günlerde 6-8 Ekim Kobanê’ye destek serhildanlarından itibaren ise DBP’li belediyelere yönelik yetki kısıtlamaları tartışmalara ayyuka çıktı ve AKP rejimi o günden bu yana belediyelere el koymak için özel bir birim oluşturdu.

DBP’li Belediyelerden ‘Açık’ Çıkmadı ‘Yasa Dışı Örgüt’ Maddesi Öne Çıktı

Oluşturulan birim, belediyelerin, belediye eş başkanları ve meclis üyelerini takip ederken, belediyelerin gerçekleştirdiği tüm etkinlik, açılış, faaliyetlerini rapor etti. Oluşturulan raporlar kapsamında elde belediye eş başkanlarını tasfiye etmek için somut veriye ulaşılamadığı için nihayetinde “Teröre destek veren belediye, belediye eş başkanları, meclis üyeleri ve memurları” adı altında bir madde oluşturuldu. Bu madde kapsamda da katıldıkları demokratik etkinliklere bile ‘Yasa dışı örgüt propagandası, üyeliği kanıtlar nitelikte suç unsuru’ gibi mesnetsiz mahkeme sonuçlarına gidilerek sonuç elde edilme planlanıyor.

‘Terör Desteği’ Dendi Mi Halkın İradesi Ortadan Kaldırılacak!

AKP rejiminin DBP’li belediyeleri işgal planı kapsamında, “Teröre destek verdiği kesinleşen belediyelerde tutuklanan eş başkanların yerine, aynı partiden meclis üyeleri getirilemeyecek. Terörle ilişkisi kanıtlanan başkan görevden alınacak, yerine büyükşehirlerde, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar görevlendirilecek. Teröre destek veren yöneticiler hakkında özel bir mevzuat hazırlanıyor.

AKP’li Valiler Devreye Girecek!

Belediyelere el koymaya yönelik çalışmalarda sona gelen AKP, belediyelere ilk olarak ihtar vererek uyaracak. “Terör” ile ilişkilendirilen belediyelere ise uyarı ve süre verme işlemleri uygulanmayacak, belediye eş başkanı görevden alınarak Büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı’nın, belde ve ilçelerde valilerin atadığı isimler görev yapacak.

AKP’nin İlk İcra Alanı Wan: ‘Küçük Şehir’!            

2012’de Wan’ı büyükşehir yaparak kazanacağını düşünen AKP iktidarı şimdi Wan’ı küçülterek Büyükşehir belediyesini ele geçirmeye hazırlanıyor. Bunun için de yapmış olduğu planının ayrıntıları şöyle;

Erciş ile Başkale ilçeleri yeni plana göre Wan’dan ayrılacak. Erciş’in il olması planlanırken Başkale ise il yapılması planlanan Gever’e bağlanacak. Böylelikle Wan’ın nüfusu 750 binin altına düşürülerek Wan Büyükşehir olmaktan çıkarılacak.

Wan'ın İpekyolu, Artêmetan (Edremit), Özalp (Qelqelî) ve Erciş ilçeleri atanacak kayyumlarla Büyükşehir Belediyesi kuşatma altına alınacak. Tuşba ve Gevaş’la birlikte AKP’li Belediyelerin sayısı 6’ya çıkarılarak bir “denge” sağlanacak. 

Tabi, tüm bunlar yapılırken DBP ve HDP aleyhine Wan’da kara propaganda başlatılacak. Planın bir diğer ayağını ise Kürt siyasetçilere yönelik tutuklama operasyonu furyası eklenecek, belediyeler meclis üyeleri hakkında asılsız iddialar ile soruşturma dosyaları açılacak, geriye kalan belediye meclis üyeleri arasında ise ‘içinizde devlet-MİT ajanı var’ denilerek güvensizlik ortamı yaratılması derinleştirilmesi planlanıyor.

AKP rejimi, ayrıca Mêrdîn'in Midyat, Wan'ın Erciş ilçelerini il yapmayı ve Şirnex il merkezini Cîzre, Colemêrg il merkezini de Gever olarak değiştirmeyi gündemine aldı. Şirnex'ın isminin Nuh olarak değiştirilmesi de rejimin gündeminde yer alıyor. Midyat ve Erciş’in il yapılması durumunda Mêrdîn ve Wan ‘ın nüfusları 750 binin altına düşeceği için büyükşehir belediyesi statüleri ortadan kalkıyor. Her iki büyükşehir belediyesini de DBP yönetiyor.

Karayılan Belediyeler İçin Uyardı: “Getirilen Kişiler Hedefimiz Olacak!”

AKP iktidarı-rejimi Wan’ı ele geçirmek için ve Bakurê Kürdistan'daki belediyelere el koymak için yaptığı planlara ilişkin çok sayıda seçilmişten ve seçmenden itiraz gelirken PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan net ifadeler ile AKP rejimine uyarıda bulunması dikkat çekti. Karayılan’ın, “Onlar belediyelere el koyarsa belediyelere getirilen kişiler bizim hedefimiz olacaktır” ifadelerini kullanarak uyarıda bulundu.

Zenan Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com


 

TAGS(ETIKETLER): AKP  REJIMININ  DBP  LI  WAN  BUYUKSEHIR  BELEDIYESINI  ISGAL  PLANI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.