28/29.06.2016 BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 02 Temmuz 2016 Cumartesi Saat 07:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz 

 

HABER ARALIĞI: 28/29.06.2016

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  AKP REJİMİ’NİN BAKURÊ KÜRDİSTAN’I TASVİYE PLANI

ü  AKP rejimi, Mardin'in Midyat, Van'ın Erciş ilçelerini il yapmayı ve Şırnak il merkezini Cizre, Hakkâri il merkezini de Yüksekova olarak değiştirmeyi gündemine aldı. Şırnak'ın isminin Nuh olarak değiştirilmesi de rejimin gündeminde yer alıyor. Midyat ve Erciş’in il yapılması durumunda Mardin ve Van ‘ın nüfusları 750 binin altına düşeceği için büyükşehir belediyesi statüleri ortadan kalkıyor. Her iki büyükşehir belediyesini de DBP yönetiyor. (DHA-Türkiye)

 

ü  AKP İKTİDARINDA 11 BİN 668 KİŞİ İŞKENCE GÖRDÜ

ü  Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen İşkence Görenlerle Dayanışma Günü çerçevesinde açıklamalarda bulunan CHP Parti Meclisi üyesi ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP iktidarları boyuncu işkence ve kötü muamelenin bir hükümet politikası olarak istikrarlı şekilde sürdüğünü ifade etti. Tanrıkulu, “2002 yılında 988 kişi, 2003 yılında 72’si çocuk olmak üzere 600 kişi, 2004 yılında 193 kişi, 2005 yılında 988 kişi, 2006 yılında 339 kişi, 2007 yılında 320 kişi, 2008 yılında 269 kişi, 2009 yılında 259 kişi, 2010 yılında 228 kişi, 2011 yılında 243 kişi, 2012 yılında 323 kişi, 2013 yılında 228 kişi, 2014 yılında 1039 kişi ve 2015 yılında 5671 kişi, toplamda 11 bin 668 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. (Birgün-Türkiye)

 

ü  TÜRK BAKANLAR KURULU TOPLANTISI SONRASI 'AB' AÇIKLAMASI: AB MÜZAKERELERİNE DEVAM!

ü  Türk Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulunan Numan Kurtulmuş, "Türkiye, AB ile olan müzakerelerini kesintisiz devam ettirmektedir. Türkiye'nin vize serbestisi konusunda üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirdiği açıktır" dedi. (DHA-Türkiye)

 

ü  BÜLENT ARINÇ: HER AN SEÇİM OLABİLİR, REFERANDUM GÜNDEME GELEBİLİR

ü  Manisa'da AKP Manisa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftara  yemeğinde konuşan AKP kurucularından TBMM eski Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, 'her an seçim olabilir, hazır olun' mesajı verdi. (Timetürk-Türkiye)

 

ü  MHP 10 TEMMUZ'DA KURULTAY YAPMAYACAK

ü  Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada; "Hukuken 10 Temmuz'da Genel Başkan ve genel merkez organlarının seçiminin gerçekleşmesi şu aşamada ve tablo karşısında mümkün değildir" dedi. (AA-Türkiye)

 

ü  ERDOĞAN'A FARC MODELİ ÖNERİSİ

ü  AKP’li eski bakanı Salim Ensarioğlu, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, PKK ile mücadelede Kolombiya'daki Farc modelini önerdiğini belirterek, "Bir taraftan mücadele sürerken, diğer yandan görüşmelerin yapılması gerektiğini, mücadelenin ömür boyu süremeyeceğini söyledim" dedi. (DHA-Türkiye)

 

ü  “MISIR PKK İLE TEMASTA, 6 AYDA 3 KEZ GÖRÜŞTÜLER” İDDİASI

ü  Mısır’ın PKK ile temasta olduğunu iddia eden gazete, Türk MİT’ine dayandırdığı haberinde Kahire yönetiminin PKK ile 6 ayda 3 kez görüştüğünü öne sürdü. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

 

ü  İFTAR YEMEĞİNDE DİPLOMASİ

ü  Türk Başbakanı İsrail, Rus ve Mısır Büyükelçileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye )

 

ü  6 İLDE SİLAH KAÇAKÇILIĞI OPERASYONU

ü  İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Şirnex, Edirne, Muş, Mêrdîn ve Trabzon’da bin 500 polisin katılımıyla silah kaçakçılığı operasyonu gerçekleştirildiği belirtildi. (Haber 7-Türkiye)

 

ü  ÖZ YÖNETİM SALDIRILARINDA 8 BİN KORUCU YER ALDI

ü  Korucu Derneği Başkanı Ziya Sözen, “Lice’deki operasyona 2 bin korucu katıldı. Operasyonlar kapsamında daha önce de Sur, Cizre, Şırnak merkez, Yüksekova ve Nusaybin’de 6 bin korucu görev aldı. Şehiriçi operasyonlarda toplam 8 bin korucu görev yaptı” ifadelerini kullandı. (AA-Türkiye)

 

ü  TÜRK-İSRAİL ANLAŞMASINDA 8 ANA NOKTA

ü  Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun özel temsilcisi arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için Roma’da yapıldığı açıklanan anlaşmayla ilgili ana hatlar şunlardır: İsrail ve Türk devleti, Büyükelçilerin karşılıklı olarak gönderilmesi ve karşılıklı devlet ziyaretleri de dâhil olmak üzere tam diplomatik ve normalleşmiş ilişkilerini yeniden kurulması. İki taraf ayrıca NATO ve BM gibi uluslararası forumlarda birbirlerinin çıkarlarını zedeleyeceği düşünülen biçimde hareket etmekten kaçınacaklarını da taahhüt edeceklerdir. İsrail’in, Türk yardımının İsrail denetiminden geçtikten sonra Aşdod limanı üzerinden Gazze’ye ulaştırılmasına izin vereceğini vaat etmesi karşılığında, Türkler Gazze’deki ablukanın kaldırılması taleplerinden vazgeçeceklerdir. İsrail, ayrıca Türklerin Gazze’de yeni bir elektrik santrali, (Almanya ile işbirliği çerçevesinde) bir deniz suyu arıtma tesisi ve bir hastane inşa etmesine izin verecektir. Anlaşma, Eylül 2014’ten beri Gazze’de kayıp olan İsrailli sivil Avera Mengiustu’nun geri dönüşü veya aynı yılın daha önceki bir zamanında “Koruyucu Eşik Operasyonu”nda öldürülen Oron Shaul ve Hadar Goldin’in kalıntılarının geri dönüşü ile ilgili bir madde içermiyor. Fakat Türk hükümeti, Hamas’la bağlantıları aracılığıyla askerlerin kalıntılarının iade edilmesinin sağlanmasında çaba göstereceğine söz veriyor. Ayrıca gerekli durumlarda İsrail ve Hamas arasında aracı olacağında da mutabık kaldı. İsrail, Mavi Marmara olayında öldürülen ya da yaralananların ailelerine para sağlayacak, Türkiyeli bir insani yardım fonuna yaklaşık 21 milyon dolar aktaracaktır. Türkiye, Türk mahkemelerinde Mavi Marmara olayına karışmış olan İsrailli yetkililere karşı açılmış tüm yasal süreçleri sona erdirecek. Türkiye, ülkelerini Hamas’ın ülkelerini İsrail aleyhindeki eylemleri için bir üs olarak kullanmasını engelleyecektir. Bunun karşılığında İsrail, Türkiye’nin Hamas’ın komuta merkezini ülkesinden sürme talebini feshetti. Gil-Ad Shaer, Naftali Frenkel ve Eyal Yifrach isimli İsrailli çocukların 2014 yazında Gush Etzion’da kaçırılıp öldürülmesinden sorumlu olan üst düzey Hamas üyesi Salih el-Aruri artık Türkiye’de değil ve yetkililer Aruri’nin dönmesine izin verilmeyeceğine söz verdiler. İki ülke askeri işbirliğine geri dönecekler ve yeniden istihbarat paylaşmaya başlayacaklardır. İki ülke, İsrail’in doğalgaz rezervlerinin çıkartılıp taşınabilmesi için bir doğalgaz boru hattının döşenmesi konusunda resmi görüşmelere başlayacaklardır. Türkiye, İsrail’den doğalgaz satın alıp Avrupa pazarlarına satmada ilgi gösterecektir. Anlaşmada İsrail'in Mavi Marmara saldırısında öldürdüğü 10 Türk vatandaşının yakınlarına ödenmek üzere vereceği 21 milyon doların tazminat olarak değil, adeta Türkiye'deki bir insani yardım fonuna yapılacak bağış şeklinde yer alması dikkat çekici bulundu. (Yediot Ahronot gazetesi-İsrail)

 

ü  HAMDAN: TÜRKİYE’NİN İSRAİL’LE ANLAŞMASI TÜRKİYE’NİN KARARIDIR

ü  Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesini onayladığına dair iddiaları rededen Hamas Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan: “Türkiye’nin işgalci İsrail’le yakınlaşma anlaşması Türkiye’nin kararıdır. Bu kararın Hamas’la hiçbir ilişkisi yoktur ve Hamas bunun kendi onayı ile gerçekleştirildiğini reddetmektedir” dedi. (Neba haber-Hamas)

 

ü  İSRAİL’İN ARAPLARLA TİCARETİ TÜRKİYE VE KIBRIS ÜZERİNDEN

ü  İsrail Körfez ülkeleriyle ticaretinin büyük bölümünü Türkiye ve Kıbrıs üzerinden gerçekleştiriyor. İsrail İstihbarat ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz: “Gazze’nin ekonomik sorunları Gazze şeridine köprü olacak bir yüzer liman ile çözülürse Gazze-İsrail ortak sınırı yıllarca devam edecek bir barış sınırı olabilir”, dedi. (Rey el-Youm Gazetesi-Zubeyr Endraus- Filistin)

 

ü  ‘İHH’ İSRAİL-TÜRKİYE ANLAŞMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

ü  İHH 13 madde ile Türkiye-İsrail Anlaşmasına tepki gösterdi. Buna göre İHH: 1- Ablukanın kaldırılması yerine “Ambargonun hafifletilmesi” kabul edilemez. 2- Aşdod Limanı üzerine kurgulanacak bir anlaşma ablukanın yumuşamasını değil aksine resmi olarak tanınmasını sağlayacaktır. 3- Yürütülen görüşmelerde Mavi Marmara davalarının telaffuz bile edilmemelidir. Davaların düşürülmesi anlaşmanın gizli veya açık hiçbir şekilde parçası olmamalıdır. (Kaynak: Star Gazetesi-Türkiye)

 

ü  PKK - TÜRKİYE ARASINDA İSLAMİ ARABULUCU

ü  Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin El-Karadaği: Kuzey Kürdistan ile Türkiye'de yaşanan şiddetin durması ve Türk devletiyle PKK’nin tekrar diyalog masasına dönmesi için girişiminde bulunduklarını söyledi. (Rudaw-Başur)

 

ü  AKP’NİN BAŞKANLIK ÇIKMAZI

ü  Gezici’nin yaptığı ankete göre halk olası bir referandumda, başkanlık sistemine ‘hayır’ diyor. Buna göre, bir erken seçimin gündeme gelmesinin ön şartı, Meclis’te AKP’ye 376 sandalye kazandırma ihtimalinin olmasıdır. Böylece halkın destek vermediği başkanlık sistemi Meclis kararıyla anayasaya girecektir. 376’nın ön şartı da MHP’nin seçime ikiye bölünmüş ve her iki parçası da barajın altında kalacak şekilde girmesidir. Gezici’nin diğer anket sonucuna göre ise MHP erken seçimde % 12 oy alıyor. (Yarına Bakış Gazetesi-Türkiye)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  BÖLGESEL ÇIKARLARI AÇISINDAN KDP İLE PKK ANLAŞMALI

ü  Amerika’nın Esad’ı vurmak ve DAÎŞ’in sonlandırılması için yaptığı hazırlıkları, KDP ile PKK’nin yakınlaşmasını gerektiriyor. (Rudaw- Rebwar Kerim Weli-Başur)

 

ü  “PKK TÜRKİYE’YE DÖNÜK EYLEMLERİNDE SINIRLARI KULLANMASIN!”

ü  Kürdistan Federe Yönetimi, sınır bölgelerinin İran ve Türkiye tarafından bombalanması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. “Komşu ülkelerle olan dostluk siyasetini, uluslararası hukuk çerçevesinde, sınırların güvenliğini korumak ve barışçıl siyasetini devam ettirmeyi her zaman özenle vurgulamıştır ve bazı muhalif güçlerin İran'a ve PKK'nin Türkiye'ye yönelik saldırılarında Kürdistan sınırı ve topraklarını kullanılmalarını kınıyoruz denildi.” Açıklamada Medya Savunma Alanlarının bombalanması sırasında yaşamını yitiren siviller ve telef edilen arazi ve hayvanlardan ise hiç bahsedilmemesi dikkat çekti. (Basnews-Başur)

 

ü  PDK Û YNK Jİ BO ARAMKIRINA REWŞA SÎNOR KOMÎTEYEK AVA KIRIN

ü  Rêveberê Giştî yê Pêwendiyên Îran û Iraqê li Fermangeha Pêwendiyên Derve yê Herêma Kurdistanê Ebdûlah Akreyî got: Beriya topbaranê di 23’ê Hezîranê de Ji bo aramkirina rewşa sînorên Rojhilat û Başûrê Kurdistanê, PDK’ê û YNK’ê komîteyeke hevbeş ava kirine. Li ser navê PDK’ê Kerîm Şengalî û liser navê YNK’ê jî Sedî Ehmed Pîre wê cih bigirin û hevditinan bikin. (Pukmedia-Başur)

 

ü  KDP YEKGIRTU İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Neçirvan Barzani Hewlêr’de Yekgırtu Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, Genel Sekreter Selahaddin Behaeddin ile görüştü. (Erbilradyosu-Başur)

 

ü  BARZANİ PSK HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Mesud Barzani Kürdistan Sosyalist Partisi’nin (PSK) Genel Başkan Mesud Tek ile yöneticiler Alaattin Aras, Kurbani Demir, Hacı Hasan ve Veli Koparan ile Hewlêr’de görüştü. PSK heyeti, legal parti statüsüne geçtikleri süreçle ilgili Barzani’ye bilgi verdi. (Basnuçe-Başur)

 

ü  DEBAG: PEŞMERGELERE YÖNELİK BOMBARDIMAN DEVAM EDECEK

ü  Kürdistan Federe Bölgesi Tahran Temsilcisi Nazım Debag: Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) peşmergelerine yönelik bombardımanın devam edeceğini belirtti. İranlı yetkililer: ‘Türkiye durmadan Kandil’i bombalıyor ses çıkarmıyorsunuz, konu bize gelince haykırıyorsunuz’ diyor. (Kurdistanmedia-Kdp-İ)

 

ü  MALİKİ: “BAĞIMSIZLIK KÜRTLER'İN MENFAATİNE DEĞİL!”

ü  Iraklı Şii Dava Partisi lideri Nuri Maliki: bağımsızlık referandumunun Kürtler ’in çıkarına olmadığını belirtti. (Basnews-Başur)

 

ü  HİKÛMET NIKARE DENGÊ RADYOYA DAÎŞÊ BIBIRE

ü  Rêvebirê Beşa Pêkvejiyanê li Wezareta Ewqaf û Karûbarên Dînî Merîwan Neqşbendî got: Berpirsên ji her sê wezaretên Ewqaf, Navxweyî û Rewşenbîrî duh liser mijara radyoya DAİŞ’ê ku pêlên wê digihijine Akrê, Berdereşê li parêzgeha Duhokê ya Başûrê Kurdistanê civiyan. Di civinê de derket holê ku hêza teknîkî û maddî ya hikûmetê niha nîne ku pêla vê radyoyê bibire. (Waar tv-Başur)

 

ü  GORAN Û YNK Lİ BENDA BERSİVA PDK’Ê NE

ü  Endamê Polîtbûroya YNK Saman Germiyanî got: Me weke Komiteya hevbeş a Yekîtiya Nîştîmaniya Kurdistanê û Tevgera Goran ji bo pêkanîna civînek hevbeş, bi telefonê li gel berpirsên bilind ên PDK’ê axivîn, lê wan diyar kirin ku ewê ligel partî û aliyên din ên siyasî hevdîtinan bikin û paşî bersiva me bidin. (Milletpress-Başur)

 

ROJAVA-SURİYE

ü  MİNBİC ZAFERİ, RAKKA’NIN ALINMASINI KOLAYLAŞTIRIR

ü  Minbic Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derviş, Minbic’in alınmasının Rakka’nın alınmasını da kolaylaştıracağını söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  TÜRK DEVLETİNİN SURİYE’YE FÜZE VE TANK GÖNDERDİĞİ BELGELENDİ

ü  Rusya temsilcisi, Uluslararası Suriye Grubu’na, Türkiye’yi işaretle ‘komşu bir devletten’ Suriye’nin kuzeyine uçak savar tipi en az 100 füze ile gelişmiş yeni tankların girdiğini gösteren belgeler takdim etti. (Meyadin-Suriye)

 

ü  SURİYE ORDUSUNA RAKKA’DA DESTEK VERİYORUZ

ü  Rus büyükelçiliği, Suriye ordusuna Rakka’da havadan desteğin yanı sıra silah ve cephanelik yardımı yapıldığını söyledi. (İnterfaks-Rusya)

 

ü  TÜRKİYE, ‘HASEKE’YE YARDIM ULAŞTIRILMASINI ENGELLİYOR’

ü  Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Kinşak: Türkiye’nin Suriye’nin Haseke kentine karadan insani yardım geçişini kapattığını, bu nedenle bölgeye insani yardımların yalnızca hava yoluyla ulaştırılabildiğini söyledi. (TASS-Rusya)

 

ü  GOLAN’IN İADESİ SURİYE HALKININ KARARIDIR VE KAÇINILMAZDIR

ü  Suriye’nin Cenevre’de BM Daimi Temsilcisi Hüsamettin Ala; Golan topraklarının iade alınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. (Sana-Suriye)

 

ü  ÇEK CUMHURİYETİ 7,8 MİLYON DOLARI SURİYE’YE GÖNDERME KARARI ALDI

ü  Çek Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı Çek hükümetinin Suriye’ye 7,8 milyon dolarlık insani yardım kararı aldıklarını duyurdu. (Sana-Suriye)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  İRAN, LÜBNAN İLE GÖRÜŞTÜ

ü  İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, Lübnan Başbakanı Tamam Selam ve Dışişleri Bakanı Cebran Basil ile Beyrut’ta ayrı ayrı görüşerek Lübnan ve bölge gelişmelerini ele aldı. Ensari’ye İran’ın Lübnan Büyükelçisi Muhammed Fethali eşlik etti. (Farshaber-İran)

 

ü  İRAN, RUSYA’YI ZİYARET ETTİ

ü  İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, Rusya Milli Güvenlik konseyi Sekreteri Nikolay Patroşev ile Moskava'da görüştü. (İRNA-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  ARABİSTAN: “ILIMLI MUHALİFLERE UÇAKSAVAR FÜZESİ VERİLMELİ”

ü  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr: Suriye ordusu ve müttefiklerini havadan uçaklarla ve helikopterlerle “halı bombardımanı” yapmak ve “kimyasal bomalar atmakla” suçladı ve “ılımlı muhaliflerin” bu saldırıları etkisiz kılması ve Suriye savaşındaki dengenin değiştirilmesi için desteklenen silahlı gruplara uçaksavar füzeleri verilmesi gerektiğini söyledi. (Der Spiegel-Almanya)

 

ü  HİZBULLAH: “İRAN MALİ KRİZDE OLMADIĞI SÜRECE SIKINTIDA OLMAYACAĞIZ”

ü  Lübnan ve Arap BAAS’ının Hizbullah’ın mali kriz içerisinde olduğu iddialarını reddeden Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah: Hizbullah’ın mali kaynakları ve silahları İran tarafından temin ediliyor, İran mali krizde olmadığı sürece biz de mali sıkıntıda olmayacağız ve dolayısıyla Lübnan bankalarına ihtiyaçları olmadığını belirtti. (Ydh-İran)

 

ü  İSRAİL İSTİHBARATI “SÜNNİ BİR KOALİSYON” ÖNERİYOR

ü  Shin Bet, ABD’deki FBI benzeri bir istihbarat örgütüdür ve İsrail’in milli güvenliğinden sorumludur. Shin Bet müdürü ile yapılan bir röportajda istihbarat müdürü şu önerileri yaptı: Birincisi, Türkiye liderliğinde ve içinde Mısır, Ürdün ve Suudi Arabistan’ın da yer aldığı Sünni bir koalisyonun kurulmalıdır. İkincisi: İsrail’in Orta Doğu’da meşruiyet kazanması ve rolünü sağlamlaştırması için Arap Birliği’nin İsrail’i 1967 sınırları çerçevesinde, ya da bir kaç bölgede değişikliklerle, tanıma kararının yürürlüğe geçmelidir. Üçüncüsü, Orta Doğu’daki büyük çatışma İsrail – Filistin arasında değildir, en önemli çatışma Sünni – Şii çatışmasıdır. Bu nedenle Filistin – İsrail çatışmasında bir çözüme varılmalıdır. Son olarak, ABD önderliğindeki uluslararası kamuoyu tarafından destek alacak bu koalisyonu ile İran’ın karşında durulmalıdır, dedi. (CBS Televizyonu-Amerika)

 

ü  SURİYE HALKI ÜLKENİN KADERİNE DIŞ MÜDAHALE OLMADAN KARAR VERMELİ

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyelilerin ülkenin kaderine dış müdahale olmaksızın kendileri karar vermesi gerektiğini söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  PUTİN'DEN PARLAMENTO SEÇİMLERİ İÇİN ÇAĞRI

ü  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi üyelerinden eylülde yapılacak parlamento seçimlerinde 'dürüst ve adil' yarışmalarını istedi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  SURİYE-TÜRKİYE SINIRINDA AĞIR SİLAHLI EL NUSRA GRUPLARI GÖRÜLDÜ

ü  Rusya’nın Suriye’deki Ateşkes İzleme Merkezi: Suriye-Türkiye sınırı yakınlarında ağır silahlarla donatılmış El Nusra terör gruplarının görüldüğünü belirtti. (Sputnik-Rusya)

 

ü  ERDOĞAN’IN ÖZRÜ ASKERİ İLİŞKİLERİ ONARMAZ

ü  Rusya Stratejik Değerlendirmeler ve Tahminler Merkezi Genel Müdürü Sergey Grinyayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özür mektubunun iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin normalleşmesine yol açmayacağını belirtti. (Sputnik-Rusya)

 

ü  RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ, SOÇİ TOPLANTISINDA PAKET ANLAŞMAYLA ÇÖZÜLECEK

ü  Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi senatör İgor Morozov, Türkiye’yle ilişkilerimizin normalleşmesi koşulları şimdi büyük olasılıkla paket anlaşmayla çözüme kavuşturulacak. Paket anlaşma, 1 Temmuz’da Soçi’de düzenlenecek ve (Dışişleri Bakanı Mevlüt) Çavuşoğlu’nun da katılacağı Karadeniz bölgesi dışişleri bakanları toplantısında ele alınacağını söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  RUSYA, TÜRKİYE'YLE İLİŞKİLERİ GÖRÜŞMEYE HAZIR'

ü  Duma Başkan Yardımcısı Sergey Jeleznyak, Türkiye'yle ilişkileri onarmak için kabul edilebilir yolları görüşmeye hazır olduklarını belirtti. Rus milletvekili, Türk yönetiminin Kürt halkına karşı şiddetten vazgeçmesi, uluslararası terörle ilişkileri kesmesi ve Suriye ile Irak'a yönelik yapıcı olmayan siyasetten vazgeçmesi durumunda olacağını söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  AB'DEN İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA KARŞI ADIM BEKLİYORUZ

ü  Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, Rusya ile AB arasındaki ticaret hacminin ve yatırım miktarının mutlaka korunması gerektiğini, Brüksel'den işbirliği konusunda adım beklediklerini belirtti. (Sputnik-Rusya)

 

ü  ABD TÜRKİYE-İSRAİL ANLAŞMASINDAN MEMNUN

ü  ABD Dışişleri Bakanı Kerry; Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmadan memnun olduklarını ve bu olumlu adımın daha da olumlu adımlara yol açacağını umduklarını söyledi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

ü  MUHALİFLERE GÖNDERİLEN SİLAHLAR ÜRDÜN TARAFINDAN ÇALINDI

ü  ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Suudi Arabistan'ın, Suriyeli muhaliflere ulaştırılması için gönderdikleri silahların Ürdün istihbaratı çalışanları tarafından çalınarak karaborsada satıldığı iddia ediliyor. (The New York Times Gazetesi-ABD)

 

ü  ALMANYA’DAN ERDOĞAN, DAVUTOĞLU VE BAKANLARI HAKKINDA 200 SAYFALIK SUÇ DUYURUSU

ü  “Ermeni soykırımı” kabul edilmesinin ardından, Almanya’da aralarında Alman federal milletvekilleri, hukukçular, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve akademisyenlerin de bulunduğu çok sayıda temsilci tarafından Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında‚ “savaş suçu işlemek” ve “insan haklarını ihlal etmesi” nedeniyle merkezi Karlsruhe’deki Federal Savcılığa 200 sayfadan oluşan suç duyurusu dilekçesini ulaştırıldı. (DW-Almanya)

 

ü  İSKOÇ BAŞBAKAN’DAN BREXİT'E VETO KARTI

ü  İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı ve ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisinin (SNP) lideri Nicola Sturgeon, İskoçya’nın büyük çoğunlukla AB’de kalmayı tercih ettiğini hatırlatarak gerekirse İskoç parlamentosunu yasama yetkisini onaylamayarak Birleşik Krallık’ın AB’den çıkış sürecini engelleyebileceğini belirtti. (BBC-İngiltere)

 

ü  CAMERON AB LİDERLERİYLE GÖRÜŞECEK

ü  Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıkan referandumun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile; ardından Avrupa Konseyi toplantısı için Brüksel'de bulunan AB üyesi 27 ülkenin temsilcileriyle görüşecek. (Reuters-İngiltere)

 

ü  İNGİLTERE’NİN AB’DEN AYRILMASININ MALİYETİ YÜKSEK

ü  İngilizler, ‘Brexit’te göçmenlere ‘dur’ demek için oy kullandı.  Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre, İngiltere’de yaklaşık 1.8 milyon AB vatandaşının yaşadığı ve söz konusu kişilerin daha çok Polonya, İrlanda, Romanya, Portekiz, İtalya ve Fransa’dan geldiği görülüyor. Britanya İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UTC), AB’den ayrılmanın yüksek istihdam kaybına yol açacağını belirtiyor. Britanya Endüstri Konfederasyonu (CBI) tarafından yapılan açıklamaya göre, ayrılma kararı İngiltere’ye yaklaşık 100 milyar sterlin zarar verecek ve önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyon kişinin işsiz kalmasına yol açacak. Eurostat verilerine göre, AB 28 gençliği için ortalama işsizlik oranının 2015 yılı itibarıyla yüzde 20.4 olduğu görülüyor. İngiltere Maliye Bakanlığı tarafından yapılan tahminler de birlikten ayrılığın İngiltere’de hane halkı gelirini yılda 5 bin 400 euro azaltacağı yönündedir. Dahası, OECD’ye göre AB üyeliğine son verilmesi İngiliz vatandaşlarından ek vergi kesilmesine de yol açabilir. (Milliyet Gazetesi-Türkiye )

 

ü  ABD’DEN “BU İLLERE GİTMEYİN UYARISI”

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; Amerikalı kamu görevlilerinin Hatay, Kilis, Antep, Urfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkâri, Bitlis ve Elazığ'a yapacağı seyahatlerle ilgili kısıtlamaların devam ettiği bildirildi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): 2829  06  2016  BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.