ÇETE BAŞI ERDOĞAN’IN YENİ YÖNTEMİ: AFRİKA’DAN SİLAH KAÇAKÇILIĞI-ÇETE DEVŞİRME!
Haberler / 24 Haziran 2016 Cuma Saat 11:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT, AKP’li iş adamları ve dış işleri yetkililerinin katıldığı Afrika ziyaretinin perde arkasında hangi uzun vadeli projeler yatmaktadır? AKP’nin kendilerine nasıl çete devşirdiği Kafkaslarda deşifre edildikten sonra yeni çete pazarı olarak Boko Haram ve El Kaide’nin yoğun örgütlü olduğu Afrika’da amaçlanan çete, silah ve kara para aklama başlıkları devrede

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT, AKP’li iş adamları ve dış işleri yetkililerinin katıldığı Afrika ziyaretinin perde arkasında hangi uzun vadeli projeler yatmaktadır? AKP’nin kendilerine nasıl çete devşirdiği Kafkaslarda deşifre edildikten sonra yeni çete pazarı olarak Boko Haram ve El Kaide’nin yoğun örgütlü olduğu Afrika’da amaçlanan çete, silah ve kara para aklama başlıkları devrede

Erdoğan’ın Göz Diktiği Yeni Pazarı Afrika’ya Emperyalist Güçler Ne Der?

TC Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan Ortadoğu ve dünyada kaybetmiş olduğu ekonomik ve ticari karizmasını bir süredir Afrika ülkelerinde yeni ekonomik imkanları yaratarak hem Hükümetin içine girmiş olduğu ekonomik krizi hafifletmek hem de kişisel olarak rant elde etmek istiyor. Çete başı Erdoğan’ın, Osmanlı özentili ‘sömürge’ oluşturma çabaları çerçevesinde yeni umut kapısı Afrika ülkeleri oldu. Bu temelde kendisi ve yakın çevresine de yeni iş imkanları yaratarak ayakta kalmak istiyor. Fakat küresel emperyalist güçler buna ne kadar izin verir, bu da ayrı bir tartışma konusudur. Afrika ülkelerinde askeri ve ticari ilişkileri olan ülkeler ABD, Çin, İngiltere, Japonya, Fransa gibi ülkeler Afrika pazarına yeni giren Türkiye’ye nasıl bir tutum takınacakları ise merak konusu.  

Erdoğan’ın Afrika Ziyaretinde Neler Oldu?

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan Senegal ziyaretinde Senegal Hükümetine 20 Milyon Dolarlık silah hibe ettiği basına yansıdı. Sevkiyat hazırlıklarına da hemen başlandı. Teslimatı yapılanlar arasında, ağır silahların yedek parçaları, personel silahları, ASELSAN’a ait teknik malzemeler ile telsizler vardı.  Devlet ve Hükümetlere yapılan bu tür hibeler aslında bir bölgeye yapılacak sevkiyatların sadece meşru zeminini oluşturmak için olduğu herkesçe bilinmektedir. Asıl hedef ise Afrika ülkelerinde uzun vadeli silah ticareti yapmak olduğu AKP kulislerinde tartışılan başat unsurlardan biri.  Ayrıca oradaki mevcut diplomatları aracılığıyla ve de Erdoğan’ın bizzat açıkladığı tüm Afrika ülkelerine temsilcilik açılması ‘temennisi’ hibelerin uzun vadeli olduğuna işaret ediyor. Peki hibeler devletler nezdinde ne anlama gelmektedir? Özellikle Türk Devletinin 2012 sonrasında arttırdığı Kafkaslara yapılan hibe çalışmalarından sonra devşirilen ve Bakurê Kürdistan’a Öz Yönetim süreci ile birlikte yerleştirilmeye başlanan çetelerin devşirilmesi ortada. Kafkasların ardından ise yeni insan-çete kaynağı alanı yaratılması TC için elzem olduğundan kaynaklı bizzat Erdoğan ve MİT tarafından talimatı verilen yeni alan Afrika. Erdoğan’ın tüm kirli işleri, kara para aklama, insan ticareti başta olmak üzere de arka bahçesi haline getirilmesi planlanıyor.        

AKP Afrika’da Cemaat Alanlarını Devralmaya Çalışıyor!                                     

R T Erdoğan Ziyaretleri esnasında Türk iş adamlarını kendisiyle götürerek devletlerle ekonomik anlaşmalar yapıyor. Bu anlaşmalar yapılırken de ucuz iş gücü adı altında çetelere eleman temin ediliyor. Temin edilen bu çeteleri Suriye’de ve Bakurê Kürdistan’da savaştırılması planlanıyor. Bu ülkelere yardım ediyoruz adı altında kendilerine yeni Sömürge alanları yaratıyorlar. Ayrıca Erdoğan ve AKP devletinin ziyaretinin temel nedenlerinden birini de Cemaat’in örgütlenme alanlarının devralınmaya çalışılmasını kapsıyor.

Tayip Erdoğan devlet imkânlarını kullanarak ailesine yeni ticaret imkânları da yaratıyor.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Erdoğan’ın hibe adı altında silah ticareti yaptığı ve bunu da Bayraktar’lar üzerinden gerçekleştirdiği ortada. Silahları da elbette başta Afrika ülkeleri olmak üzere tüm üçüncü dünya ülkelerine satıyorlar. Bunlar arasında sayabileceğimiz Senegal, Somali, Kenya, Nijerya, Etiyopya, yemen, Libya gibi birçok ülke yer almaktadır. Bununla beraber kara para aklamak için bu ülkelerde Türk bankaları kurmak istiyor. Silah kaçakçılığından elde etmiş olduğu paraları Tük şirketleri ve bankaları eliyle aklamayı uzun vadeli planlıyor.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve istihbarat ve dış işlerinin önde gelenlerinin Afrika ülkelerinde istihbarat topluyor. Bu ülkelerdeki radikal dinciler hakkında bilgi toplayarak ilerde nasıl kullanabilecekleri konusunda Tayip Erdoğan’a kısa sürede sunacakları raporu hazırlıyorlar. Bilindiği üzere birçok Afrika’da El-Kaide bağlantılı örgütler başta olmak üzere AKP’nin yeni gözdesi Boko Haram çete örgütü. Irak, Suriye ve Bakurê Kürdistan’da çeteleri kendi çıkarları için nasıl kullandığı kamuoyunda yoğunca işlenmiştir bu nedenle AKP’nin çeteler ile kurduğu ilişkilerin zeminini tekrar ele almak gerekmemektedir.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): CETE  BASI  ERDOGAN  IN  YENI  YONTEMI  AFRIKA  DAN  SILAH  KACAKCILIGI-CETE  DEVSIRME    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA