TC VE KDP ARASINDA GİZLİ ANLAŞMA: TÜRK UÇAKLARIYLA ŞENGAL VURULACAK!
Haberler / 18 Haziran 2016 Cumartesi Saat 12:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duhok’ ta Türk istihbarat örgütü olan MİT ile KDP’nin Parastın’ı arasında çok gizli bir anlaşmanın yapıldığı ortaya çıktı. Anlaşmanın ana başlığı ise Musul’u paylaşım planı ve karşılığında, Şengal’in KDP’ye verilmesi

Duhok’ ta Türk istihbarat örgütü olan MİT ile KDP’nin Parastın’ı arasında çok gizli bir anlaşmanın yapıldığı ortaya çıktı. Anlaşmanın ana başlığı ise Musul’u paylaşım planı ve karşılığında, Şengal’in KDP’ye verilmesi

KDP Kürt Halkı’nın Kazanımlarına “İhanet” Ediyor

Başurê Kürdistan’da Barzaniler’in, Türk MİT’i ile olan ilişkileri sıkça yazılıp, çizilmektedir. Bu ilişkilerin esasını ise Kürt Özgürlük Hareketini tasfiye planının oluşturduğu biliniyor. Bu konuda Türkiye’nin gözü kulağı haline gelen KDP, başta Behdinan ve Kandil alanlarındaki gerilla üstlenme noktalarının koordinatları olmak üzere, Kürt Özgürlük Hareketi’ne ait eline ne geçerse Türk MİT’ i ile paylaşıyor. Son süreçte Şengal’ e ilişkin de TC ile işbirliği içine giren KDP, ihanetçi özünden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini bir kez daha ortaya koyuyor.

KDP, Musul’u Türklere Peşkeş Çekiyor!

KDP ve MİT’in Duhok Temsilciliğinde yaptıkları gizli toplantının ayrıntıları ortaya çıktıkça, ihanet çizgisiyle defalarca gündeme gelen KDP’ nin TC’nin elinde nasıl bir maşaya dönüştüğü de anlaşılıyor. KDP ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre Musul iki parçaya bölünüyor. KDP Ninova’yı almayı planlarken, Musul’un merkezi ise Türkler’e bırakılıyor. Anlaşmanın en dikkat çekici maddesi ise KDP’nin Şengal’de Kürt Özgürlük Hareketi’ne saldırma planı. Bu saldırılarda, KDP’nin en büyük müttefiki ise KDP ’ye her türlü askeri ve lojistik desteği sağlayacak olan AKP Hükümeti-TC. Hava saldırılarını da içeren bu desteğin kapsamı, Türk Askerleri’nin Hewlêr’de konumlanmasına kadar da sınırlarını genişletiyor olması.

Mesut Barzani: “Türk Uçakları İle Şengali Vuracağız”

Bu konuya ilişkin olarak da, Mesut Barzani, Duhok’ ta KDP merkez komite üyeleri ve askeri komutanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Mesut Barzani Merkez Komite Üyeleri ile Askeri Komutanlarına dönük olarak yaptığı konuşmasında “Şengal konusunda Türklerle işbirliği içindeyiz, DAİŞ meselesi bittikten sonra gerekirse Türk uçaklarıyla Şengal’i vururuz” ifadelerini kullandı.

Toplantının hemen ardından KDP’nin Şengal’ deki Peşmerge gücü komutanlarından Heyder Şeşo’nun ise Ankara’ya gittiği öğrenildi.

Çilo: “Peşmerge Tarafından Gasp Edildik” 

KDP, Şengal’e yönelim projesini hazırlamadan önce, Şengallilere göz dağı, tehdit olmak üzere çok sayıda pratiğe girişti. Şengallilerin kaldıkları kamplarda çalışmalar yürüten KDP üyelerinin PKK karşıtı söylemler yapmayı yoğunlaştırdığı belirtilenler arasında. Ayrıca, Semelka kapısı üzerinden kuru gıda ticareti yapan Şengalli Hikmet Çilo (41) KDP tarafından gaspa uğradığını söyledi. Kapıda durdurulduktan sonra bir dizi hakarete uğradıktan, eşyalarına el konulduktan sonra,  “Siz Rojava’yı ve PKK’yi destek veriyorsunuz, bu yardımlarınızı kesmezseniz bir daha buradan geçemezsiniz” denildiğini de belirtti. Çilo, “3 milyon Irak Dinarı ödeyip ellerinden kurtuldum ” dedi.

Halka YBŞ’den Uzak Durun Baskısı

Çocukları YBŞ’ de savaşan Şengal’in Sinunê nahiyesinde yaşayan Farik ailesi de dükkanlarının KDP tarafından kapatıldığını ve içindeki eşyaların Duhok’ a götürüldüğünü ifade etti. Aile üyelerinden Zender Farik (33) : “Dükkanımız KDP peşmergeleri tarafında basıldı. İçindeki eşyaların tamamı alındı. KDP peşmergeleri bize YBŞ’ den uzak durmamızı aksi takdirde bizi tutuklayacaklarını söylediler” dedi.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): TC  VE  KDP  ARASINDA  GIZLI  ANLASMA  TURK  UCAKLARIYLA  SENGAL  VURULACAK    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.