“İTHAL VATANDAŞ” FORMÜLÜ İLE KÜRDİSTAN’IN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞTİRİLİYOR!
Haberler / 16 Haziran 2016 Perşembe Saat 15:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İç ve dış politikasını Kürtleri yok etmek üzerinden şekillendiren AKP dikta rejimi şimdi de “Büyük Temizlik” adlı bir operasyon başlattı. Operasyonun en önemli ayağında ise büyük çoğunluğu Kafkaslardan olmak üzere ‘vatandaş ithali’ yaparak Kürt bölgelerinin demografik yapısı değiştirilmek amaçlanıyor

İç ve dış politikasını Kürtleri yok etmek üzerinden şekillendiren AKP dikta rejimi şimdi de “Büyük Temizlik” adlı bir operasyon başlattı. Operasyonun en önemli ayağında ise büyük çoğunluğu Kafkaslardan olmak üzere ‘vatandaş ithali’ yaparak Kürt bölgelerinin demografik yapısı değiştirilmek amaçlanıyor!

“İthal Vatandaş” Formülü

Ağır aksak ilerleyen ‘Türkiye demokrasisi’, Bakurê Kürdistan’da ise ‘demokrasinin’ emsanesini dahi okutmuyor. Geçtiğimiz ay Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, sırasıyla muhtar, il başkanları, milletvekilleri ve ardından yerel idareciler Kaymakam ve Valiler ile Kaçak Saray'ında görüştü. Tüm görüşme başlıklarını, Kürdistan’daki etnik yapının ‘yeniden şekillendirilmesi’ bozulması ve Kürt nüfusunun kontrol altına alınmasına dönük olarak talimatlarını sıraladı.

Yerine getirilmesi gereken talimatların başında ise Kürdistan’da sürdürülen savaşın kesintisiz devam etmesinin yanı sıra demografik yapının ‘dışarıdan ithal vatandaş’ ile değişikliğe uğratılmasıdır.

Erdoğan’dan: “Özel Savaş” Talimatı

Türk Cumhurbaşkanı, Kaçak Saray’ında yaptığı toplantıda, Valilerine “savaşın boyutunu derinleştirin, uzun vadeli projelere imza atın” talimatı verdi. Polis ve askerlerin yeni çıkarılan yasa ile suç işleme fakat yargılanmama serbestisine artık sahip olduğunu ifade eden Erdoğan bölgede hakimiyetin devletin eline geçmesi için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini belirtti. Sivil katliamının önünde hiçbir engelin kalmadığının altının çizildiği toplantıda Kürt kentlerinin bir an önce boşaltılması ve buralara başta Kafkaslar olmak üzere, üçüncü dünya ülkelerinden ‘vatandaşların’ yerleştirilmesi gerektiği, üzerinde duruldu.

Kürdistan coğrafyasının demografyasının AKP’nin kendisine de zemin yaratmak üzere kullandığı bir politika olduğu Maraş’a bağlı alevi yoğunluk nüfusun yaşadığı Sivrihöyük Köyü’nde yapılmak istenilen Sünni Araplar için açılacak kamp örneğinde de ortaya çıkmıştı.

İlk İcraat Bitlis Valisi’nden

Toplantı sonrası vakit kaybetmeden harekete geçen Bitlis Valisi, Bursa’da yaşayan 30 Ahıskalı aileyi Bitlis’e getirtti. Bitlis’in Ahlat İlçesine getirtilen aileler burada devlet tarafından yaptırılan evlere yerleştirildi. Bursa’dan getirtilen Ahıskalı ailelerin Kafkasya’daki akrabaları ile iletişime geçmesi sonucu, 2000 Ahıska Türkü’nün daha Bitlis’e getirtilmesi sağlandı. Kafkasya’dan özel uçaklarla getirtilen Ahıska Türkleri Bitlis Valisi tarafından hava alanında resmi törenle karşılandı. Karşılamada davul zurna çalınırken, “yeni evinize hoş geldiniz” pankartları da taşındı. Getirtilen Ahıska Türkleri’ nden bir kısmı Bitlis’ in Ahlat İlçesi’nde Valilik tarafında önceden yapılmış olan çiftliklere yerleştirilirken bir kısmı da devletin saldırıları sonrası boşaltılan köylere yerleştirildi. Burada tarım ve hayvancılık yapacak olan Ahıska Türklerinin, ‘yeni vatanlarını’ korumak için canlarını feda etmeye hazır olduklarını belirtiyor.

Xelîl Dede: “Devlet 100 Yıldır Ahmaklık Ediyor!”

Bölge demografyasının değiştirilmesini amaçlayan projenin ilk adımları halkı kaygılandırıyor. Yeni bir kırımdan geçme korkusu yaşadıklarını belirten yurttaşlar, kentlerinde dışarıdan gelenleri ağırlayabileceklerini ancak, iktidar yanlısı olarak kendilerine zulüm yapmak için getirilenleri kabul etmeyeceklerini de ekliyor.

89 yaşındaki Xelîl Dede ise tecrübelerinden yola çıkarak bize şunları aktarıyor : “ Türk Devleti 100 yıldır ahmaklık ediyor, Kürtleri kırımdan geçireceğine Kürtlerle barışsaydı şimdi dünya lideri olurdu, Tayip Erdoğan da İnönüler’ in yolundan gidiyor, yıllarca Balkanlar’dan insanları buraya taşıdılar, şimdi baksan o Balkanlar’dan gelenler bizden daha fazla Kürt olmuşlar. Kürt kültürü kadimdir, Kürt nüfusunu değiştirmeye çalışmakla olmaz bu işler, bu ülkeyi Tayip gibiler yönettikçe buralara huzur gelmez” diye belirtti.

Bakurê Kürdistanlılar, AKP hükümetinin bölgede kendisine yandaş bulamadığı için demografyanın değiştirilmesine tepkili, konuyu ise seçilmişlerin Meclis’e taşımalarını istiyorlar.

Mızgîn Bermal

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER):  ITHAL  VATANDAS  FORMULU  ILE  KURDISTAN  IN  DEMOGRAFIK  YAPISI  DEGISTIRILIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.