BASIN BÜLTENLERİ
Haberler / 16 Haziran 2016 Perşembe Saat 07:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

HABER ARALIĞI:11.06.2016-12.06.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  ÖZEL HAREKÂTÇI SAYISI ARTIYOR

ü  İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay; PÖH ve JÖH sayılarının önümüzdeki yılın sonuna kadar toplamda 40 bine ulaşması hedeflendiğini ifade etti. 4 bin PÖH eğitime başladı. Yıl sonunda PÖH sayısı, 17 bine ulaşacak. Meslek içi katılımlarla 20 bin kişilik bir özel tim oluşturulacağı açıklandı. 12 bin 500 olan JÖH taburlarının sayısı ise 13 bin 500'e çıktığı söylendi. (Kaynak: Habertürk-Türkiye)

ü  MİT ÖYLE İSTEMİŞ!

ü  Suruç’ta gözaltına alınıp, ellerindeki HardDisk’teki infaz görüntülerine rağmen tutuklandıktan kısa bir süre sonra cezaevinden çıkan DAİŞ’cilerden Ahmet Güneş, Ökkeş Durmaz ve Mustafa Delibaşlar’ın serbest bırakılmaları için MİT'in rapor vererek talep ettiği ortaya çıktı. (Birgün-Türkiye)

ü  DEMİRTAŞ, “TÜRKİYE'DE İÇ SAVAŞ” UYARISINDA BULUNDU

ü  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği'ni eleştirerek, “Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklendiğini” söyledi. (İMC Tv-Türkiye)

ü  ASKERE 'YARGI ZIRHI' KOMİSYONDAN GEÇTİ

ü  “Terörle mücadele” operasyonlarına katılan askerlerin yargılanmasını izne bağlayan düzenleme Meclis Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edilerek, askere ‘yargı zırhı’ getirilmiş oldu. (Timetürk-Türkiye)

ü  ÇOCUKLAR ÖRGÜT ÜYESİ OLMAKLA SUÇLANDI

ü  Amed'in Sur ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında (3 Mart), aileleri ile tahliye edilen yaşları 2 ila 12 arasında değişen 8 çocuğa “örgüt üyeliği” suçunun yüklendiği ortaya çıktı. (Haberdar-Türkiye)

ü  BM DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNE SİNİRLİOĞLU ATANDI

ü  Türkiye’nin yeni Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğine eski Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu atandı. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  TÜRK DIŞİŞLERİNDE GÖREV DEĞİŞİKLERİ

ü  Büyükelçilerin görev yerleri belirlendi. Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı AB Daimi Temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Aydın Berlin Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Salim Esenli Roma Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdürü Can Dizdar Abu Dabi Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Levent Murat Burhan Dublin Büyükelçisi olarak atandı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, BM Daimi Temsilcisi, AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal AGİT Temsilcisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru BM Cenevre Daimi Temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise Belgrad Büyükelçisi olarak görev yapacağı belirtildi. (Aktif Gazetesi-Türkiye)

ü  TÜRKİYE İRAN PETROL RAFİNERİLERİNE KONUŞLANIYOR

ü  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran'ın petrol rafinerilerinin teknolojik olarak eskidiğini ve bunların yenilenmesinde de görev almak istedikleri için İran'a 5 ticaret müşaviri gönderip 5 de yerel elemanla ülkeye konuşlanacaklarını belirtti. (Habertürk-Türkiye)

ü  “ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN BÜYÜK GÜÇLER DEVREDE”

ü  PKK ile Türkiye Hükümeti arasında önceki dönemlerde arabuluculuk yapan Kürt politikacı Mehmet Emin Pencewini, “çözüm süreci” için büyük güçlerin devrede olduğunu iddia etti. (Nerinaazad-Başur)

ü  AKP'Lİ VEKİLLERDEN ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN 2 ŞART

ü  AKP’li vekiller yeni bir çözüm süreci için PKK’ye 2 şart sundu.1 Çözüm süreci için PKK’nin silahlarını bırakıp yurt dışına çekilmesi. 2 silahlar bırakıldıktan sonra Kürt meselesinin çözümüne yönelik adımların atılacağı İfade edildi. (BBC-Türkiye)

ü  “DAİŞ TÜRKİYE TARAFINDA TÜNEL KULLANIYOR”

ü  “DAİŞ'liler Türkiye üzerinden geri dönüyor, sınıra örülen duvarın altından tüneller kazdıkları aktarılıyor. Bölgeye savaşmak için gidenlerin geri dönüşü başlamış bulunuyor” (Habertürk-Muharrem Sarıkaya-Türkiye)

ü  “TÜRKİYE’NİN SURİYE SINIRINDA YAPILANMASI HUKUK DIŞI!”

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan İlya Rogaçev, Türkiye’nin Suriye sınırında yapılanmaya gitmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu, Türkiye’nin Suriye sınırında inşa ettiği duvar ve diğer çalışmalar ile Suriye’nin egemenlik haklarını ihlal edildiğini belirtti. (Haberrus-Rusya)

ü  ERDOĞAN EL KAİDE'YE DESTEK İSTEDİ!

ü  Avrupa’ya seslenen Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazı dost ülkeler DAİŞ'e karşı savaştığı için PKK'yi desteklediğini söylüyorlar. El Nusra da DAİŞ'e karşı savaşıyor, neden El Nusra'yı desteklemiyorsunuz” dedi. (Timetürk-Türkiye)

ü  TÜRKİYE SINIRLARINDAN NUSRA’YA 200 ÇETE GİRDİ

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova: Türkiye sınırları üzerinden giren ve İdlib yakınlarında Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi saflarına katılan 200 çetenin yanı sıra silah ve mühimmat taşıyan büyük kamyonların gözlendiğini belirtti. (Sana-Suriye)

ü  BTK’DAN ‘ULUSAL GÜVENLİK’ GEREKÇESİ

ü  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, elektronik haberleşme sektörüne yönelik yetkilendirme yönetmeliğinde ‘savaş ve ulusal güvenlik’ ayarı yaptığı ifade edildi. Yeni düzenlemeye göre telefon ve internet hatları ulusal güvenlik gerekçesiyle kesilebileceği belirtildi. (Habertürk-Türkiye)

ü  MİT VE POLİS İSTİHBARATINDAN YENİ UYGULAMA

ü  Türkiye Hükümetinin MİT ve Polisi halkın aleyhine gayrıresmi uygulamalarına bir yenisini ekledi. Hükümet, bu uygulamalarla bazı gazetecilerin, işadamlarının ve STK temsilcilerinin pasaportlarını iptal ettiğini belirtti. (The Huffington Post-ABD)

ü  TÜRKİYE KİK ÜYELERİYLE MÜZAKERELERE BAŞLADI

ü  Türkiye bölge ülkeleriyle stratejik ilişkilerini geliştirmek adına Körfez İşbirliği Teşkilatı’na (KİK) üye ülkelerle yüksek düzeyde müzakerelere başladı. (MHA-Peyman Yezdani-Söyleyişi-İran)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  BAĞDAT'TA SALDIRI: 22 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ü  Bağdat'ta El- Jadeeda ile kuzeyindeki Taji mahallerinde güvenlik güçlerini hedef alan iki bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 22 kişi hayatını kaybetti 100’e yakın kişi yaralandı. (Rudaw-Başur)

ü  İBRAHİM CAFERİ, TAMAM SELAM İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Lübnan Başbakanı Tamam Selam’la bir görüşme gerçekleştirdi. Caferi, Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ta askeri danışman olarak bulunduğunu belirtti. (Tesnimhaber-İran)

ü  WEZÎRÊ PARASTİNÊ RÊ NADE ÇEK BİGEHE PÊŞMERGE

ü  Biryardarê lijneya asayîş û parastinê li Parlamentoya Iraqê Şaxewan Ebdula: Wezîrê parastinê yê Iraqê Xalid Ubeydî rê nade ku 5 hezar ton çek û teqemeniyên cuda ku welatên derve ji bo irak u Kurdistanê şandiye, bigihije Pêşmerge. (Basnews-Başur)

ü  KERÎM, ÖZERLİK İÇİN IRAK VE İRAN İLE İLİŞKİ İÇİNDE

ü  Kerkük Valisi ve YNK Politbüro Üyesi Necmedîn Kerîm, Kerkük’ün özerk bölge olması için girişimlerine İran ve Irak hükümetleri ile görüşmeler yaparak devam ediyor. (Basnews-Başur)

ü  PDK Û YNK DİCİVİN

ü  Li ser daxwaza YNK’ê, Polîtboruyên her du partiyên YNK û PDK’ê li Hewlêrê di asteki bilid de civîn çêkirin. Ji YNK’ê Kosret Resûl, Mela Bextiyar, Hakim Qadir, Umer Fetah û Ednan Muftî û ji PDK’ê ji Nêçîrvan Barzanî, Fazil Berwarî, Dr. Roj Nûrî Şaweys, Azad Berwarî, Mehmûd Mihemed beşdar bun. Di civînê de; “rêkeftina stratejîk”,  mijara serokatiya Herêma Kurdistanê, aktîvkirina parlemantoyê, Kontrolkirina Musilê hate gotûbêjkirin. (Pukmedia-Başur)

ü  Lİ MEXMÛRÊ ŞER

ü  Berpirsê hêzên Pêşmerge ya eniya Mexmûrê Sîrwan Barzanî: DAİŞ’ê, li eniya Mexmûrê li gundê Nesr bi erebeyeke bombebarkiri êrîşkire ser artêşa Iraqê û piştî teqînê şer di navbera herdu aliyan destpê kir. Jiber girani u berdewambuna şer heta niha nayê zanîn ka çiqas ziyan gihaye herdu aliyan. (Rudaw-Başur)

ü  IRAK’TA SON DURUM HARİTASI: MUSUL VE FELLUCE

ü  Irak’ta DAİŞ’e karşı Musul ve Felluce’de operasyon yapılıyor. Mavi bölge DAİŞ’den alındı. Operasyon şuan için durdu. İtalya, Musul Barajının tamirat ihalesini kazanan İtalyan şirketin işçilerini korumak için Irak’a 500 asker gönderme kararı aldı. Felluce 2014 yılından beri DAİŞ çetelerinin kontrolünde. 23 Mayısta başlayan Felluce operasyonuna Irak güvenlik güçleri dışında çoğunluğu Şii mil islerlerden oluşan Haşdi Şabi ve bazı Sünni milisler katılıyor ancak kentteki siviller nedeniyle 1 Haziran’da operasyonlar durduruldu. Haziran 2016 Felluce’de Son Durum: (ISW- Stratejik Ortak)

 

ü  ROJAVA-SURİYE

ü  “MİNBİÇ'TEN SONRAKİ HEDEFİMİZ AZEZ”

ü  PYD Rusya Temsilcisi Abdüsselam Muhammed Ali, ABD tarafından desteklenen Demokratik Suriye Güçleri'nin Rakka'ya operasyon planlamadığını, öncelikli hedeflerinin Türkiye'den gelen destek hattını kesmek olduğunu, “Minbiç’ten sonraki hedefimiz Azez” diyerek belirtti. (Interfax-Rusya)

ü  SURİYE’DE ATEŞKESE KATILAN BÖLGE SAYISI 142 OLDU

ü  Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi, Humus bölgesinde 2 yerleşim biriminin temsilcileriyle anlaşmaya varıldığını,  ateşkes sürecine katılan yerleşim birimi sayısının 142 olduğunu duyurdu. (Sputnik-Rusya)

ü  SURİYE VE BM YARDIMLAR KONUSUNDA ANLAŞTI

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye yetkililerinin, Rusya ve BM makamları arasında sağlanan koordine sonucu bu insani yardımları teslim alarak kendi kontrolleri altındaki yardıma muhtaç vatandaşlarına aktaracağını bildirdi. (Suriye gerçekleri-Suriye)

ü  SURİYE SAVUNMA BAKANI ALİ ŞEMAHANİ İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Suriye Ordusu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Fahd Casim el Freyc, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Ali Şemahani ile görüştü. (Suriye gerçekleri-Suriye)

ü  KOBANE'DE ASKERİ ÜS İNŞA EDİLİYOR

ü  Suriye'nin kuzeyindeki Fransız kuvvetleri, Kobanê kentine bir askeri üs inşa etmeye başladı. Fransız askeri uzmanlar ve danışmanların stratejik hizmet vereceklerini ve üs Kobanê'nin güneydoğusundaki Miştenur tepesine inşa edileceği bildirildi. (RIA-Rusya)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  İRAN’A KARŞI İKTİSADİ SAVAŞ SONA ERDİ

ü  İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve nükleer başmüzakereci Abbas Irakçi: 5+1 ile nükleer anlaşmaya vardıktan sonra İran’a karşı iktisadi savaşın sona erdiğini belirtti. (İslamidavet-İran)

ü  ‘İRAN’IN PETROL ÜRETİMİ 3.9 MİLYON VARİLE ULAŞTI’

ü  İngiliz BP firması yıllık raporuna göre: İran’ın petrol üretimi bir önceki yıla oranla günde 184 bin varil ya da %4.5 artış olduğunu ve İran doğalgaz kaynakları bakımından dünya birincisi ve petrol kaynakları bakımından da dünyanın dördüncü ülkesi olduğunu belirtti. (Farshaber-İran)

ü  SERGEİ ŞOYGO ALİ ŞAMHANİ İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygo Tahran’a gelerek İMGYK Sekreteri Ali Şamhani ile Suriye’deki son gelişmeleri görüştü. Şamhani, ABD ve müttefikleri Suriye krizini yaratarak aslında İsrail’in çevresinde güvenli bir kuşak oluşturmayı amaçladığını belirtti. (İrna-İran)

ü  MOSKOVA İRAN’IN ŞİT ÜYELİĞİNE TAM DESTEK VERİYOR

ü  İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Rus mevkidaşı Morgolov’le görüştü. Morgolov, Moskova yönetimi İran’ın Şanghay İşbirliği Teşkilatı üyeliğine tam destek verdiğini belirtti. (Fars News-İran)

ü  USLARARASI İRAN - TÜRKİYE ORTAK MİRAS KONFERANSI

ü  Uluslararası Ortak Miras Konferansı Genel Sekreteri Sadık Hüseyni Eşkiveri: İran ve Türkiye 3. uluslararası ortak miras zirvesi Mart 2017 tarihinde İstanbul’da düzenleneceğini ve İngilizce, Farsça ve Türkçe makaleler kabul edileceğini düzenleneceğini belirtti.  (İslamidavet-İran)

ü  İRAN PETRO KİMYA'DA İKİ ÖNEMLİ STRATEJİK ÜRÜN ÜRETTİ

ü  İranlı uzmanlar, Tahran'ın güneyinde yer alan Kum kentinde, boya, rezin ve plastik sanayi ve ayrıca ilaç ve gıda sanayinde koruyucu madde alanında Benzoik Asit ve Sodyum Benzoat’ı ü üretmeye başladı. (İRİB Ajansı-İran)

ü  İRAN VE TÜRKİYE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRİYOR

ü  İran Merkez Yatırım Firması Başkan Yardımcısı Muhsin Hudabehş İstanbul’da Halk İnvest Firması Genel Müdürü Murat Çetinkaya ile görüştü. Hudabehş, İki ülke arasında sermaye piyasasında uluslararası işbirliğinin geliştirilmesini, yabancı yatırımcıların İran’a girmelerinin İran ekonomisinin gelişmesi, finanse edilmesi ve teknoloji düzeyinin arttıracağını kaydetti. (Parstoday-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  ‘HAŞDUL ŞAABİ FELLUCE OPERASYONUNA KATILMAMALI’

ü  Arabistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mansur Türki: Haşdul Şaabi Felluce operasyonuna katılmasının DAİŞ’e mali yardımların artmasına yol açacağını belirtelerek; “Felluce Operasyonuna katılmamalı” dedi. (Farsnews-İran)

ü  İSRAİL’DE SİLAHLI SALDIRI

ü  İsrail’in Tel Aviv kentin’de Savunma Bakanlığı binasının yakınlarında iki ayrı yerde saldırganların açtığı ateş sonucu 4 kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı. (YDH-İran)

ü  İSRAİL 2016’DA 53 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRDÜ

ü  İnsani İşler Koordinasyon BM Ofisi raporu: 2016 yılının başından beri İsrail rejimi tarafından kuşkulu oldukları gerekçesiyle 5’i kadın, 13'ü çocuk olmak üzere toplam 53 Filistinlinin öldürüldüğünü rapor etti. (Kudüs haber-Kudus)

ü  ARABİSTANLI AKTİVİST AÇLIK GREVİ BAŞLATTI

ü  Suudi rejimi cezaevinde bulunan Arabistanlı siyasi aktivist Velit Ebul Hyr, hapishanede uygulanan işkence ve insanlık dışı davranışları protesto etmek için, Salı gününden itibaren açlık grevi başlattı. (Press tv-İran)

ü  “TÜRKİYE’YE VİZE MUAFİYETİ GECİKECEK”

ü  AB içişleri bakanları, “vize muafiyeti bekleyen ülkeler Türkiye, Gürcistan, Ukrayna ve Kosova'nın durumunda yakın bir zamanda değişiklik olmayacağı belli oldu. 'TBMM'de muhalif Kürt milletvekillerine yapılan baskı ve Türkiye kökenli Alman milletvekillerine edilen hakaretler gibi yaşanan siyasi gelişmelerin, vize konusunda karar vermek için doğru bir zaman olmadığını gösterdiğini' belirtti (DW-Almanya)

ü  “TÜRKLER KÜRTLERİ ÖLDÜRMEYİ BIRAKSIN”

ü  ABD'li haham Michael Lerner: 'Türklere söyleyin, Kürtleri öldürmeyi bıraksınlar. Bunu yeni Cumhurbaşkanına söyleyin' dedi. (Nerinaazad-Başur)

ü  TÜRKİYE VE ALMANYA’DAN İNCİRLİK MUTABAKATI

ü  Almanya’nın İncirlik hava üssünde kurmak istediği askeri tesisler konusunda Türkiye ile süren görüşmelerde ilkesel mutabakat sağlandı, Ankara’dan da bilgi doğrulandı. (Hürriyet -Türkiye)

ü  ALMANYA TÜRK KÖKENLİ VEKİLLERİNİ UYARDI

ü  Alman Dışişleri Bakanlığı Türkiye kökenli milletvekillerine güvenlikleri için garanti verilemeyeceğinden dolayı bir süre Türkiye'ye gitmemelerini tavsiye etti. (Der Spigel Dergisi-Almanya)

ü  KANADA İLE İRAN DİPLOMATİK İLİŞKİ KURUYOR

ü  Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion; İran ile 2012'den beri kopuk olan diplomatik ilişkilerin tesisi için Tahran yönetimi ile görüşmelere başladıklarını bildirdi. (CBC-Kanada)

ü  BRİTANYA’DAN VİZE MUAFİYETİNE ŞARTLI ONAY

ü  Ankara’daki Britanya Büyükelçiliği, Türkiye vatandaşlarına uygulanması görüşülen vize muafiyetine ilişkin yalnızca yeşil pasaport sahibinin vizesiz seyahat edebilmesine onay verdi. (Express -Britanya)

ü  “KİEV ULUSLARARASI KURALLARI İHLAL EDİYOR”

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna yönetiminin ülkedeki diplomatik misyonların düzgün işleyişine ilişkin uluslararası hukuk kurallarının uygulanmasını sağlayacak durumda olmadığını belirterek, "Kiev, uluslararası kuralları ihlal ediyor” dedi. (Sputnik-Rusya)

ü  TÜRKİYE MÜSTEŞARLARI SURİYE ÇETELERİNİN ARASINDA

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı ellerinde TSK askeri müsteşarlarının Halep savaşında teröristlerin yanında yer aldığını gösteren bilgi ve belge bulunduğunu açıkladı. (Suriye Gerçekleri)

ü  SAİNT PETERSBURG’DA DÖRTLÜ PETROL ZİRVESİ

ü  20. Uluslararası Saint Petersburg Ekonomik Forumu 16–18 Haziran 2016’da Rusya’da düzenleniyor. Rusya, İran, Venezüella ve Hindistan Petrol Bakanları, Saint Petersburg’da dörtlü zirve gerçekleştirecek. (Fars News-İran)

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA