KAMERA ÖNÜNDE KEK VERDİLER ÇEKİM BİTTİ İŞKENCE YAPTILAR!
Haberler / 12 Haziran 2016 Pazar Saat 13:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YPS’nin çekilmesini açıklamasına rağmen ablukanın uzun süre devam ettiği Nisêbîn’de, günlerce üzerine konuşulan ‘teslim olma’ görüntülerinin sivillere ait olduğu, gözaltına alınan sivillere ise kameralar önünde kek verme adı altında ‘şefkat’ görüntülerinin ardından her türlü işkence yapıldı

YPS’nin çekilmesini açıklamasına rağmen ablukanın uzun süre devam ettiği Nisêbîn’de, günlerce üzerine konuşulan ‘teslim olma’ görüntülerinin sivillere ait olduğu, gözaltına alınan sivillere ise kameralar önünde kek verme adı altında ‘şefkat’ görüntülerinin ardından işkence yapıldı.

Sivilleri Tahliye Adı Altında Gözaltına Alıp İşkence Ediyorlar!

AKP Saray çetelerinin abluka altına aldığı Kürdistan kentlerinde çeteler sadece ağır ve fiziki saldırılarda bulunmakla kalmayıp özel savaş uygulayıp plaza medyasını da en etkin şekilde kullanıyor. Hatırlanacağı üzere, Gever’de Türk Özel Savaş Medyası “Patlatıyorum Çek” haberleri ile günlerce gündemden düşmemişti bu görüntüleri aratmayan görüntüler Mêrdîn'in Nisêbîn ilçesinden de “YPS’liler teslim oldu” şeklinde yansıyan görüntülerin arka planı operasyonların sona erdiği mahallelerde sivillerin ablukadan çıkış görüntüleri idi. 

Nisêbîn’de abluka altındaki mahallelerden tahliye edilen 19'u çocuk 76 sivile dair, görüntüler havuz medyasına servis edilmişti ve 'Teslim oldular', 'Örgütün arka perdesini anlattılar', 'Güvenlik güçleri kucak açtı' başlıkları ile servis edilen görüntülerde çeteler çocuk ve gençlerin yaralarını pansuman edip “topkek” veriyordu. Bu görüntülerin perde arkasın da ise taciz-tecavüz, tehdit ve ajanlaştırma olmak üzere çok sayıda işkence takip etti.

Gözaltında ve Sorguda İşkence yaptılar!

Nisêbîn'de abluka altında bulunan mahallelerde tahliye edilmeleri sonrası gözaltına alınan 76 kişiye sorguda işkence edildi. Emniyetteki sorgularının ardından Mêrdîn Adliyesi'nde savcılığa çıkarılan siviller, tahliyeleri sonrası kendileri üzerinden yapılan kurguları, ajanlık dayatmalarını ve maruz kaldıkları işkenceyi anlattılar. 

“Kameraya Çekip ''Topkek'' Verdiler Ya Sonra?”

Savcılığa verdiği ifadesinde işkenceye maruz kaldıklarını anlatanlardan sivillerden 16 yaşındaki H.A. isimli çocuk ablukadan tahliye edilmeleri sonrası maruz kaldıkları muameleyi ve yaşananları şu ifadelerle anlattı; "Bizi Süleyman Bölünmez Lisesi'ne götürdüler. Oradaki çeteler gözüme vurdular, hazırladıkları ifadeleri imzalamadığım için parmaklarımı kırdılar, zorla imzalatmaya çalıştılar, hortumla sırtıma vurdular. Beni kameraya çekip top kek verir gibi yapıyorlardı, kayıt bitince top keki alıp bana vuruyorlardı. Kameraya çektiklerinde kanayan gözümü pansuman yapıyor gibi poz veriyorlardı. Kayıt bitince ise pansumanı kaldırıp, tekrar vuruyorlardı. Benden örgüte karşı kendilerine çalışmamı istediler.  Nusaybin Devlet Hastanesi'ne götürüldüğümde koluma şırıngayla iğne vurdular. İğneden sonra bilincimi kaybettim daha sonra bana ne yaptıklarını hatırlamıyorum ama kendime geldiğimde karanlık bir odadaydım.  Bu kişilerden davacı ve şikayetçiyim. Bana dayatılan hiç bir suçlamayı ve istedikleri çalışmayı kabul etmiyorum." dedi.

 “Ajanlık Yapmamızı İstediler!”

Gözaltına alınan sivillerden 17 yaşındaki kız çocuğu sadece işkenceye değil taciz ve tecavüze de maruz kaldığını fakat ailesini öldürülmekle tehdit edildiği için hiçbir şey anlatamadığını söyledi. Bir çok kişiyle birlikte götürüldüğü Süleyman Bölünmez Lisesinde kendisinin okulun wc’sine götürülerek 3 çete tarafından önce kendisine ajanlık yapması için dayatmalarda bulunduklarını anlattı. “Bana mahalledeki yurtsever ailelerin ve örgüte katılım yapan ailelerden bilgi getirmemi istediler. Bunu yapmayacağımı söyleyince dövmeye başladılar ve tecavüz edip görüntülerimi kameraya çektiler. İstediğimizi yapmazsan bu görüntüleri bir çok yerde kullanırız diye tehdit ettiler.”

“Kendim için Korkmuyorum ama Aileme Zarar Verebilirler!”

Gözaltında cinsel şiddete maruz kalan kız çocuğu ifadelerinin devamında; “bana dayatılan ajanlığı asla kabul etmedim, onlardan korkmuyorum tecavüz görüntülerini istedikleri yerde kullansınlar bu ancak kendi vahşiliklerini gösterir. Ama ailemi öldürmekle tehdit ettiler, istediklerini yapmayacağım ama aileme zarar vermelerinden korkuyorum” dedi. “Gençler artık bunların kirli oyunlarına sessiz kalmasın, yalanlarına inanmasınlar. Aylardır ailelerimize halkımıza uygulanan tüm vahşeti gözler önüne serelim” diyerek herkese duyarlılık çağrısında bulundu.

“Kafamıza Çuval Geçirerek İşkence Ettiler!”

Gözaltına alınan çocuklar savcılığa bulundukları suç duyurusunda çeteler tarafından kendilerine uygulanan işkenceleri ve tehditleri anlatan başka bir çocuk ise "Bize dayatılan suçlamayı kabul etmeyip susma hakkımı kullanmak istedim. Biz çetelere teslim olduktan sonra bizi götürdükleri okulda kafamıza çuval geçirip, nefessiz bırakarak darp ettiler. İçeriğini okumama izin vermedikleri bir belge imzalatmaya çalıştılar. Belgeyi imzalamazsam aileme zarar vereceklerini, kabul edersem de yapılacak olan konutlardan aileme daire vereceklerini ve yardımlarda bulunacaklarını söylediler. Belgeye dair bildiğim tek şey kendilerine çalışmamı istedikleri bir belge olduğunu biliyorum. Bu durumu kabul etmeyince bana işkence edip beni ailemle tehdit ettiler” diye konuştu.

Öncesi ve Sonrası Çekilen Fotoğraflar İşkenceyi Belgeliyor

Gözaltına alınan kişilerin abluka altındaki mahalleden çıktıkları ana ait fotoğrafları ile gözaltındaki fotoğrafları da uygulanan işkencenin ortadaki bariz kanıtı. Ş. K.'nin, savcılığa çıkarıldığı anda çekilen fotoğrafında her iki kolunun da kırılması nedeniyle sargıya alındığı ve saçlarının kökünden çekilerek işkence edildiği açıkça görülüyor.

Zenan Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): KAMERA  ONUNDE  KEK  VERDILER  CEKIM  BITTI  ISKENCE  YAPTILAR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA