SUR’DA YENİ YÖNTEM: AJANLAŞTIRMA!
Haberler / 11 Haziran 2016 Cumartesi Saat 15:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Devleti ordusuyla özyönetimini, TOKİ’siyle mekanını, Arap göçmen politikasıyla demografisini kırmaya çalıştığı Bakurê Kurdistanda İŞ-KUR, Sur Kaymakamlığı, Valilik ve Emniyet istihbarat faaliyetleri için bekçi ve temizlik personeli alımına başladı. Öte yandan işe alınacak kişilerin aileleri üzerinden de ajanlaştırma faaliyetleri sürdürülüyor

Sur yıkımından sonra Türk Devleti’nin asimilasyoncu sözde kurumları halka ajanlaştırma faaliyetleriyle baskı uyguluyor. Türk Devleti ordusuyla özyönetimini, TOKİ’siyle mekanını, Arap göçmen politikasıyla demografisini kırmaya çalıştığı Bakurê Kurdistanda İŞ-KUR, Sur Kaymakamlığı, Valilik ve Emniyet istihbarat faaliyetleri için bekçi ve temizlik personeli alımına başladı. Öte yandan işe alınacak kişilerin aileleri üzerinden de ajanlaştırma faaliyetleri sürdürülüyor.

Kuran Kurslari ve İş-Kur Personel Alımlarinda Ajanlik Teklifi

Sur Kaymakamlığı, Sur’dan ayrılan aileler içinden tespit edilen 18 yaş üstü olanlar, İş-Kur bünyesinde temizlik personeli olarak okullarda iş olanağı yaratma bahanesiyle 8 aylık işçi olarak çalıştırılmaya başladı. Bu işçilere işe alınma şartı olarak eşleri ve çocuklarını çalışma saatleri içerisinde diyanete bağlı kuran kurslarında kuran eğitimi almaları ve kuran kursunun temizliği ile ilgilenmeleri şartı da getirildi. Bu kuran kurslarına gelen işçilerin çocukları ve eşlerinden bulundukları mahalle ve sokaklarda  ajanlık yapmaları istendi.

Gece Bekçileri İstihbaratçı Olarak Çalışacak!

Mayıs ayının ilk haftasında Diyarbakır Valiliği ve Emniyeti tarafından oluşturulan komisyon, başta Sur olmak üzere diğer merkez ilçeler için de bekçi alımlarının mülakat ve sınavını yaptı. Ziya Gökalp Lisesi’nde yapılan mülakatta istihbari sorular soruldu. Alımlarda amaçlarını açıkça belirten komisyon, bekçi olacak kişilerin edindikleri her türlü bilgiyi anlık olarak paylaşmaları gerektiğini belirtti. Çalışacakları alanda demokrasi ve özgürlük mücadelesinde aktif yer alan kişilerin tespiti, yakından takip ve rutin bilgilendirme bekçilerin görevi olarak belirlendi.

MİT Ajanı Habib Kılıç

Aslen Elazığ’lı olan Habib Kılıç Amed-Sur’da yurtsever kesimlere ilişkin bilgi toplayıp  gizli tanık olarak ifade veren ajanlaştırılmış kişiler arasındadır. Kendisi de yurtsever halkın arasında ajanlaştırma faaliyetleri yürütüp kabul etmeyenleri gizli tanıklık yaparak tutuklattırıyor. Bulaşmış olduğu adli bir suçtan dolayı yargılanan Habib KIlıç ifadesinde MİT’e çalıştığını söylerek beraat etti. Bu kişinin halen MİT ile çalıştığı ve tespit ettiği kişileri tutuklattığı belirtiliyor.

Berken Sipan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): SUR  DA  YENI  YONTEM  AJANLASTIRMA    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.