TÜRK EMNİYETİNDEN TALİMAT: ÖNCE KAMERALARI KAPATIN, AMBULANS SONRAKİ İŞ!
Haberler / 11 Haziran 2016 Cumartesi Saat 15:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medyaya yönelik baskıların, Bakurê Kürdistan’da yaşanan katliamlarla birlikte ayyuka çıktığı bir süreçte Türk Emniyet’i, özellikle batı illerinde gelişebilecek eylemlerin kamuoyuna basın yoluyla yansımasının önüne geçmek için 81 vilayete gönderdiği resmi yazıda önce "Yayın yasağı" sonra "Ambulans" diyen skandal bir talimat yayınlandı

Medyaya yönelik baskıların, Bakurê Kürdistan’da yaşanan katliamlarla birlikte ayyuka çıktığı bir süreçte Türk Emniyet’i, özellikle batı illerinde gelişebilecek eylemlerin kamuoyuna basın yoluyla yansımasının önüne geçmek için 81 vilayete resmi yazı gönderdi.

Bakurê Kürdistan’da, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin hemen ardından, Türk Hükümeti ve Özgürlük Hareketi arasında başlayan diyalog süreci sona erdi. Görüşmelerin kesilmesinin sonrasında ise Kürdistanlıların kendi kendini yönetme projesi olarak ortaya koydukları Öz Yönetim ve ilanların yapıldığı merkezlere katliam düzeyinde saldırıları yalnızca muhalif medya organları görüntüledi. Türk Medyası ise Bakurê Kürdistan’da kendisini yönetmek isteyen milyonlarca Kürdistanlıyı “Görmedi, duymadı, bilmek istemedi!” üstelik direk olarak askerler ve polisler tarafından kurgulanan haberleri ana haber bültenlerinde yayınlamaktan da geri durmadı.

Skandal Yazı Emniyet Genel Müdürü Lekesiz İmzalı!

Türk devletinin yaptığı katliamların ayyuka çıkması ve kamuoyuna mal olmaması için Emniyet Genel Müdürlüğü, Celalettin Lekesiz imzalı 81 ile yazı gönderdi. Gönderilen yazıda, patlama ve bombalı saldırı olayları sonrasında ilk 30 dakikada yapılacak işlemleri sırasıyla açıklandı.  Skandal niteliği taşıyan belgeyi hazırlayan ise Türk Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz.

Olay Yerlerine Yayın Yasağı Konulduktan Sonra Ambulans Gönderilecek!

Talimata göre önce “olayla ilgili ilk bilgilerin alınması”, daha sonra “üst makamlara bilgi sunulması” ve 3. olarak “yayın yasağı kararı alınması” talimatını verdi. Lekesiz, yaralıları kurtarmak için “olay yerine ambulans gönderilmesi” işlemini ise 6. sırada yapılması gereken işlerden saydı.

Yazıda, “Patlama ve bombalı saldırı sonrası ilk yarım saatte ve ilk bir saatte yapılacak işlemlerin ilin ve mahallin özelliğine göre bir liste halinde hazırlanmasını.  İl emniyet müdürleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve ilgili personelin bu listeleri sürekli yanlarında bulundurarak benzer olaylar olması halinde bu listedeki işlemleri aksatmadan yerine getirmesini önemle rica ederim”

“İlk Bir Saatte Yapılacaklar”

Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, ilk bir saatte yapılacak işlemleri de 10 başlıkta topladı. Bunlar ise sırasıyla şöyle açıklandı: “İlk yarım saatte yapılması gereken işlemlerin yapılması. Üst makamlara tamamlayıcı bilgilerin verilmesi. Yaralıların bulunduğu hastanelerde güvenlik tedbirlerinin alınması. Yaralıların kimlik tespitinin yapılması. Ölenlerin kimlik tespitinin yapılması. Ölenlerin ve yaralananların yakınlarının bilgilendirilmesi. Çevredeki görüntülerin alınması. Olayların sonuçları toplumsal mahiyet taşıyorsa siyasi/kanaat önderleri/lider konumundaki kişilerle görüşülmesi. Hassasiyet arz eden işyeri, ev, bina, mahalle, ilçe, bölge ile ilgili tedbirlerin alınması. Gerekiyorsa istirahatli ve izinli personelin çağrılması.”

İşte 18 Başlıklı Liste Skandal Listenin Tamamı!

“Büyük olaylarda ilk 30 dakikada yapılacak işlemler” sırasıyla 18 başlık altında şöyle; “1- Olayla ilgili ilk bilgilerin alınması. 2- Üst makamlara ilk bilgilerin sunulması. 3- Gerekiyor yayın yasağı kararının alınması. 4- Olaya gidecek ilk ekibin yeni patlama ve saldırılara karşı tedbirli olması. 5- Çevre emniyeti alınması ve olay mahalline basın, vatandaş ve ilgisiz personelin alınmaması. 6- Ambulans gönderilmesi. 7- İtfaiye gönderilmesi. 8- Hastane güzergahlarının açık tutulması. 9- Bomba imha uzmanı gönderilmesi. 10- Olay yeri inceleme ekibi gönderilmesi. 11- Kriz merkezinin faaliyete geçirilmesi. 12- Olayın sebebinin belirlenmesi. 13- İlgili valilik tarafından kamuoyuna ilk bilgilerin verilmesi. 14- İlgili daire başkanlıklarının birimlerinin aktif hale getirilmesi. 15- Olay yeri çevresinde, şehrin çıkış noktalarında ve sınır kapılarında uygulama yapılması. 16- MOBESE, 3G ve helikopter görüntülerinin merkeze aktarılması. 17- Olay mahalline giden yolların açık tutulması. 18- Olay bilgi notunun hazırlanması” şeklinde.

Hani, Hani Karakolu Vardı Nerede? Sorusu Yaygınlaşmasın Diye Yayın Yasağı!

Emniyet Genel Müdürlüğü kentlerde gerçekleşen çok sayıda eylemi, Diyarbakır Hani Karakolunda HPG gerillalarının saldırısı sonrasında askerin karakol etrafını brandayla örttüğü gibi örtme şansı olmadığından kaynaklı olarak, ilk elden yapılması gerekenlerin başına ‘yayın yasağı getirilmesi’ maddesi koyduğu şeklinde tartışmalar ile halen yapılıyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): TURK  EMNIYETINDEN  TALIMAT  ONCE  KAMERALARI  KAPATIN  AMBULANS  SONRAKI  IS    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.