BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 11 Haziran 2016 Cumartesi Saat 14:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz 


BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  TÜRK DEVLETİNİN KULLANMAYA BAŞLADIĞI NEB BOMBASI NEDİR?

ü  Türk Ordusu, Medya Savunma Alanları’na Nüfuz Edici Bomba (NEB), kullanmaya başlamıştır. NEB, yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan, Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. NEB’in dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb.) GMB ile benzerdir. Genel Özellikle: Düşük çarpma hızlarında ve açılarında dahi yüksek delme etkinliği, Ön Delici tasarımında kullanılan önceden şekillendirilmiş parçacıklar ile ikincil hedeflere karşı yüksek etkinlik, Programlanabilir ateşleme zamanları, Farklı hedef tiplerine karşı kullanılabilme özelliği, MK-84 (2000 lb.) GMB ile uyumlu tüm güdüm kitleri ile kullanılabilme potansiyeli, MK-84 (2000 lb.) GMB taşıyabilen tüm uçaklardan atılabilme potansiyeli. Temel Özellikler: Boy: 2600 mm, En Büyük Çap: 457.2 mm, Ağırlık: 870 kg, Patlayıcı Tipi, Ön Delici: PBX-110, Ana Delici: PBX-109, Tapa, Ön Delici: ONUR-1 MOD 4, Ana Delici: FMU-152 A/B Hedef Tipleri: Gömülü Sert Hedefler, Yer Altı Petrokimya Depoları, Sığınaklar, Uçak Hangarları, Komuta Kontrol Merkezleri Yer Üstü Hedefler: Uçak Pistleri, Barajlar, Köprüler, Kritik Binalar Alan Hedefleri:  Radar Antenleri, Sabit Füze Bataryaları, Endüstriyel Tesisler, Park Halindeki Uçaklar Güdüm: NEB, Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve GBU-10E/B lazer güdüm kiti ile kullanıma uyumludur. MK-84 (2000 lb.) GMB ile uyumlu tüm güdüm kitleri ile kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Platformlar:  NEB, F4E/2020 uçağına sertifiye edilmiştir. MK-84 (2000 lb.) GMB’nin sertifiye olduğu tüm uçaklardan atılabilme potansiyeline sahiptir. Delme Etkinliği: En az 2.1 m 35 MPa güçlendirilmiş beton. (Derleme)

ü  ŞIRNAK VE CİZRE’DE 700 KORUCU ALINACAK!

ü  TSK’dan yapılan açıklamada; operasyonların bittiği yerlere 700 korucu/bekçi alınacağı ifade edildi. TSK “Bunların 205’i Şırnak’ta, 205’i ise Cizre’de görev yapacak. Tatarlar Aşireti’nden 36 müracaat yapıldı; bunların ancak 11’i işe alındığı” belirtildi.  Alımı yapılacak korucuların gece bekçiliği şeklinde görevlendirileceği de aktarılanlar arasında yer alıyor. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

ü  ERDOĞAN, “ERMENİLERİ ERMENİSTAN’A MI GÖNDERELİM?”

ü  Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan, “Türkiye, Avrupa'nın sorunlarının önünde bir set olmaktan çıkar; sizi dertlerinizle baş başa bırakırız. Bizim geçmişimizle ilgili utanacağımız hiçbir meselemiz yoktur. Ama ülkemizi sık sık Ermeni soykırımı tasarılarıyla tehdit eden devletlerin her birinin arkasında milyonlarca masumun kanı ve vebali vardır. Avrupalıların yaptığı gibi Ermenileri Ermenistan’a mı gönderelim” dedi.  “Minbic Araplarındır. Kürtler’in gelip oraya yerleşmeleri gibi bir mantık olmaz” diye konuşarak YPG’nin Fırat’ın batı yakasına geçemezler dediğini unuttu. ( Timetürk-Türkiye)

ü  DAİŞ'İN KİLİS VE GAZİANTEP'İ 'FETHETME' PLANI

ü  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, 21 Mayıs 2016 tarihinde iki il valiliğine gönderdiği ‘gizli' ibareli yazıda DAİŞ tarafından Türkiye'ye atılan füzelerin amacının insanların bu bölgeyi terk etmesini sağlamak olduğu belirtildi. Örgütün Kilis ve Gaziantep illerini, roketlerle vurmaya devam ederek insansızlaştırma ve bölgeyi işgal etme planı yaptıkları belirtildi. (Reuters-İngiltere)

ü  TÜRK ORDUSU YAZ ÜSTLENMESİ HAZIRLIĞINDA!

ü  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yaz döneminde kalıcı olarak üs bölgelerine geçeceği belirtildi. Kızılsu, İkizce ve Toptepe taburları, yaz dönemi yapılanmasına geçerek, 700 metre yukarı çıkıp üs bölgelerine yerleşecek. Şırnak’ın Besta-Dereler mevkiindeki üs bölgeleri, Kayseri 1. Komando Tugayı ve Bolu 2. Komando Tugayı ile tahkim edileceği ifade edildi. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

ü  SINIRA 'MİNİ ZEPLİNLİ' KORUMA

ü  Türk Silahlı Kuvvetleri, ASELSAN tarafından geliştirilen insansız balonlu gözetleme sistemlerinin sınır ve karakolların güvenliği için kullanılması hedefleniyor. Sistem, küçük birlik ve karakol gibi sabit tesislere, yakın emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı sağlıyor. Sınır güvenliğinin sağlanmasında 'mini zeplin' kullanmayı planlandığı belirtildi. ASELSAN tarafından üretilen 16 metre uzunluğunda, bin metre irtifaya çıkabilen insansız balonlu gözetleme sistemİ, küçük birlik ve karakol gibi sabit tesislere, yakın emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı sağlıyor. Balonla havadan gözetleme imkanı veren sistemle istihbarat, erken uyarı, sınır güvenliğinin sağlanması planlandığı belirtildi. Sistem, görüntüleri gerçek zamanlı iletebiliyor. Gece ve gündüz görüş kameralarının da bulunduğu sistemle, bir bölge 360 derece açıyla görüntülenebiliyor. Yer destek teçhizatı ve demirleme istasyonundan gökyüzüne bırakılan insansız balonlu gözetleme sistemi 1000 metre irtifaya ulaşabiliyor. Kaydettiği görüntüleri anlık yer kontrol istasyonuna gönderen sistemin kontrolü yine buradan sağlanıyor. Sert rüzgârlara karşı koyabilen sistem, hafif silah atışlarından da etkilenmiyor. Su damlası olarak adlandırılan balonlar bin metre irtifaya çıkabiliyor. 16 metre uzunluğundaki balon 180 metreküp hacime sahip. 35 metreküp hacimli küresel balon ise 500 metre irtifaya çıkıyor” şeklinde açıklama yapıldı. (Haberdar-Türkiye)

ü  TÜRKİYE GERİ KABUL ANLAŞMASI’NDA AB’YE İDARE TEDBİR KARARI VERDİ

ü  Türkiye, 1 Haziran'da yürürlüğe girdiği açıklanan Geri Kabul Anlaşması'nı, “Vize Serbestisi Diyalogu sonuca ulaşmadığı” gerekçesiyle, “idari tedbir” koyarak uygulamaya almadı. (Akşam Gazetesi-Türkiye)

ü  CHP'Lİ ERDOĞDU TÜRKİYE YAHUDİ LOBİSİNE 67 MİLYON DOLAR VERDİ

ü  Meclis kürsüsünden açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu AKP hükümetinin ABD’deki Yahudi lobisine devlet bütçesinden 67 milyon dolar rüşvet verdiğini söyledi. Erdoğdu da itirazlar üzerine, “Belgeledim ben bunu. Verdiniz. İkiyüzlüsünüz. 67 milyon dolar bu İsrail lobi şirketlerine rüşvet veriyorsunuz” ifadelerini kullandı. (T24.Türkiye)

 

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

ü  ‘LONDRA VE PARİS, SURİYE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİN ALTINI OYUYOR

ü  Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar Caferi, ülkedeki belli partileri destekleyen İngiltere ve Fransa’nın Suriye barış görüşmelerini altını oyduğunu, Suriye’nin egemenliğine saygı duymayan bu iki ülkenin barış görüşmelerini de sabote ettiğini belirtti. BM Güvenlik Konsey üyeleri Suriye’nin egemenliğini ihlal etmeyi amaçlıyorlar ve Suriye hükümetini şeytanlaştırmak için Şam’ın insani yardımların ulaştırılmasındaki etkili rolünü önemsizleştirmeye çalıştığını söyledi. (Sputnik-Rusya)

ü  TÜRK ASKERLERİN DE İÇİNDE OLDUĞU SİLAHLI GRUPLAR HALEP'TE SALDIRIYA GEÇTİ

ü  Suriye'deki Rus ateşkes izleme merkezinden bir yetkiliye göre, ordu mevzilerine yönelik saldırılar ‘ılımlı' olarak tanımlanan muhalif güçlerin konuşlandığı bölgelerden geliyor. Halep çevresinde yaşayan sivillerin, orduya karşı taarruza geçen silahlı gruplar içinde Türk askerlerin de olduğunu belirtildi. (Sputnik-Rusya)

ü  PÊŞVERےDAN KÜRTLERE EYLEM ÇAĞRISI

ü  Pêşverû’den İsviçre’nin Fransız kantonunda bulunan Kürt partilerine yönelik çağrı yapıldı. İsviçre’nin Cenevre kantonunda organize edilen toplantıya PSK İsviçre biriminden Ali Şahin ve Şevket Dalga, Pêşverû, İran KDP, Hakpar ve Zehmetkêşan temsilcileri katıldılar. Dünya’da ve Suriye’deki gelişmelerin değerlendirildiği, bölgede yaşananlar ile ilgili bilgi alışverişi yapıldı. Toplantı da özellikle de dünya siyasetinin Kürtlerin lehine olduğu belirtildi ve Kürtlerin bunu çok iyi değerlendirmesi gerektiği belirtildi. (Dengê Azad-Rojava)

ü  AHRARUŞ ŞAM'IN TÜRK SAVAŞÇILARI

ü  Ahraruş Şam, toplantı yaparak genel komutanlığa Muhanned el Mısri’yi Ebu Yahya el Hamavi getirmişti.  Türk çetelerden oluşan Ebu Halime grubu Rusya ve Esed uçakları tarafından bombalanan Türkmen bölgesinde aktif rol alırken diğer taraftan da Fua, Keferya, İdlip ve Halep'te rejim pozisyonlarına yönelik saldırılarda görev alıyor. (Sana-Suriye)

ü  FİLİSTİN DAVASI SURİYE POLİTİKASININ PUSULASI OLARAK KALACAKTIR

ü  Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi, Suriye’nin Filistin Halkını, İsrail işgaline ve Kudüs Mescidine karşı uygulanan Yahudileştirme politikalarına karşı destekleme tutumunun sabit ve net olduğunu yineledi.  Filistin’in her zaman Suriye politikasının pusulasını teşkil ettiğini ve edeceğini ifade ederek Suriye’nin son yıllarda maruz kaldığı bütün saldırıların Filistin davası ile ilgili kararlı tutumunu hedef aldığını belirtti.  (Sana-Suriye)

ü  MINBİÇ OPERASYONUNDA MINBİÇ-RAKKA YOLU KESİLDİ

ü  Suriye'de, Fırat Nehri'nin batısında yer alan ve DAİŞ'in 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Mınbiç'e yönelik 1 Haziran'da başlatılan operasyon devam ettiği, stratejik önemi olan Til Um Serrac Tepesi'nin DAİŞ'ten alınması ile Minbic- Rakka karayolunun kesildiği belirtildi. (Nerina Azad-Başur)

ü  FİLİSTİN DAVASI SURİYE POLİTİKASININ PUSULASI OLARAK KALACAKTIR

ü  Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi, Suriye’nin Filistin Halkını, İsrail işgaline ve Kudüs Mescidine karşı uygulanan Yahudileştirme politikalarına karşı destekleme tutumunun sabit ve net olduğunu yineledi.  Filistin’in her zaman Suriye politikasının pusulasını teşkil ettiğini ve edeceğini ifade ederek Suriye’nin son yıllarda maruz kaldığı bütün saldırıların Filistin davası ile ilgili kararlı tutumunu hedef aldığını belirtti.  (Sana-Suriye)

ü  PYD, BAĞDAT'TA TEMSİLCİLİK AÇACAK

ü  Suriye Kürt Demokrat Partisi Merkez Komite üyesi Birimo Irak eski Başbakanı Nuri El Maliki'nin de desteğiyle PYD'nin Bağdat'ta temsilcilik açacağını söyledi. Nuri Maliki'nin, PYD'ye her türlü yardımı sunacağı konusunda söz verdiği belirtildi. (Haberler.com)

ü  SURİYELİ MUHALİFLERE HAVADAN SİLAH YARDIMI YAPILDI

ü  ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde DAİŞ ile çatışan muhalif gruplara havadan silah ve mühimmat yardımı yaptığı açıklandı. Muhalif gruplardan, Mare'ye havadan silah desteği verildiğini söyledi. (İslami Analiz)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  200 JİN Û ZAROKÊN ÊZİDÎ Lİ FELLÛCEYÊ NE

ü  Li gorî lêkolinên  Rêvebiriya Karûbarên Êzidiyan li parêzgeha Duhokê; Di havina 2014’ê dema dagirkirina Şengalê ji aliyê Daişê ve, herî kêm 6 hezar jin, keç û zarokên êzidî hatine revandin u jivana  200 kes li bajarê Fellûceyê, têne ragirtin. (Waar Tv-Başur)

ü  Dİ NAVA 5 MEHAN DE 77 ZAROK HATİN GİRTİN

ü  Li gor daneyên fermî : Li Herêma Kurdistanê di 5 mehên destpêka 2016’an de 77 zarok hatine girtin. Li gori vê  li Dihokê 57, li Hewlêrê 12 û li Silêmaniyê 8 zarok, kû piraniya wan ji zarokên koçberin. Her wiha di nav zarokan de tawanê îstimara cinsî zêde bûye. ( Rudaw-Başur)

ü  İRAN KKK FELLUCE OPERASYONA KATILDI

ü  Irak Ordusu’nun Felluce kentini Daiş'den geri almak için başlattığı operasyona İran Devrim Muhafızları'ndan iki üst düzey komutanı, İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Pakpur ve Devrim Muhafızları Özel Kuvvetler Birliği Kudüs Tugayları'nın komutanı Kasım Süleymani de katıldığı belirtildi. (İrna-İran)

ü  YNK, GORAN'LA ANLAŞTIKTAN SONRA İLK KEZ PDK İLE BİR ARAYA GELİYOR

ü  PDK ve YNK Politbürolarının, Goran Hareketi ve YNK arasındaki anlaşmanın ardından bu hafta içerisinde ilk kez bir araya gelecekler. İki partinin, anlaşmanın içeriği dışında, Parlamento'nun aktifleştirilmesi, görevden alınan Goran'lı bakanların durumu ve Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlık referandumu konularını değerlendirecekleri tahmin ediliyor. (Basnews-Başur)

ü  BARZANİ FRANÇOİS FİLLON İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Ana Muhalefet Partisi Les Republicans Milletvekili François Fillon, Fransa'nın Erbil Başkonsolosu Alain Guépratte ve, beraberindeki heyet ile Selahadîn Başkanlık Konutu’nda Daiş’le mücadeleyi görüştüler. (Basnews-Başur)

ü  IRAK ORDUSU, FELLUCE’DEKİ NAİMİYYE BÖLGESİNİ KURTARDI

ü  Felluce kurtarma operasyonunun komutanı Korgeneral Abdulvahhab Es-Saidi: Irak ordusunun, Enbar vilayetine bağlı Felluce ilçesini terör örgütü daeş’ten kurtarmak için, başlattığı operasyon kapsamında En-Naimiyye bölgesinde kontrolü sağladığı, askeri birliklerin, Naimiyye’nin ardından Eş-Şuheda ve Cubeyl bölgelerine yöneldiğini ve askerlerin bölgeyi abluka altına aldığını belirtti. (Erbilradyosu-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  'HUMEYNİ, DEVRİMDEN ÖNCE ABD İLE GÖRÜŞTÜ' İDDİASI

ü  İran'daki devrimin lideri Ruhullah Ayetullah Humeyni, Şah devrilmeden önce 27 Ocak 1979 tarihinde ABD Başkanı Jimmy Carter’a bir mesaj göndererek "İranlı askeri liderler sizi dinler, İran halkı ise beni" diyerek, ABD yönetimi ile gizli müzakerelere girdiği ortaya çıktı. (BBC News-Londra)

ü  S-300 FÜZELERİNİN İRAN’A TESLİMATI 2016’DA TAMAMLANIYOR

ü  Rus Rustech Firması Başkanı Sergei Çemizov: S-300 füze savunma sistemlerinin İran’a teslimatı, 2016’nın sonuna kadar tamamlanacağını, İran ayrıca Suho-30 savaş uçakları ve T-90 tankları için de talepte bulunduğunu, ancak BMGK’nın yaptırımları yüzünden bu ürünleri İran’a satamadıklarını belirtti. (Commersant gazetesi-Rusya)


DÜNYA-CÎHAN

ü  ‘PKK EN BÜYÜK TEHDİT, DAİŞ’LE İLGİLİ KAYGILAR ARTIYOR’

ü  Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından ülkeler bazında hazırlanan yıllık terörizm raporunda, “PKK’den Türkiye’deki önde gelen terör örgütü” olarak söz edilirken, DAİŞ ve el Nusra gibi örgütlere yönelik Ankara’nın kaygılarının arttığına dikkat çekildiği belirtildi. (Amerikanın Sesi-Abd)

ü  BM SUUDİ KOALİSYONUNU KARA LİSTEYE ALDI

ü  Birleşmiş Milletler Perşembe günü yayımladığı raporunda Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun, Yemen’de geçen yıl çocuk ölümlerinin ve yaralanmalarının yüzde 60’ından sorumlu olduğunu açıkladı ve Suudi koalisyonunun geçen yıl Yemen’e düzenlediği saldırılarında 510 çocuğun öldüğünü, 667 çocuğun da yaralandığını ifade etti. (YDH-İran)

ü  NATO, İSTİHBARAT BİRİMİNİ KURUYOR

ü  Avrupalı ve ABD’ li yetkililerin verdiği bilgiye göre, NATO terör tehdidine karşı Avrupa ve ABD arasındaki istihbarat paylaşımını güçlendirmek için güçlü bir istihbarat birimi kuracağı belirtildi. NATO’nun çoğunlukla ABD istihbaratına bağımlı bir kurum olduğu ve kendi bünyesinde bir istihbarat merkezi kurulmasının, NATO üyesi ülkeler arasında özellikle DAİŞ’in terör tehdidine karşı bilgi paylaşımını artıracağı ifade edildi. (The Wall Street Journal gazetesi-ABD)

ü  ANKARA KÜRTLERLE İLGİLİ KARAR VERMELİ'

ü  Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski,  yaptığı açıklamada; “Suudi Arabistan, İran ve elbette Türkiye arasında adeta bir yarış var ve bu ülkelerin hepsinin farklı bir ajandası, çıkarı var. Ve onlar işbirliği yapmadığı müddetçe Suriye için çözüm olmayacak. Sizin de Ankara’da bir karar vermeniz lazım, Kürt azınlığın bu bölgedeki rolü ne olacak” dedi. (PAP Haber-Polonya)

ü  KÜRTLER SINIR DIŞI EDİLECEK!

ü  Finlandiya Hükümeti  kendini “Afgan” olarak tanıtan yüzlerce Kürt göçmeni Afganistan'a gönderme kararı verdiği kaydedildi. 2015 yılının Aralık ayında Finlandiya Hükümeti ülkede bulunan bazı  göçmenleri sınır dışı etme kararı verdiği belirtildi. Yakın zamanda başta Afganlar olmak üzere birçok göçmenin ülkelerine gönderileceği ifade edildi. (Nerinaazad-Başur)

ü  ABD'NİN TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİ AÇIKLANDI

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Terörizm 2015 Ülkeler Raporu’nda Türkiye’nin defalarca ABD’den “terör örgütü olarak kabul etmesini” istediği PYD ve YPG terör örgütü olarak değerlendirilmediği belirtildi.  Türkiye'de faaliyet gösteren PKK, TAK, DHKP-C, MLKP ve DAİŞ'in Terör listesine alındığı belirtildi. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  HOLLANDA, 'ERMENİ SOYKIRIMI' İFADESİNİ KULLANMAYACAK

ü  Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher, ülkesinin 1915 olayları için 'soykırım' tanımını kullanmayacağını açıkladı. (Reuters-İngiltere)

ü  POLONYA, RUSYA'YA KARŞI PARAMİLİS GÜCÜ KURUYOR

ü  Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Rusya ile ilişkilerinin gerginleşmesi nedeniyle, Eylül'de 35 bin kişilik bir paramilis gücü oluşturacağını açıkladı. Paramilis gücü, askeri eğitimden geçirilecek gönüllülerden oluşacağını belirten Polonyalı yetkililer, bu gücün Ukrayna'dakine benzer bir durumun yaşanmasını engellenmek için oluşturulacağını söyledi. (Fars Haber-İran)

ü  ATEŞKESİN DAİMİ OLMASI GEREKİYOR

ü  Rusya Başkanının Ortadoğu özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov: Moskova’nın Suriye’de sadece Ramazan ayı boyunca değil, daimi olarak çatışmaların durdurulması ve siyasi çözümün sağlanması amacıyla Suriyeliler arasında diyalog görüşmelerinin yeniden başlatılması için uygun koşulların temin edilmesi gerektiğinin altını çizdi. (Sana-Suriye)

ü  ABD, EL-KAİDE’NİN KOLU OLAN BİR GRUBU VURMAMAMIZI İSTEDİ

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’ın Moskova’dan, El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra’ya hava saldırısı düzenlenmemesini istediğini çünkü örgütün denetimindeki bölgelerde olan ılımlı muhaliflerin vurulmasından korktuğunu söyledi. Batılı partnerlerinin önemli bölümünün IŞİD ve Nusra Cephesi'nin vakit kaybedilmeden çökertilmesi gerektiğini belirtti. (Haberrus-Rusya)

ü  NATO’NUN DOĞU AVRUPA’DA ASKERİ VARLIĞINI ARTIRMASINA RUSYA KARŞILIK VERECEK

ü  Rusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya’da askeri varlığını artırdığını, Avrupa’nın bu bölgesinde güvenlik açısından durumun radikal bir şekilde değiştiğini söyledi. Moskova yeni duruma sadece siyasi olarak değil, askeri açıdan alacağı tedbirlerle karşılık verecek. (Haberrus-Rusya)

ü  RUSYA, TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE GİDEN TIR'LARIN GÖRÜNTÜSÜNÜ YAYINLADI

ü  Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye'den Suriye'ye gitmekte olduğu iddia edilen TIR'ların görüntülerini yayınladı. İnsansız Hava Aracı (İHA) tarafından çekilen görüntülerde çok sayıda TIR'ların açık arazide beklediği görülüyor. TIR'lar Halep ve İdlip'teki terörist mevzilerine doğru ilerliyor. (HaberRus-Rusya)

ü  “RUSYA, SURİYE’YE KARA GÜCÜ GÖNDEREBİLİR”

ü  Rusya eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Fyodorov; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri yetkililerle görüşmelerini sürdürdüğünü, Rus özel kuvvetlerinin ya da Suriye ordusu ile birlikte savaşmak isteyen gönüllülerin bölgeye sevk edebileceğini söyledi. (Haberrus-Rusya)

ü  RUSYA, İRAN’A S-300 SEVKİYATINI YILSONUNA KADAR TAMAMLAYACAK

ü  Rusya savunma şirketi Rostec Başkanı Sergey Çemezov, 2016 sonuna kadar İran’a 4 adet S-300 füze savunma sisteminin sevkiyatının yapılacağını açıkladı. “İran’a S-300 füze savunma sistemlerinin sevkiyatı ile ilgili süreç kontrata uygun olarak gerçekleştiriliyor. Bir kısım donanımlar ulaştırıldı ve yılsonuna kadar tüm sevkiyatı tamamlanır. (Kommersant gazetesine-Rusya)

ü  RUSYA’DAN ALMANYA’NIN “SOYKIRIM” KARARINA DESTEK

ü  Rusya parlamentosu alt kanadı Duma uluslar arası ilişkiler komisyonu başkanı Aleksey Puşkov, Almanya’nın 1915 olayları ile ilgili “soykırım” tasarısını kabul etmesine destek verdi. (Interfax-Rusya)

ü  AB, ARTIK TÜRKİYE'NİN AŞIRIYA GİTMESİNE GÖZ YUMMAYACAK

ü  Almanya’nın “soykırım” kararını değerlendiren BDT ülkeleri ile entegrasyondan sorumlu komisyonun başkanı Leonid Slutskiy, bundan böyle Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin aşırıya gitmesine izin vermeyeceğini söyledi. (Haberrus-Rusya)

ü  PUTİN'DEN 'YABANCI AJAN YASASI' DEĞİŞİKLİĞİNE ONAY

ü  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancıların bağışlarıyla faaliyet gösteren ve siyasi faaliyetlerde bulunan sivil toplum kuruluşlarının Rusya'da 'yabancı ajan' olarak kayıt edilmesine ilişkin yasada değişiklik yapılmasını öngören düzenlemeyi onayladı. Yasa düzenlemesinde 'siyasal faaliyet' tanımına açıklık getiriliyor. Kültür, bilim, sanat, spor, çevre ve hayır işleri alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ise dışarıdan bağış alsalar bile 'yabancı ajan' olarak kayıt edilmeyeceği belirtiliyor. (Sputnik-Rusya)

ü  FİLİSTİN'İN EGEMENLİĞİ ORTADOĞU'DA İSTİKRARI GÜÇLENDİRİR

ü  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov:  Filistin'in egemenliğini kazanmasının Ortadoğu'da istikrarın güçlenmesi açısından önemli bir etken olduğunu ifade etti. (Sputnik-Rusya)

ü  RUSYA’DAN BM’NİN UKRAYNA’DA İŞKENCE RAPORUNA DESTEK

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı, BM’nin 16 Şubat-15 Mayıs 2016 dönemi için ‘Ukrayna’daki insan hakları durumu’ raporunu değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Raporda yer alan tüm sonuç ve değerlendirmeleri onaylayamayız ama aynı zamanda misyonun raporlarının, özellikle gizli servisler olmak üzer Ukraynalı yetkililer tarafından işlenen kitlesel insan hakları ihlallerini yansıtma konusunda daha tarafsız olmaya başladığını belirttiler. (Sputnik-Rusya)

ü  TÜRKİYE’DEN SURİYE’YE 200 TERÖRİST GİRDİ

ü  Rusya Savunma Bakanlığı:  “Uluslararası terör örgütü El Nusra’nın 200’den fazla üyesi, Beysun yerleşim birimi yakınlarında yasadışı olarak Türkiye sınırını geçtiler. (Sputnik-Rusya)

ü  RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN EL NUSRA UYARISI

ü  Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı: El Nusra’nın, ‘ılımlı muhaliflerin’ bulunduğu bölgelere hava saldırısı düzenlenmemesinden yararlanarak yeniden birliklerini toplarlayıp mühimmat eksikliğini giderdi. El Nusra’nın özellikle Halep çevresinde aktif saldırıya geçtiği uyarısında bulundu. ( Sputnik-Rusya)

ü  HALA YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR

ü  Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoly Antonov; ABD’nin, Suriye’deki krizin çözümü konusunda Rusya’nın işbirliği önerilerine henüz cevap vermediğini, uluslararası teröre karşı savaşta Rusya ve ABD arasında bir dizi işbirliği olanağının mevcut olduğunu belirtti. (Sana-Suriye)

ü  SUUDİ VAİZLER, MİLİTANLARI SAVAŞMAYA İKNA ETMEK İÇİN SURİYE'DE

ü  Suudi Arabistan'dan bir grup Vahabi vaizin, El Nusra militanlarını ve kendilerini muhalefetin parçası olarak gören Ahrar'uş Şam ile Ceyş'ül İslam'ı Ramazan'da savaşmaya ikna etmek için Suriye'ye gittiği belirtildi. (Surye gerçekleri-Suriye)

ü  YEZDİ: KATAR, ARABİSTAN VE TÜRKİYE’NİN İSLAM’I, AMERİKAN İSLAM’IDIR

ü  İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin Suriye’deki eski temsilcisi Mahmut Veziri Yezdi: Bugün Katar, Arabistan ve Türkiye’nin sözünü ettiği İslam, ABD ve İsrail İslam’ı ile bağlantılı olduğunu, Suriye’de yaralanan tekfirci teröristlerin İsrail’de çadır hastanelerde tedavi edildiğini belirtti. (Farshaber-İran)

ü  SUUDİ REJİMİNDEN YENİLGİ İTİRAFI

ü  Cidde’de düzenlenen Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ülkelerinin liderleri danışması görüşmesi kulisinde kunuşan Suudi Arabistan veliahdı Muhammed Bin Naif: ülkesinin, Yemen’de 1 yıldır devam eden saldırıların yenilgiye uğradığını ve Arabistan için bir kazanımının olmadığını itiraf etti. (El’ahd Haber Sitesi-Lübnan)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA